Присъда по дело №289/2010 на Районен съд - Гълъбово

Номер на акта: 11
Дата: 14 януари 2011 г. (в сила от 1 февруари 2011 г.)
Съдия: Христо Алексеев Ангелов
Дело: 20105550200289
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 11 ноември 2010 г.

Съдържание на акта

ЕИСПП НП: ГМЕ21000116ГЛЯ

ЕИСПП ПР: БТГ21000138БПК

 

П Р И С Ъ Д А 

 

гр. Гълъбово, 14.12.2011 год.

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

            ГЪЛЪБОВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, на четиринадесети януари две хиляди и единадесета година в открито съдебно заседание, в следния състав:

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО АНГЕЛОВ

                                                              СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ:  П.С.

                                                                                            С.М.

                                                                                                                                                                          

при секретаря Т.К. и в присъствието на прокурор РОСЕН МИНЧЕВ разгледа докладваното от съдията АНГЕЛОВ  НОХ дело № 289 по описа за 2010 год., и въз основа данните по делото и закона

 

П Р И С Ъ Д И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия П.Т.Т. - роден на ***г***, живущ ***, българин, български гражданин, неженен, с основно образование, безработен, осъждан,  ЕГН ********** ЗА ВИНОВЕН в това, че на 02.06.2010г. в гр.Гълъбово – ТЕЦ-1 е отнел чужди движими вещи 20 метра меден кабел – заземително въже 185 кв.мм., на обща стойност 506.95лв. /петстотин и шест лева и деветдесет и пет стотинки/ от владението на С.П.И. ***, без негово съгласие с намерение противозаконно да ги присвои, за което и на основание чл.194 ал.1 във вр. чл.55 ал.1 т.2 б. “б” от НК, ГО ОСЪЖДА на ПРОБАЦИЯ - съвкупност от мерки за контрол и въздействие без лишаване от свобода по чл. 42а, ал.2, т.1 и 2, вр. с ал.1 от НК, при следните пробационни мерки:

            1. Задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от 2 /две/ години, при периодичност на срещите 2 /два/ пъти седмично.

            2. Задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от 2 /две/ години, считано от влизане на присъдата в законна сила,

като го ОПРАВДАВА в частта относно повдигнатото обвинение по чл. 195 ал.1 т.4, във вр. чл.194 ал.1 от НК, като НЕДОКАЗАНО.

 

ОТНЕМА в полза на Държавата веществените доказателства 1 бр. меден проводник – заземително въже, с дължина 20 см., 185 кв.мм – общо 36 /тридесет и шест/ жички, като ПОСТАНОВЯВА унищожаването му като малоценна вещ, след влизане на присъдата в законна сила.

 

На основание чл. 189, ал.3 от НПК, ОСЪЖДА подсъдимия П.Т.Т., със снета по делото самоличност да заплати по сметка на Районен съд-Гълъбово, направените по делото разноски, в размер на 55лв. /петдесет и пет/ лева, представляващи възнаграждение за вещото лице.

 

ПРИСЪДАТА може да се обжалва и протестира в 15 /петнадесет/ дневен срок  от днес пред Окръжен съд-гр.Стара Загора.

 

 

                                                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                              СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

                                                                      2.

 

Съдържание на мотивите

М О Т И В И

към ПРИСЪДА № 11 от 14.01.2011 г.

по НОХД № 289 от 2011 г. по описа на РС-Гълъбово

 

Производството е образувано по повод внесен от РП-Гълъбово в РС-Гълъбово обвинителен акт срещу П.Т.Т., с ЕГН **********, за това, че на 02.06.2010г., в гр.Гълъбово-ТЕЦ-1, чрез използване на техническо средство – клещи за метал, отнел чужди движими вещи – 20 /двадесет/ метра меден кабел – заземително въже 185кв.мм., на обща стойност 506,95 лева от владението на С.П.И. ***, без негово съгласие, с намерение противозаконно да ги присвои – престъпление по чл.195, ал.1, т.4, вр. чл.194, ал.1 НК.

Производството по делото се разгледа по реда на глава 20 от НПК.

В хода на съдебното следствие РП-Гълъбово се представлява от Районен прокурор Р.Минчев, който в хода на съдебните прения поддържа повдигнатото срещу подсъдимия П.Т.Т., обвинение, приемайки след анализ на събраният в хода на съдебното следствие доказателствен материал, че подсъдимия е осъществил, както от обективна, така и от субективна страна състава на престъплението, в което е обвинен. Представителя на държавното обвинение предлага по отношение подсъдимия П.Т., съдът да наложи наказание “лишаване от свобода” за срок от 6 /шест/ месеца, което да бъде изтърпяно при „строг” първоначален режим.

В хода на съдебното следствие подсъдимият П.Т., заявява, че разбира обвинението, признава за виновен за това, че е отнел вещите, предмет на обвинението, но заявява, че не е използвал техническо средство. Изказва съжаление за постъпката си и се разкайва.

Съдът, след като изслуша пренията на страните и подложи на обсъждане и анализ събраният по делото доказателствен материал, намери за установено следното:

 

ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА

 

Подсъдимият П.Т.Т. е роден на ***г***, жител и живущ ***. По народност е българин, български гражданин, с основно образование, безработен, неженен, осъждан, с ЕГН **********.

През 2010г., подс.П. Т. ***, което дружество извършвало ремонтни дейности в ТЕЦ-1 в гр.Гълъбово. Св.Г.М.Б. и св.Г.С.Г., също работили в „Бушев” ООД гр.Димитровград и познавали подс.Т.. На 01/02.06.2010г., през нощта, подс.Т. забелязъл парчета неизолиран кабел – медно въже. Той решил да изнесе кабела от територията на ТЕЦ-1 и след полунощ, на 02.06.2010г., подс.Т. взел няколко парчета, по около - общо около 20 метра, които скрил под дрехите си. След приключване на работа изнесъл кабела от територията на предприятието, без да го забележи охраната на обекта. Изнесеният кабел, подсъдимият пренесъл в гр.Димитровград и в следобеда на същия ден - 02.06.2010г помолил св.Г. да го закара с автомобила си в пункт за вторични суровини в гр.Димитровград. В пункта на ЕТ „Маркет Мейкър” в гр.Димитровград, подс.Т. предал парчетата кабел, представляващ 14кг. мед. Св.Г.К.П. – управител на фирмата, приела медта и отразила покупката в регистъра под номер 365/02.06.2010г. За предадения кабел на подсъдимия била платена сумата от 98 лева, за което била съставена покупко-изплащателна сметка № 966/02.06.2010г.

 

.

Св.С.П.И., който работи като „Началник обект” към „Енемона Гълъбово” АД. Фирмата изгражда заземителна система на централа ТЕЦ-1, в гр.Гълъбово. Кабелите са собственост на „Енемона Гълъбово” АД. Единият вид от кабелите, с който се изпълняват системите е неизолиран меден проводник със сечение 185 кв.мм. До момента на предаването на обекта от „Енемона Гълъбово” АД,  МОЛ на кабелите е св.И..*** установил липсата на медния кабел и сигнализирал РУП – Гълъбово. Във връзка с работата по случая, на 03.06.2010г. полицейски служител при РУП-Гълъбово посетил пункта за вторични суровини на ЕТ „Маркет Мейкър” в гр.Димитровград. Едно от парчетата меден проводник /20 см. 36 жилен/, предаден от подс.Т. в пункта, е предаден от св.П. с протокол за доброволно предаване.

Видно от приетата по делото съдебно-икономическа експертиза, стойността на 1 линеен метър заземително въже 185кв.мм. е 12,96 евро и стойността на 20 линейни метра от същото е 259,20 евро или 506,95 лева /петстотин и шест лева и деветдесет и пет стотинки/, което е общата стойност на отнетото от подс.Т. имущество.

 

 ПО ДОКАЗАТЕЛСТВАТА:

 

Описаната фактическа обстановка се установява от събраните и проверени в хода на съдебното следствие доказателства: гласни - обясненията на подсъдимия П.Т., показанията на св.С.П.И., св.Г.М.Б., св.Г.с.Г. и св.Г.К.П., заключението на вещото лице, писмените такива, приложени към ДП № 138/2010 г. по описа на РУП-Гълъбово и приобщени по реда на чл.283 от НПК към доказателствения материал по делото, както и веществените – парче заземително въже с дължина 20 см.

 

Обсъждайки свидетелските показания, съдът кредитира изцяло показанията на С.П.И., св.Г.М.Б., св.Г.С.Г. и св.Г.К.П.. Показанията им са непротиворечиви, подкрепят се и от останалия доказателствен материал и съдът ги кредитира с доверие, като намира, че всички тези свидетели възпроизвеждат идентична фактология и свидетелите са възприели и макар и по различен начин непротиворечиви обстоятелства.

 

На следващо място съдът обсъди и обясненията на подсъдимия П.Т.Т., отчитайки обстоятелството, че същите, освен че са доказателствено средство са и средство за защита, което той упражнява по свое усмотрение. Затова достоверността на обясненията му относно фактите от предмета на доказване се оценява на общо основание в светлината на всички други доказателства и доказателствени средства, възприети непосредствено. Обясненията подс.Т. в настоящия случай изцяло са насочени към отричане на използването на техническо средство при извършване на деянието.  Съдът намира, че обясненията на подсъдимия се явяват непротиворечиви, логични и се подкрепят от останалите доказателства по делото, поради и което съдът ги кредитира с доверие. По делото не е спорно противозаконното отнемане от страна на подсъдимия на чуждите движими вещи, което и самият той признава, но не бе установено по начин, небудещ съмнение, че това е станало с помощта на техническо средство.

Съдът изцяло кредитира заключението на съдебно-икономическа експертиза, изготвена в ДП и приобщено и прието в хода на съдебното следствие. Заключението на вещото лице е обективно, обстойно, не бе оспорено от страните и бе прието от съда като компетентно и добросъвестно изготвено.

     

 

ОТ ПРАВНА СТРАНА:

 

При така установената фактическа обстановка, съдът намира, че подсъдимият П.Т.Т., с ЕГН ********** е извършил от обективна и субективна страна престъплението по чл.194, ал.1 от НК, а именно: че на 02.06.2010г., в гр.Гълъбово-ТЕЦ-1, е отнел чужди движими вещи – 20 /двадесет/ метра меден кабел – заземително въже 185кв.мм., на обща стойност 506,95 лева от владението на С.П.И. ***, без негово съгласие, с намерение противозаконно да ги присвои.

Съгласно разпоредбата на чл.303, ал.1 от НПК една присъда не може да почива на предположения, а съгласно ал.2 на същия член от Кодекса, съдът признава подсъдимият за виновен единствено и само когато обвинението е доказано по несъмнен и категоричен начин. В противен случай, съгласно разпоредбата на чл.304 от НПК, съдът следва да признае подсъдимия за невинен, и то в случаите, когато на базата на тази несъмненост, базирана на съответните предположения, не се установи, че деянието е извършено, че е извършено, именно, от дадения подсъдим, при това виновно, или ако самото деяние само по себе си не съставлява престъпление.

В настоящия случай, от събраните по делото доказателства на неговата досъдебна и съдебна фаза, се установява по категоричен и несъмнен начин единствено и само, че подсъдимия П.Т., на инкриминираната дата, е отнел чужди движими вещи – 20 метра меден кабел – заземително въже 185кв.мм., на стойност 506,95 лева от владението на С.П.И. ***, без негово съгласие, с намерение противозаконно да ги присвои, което несъмнено съставлява престъпление по чл.194, ал.1 на НК, но не е установено и не се доказа по един безспорен начин /в случая липсват даже и косвени доказателства/, че при извършването на деянието е използвано техническо средство. Поради тези причини, съдът оправда подсъдимия по повдигнатото обвинение по 195, ал.1, т.4, вр. чл.194, ал.1 НК.

