Решение по дело №2441/2015 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 2759
Дата: 23 декември 2015 г. (в сила от 14 януари 2016 г.)
Съдия: Христо Иванов Койчев
Дело: 20157050702441
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 4 август 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ ……………………………..гр. Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

     Варненският административен съд - Двадесет и първи състав, в открито съдебно заседание на втори декември през две хиляди и петнадесета година в състав:

                       

                                                          АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: ХРИСТО КОЙЧЕВ

 

при секретаря К.К., като разгледа докладваното от съдията адм. дело № 2441 по описа за 2015г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

    Производството е по реда на чл.145 и сл. АПК вр.чл.40 ал.1 от ЗДОИ.

    Образувано е по жалба на НПО „Отворен обществен съвет на протестиращите“ Варна, чрез председателят на УС К.Б. против писмо изх. № ЗДОИ-12/17.07.2015г., издадено от Районен прокурор на Районна прокуратура Варна, с което е отказан пълен достъп до служебна обществена информация, по заявление за достъп до обществена информация № ЗДОИ-12/0607.2015г. Жалбоподателят навежда доводи за незаконосъобразност на отказа, като твърди че липсва издадено решение, а само е уведомен с писмо в което липсва правна и фактическа обосновка на обстановката по отношение на всеки един от поставените въпроси в заявлението за достъп. Моли съда да отмени акта и се претендират съдебните разноски.

     Ответникът – Варненска районна прокуратура, редовно уведомена, не изразява становище по жалбата.

     Контролиращата страна, ВОП, чрез процесуалния си представител оспорва жалбата, твърди че исканата информация не е нито служебна, нито обществена по смисъла ва закона, нито с надделяващ обществен интерес и е свързана с движението на конкретна прокурорска преписка, като реда за предоставяне на такава информация е уреден в НПК. Моли съда да отхвърли жалбата.

     Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, приема от фактическа и правна страна следното:

      ПО ДОПУСТИМОСТТА :  

     Жалбата е депозирана на 30.07.15г., от активно процесулно легитимирано лице, против подлежащ на оспорване изричен отказ по Заявление за достъп до ОИ подадено на 06.07.15г. Предвид разпоредбите на чл. 28 ал.1 и чл.40 ал.1 от ЗОДОИ вр. чл.58 ал.1 от АПК, съдът приема, че същата е подадена в законоустановения срок т.е. жалбата е ДОПУСТИМА но разгледана по съществото си е НЕОСНОВАТЕЛНА.

     Административното производство е образувано по повод подадено от НПО „Отворен обществен съвет на протестиращите“ Варна Заявление вх.№ ЗДОИ-12/06.07.2015г., адресирано до Районна прокуратура Варна, в което е поискано следното : 1. изпълнено ли е разпореждане от 20.05.2014г., на ВРП относно преписка № 6972/2014г., на Началника на СГКК Варна и с какъв документ е сторено това?; 2. Ако горното разпореждане не е изпълнено в законовият срок, наложени ли са административни мерки по реда на ЗСВ на Началника на СГКК Варна? и 3. С какво постановление и от коя дата наблюдаващият прокурор С. С. е приключил горната преписка?.

    С акт, обективиран в писмо изх. № ЗДОИ-12/17.07.2015г., издадено от Районен прокурор на Районна прокуратура Варна е отказан достъп до поисканата служебна обществена информация, с мотив че прокурорската проверка не е приключила и не е изготвен краен прокурорски акт и искането за достъп до такава информация е по друг ред, а именно този който е въведен с нормата на чл.213 ал.1 от НПК. Въз основа изложеното и на основание чл.37 ал.1 т.1 и чл.38 от ЗДОИ е отказан искания достъп.

     Предвид гореустановената фактическа обстановка, съдът намира жалбата за неоснователна, по следните съображения:

     В разпоредбата на чл. 3 ал.1 от ЗДОИ законодателят е посочил задължените субекти – държавните органи, техните териториални звена и органите на местно самоуправление. Съгласно чл.28 ал.2 от ЗДОИ в срока по ал.1 органите или изрично определени от тях лица вземат решение за предоставяне или за отказ от предоставяне на достъп до исканата обществена информация и уведомяват писмено заявителя за своето решение. Обжалвания пред съда акт, обективиран в писмо е издаден от Районният прокурор на Районна прокуратура Варна и предвид посочените по-горе правни норми, съдът намира, че оспореният акт е постановен от компетентен орган в рамките на неговите правомощия. Доводите в жалбата че отказа няма белезите на индивидуален административен акт, тъй като липсва решение е неоснователен, тъй като в изпратеното до заявителя писмо съдържа белезите на индивидуален административен акт, подлежащ на обжалване – с постановеният в него изричен отказ, представляващ волеизявление на органа се засягат законни интереси на заявителя във връзка с приложение нормите на ЗДОИ. Обжалваният изричен отказ за достъп до служебна обществена информация е издаден и в предвидената в чл.38 от ЗДОИ писмена форма, съдържа реквизитите, посочени в текста, включително фактическите и правни основания за взетото решение.

     Основните възражения на жалбоподателя са по приложение на материалния закон, а именно, че отказът е незаконосъобразен, тъй като в противоречие с разпоредбите на ЗДОИ не е отчетено, че се иска достъп до обществена информация, с надделяващ обществен интерес. Съгласно определението на чл.2 ал.1 от ЗДОИ обществена е информацията, която е свързана с обществения живот в Република България и дава възможност на гражданите да си съставят собствено мнение относно дейността на задължените по закона лица. Понятието "обществена информация" следва да бъде възприемано като сведение, знание за някого или нещо, свързано с обществения живот в страната. Тази информация може да се съдържа в документи или други материални носители, създавани, получавани или съхранявани от задължените по ЗДОИ субекти. Следователно, обществена информация съставляват всички данни относно обществения живот, съдържащи се в документи и други материални носители на данни, създавани, получавани или съхранявани от задължения субект. В чл.10 и чл.11 от ЗДОИ са дефинирани видовете обществена информация, създавана и съхранявана от органите и техните администрации –„официална" и "служебна" такава. Официална е информацията, която се съдържа в актовете, издавани от държавните органи при осъществяване на техните правомощия /чл. 10 ЗДОИ/. Служебна е информацията, която се събира, създава и съхранява във връзка с официалната информация, както и по повод дейността на органите и на техните администрации /чл. 11 ЗДОИ/.  В контекста на тези законови дефиниции, съдът намира, че предмета на оспорения отказ представлява обществена официална информация, създадена и съхранявана от Районният прокурор при ВРП, в качеството му на задължен субект по чл.3 ал.1 от ЗДОИ.  

     Правилно и законосъобразно органа е отказал достъп до процесната информация. Въпреки, че правото на достъп до обществена информация е по принцип свободно, то разпоредбите на чл.4 ал.1 и чл.7 ал.1 от ЗДОИ предвиждат възможността това право да е изключено, пълно или частично ограничено по силата на друг закон. Такова ограничение в случая е налице в чл.198 ал.1 от НПК, според който материалите по предварителното производство не могат да се разгласяват без разрешение на прокурора. Следователно, нормативно е препятствана възможността всеки български гражданин, включително лице, засегнато от проверката, да получи свободен достъп по реда на ЗДОИ до преписките на прокуратурата. /в този смисъл и Решение № 8046/06.06.2012г, постановено по адм.дело № 7708/2011г., на ВАС Vо/.  Неоснователно се явява и твърдението, че органът не е съобразил обстоятелството, че информацията се иска в условията на надделяващ обществен интерес. Съгласно §1 т.6 от ДР на ЗДОИ "Надделяващ обществен интерес" е налице, когато чрез исканата информация се цели разкриване на корупция и на злоупотреба с власт, повишаване на прозрачността и отчетността на субектите по чл.3. В заявлението си жалбоподателят изобщо не е обосновал такъв интерес, като причина за отправеното искане за достъп до обществена информация, за да е налице задължение за органа да изложи мотиви в тази насока. 

    Предвид гореизложеното, съдът намира, че оспореният акт е правилен и законосъобразен. Жалбата против него се явява изцяло неоснователна и като такава следва да се отхвърли.

    Следва изпратената прокурорска преписка да се върне на ВРП, тъй като са изготвени заверени от съда преписи на последната.

     Воден от горното, съдът

 

Р   Е    Ш   И :

 

     ОТХВЪРЛЯ жалбата на НПО „Отворен обществен съвет на протестиращите“ Варна, чрез председателят на УС К.Б. против писмо изх. № ЗДОИ-12/17.07.2015г., издадено от Районен прокурор на Районна прокуратура Варна, с което е отказан пълен достъп до служебна обществена информация, по заявление за достъп до обществена информация № ЗДОИ-12/06.07.2015г.

 

     РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано с касационна жалба пред Върховния административен съд в 14 –дневен срок от съобщаването му на страните.

 

    Изпратената прокурорска преписка 6972/2014г., да се върне на ВРП.

 

 

                                                                 АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: