Решение по дело №447/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 682
Дата: 17 юни 2020 г.
Съдия: Атанаска Ангелова Атанасова
Дело: 20207040700447
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

  682                                     17.06.2020 година                                    гр. Бургас

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

Бургаският административен съд, четиринадесети състав, на двадесет и осми май две хиляди и двадесета година в публично заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:     ГАЛИНА РАДИКОВА

ЧЛЕНОВЕ: 1.  ЗЛАТИНА БЪЧВАРОВА

                                                                   2. АТАНАСКА АТАНАСОВА

 

при секретаря С. Хардалова, в присъствието на прокурора Величка Костова, като разгледа докладваното от съдията Атанасова касационно административно наказателно дело № 447 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, вр. чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН и е образувано по повод постъпила касационна жалба от М.Х.Ч. с ЕГН **********, с адрес: ***, представлявана от пълномощника адв. М.П. ***, против решение № 1451 от 26.11.2019 г., постановено по НАХД № 3099/2019 г. по описа на Районен съд- Бургас.

В жалбата са развити подробни доводи незаконосъобразност на обжалваното решение, поради нарушение на закона и съществени нарушения на процесуални правила, съставляващи касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК. В нея се сочи, че не е доказано от ответната страна наличието на съставомерните елементи на нарушението. Оспорват се съдържащите се в наказателното постановление фактически констатации. Твърди се, че в случая са извършени необходимите дейности с дължимото качество, според заявените от пациента на 16.03.2018 г. оплаквания, като не може да се вменява на касатора вина за настъпили по-късно събития: влошаване състоянието на пациента, последвала ненавременна хоспитализация при индикации за спешност в лечебното заведение, настъпилата смърт на пациента. Отбелязано е, че предвид липсата на анамнестични данни и клинична находка за заболяването двустранна пневмония към момента на прегледа, осъществен на 16.03.2018 г., не са налице и предпоставки за извършване на „допълнителни“ изследвания на пациента. Твърди се, че не е налице причинна връзка между поведението на касатора и настъпилия резултат, като се сочи, че не е извършена съдебно-медицинска експертиза, а съдът не разполага с необходимите специални знания. По същество се иска отмяна на решението и на потвърденото с него наказателно постановление.

В съдебното заседание процесуалният представител на касатора поддържа жалбата. Не сочи нови доказателства. Моли за отмяна на решението и постановяване на друго за отмяна на наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба не изпраща представител в съдебното заседание, редовно уведомен. С писмена молба заявява становище за неоснователност на жалбата. Претендира разноски.

Прокурорът от Окръжна прокуратура- Бургас дава заключение за основателност на касационната жалба.

Жалбата е подадена от надлежна страна в законоустановения срок и е процесуално допустима. При разглеждането и́ по същество, съдът намира следното:

С решението, предмет на касационната проверка, е потвърдено наказателно постановление № НП 27-337/03.05.2019 г., издадено от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, гр. София, с което на основание чл. 229, ал. 1 от Закона за здравето е наложено на касатора административно наказание глоба в размер на 300 лева за нарушение по чл. 86, ал. 1, т. 3, вр. чл. 79 от Закона за здравето.

От фактическа страна по делото е установено, че на 16.03.2018 г. пациентът Венцислав Владимиров Добрев е потърсил медицинска помощ в „МБАЛ „Бургасмед“ ЕООД и е бил прегледан от касатора М.Х.Ч.- лекар в лечебното заведение. Без допълнителни изследвания, само въз основа на клиничната картина е била поставена на същия диагноза „Остър ларингит” и изписана терапия за домашно лечение. За предоставената здравна услуга е бил съставен амбулаторен лист за платен преглед № 42 от 16.03.2018 г. Два дни по-късно, на 18.03.2018 г. около 20:00 часа, Добрев е посетил спешното отделение на МБАЛ „Бургасмед“ ЕООД и е бил прегледан от дежурния лекар д-р Владимир Македонски. След клиничен преглед, лабораторни и образни изследвания е била поставена на същия диагноза „Двустранна пневмония“ и изписана съответна терапия. На 19.03.2018 г. в 11:12 часа той е бил хоспитализиран спешно в Отделение по вътрешни болести на МБАЛ „Бургасмед“ ЕООД с приемна диагноза: „Двустранна пневмония- неуточнена“ с направление за хоспитализация. Около 05:00 часа на 20.03.2018 г. пациентът е починал. При извършената патологоанатомична експертиза, за резултатите от която е съставен Аутопсионен протокол № 9 от 20.03.2018 г., са констатирани: „Мозъчен оток. Тежък кръвен застой в мозъчните обвивки и във вътрешните органи. ХОББ. Хроничен бронхит със сквамозна метаплазия на бронхиална мукоза, емфизематозни участъци. Насложена бронхопневмония двустранно с дегенеративно- хеморагичен характер и смесеноклетъчен възпалителен инфилтрат в интерстициум и в алвеоларни пространства; участъци с преобладаване на белодробен оток. Остра бъбречна недостатъчност от хипоксемичен тип- некроза на проксималните тубулни епителии“.

По повод описаните събития е било изпратено в РЗИ- Бургас искане от Окръжна прокуратура- Бургас, за предоставяне на данни относно диагностиката, лечението и смъртта на пациента Венцислав Владимиров Добрев, починал на 20.03.2018 г. в МБАЛ „Бургасмед“ ЕООД, на 40- годишна възраст. Във връзка с така постъпилото искане и в изпълнение на заповед № РД 27-337/09.08.2018 г. на изпълнителния директор ИА „Медицински одит“, е била извършена през периода от 13.08.2018 г. до 17.08.2018 г. проверка от служител на изпълнителната агенция. Проверяващото лице е констатирало, че при извършения на 16.03.2018 г. медицински преглед на пациента Добрев, д-р Ч. не е назначила допълнителни изследвания, в т. ч. образни такива, за пълно и точно определяне на диагнозата, респ. евентуална хоспитализация за клинично лечение на болния, и е формирало извод, че последната не е изпълнила диагностично-лечебния процес в пълен обем и достатъчно качество, и не е осигурила качествена здравна помощ на пациента, в нарушение на чл. 86, ал. 1, т. 3, вр. чл. 79 от Закона за здравето. За това нарушение е бил съставен акт за установяване на административно нарушение, въз основа на който е било издадено обжалваното наказателно постановление.

Районният съд е възприел изцяло изводите на наказващия орган. Приел е, че не е оказана качествена медицинска помощ, защото на пациента не са извършени необходимите допълнителни изследвания, за да бъде поставена точна диагноза и евентуално да се предприеме болнично лечение с цел възстановяване на здравословното му състояние. Отбелязал е, че диагностичните и терапевтичните дейности са описани в „Практически увод в лечението на спешни състояния- наръчник от протоколи за клинично поведение в спешната медицина“, но не е посочил какви дейности са били необходими в конкретния случай, с оглед състоянието на пациента и заявените от него оплаквания, и дали са били налице обективни данни за пневмония към момента на прегледа, извършен на 16.03.2018 г. Съдът е формирал извода си за неизпълнение на диагностично-лечебния процес в пълен обем само въз основа на данните за настъпилия по-късно вредоносен резултат, без да направи констатации относно здравословното състояние на пациента към правнорелевантния момент и без да изследва вероятността установеното при първоначалния преглед възпаление на ларинкса да прогресира за период от три дни и да засегне белите дробове до степен, че да доведе до този резултат. Този подход на съда не кореспондира с изискването на чл. 107, ал.5 от НПК за внимателна проверка на всички доказателства. Разкриването на обективната истина по делото, независимо от тежестта на доказване или пасивността на страните по него, е приоритет за дейността на съда. С нормата на чл. 107, ал. 2 от НПК е предоставена възможност на съда по свой почин да събира доказателства, когато това се налага за разкриване на обективната истина. Доколкото за преценката относно съставомерността на деянието са необходими специални знания от областта на медицината, съдът е следвало да прояви процесуална активност и служебно да назначи експертиза. Това задължение не е било изпълнено и делото е останало неизяснено от фактическа страна, в нарушение на чл. 13, ал.1 от НПК. Ето защо, постановеното решение следва да се отмени и на основание чл. 222, ал.2, т.1 от АПК делото да се върне за ново разглеждане от друг състав на същия съд за отстраняване на допуснатото нарушение.

Мотивиран от горното, Бургаският административен съд

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ решение № 1451 от 26.11.2019 г., постановено по НАХД № 3099/2019 г. по описа на Районен съд- Бургас и ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:        

 

ЧЛЕНОВЕ:                  1.     

                                

2.