Решение по дело №1195/2019 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 618
Дата: 22 август 2019 г. (в сила от 2 декември 2019 г.)
Съдия: Велизар Тодоров Бойчев
Дело: 20194520201195
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 юни 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 


гр.Русе, 22.08.2019Г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Русенски районен съд, пети наказателен състав, в публичното заседание на 24.06 през две хиляди и деветнадесета година в състав:

Председател:Велизар Бойчев

при секретаря Веселина Георгиева, като разгледа докладваното от председателя АНД№1195 по описа за 2019 год., за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

„Уонда”ЕООД- гр.Ветово, обл.Русе е подало жалба против наказателно постановление N018-001378/ 14.05.2019г., издадено от директора на дирекция „Инспекция по труда"-Русе, с което на основание чл.413, ал.2 от КТ във вр. чл. 11, ал. 5 вр. чл. 12, ал. 1 от Наредба №РД-07-2 за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд/Наредбата/ му е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 1500лв.

Жалбоподателят излага съображения, че не извършил нарушението.

Ответникът по жалбата твърди, че наказателното постановление, като правилно и законосъобразно, следва да се потвърди.

РРП не взема становище по жалбата.

Районният съд, като прецени допустимостта на жалбата и след анализ на събраните по делото доказателства и становищата на страните, приема за установено следното:

Жалбата е процесуално допустима. Последната е подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН.

Със заповед №4/4.04.2014г. на управителя на жалбоподателя, на основание чл.2, ал.2 от Наредбата, било определено длъжностно лице, което да извършва всички видове инструктажи в предприятието.

На 28.02.2019г. между въвзивникът и лицето М.М.К. бил сключен трудов договор, съгласно който последния бил назначен на длъжност „шофьор, автобус” в дружеството. На същата дата на К. бил проведен начален инструктаж, който не бил вписан в книгата за инструктажи.

Изложената фактическа обстановка се установява по непротиворечив начин от събраните по делото доказателства.

Жалбоподателят не е годен субект на нарушението, поради което и не го е извършил. Чл. 11, ал. 1 от Наредбата вменява задължение за работодателя да осигури провеждането на инструктажи по безопасност и здраве, а чл. 12, ал. 1 от същия нормативен акт регламентира провеждането на начален инструктаж на постъпващите на работа. Съгласно ал. 2 на чл. 11 от Наредбата работодателят следва да осигури провеждането на инструктажите от длъжностни лица с подходящо образование по ред и условия, определени от него, и именно това длъжностно лице издава служебната бележка по смисъла на чл. 12, ал. 3 от Наредбата, а съобразно образецът на книгата, в която се документират инструктажите, същите се документират не от работодателя, а от длъжностното лице, което ги е провело. Анализа на цитираните разпоредби, послужили и за основание за ангажиране на отговорността на въззивника, води до извода, че той е спазил всички законови изисквания за безопасност на труда, касаещи инструктажа- определил е условия и ред за провеждането му и назначил е длъжностно лице за изпълнението му. Това длъжностно лице е провело инструктаж на посоченото във фактическата обстановка лице/ видно и от приетото от административнонаказаващия орган в обстоятелствената част на постановлението/ абзац трети/, но не го е отразило в нарочната книга. С последното са били изпълнени повелите на закона по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, тъй като с провеждането на инструктажа, макар и неописан в книгите, работникът е бил запознат с всички особености и опасности във връзка с работата, която ще изпълнява. Поради изложените съждения и свързаните с тях факти, именно длъжностно лице, определено да проведе инструктажа, следва да носи отговорност за „недокументирането” му, като напълно ирелевантно в случая е, че длъжностното лице е и управителя и едноличен собственик на капитала на жалбоподателя, тъй като той е следвало да бъде наказан като физическо лице с глоба, каквото предвижда и чл.413, ал.2 от КТ. Всичко изложено налага отмяната на наказателното постановление, като неправилно.

Водим от горното, съдът

РЕШИ:

ОТМЕНЯВА наказателно постановление N918-001378/ 14.05.2019г., издадено от директора на дирекция „Инспекция по труда”- Русе, с което на „Уонда”ЕООД- гр.Ветово, обл.Русе на основание чл.413, ал.2 от КТ във вр. чл. 11, ал. 5 вр. чл. 12, ал. 1 от Наредба №РД-07-2 за условията и реда за провеждане на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 1500лв.


Решението подлежи на обжалване пред РАС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.