От установената фактическа и правна обстановка и от обективираните действия на подсъдимия П.Т. се налага извода, че от субективна страна, престъплението е извършено от него виновно - при форма на вината - пряк умисъл, тъй като той е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е общественоопасните му последици и е целял настъпването им. Подсъдимият е осъществил изпълнителното деяние отнемане в двете му части – той е прекратила фактическата власт на собственика, върху вещите, предмет на престъплението и е установил своя трайна фактическа власт върху тях – имал е възможност да се разпорежда с тях, като със свои, което всъщност е и направил.

 

Причините и условията за извършване на деянието от страна на подс. П.Т., според настоящия съдебен състав са ниската му правна култура и стремежът му за облагодетелстване по неправомерен начин.

 

ПО НАКАЗАНИЕТО

 

Съдът обсъди събраните по делото доказателства и се съобрази с двата основни принципа – законоустановеност и индивидуализация на наказанието, залегнали в чл.54 от НК, изхождайки от предвиденото за това престъпление наказание, степента на обществена опасност на деянието и дееца и другите смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, както и с целите на наказанието, залегнали в чл.36 от .

 

Съгласно първия принцип на наказателно-правната ни система в специалния текст на чл.194, ал.1 от НК, се предвижда наказание „Лишаване от свобода” до осем години.

При индивидуализация на наложеното наказание, съдът се съобрази с обществената опасност на деянието и дееца, мотивите за извършване на престъплението, степента и формата на вината, както и всички смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства по смисъла на Закона.

Като смекчаващи вината обстоятелства за подсъдимия Т., съдът взе предвид направените в хода на наказателното производство пълни и искрени самопризнания, младата му възраст, оказаното съдействие на разследването, тежкото му материално положение и имотно състояние. В случая съдът счита, че отегчаващо отговорността обстоятелство е предходното му осъждане, което обаче не е за престъпление против собствеността.  Всички тези обстоятелства, мотивират извода за наличието на предпоставките по чл.55 от НК - смекчаващите обстоятелства по своята тежест и характер имат значение на многобройни, при наличието, на които и най-лекото, предвидено в закона, наказание ще бъде несъразмерно тежко. За престъплението по чл.194, ал. 1 от НК е предвидено наказание до осем години лишаване от свобода. Минималният размер на това наказание е предвиден не в санкцията на наказателноправна норма, установена в Особената, а в Общата част на НК. Това е предпоставка, на основание чл.55, ал. 1, т. 2, б. "б" от НК, да се замени наказанието лишаване от свобода с наказание „пробация”, което ще способства за постигане на целите, визирани в чл. 36 от НК.

Предвид горното, съдът сметна, че на подсъдимия П.Т.Т. следва да бъде наложено наказание условията на чл.55, ал.1, т.2, б.”б” от НК, т.е. замени наказанието лишаване от свобода с наказание „пробация” – съвкупност от мерки за контрол и въздействие без лишаване от свобода, при следните пробационни мерки: „задължителна регистрация по настоящ адрес” за срок от 2 години, с периодичност на срещите – 2 пъти седмично и „задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от 2 години.

Така индивидуализираното по вид и размер на подсъдимия П.Т.Т., наказание, съдът намира, че ще съдейства за поправянето на подсъдимия и за постигане на поставените от закона превантивни цели, както по отношение на него, така и по отношение на останалите членове на обществото - чл. 36 ал. 1 от НК.

 

 

ПО РАЗНОСКИТЕ ПО ДЕЛОТО и ВЕЩЕСТВЕНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА:

 

Предвид факта, че настоящият съдебен състав призна подсъдимият П.Т.Т. за виновен в извършване на престъплението по чл.194, ал.1 от НК на основание чл.189, ал.3 от НПК, го осъди да заплати направените разноски по делото в размер на 55 лева – възнаграждение за вещо лице.

Предвид разпоредбата на чл.53, ал.2, б.”б” от НК, вещественото доказателство: парче заземително въже с дължина 20 см., беше отнето в полза на държавата, като съдът постанови унищожаването му като малоценна вещ.

 

По изложените от фактическо и правно естество мотиви, съдът постанови  присъдата си. 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:…………………….