Решение по дело №725/2019 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 498
Дата: 22 август 2019 г. (в сила от 10 септември 2019 г.)
Съдия: Александър Лазаров Стойчев
Дело: 20195300900725
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 19 август 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

Номер 498                                     22.08.2019                   Град  ПЛОВДИВ

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски Окръжен съд                                     XIХ търговски  състав

На двадесет и втори август през 2019 Година

В закрито заседание в следния състав:

 

Председател: АЛЕКСАНДЪР СТОЙЧЕВ

 

като разгледа докладваното от СЪДИЯТА

търговско  дело номер 725 по описа за 2019 година

намери за установено следното:

 

Производство по чл. 25 от ЗТРРЮЛНЦ.

Постъпила е жалба от „ДЖИ. ОТТО ЛИВИНГ СОФА“ ЕООД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. Асеновград 4230, ул. „Възрожденци“ № 10, представлявано от управителя Ф.Б., чрез пълномощника Адвокатско дружество „Б. и П.“ против Отказ № 20190529174621 от 09.08.2019 г. на АВ – ТРРЮЛНЦ, постановен по Заявление обр. Б7 с вх. № 20190529174621 от 29.05.2019 г., с което е поискано вписване на действителните собственици, с оглед разпоредбите на Закона за мерките срещу изпирането на пари. В жалбата се поддържа, че отказът е незаконосъобразен, като се излагат конкретни съображения. Иска се постановяване на съдебно решение, с което да се отмени обжалвания отказ и да бъдат дадени задължителни указания на длъжностното лице по регистрация за вписване на поисканите със заявлението обстоятелства.

Съдът, като прецени приложените доказателства, доводите в жалбата и след служебна проверка по електронната партида на търговското дружество в ТРРЮЛНЦ към АВ, приема за установено следното:

Жалбата е подадена в законоустановения 7-дневен срок по чл. 25, ал.1 от ЗТР, тъй като е постъпила в Агенция по вписванията на 14.08.2019 г., а отказът е постановен на 09.08.2019 г. и е връчен на жалбоподателя по електронен път на същия ден. Жалбата е редовна, изхожда от надлежна страна с право на жалба и правен интерес от обжалване, и е насочена срещу подлежащ на съдебен контрол акт на АВ – ТРРЮЛНЦ, което обосновава процесуалната й допустимост.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Със заявление обр. Б7 с вх. № 20190529174621 от 29.05.2019 г., подадено от адв. Н.П. като пълномощник на „ДЖИ. ОТТО ЛИВИНГ СОФА“ ЕООД, е поискано вписване на действителните собственици на дружеството – С.Ф.(акционер, притежаващ 50 % от акциите във „ФАСТ ЛИВИНГ“ АД, което дружество е едноличен собственик на капитала на „ДЖИ. ОТТО ЛИВИНГ СОФА“ ЕООД) и Ф.Б. (акционер, притежаващ 50 % от акциите във „ФАСТ ЛИВИНГ“ АД, което дружество е едноличен собственик на капитала на „ДЖИ. ОТТО ЛИВИНГ СОФА“ ЕООД), с оглед разпоредбите на Закона за мерките срещу изпирането на пари.

Длъжностното лице по регистрацията е мотивирало постановения отказ с обстоятелството, че представената декларация по чл. 63, ал.4 от ЗМИП не съдържа данни за юридическото лице, чрез което пряко се упражнява контрол от физическите лице - действителни собственици, съобразно изискванията на ЗМИП и ППЗМИП, като съответно тези данни не са попълнени за вписване и в поле 537 на заявлението.

Отказът на длъжностното лице по регистрацията при АВ е законосъобразен.

След приетите в ЗМИП изменения, с оглед новите изисквания на Директива (ЕС) 2015/849 на Европейския парламент и на Съвета от 20 май 2015 година за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма, се въвеждат изисквания (чл. 59, ал. 1, чл. 61, ал. 1 и чл. 63, ал. 1) за идентифициране на физическите лица, действителни собственици на юридическо лице или друго правно образувание, съответно се въвежда и ред за събиране на съответните данни и задължение за предоставяне от учредените на територията на Република България юридически лица и други правни образувания на подходяща, точна и актуална информация относно такива действителни собственици, чрез вписване на информацията и данните по партидите, включително в Търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

За вписване на тези обстоятелства в Агенция по вписванията – търговски регистър е утвърден образец на заявление Б7 за вписване на обстоятелства относно действителни собственици (чл. 6, ал. 1 от Наредбата). Образецът на заявление Б7 включва част І – обстоятелства по чл. 63, ал. 1 и ал. 4 ЗМИП, включително подраздел "Юридически лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол", с поле 537 – юридическо лице или друго правно образувание, чрез което непряко се упражнява контрол, с едно възможно вписване (данни за едно лице) и поле 538 - юридическо лице или друго правно образувание, чрез което пряко се упражнява контрол, отново с едно възможно вписване (данни за едно лице), както и подраздел "Действителни собственици – физически лица" с три възможни вписвания.

Съгласно изричната разпоредба на чл. 63, ал.4, т.2 от ЗМИП  по отношение на учредените на територията на Република България юридически лица, каквото е дружеството-заявител, в съответния регистър се вписват данните за юридическите лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол. Доколкото според данните, попълнени от заявителя относно действителните собственици по смисъла на § 2 от Допълнителните разпоредби на ЗМИП, а именно, че всяко от посочените физически лица е акционер, притежаващ 50 процента от акциите в юридическото лице - едноличен собственик на капитала на дружеството - заявител, то следва на основание чл. 63, ал.4, т.2 от ЗМИП в декларацията да бъдат попълнени и данните по отношение на това юридическо лице.

Предвид горното съдът намира за неоснователни изтъкнатите от жалбоподателя доводи в жалбата, че попълването на полето от декларацията, касаещо данни за юридически лица или други правни образувания, чрез които пряко или непряко се упражнява контрол върху съответното търговско дружество не е задължително. Подобно заключение няма законово основание, напротив - налице е изрична законова разпоредба, тази на чл. 63, ал.4, т.2 от ЗМИП, която има императивен характер.

Доколкото така подаденото от заявителя заявление е непълно и несъответно на одобрения с Наредба № 1 от 14.02.2007 г. образец, то е налице нередовност на заявлението от външна страна, която обаче не е отстранима по реда на чл. 22, ал. 5 ЗТР. С оглед на така изложеното по-горе постановеният отказ следва да бъде потвърден. Нередовностите, за които се дължат указания, са непредставяне на изискуем по закон документ и непредставяне на документ за внесена държавна такса. Ненадлежното попълване на заявлението води до постановяване на отказ по такова заявление.

С оглед гореизложените мотиви съдът намира, че жалбата се явява неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.

 

Воден от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата на „ДЖИ. ОТТО ЛИВИНГ СОФА“ ЕООД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление: гр. Асеновград 4230, ул. „Възрожденци“ № 10, представлявано от управителя Ф.Б., чрез пълномощника Адвокатско дружетсво „Б. и П.“ против Отказ № 20190529174621 от 09.08.2019 г. на АВ – ТРРЮЛНЦ, постановен по Заявление обр. Б7 с вх. № 20190529174621 от 29.05.2019 г., с което е поискано вписване на действителните собственици, с оглед разпоредбите на Закона за мерките срещу изпирането на пари.

Решението подлежи на обжалване в 7-дневен срок от съобщаването му пред Апелативен съд Пловдив.

 

 

СЪДИЯ: