Решение по дело №2435/2019 на Районен съд - Шумен

Номер на акта: 882
Дата: 1 октомври 2019 г. (в сила от 1 октомври 2019 г.)
Съдия: Теодора Руменова Йорданова Момова
Дело: 20193630102435
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 16 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

882/1.10.2019г.

 

01.10.2019 год.

 

Номер . . . . . . . . . . .                              Година 2019                         Град Шумен

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Районен съд – Шумен                                                                       седми състав

На 26 (двадесет и шести) септември                                             Година 2019

В публично съдебно заседание, в следния състав:

                                                                         Председател Теодора Йорданова-Момова

Секретар Елена Пенчева,

Прокурор Емилия Янчева,

като разгледа докладваното от съдия Т. Йорданова-Момова

гражданско дело номер 2435 по описа за 2019 година,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

            Производство по чл. 544 и сл. от ГПК вр. чл. 19, ал. 1 от Закона за гражданската регистрация.

            В молбата си до съда С.В.Б. (М-Б.) излага, че при раждането си била записана с фамилно име М. На 30.12.2006 г. в Република Португалия сключила граждански брак с А.Н.Б., като за това обстоятелство бил съставен и акт за сключен граждански брак                № 194/23.07.2017 г. от Община Хасково. При сключване на брака молителката приела фамилното име – Б.. На 29.08.2014 г. съпрузите предприели действия за прекратяване на брака си в Република Португалия, като с решение на гражданския регистър на гр. В. същият бил прекратен. С цитирания акт не бил решен въпроса за фамилното ѝ име. Същата била изпълнителка на фадо и джаз и била известна сред публиката си с името М. Молителката заявява желанието си да възстанови предбрачното си фамилно име, с което била известна в обществото. Моли съда да постанови решение, по силата на което да допусне промяна на фамилното ѝ име от Б. *** не вземат становище по направеното искане.

            Участващият в производството прокурор счита, че молбата е основателна и следва да бъде допусната исканата промяна.

            От събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в съвкупност се установи от фактическа страна следното: видно от приложеното по делото копие на акт за раждане №***/21.07.1982 г., съставен от длъжностното лице по гражданското състояние в Община Шумен е, че родената на *** *** молителка е записана с имена С.В.М. Съдът констатира от удостоверение за сключен граждански брак, изд. въз основа на акт за граждански брак №***/23.07.2007 г., съставен от длъжностното лице по гражданското състояние в Община Хасково, че същата сключила на 30.12.2006 г. в Република Португалия граждански брак с лицето А.Н.Б., като при сключването приела неговото фамилно име – Б.. Именно с тази фамилия молителката фигурира в издадената ѝ лична карта №***, изд. от МВР Хасково. По делото е представено удостоверение №***/08.10.2018 г., изд. от Граждански регистър на гр. В., Република Португалия, че с решение от 29.08.2014 г., гражданския брак между съпрузите бил прекратен по взаимно съгласие. Видно от същото е, че в акта липсва произнасяне относно фамилното име на молителката.

            В показанията си разпитаната като свидетел В.К. излага, че молителката се идентифицирала с фамилията на своя баща. Същата била известна изпълнителка на традиционната португалска музика фадо и била известна сред широката общественост с фамилното име М.

При така визираната фактическа обстановка, съдът намира, че са налице предпоставките на чл. 19, ал. 1 от ЗГР, налагащи промяна на фамилното име на молителката и по-конкретно съществува важно обстоятелство за това. Установи се по делото, че при сключване на брака същата приела фамилното име на другия съпруг – Б., както и че брака между тях бил прекратен по ред, предвиден в португалското законодателство. Според разпоредбата на чл. 53 от СК, съпругът може да възстанови фамилното си име преди брака. С цитираната норма е възприет принципа, че възстановяването, респ. запазването на брачното фамилно име след прекратяване на брака е предоставено изцяло на волята на съпруга, приел фамилията на другия съпруг. Предвид изразеното в случая желание на молителката да възстанови предбрачното си фамилно име, единствено това обстоятелство съставлява важно такова по смисъла на чл. 19, ал. 1 от ЗГР и исканата промяна следва да бъде допусната.

            Ето защо, молбата следва да бъде уважена, като в акта за раждане на молителката бъдат отразени имена С.В. Митева.

            Водим от горното, съдът

 

Р   Е   Ш   И   :

 

            На основание чл. 19, ал. 1 от Закона за гражданската регистрация, ДОПУСКА да бъде извършена промяна на фамилното име на С.В.Б. (М-Б.) с ЕГН **********, родена на *** ***, с постоянен адрес ***, със съдебен адресат – адв. К.П. ***, като след промяната, същата следва да носи имената С.В.М.

            Настоящото решение, с което молбата за допускане промяна на имената се уважава, на основание чл. 537, ал. 1 от ГПК, не подлежи на обжалване.

  ДА СЕ ИЗПРАТЯТ заверени преписи на настоящото решение ведно със съобщения до Община Шумен и Община Хасково за отбелязване на промяната на името в акта за раждане и в регистъра на населението, както и на бюрото за съдимост при Районен съд – Шумен – за сведение.

 

                                                                                    Районен съдия: