Решение по дело №197/2021 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 250
Дата: 14 юни 2021 г.
Съдия: Михаил Драгиев Русев
Дело: 20217240700197
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 250                                    14.06.2021 год.                     гр. Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски административен съд, в публично съдебно заседание на тринадесети май две хиляди двадесет и първа год., в състав         

                                                                 

Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

 

                                         Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                          МИХАИЛ РУСЕВ

                        

при секретаря Албена Ангелова и в присъствието на прокурора Константин Тачев, като разгледа докладваното от Михаил Русев КАН дело №197  по описа  за 2021 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно- процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на Д. Л., в качеството й на процесуален представител на Дирекция „Инспекция по труда” Стара Загора против Решение №260033/10.03.2021 год., постановено по АНД №178/2020 год. по описа на Районен съд - Раднево. С обжалваното съдебно решение е отменено Наказателно постановление №24-002694 от 30.07.2020 год. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - Стара Загора, с което на „Агроинвест МЖ“ООД, представлявано от управителя Ж. М. Ж. на основание чл.413, ал.2 от Кодекса на труда /КТ/, е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 2 000.00 /две хиляди/ лв., за нарушение на чл.14, ал.1 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд и е осъдена ДИТ да заплати на дружеството 444.00 лв. разноски по делото.

В касационната жалбата се съдържат оплаквания за постановяването му в нарушение на закона - касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 във връзка с ал.2 и ал.5, т.1 от НПК, във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. В хода на делото било установено по категоричен начин, че е налице устно издадена заповед за качването на П. П. на ремаркето. Настъпването на смъртна трудова злополука говори, че работодателят не е осигурил ефективен контрол за извършването на работата без риск за здравето на работниците и по безопасен начин. При реализирането на административно наказателната отговорност не са допуснати съществени процесуални нарушения. Моли съда да постанови съдебен акт, с който да отмени обжалваното решение и вместо него да постанови друго, с което да потвърди наказателно постановление №24-002694 от 30.07.2020 год. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - Стара Загора.

Ответникът по касационната жалба – „Агроинвест МЖ“ООД, представлявано от управителя Ж. М. Ж., редовно и своевременно призован за съдебно заседание, не се явява. Депозирана е молба, в която изразява становище за неоснователност на подадената касационна жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура - Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на жалбата.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши, на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

Разгледана по същество, е неоснователна.

Производството пред Районен съд - Раднево е образувано по жалба на „Агроинвест МЖ“ООД, представлявано от управителя Ж. М. Ж. от гр. Стара Загора против наказателно постановление №24-002694 от 30.07.2020 год. на Директор Дирекция „Инспекция по труда“ - Стара Загора. С наказателното постановление, издадено въз основа на Акт за установяване на административно нарушение №24-002694 от 03.07.2020 год., на „Агроинвест МЖ“ООД, представлявано от управителя Ж. М. Ж. е наложена имуществена санкция в размер на 2 000.00 лв., на основание чл.413, ал.2 от КТ, за нарушение на чл.14, ал.1 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд.  Изложените в АУАН и в съставеното въз основа на него наказателно постановление обстоятелства, преценени от административно-наказващия орган като нарушение, са следните: при извършена проверка на 22.06.2020 год. в „Агроинвест – МЖ“ООД на обект СС база, с Диня, общ. Раднево и на 24.06.2020 год. в Дирекция „Инспекция по труда“ със седалище Стара Загора по представени документи се установи, че „Агроинвест МЖ“ООД, представлявано от управителя Ж.М. Ж. в качеството на работодател на 22.06.2020 год. на горепосоченият обект е допуснал при извършването на товаро-разтоварна дейност с управляван от В. Д. Д. трактор NEW Holland с рег.№**** с прикачено ремарке, лицето П. П. П., назначено на длъжност пазач невъоръжена охрана да е качено на ремаркето, което е довело до пристискането му в хоризонталният трегер на покрива на навеса, от което лицето е претърпяло травми и смърт, с което работодателят не е осигурил здравословни и безопасни условия на труд на П. П..

При осъществения контрол за законосъобразност, въз основа на извършена съвкупна преценка на събраните по делото писмени и гласни доказателства, Радневският районен съд е приел за установено, че административно-наказателното обвинение не е формулирано от фактическа и правна страна достатъчно пълно, тъй като посочената като нарушена разпоредба на чл.14, ал.1 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд е въведено общо задължение за всички лица – юридически и физически, които самостоятелно наемат работещи да осигуряват здравословни и безопасни условия на труд. Не е посочена обаче конкретна разпоредба от Наредба №7 от 23.09.1999 год. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при  използването на работното оборудване, които са нарушени от работодателят. При осъществената обща формулировка е нарушено правото на защита на наказаното лице, тъй като не е ясно в какво точно се изразява неговото противоправно поведение и съответно да ангажира адекватна защита. Липсата на прецизна квалификация, въпреки допуснатите множество нарушения от страна на работодателят. Всичко това го е мотивирало да постанови решение за отмяната на наказателното постановление като незаконосъобразно.

Касационният състав на Старозагорския административен съд намира че обжалваното решение е правилно и законосъобразно.

Напълно се споделят доводите на въззивният съд, че с посочената като нарушена разпоредба на чл.14, ал.1 от ЗЗБУТ е въведено общо задължение за работодателите да осигуряват здравословни и безопасни условия на труд за наетите от тях работници и служители. Същата въвежда принципно задължението и определя отговорността за здравословните и безопасни условия на труд. В зависимост от характера на извършваната трудова дейност се въвеждат и съответните изисквания в подзаконов нормативен акт. Неправилно е посочено от въззивният съд, че това е Наредба №7/23.09.1999 год. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използването на работното оборудване, тъй като същата е отменена с Наредба №2 от 22.03.2004 год. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи, считано от 04.05.2004 год. Спецификата на осъществявана товаро-разтоварна дейност в конкретния случай предполага спазването на Наредба №12 от 30.12.2005 год. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при извършване на товарно-разтоварни работи или някоя от цитираните в същата наредби. Това обаче не е сторено от страна на наказващият орган. Доколкото в конкретния случай е налице смъртен случай, очевидно не са спазени изискванията за безопасни условия на труд, но същите не са посочени конкретно в съставеният акт за установяване на административно нарушение  и издаденото въз основа на него наказателно постановление, което е и предмет на съдебен контрол. Липсата на посочване на конкретната нарушена разпоредба, предполага неспазването на законовите изисквания за посочване на нарушената разпоредба, което е основание за отмяната на обжалваното наказателно постановление.

Предвид изложените съображения, съдът намира, че решението на Районен съд - Раднево е законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. второ и чл. 222, ал. 1 от АПК, Старозагорският административен съд

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №260033/10.03.2021 год., постановено по АНД №178/2020 год. по описа на Районен съд Раднево.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

 

               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.     

 

 

                     2.