Решение по дело №1867/2019 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 698
Дата: 20 декември 2019 г. (в сила от 3 юни 2020 г.)
Съдия: Росен Тенчев Чиликов
Дело: 20195530201867
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 юли 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ 

град Стара Загора

20.12.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД  НАКАЗАТЕЛНА КОЛЕГИЯ

 

в открито заседание на Единадесети Декември през Две хиляди и Деветнадесета година в състав:

 

Председател:        Р. Чиликов

             Съд. Заседатели :

 

 

при секретаря Н. Георгиева и в присъствието на прокурор …………   като разгледа докладваното от съдията Чиликов А.Н.Д. 1867 по описа за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Обжалвано е наказателно постановление № 27-447 / 03.06.2019 г. на Изпълнителния директор на Изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „ Медицински Надзор“ / ИАМН/ град София.

         Жалбоподателят недоволен от наложеното наказание, моли съда да го отмени. Мотивира се, че не е извършено административно нарушение и с допуснати съществени процесуални нарушения при издаването на наказателното постановление.

         В с.з. и в писмено становище чрез адвокат В. Д. поддържа жалбата.

 

         Въззиваемата страна чрез юрисконсулт Д. И. в.с.з. и в писмена защита взема становище, че жалбата е неоснователна, че правилно е приложен материалния закон и е спазен процесуалния ред за налагане на административно наказание. Пледира да се потвърди наказателното постановление.

 

        От събраните по делото доказателства установени с доказателствени средства – показанията на свидетелите, писмени– преценени по отделно и в тяхната съвкупност и като извърши цялостна проверка на наказателното постановление и АУАН,след обсъждане становищата на страните съдът приема за установено следното :

 

         Жалбата е подадена в срок  и от лице имащо право на жалба,  поради което и на основание чл. 59, ал. 2 ЗАНН съдът приема, че жалбата е допустима .

 

         Разгледана по същество жалбата е основателна.

 

         Административно-наказващият орган в наказателното постановление е приел за установено следното :

 

         На 19.08.2018 г. около 10.30 часа след битов инцидент / избухнала газова бутилка / е довел до значително обгаряне на участъци от тялото на пострадалата Кръстина Енева, която е изведена от дома си от екипи на РДПБЗН – Стара Загора и екип на ЦСМП град Стара Загора, след което е била транспортирана до СПО на УМБАЛ „ проф. Д-р Стоян Киркович“ АД град Стара Загора.

 

         Пострадалата е прегледана от дежурния лекар д-р Е. Д. и е консултирана от дежурния хирург в ХО – жалбоподателят д-р Н. К..Лабораторни изследвания не са назначавани в т.ч. и кръвно-газов анализ, въпреки че като пострадала от пожар пациентката е била подложена на риск от вдишване на токсични газове. Липсва оценка на общото състояние, степента на изгарянето и процентът на засегнатите участъци.Болната е изписана от лечебното заведение с некоректна диагноза / изгаряния в областта на предмишницата / без да се уточни степента на обгарянето, засегнатите области на тялото и процента им. Назначена е терапия мазане на засегнатите участъци с Дефламол.

 

      На следващият ден поради влошеното здравословно състояние отново е транспортирана до СПО при УМБАЛ „ проф. д-р Стоян Киркович“ Стара Загора . Извършен е преглед от дежурния лекар д-р Х.Х. и е консултирана с д-р Г. М. / специалист хирург / и д-р И. Д. / специализант по хирургия /.Назначени са и извършени лабораторни изследвания, осъществени са терапевтични действия с цел поддържане на виталните функции и е насочена за хоспитализация в клиника по пластично възстановителна и естетична хирургия към УМБАЛ „ Свети Г. ***, където е транспортирана от екип на ЦСМП град Стара Загора с диагноза „ Термично изгаряне на глава, шия, тяло, горни и долни крайници на 82 %, от втора до трета степен, шок.

 

       На 24.08.2018 г. след настъпил рязък хемодинамичен срив болната е починала.

 

       Жалбоподателят Н. К. в качеството си на лекар – специалист – хирург в ХО на МБАЛ „ проф. д-р Стоян Киркович „ АД Стара Загора не е извършил обстоен медицински преглед на пациентката, поради което в медицинската документация липсва оценка на общото и локално състояние, степента, площта и процентът на изгарянето. Подценен е рискът от последващ термичен шок, каквото усложнение е настъпило и в последствие, диагнозата не е коректна тъй като не отразява степента на обгарянето, засегнатите области от тялото и процента им.Не е извършен насочен преглед или консултация с пулмолог или гръден хирург предвид риска от термични поражения.Следвало е пациентката Енева да бъде хоспитализирана в спешен порядък в ОАИЛ или ХО, назначаване на допълнителни консултации и назначаване на съответната терапия.Това следва от задълженията на жалбоподателя К. в качеството му на дежурен лекар специалист в ХО, който е бил извикан за консултация.В този случай не са били решени основни диагностични и терапевтични проблеми на пациента – поставяне на коректна клинична диагноза „ Термично изгаряне на глава, шия, тяло, горни и долни крайници на обща площ от 82 %. Шок“, с последващо превеждане на болния в съответното отделение.

         Нарушението е извършено на 19.08.2018 г. в УМБАЛ „ проф. д-р Стоян Киркович „ ЕАД град Стара Загора и е установено на 04.10.2018 г.

 

         Описаната фактическа обстановка се установява частично от показанията на свидетелите Г.Х. / актосъставител /,Г.М., Х.Х., Ц. Ц., М. В.  ,заповед №РД-27-4471/28.09.2018 година на Изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Медицински одит“; лист за преглед на пациент; допълнителен лист към лист за преглед на пациент; лист за преглед на пациент; допълнителен лист към лист за преглед на пациент; история на заболяването; фиш за имунохематологично изследване; декларация за информирано съгласие за преливане на кръв и кръвни съставки; декларация за информирано съгласие за извършване на хирургични интервенции, прилагане на обща анестезия, инвазивни и други диагностични и терапевтични методи, които водят до повишен риск за живота и здравето на пациента иди до временна промяна на съзнанието; декларация за информирано съгласие за оказване на болнична помощ и прилагане на диагностични и лечебни процедури; анамнеза; лист; визитационен лист; визитационен лист на сестрата; диагностично изследване; декларация за информирано съгласие за рентгенография; справка за изследванията; резултат от лаборатория кръвно газов анализ и фид; резултат от лаборатория кръвно газов анализ и фид; визитационен лист; анестезиологичен лист; отчетна форма на анестезия; визитационен лист; визитационен лист на сестрата; предоперативна епикриза; оперативен протокол; отчетна форма за операции; допълнителен лист към ИЗ № 51422/458.

 

          Видно от допълнителен лист за преглед на пациент от 19.08.2019 г. подписан от жалбоподателя К. се установява, че при извършения преглед е отразено , че при необходимост следва да се консултира пациента със специалист по термични травми.

 

           Следователно назначена е допълнителна консултация със специалист по термични травми и в тази част съдът не приема за установено вмененото бездействие в обстоятелствената част на наказателното постановление, че не е назначена допълнителна консултация.

 

          При така установената фактическа обстановка административно-наказващият орган е приел, че е нарушен чл. 86, ал. 1 т. 3 от ЗЗ/ в частта достъпна и качествена медицинска помощ / във вр. с чл. 79 ЗЗ и на основание чл. 229, ал. 1 от ЗЗ е наложил административно наказание ГЛОБА в размер на 300 лева.

 

          Посочената правна квалификация на административното нарушение – чл. 86, ал. 1 т. 3 от ЗЗ/ в частта достъпна и качествена медицинска помощ / във вр. с чл. 79 ЗЗ – не може да се възприеме безрезервно.

 

           Разпоредбата на чл. 86, ал. 1 т. 3 от ЗЗ по същество е декларативна правна норма / съдържа правно регламентирани основни принципи/ и като такава е абстрактна и бланкетна – няма самостоятелно приложение.Термините „качествена“ и „ достъпна „ са характеристики на дължимата здравна помощ към пациентите.Съдържанието на тези качествени характеристики е доразвито в подзаконовите нормативни актове – Наредба за утвърждаване на медицински стандарти.

 

             И това е така най-малкото защото качествените характеристики на медицинсакта помощ – качествена и достъпна– следва да имат конкретно, ясно и точно съдържание.

 

             В конкретният случай административно-наказващият орган е следвало да конкретизира правната квалификация на деянието като препрати /превърже / разпоредбата на чл. 86, ал. 1 т. 3 ЗЗ към съответната норма на подзаконовия нормативен акт / Наредбата за утвърждаване на медицинските стандарти/.

 

           Вместо това обаче препращането е направено единствено към чл. 79 ЗЗ.Тук правната квалификация е опорочена в две насоки :

 

-   чл. 79 ЗЗ съдържа две отделни алинеи, но не

е конкретизирано коя точно от двете административно-наказващият орган претендира, че е нарушена.

 

                              -Чл. 79, ал. 1 ЗЗ / ако все пак се има предвид тази алтернатива /по същество е също абстрактна и бланкетна – няма самостоятелно приложение.Тя препраща към методи и технологии на медицинската наука и практика, които обаче следва да се конкретизират и да намерят своята нормативна регламентация.

 

 

            Следователно претендираната от административно-наказващият орган правна квалификация на деянието / чл. 86, ал. 1 т. 3 във вр. с чл. 79 ЗЗ / е непълна и няма самостоятелно приложение.

 

              Посочените дължими действия, които жалбоподателят  К. в качеството си на дежурен лекар не е извършил за да удовлетвори изискването за достъпна и качествена здравна помощ следва да намерят своята конкретизация в правна квалификация.

 

               Това обаче не е сторено, с което е нарушен чл. 57, ал. 1 т. 6 ЗАНН и съдът е поставен в невъзможност да осъществи контрол вменените неизвършени действия свързани с оказването на медицинската помощ до колко съответстват на правната квалификация и покриват ли изискванията за качествена и достъпна медицинска помощ.

 

          С тези пропуски не са изпълнени изискванията на законодателя в чл. 57, ал. 1 т. 6 ЗАНН, което опорочава и  формата на наказателното постановление като акт на административно-наказателния процес и съществено е ограничено правото на защита на нарушителя.Последното е функция на конкретно, ясно и точно формулирано административно обвинение.

 

          Съответствието между обстоятелствената част на наказателното постановление / чл. 57, ал. 1 т. 5 ЗАНН / и правната квалификация на деянието / чл. 57, ал. 1 т. 6 ЗАНН / е от решаващо значение за форма и законосъобразност на всеки административен акт,което в случая липсва.

 

          По изложените съображения съдът приема, че е допуснато съществено процесуално нарушение, неотстранимо в съдебната фаза и  водещо до  отмяна на атакуваното наказателно постановление .

 

          Водим от горните мотиви съдът

 

 

                                         Р  Е  Ш  И:

 

 

           ОТМЕНЯ наказателно постановление № 27-447 / 03.06.2019 г. на Изпълнителния директор на Изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „ Медицински Надзор“ / ИАМН/ град София, с което е  наложено административно наказание Глоба в размер на   300 лева / ТРИСТА / на Н.П.К. *** ,ЕГН – ********** .

      РЕШЕНИЕТО  подлежи на обжалване пред Административен съд град Стара Загора в 14 дневен срок от съобщението на страните.

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: