Определение по дело №2784/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1760
Дата: 16 ноември 2021 г.
Съдия: Мариана Михайлова Михайлова
Дело: 20217180702784
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 22 октомври 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

 

               1111.jpg

 

 

 

 

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

№ 1760

 

гр. Пловдив,  16.11.2021 год.

 

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

                                                                                                 

 

 

 

            ПЛОВДИВСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ІІ отделение, ХІІ състав, в закрито заседание на шестнадесети ноември през две хиляди двадесет и първа година  в състав:

              

            ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА МИХАЙЛОВА

 

           като разгледа докладваното от председателя МАРИАНА МИХАЙЛОВА административно дело № 2784 по описа за 2021 год. на Пловдивския административен съд, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по повод постъпила жалба от К.В.С., ЕГН **********,***, и посочен в жалбата адрес за призоваване ****** срещу незаконосъобразно бездействие на „Централна кооперативна банка“ АД във връзка с вдигане на наложен запор върху банковата сметка на С. в „Централна кооперативна банка“ АД по негово заявление с вх.№045 В-157-**********/09.07.2021г. Иска се осъждане на „Централна кооперативна банка“ АД да отмени наложения запор върху банковата сметка. Претендира се и присъждане на обезщетение от  „Централна кооперативна банка“ АД в размер на 780., представляваща претърпени от ищеца имуществени вреди, изразяващи се в трикратния размер на запорираната сума(от 260 лв.), както и сумата в размер от 1000лв., представляваща претърпени от ищеца неимуществени вреди, за периода от 25.06.2021г. до датата на предявяване на исковата молба, в резултат на незаконосъобразното бездействие на „Централна кооперативна банка“ АД.

            Пловдивският административен съд, като обсъди данните по делото намира за установено следното:

            Оспореното от жалбоподателя бездействие на „Централна кооперативна банка“ АД не е индивидуален административен акт по смисъла на чл. 21 от АПК. Съгласно законовата дефиниция, индивидуален административен акт е изричното волеизявление или изразеното с действие или бездействие волеизявление на административен орган или на друг овластен със закон за това орган или организация, с което се създават права или задължения или непосредствено се засягат права, свободи или законни интереси на отделни граждани или организации, както и отказът да се издаде такъв акт.

            Търговските банки и техните управителни органи не действат като властнически органи по смисъла на чл. 21 от АПК, във вр. с §1, т.1 от ДР АПК, нито действат като органи по изпълнението по смисъла на чл. 271, ал. 1 от АПК, поради което и техните действия не подлежат на проверка за законосъобразност по реда на АПК. Отношенията породени от техните актове и действия са между частноправни, равнопоставени субекти и се регулират от нормите и принципите на гражданското и търговското право, а не от АПК поради което не подлежат на съдебено административен контрол.

              Липсата на годен за обжалване административен акт в съответствие с чл. 159, т. 1 от АПК е процесуална предпоставка за оставяне на жалбата без разглеждане и прекратяване на производството по делото.

              Съгласно разпоредбата на чл. 128 от АПК, на административните съдилища са подведомствени само споровете касаещи административни актове,респ.   принудително изпълнение по реда на АПК,съответно за изплащане на обезщетения за вреди, причинени от незаконни административни актове, действия и бездействия на администрацията, поради което настоящият състав на Административен съд – Пловдив намира, че не е компетентен да се произнесе по претенциите на жалбоподателя. След като спорът в случая не касае законосъобразността на административен акт, действия или бездействия на администрацията, респ законосъобразността на действия или бездействия на орган по изпълнението по реда на АПК, то и претенцията за присъждане на обезщетение от „Централна кооперативна банка“ АД в размер на 780., представляваща претърпени от ищеца имуществени вреди, изразяващи се в трикратния размер на запорираната сума(от 260 лв.), както и сумата в размер от 1000лв., представляваща претърпени от ищеца неимуществени вреди, за периода от 25.06.2021г., до датата на предявяване на исковата молба, не подлежи на разглеждане по реда на Глава единадесета "Производства за обезщетения".В случая исковите претенции за обезщетение не произтичат от административни актове, действия и бездействия на административен орган, респ действия или бездействия на орган по изпълнението по реда на АПК, предвид на което не са налице и предпоставките за провеждане на съдебно административно производството по чл. 203 и сл. от АПК.

     В случая не е налице хипотезата на чл. 135, ал. 2 от АПК и за административния съд не възниква задължение да изпрати делото по подсъдност на друг съд, предвид твърденията на жалбоподателя за оспорване на административен акт на търговска банка и претендиране на вреди от този акт. Жалбоподателят с оглед липсата на предпоставки за провеждане на съдебно административно производство, може да упражни и защити правата си по съответния гражданско правен ред пред общите съдилища.

    В този смисъл е и практиката на Върховен административен съд на Република България, намерила израз в Определение № 13876 от 23.10.2013 г. на ВАС по адм. д. № 14125/2013 г., IV о., Определение № 11705 от 2.11.2016 г. на ВАС по адм. д. № 10587/2016 г., I о. и дреги.

 

Мотивиран от гореизложеното, Пловдивският Административен съд, ХІІ състав,

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

   ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на К.В.С., ЕГН **********,***, и посочен в жалбата адрес за призоваване ****** срещу незаконосъобразно бездействие на „Централна кооперативна банка“ АД във връзка с вдигане на наложен запор върху банковата сметка на С. в „Централна кооперативна банка“ АД по негово заявление с вх.№045 В-157-**********/09.07.2021г., както и предявените искове срещу "Централна кооперативна банка" АД за присъждане на обезщетение в размер на 780., представляваща претърпени от ищеца имуществени вреди, изразяващи се в трикратния размер на запорираната сума(от 260 лв.), както и сумата в размер от 1000лв., представляваща претърпени от ищеца неимуществени вреди за периода от 25.06.2021г., до датата на предявяване на исковата молба, в резултат на незаконосъобразното бездействие на „Централна кооперативна банка“ АД.

 

    ПРЕКРАТЯВА производството по адм.дело № 2784 по описа за 2021 г. на Пловдивския административен съд.

 

  Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от съобщаването на страните за неговото изготвяне.

 

 

 

 

 

 

 АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: