Решение по дело №67/2019 на Районен съд - Павликени

Номер на акта: 46
Дата: 31 юли 2019 г. (в сила от 26 август 2019 г.)
Съдия: Катина Миткова Минева
Дело: 20194140200067
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. Павликени, 31.07.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

РАЙОНЕН СЪД ПАВЛИКЕНИ, IV-ти състав, в открито съдебно заседание на трети юли две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАТИНА МИНЕВА

 

при участието на секретаря Боряна Николова, като разгледа докладваното от съдия Катина Минева АНД № 67 по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

          Производството е по реда на чл. 59 - 63 ЗАНН.

          Образувано е по жалба от С.С.М. срещу наказателно постановление № ********** от ***2019 г. издадено от инж. З.С.И.- *** на Регионална дирекция по горите- В.Т., с което жалбоподателят е санкциониран, като на основание чл. 266, ал. 1, предл. 7 от Закон за горите /ЗГ/ му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400.00 лева (четиристотин лева) за нарушение на чл. 213, ал. 1, т. 2 ЗГ.

          В депозираната жалба се релевират доводи за неправилността на атакуваното наказателно постановление, с обективирано искане същото да бъде отменено, тъй като се твърди, че М. бил наказан два пъти за едно и също деяние, като са изложени и доводи, касателно липсата на доходи от страна на жалбоподателя.

          В съдебното заседание жалбоподателят, редовно призован,  явява се лично, поддържа жалбата си, обективира обяснения, касателно процесния случай.

           Въззиваемата страна, се представлява от юрисконсулт С., която моли съда да потвърди в цялост издаденото НП като правилно и законосъобразно. Счита, че по делото е безспорно установено нарушението, за което е издадено обжалваното НП, като извършеното и описаното деяние не се оспорва от жалбоподателя. Твърди, че съхранението на дървесина без превозен билет е предмет на забрана и съответно представлява административно нарушение по чл. 213, ал.1, т.2 ЗГ, и е наказуемо по чл. 266, ал.1 ЗГ. Намира, че в производството по издаването на НП не са допуснати процесуални нарушения. В конкретния случай с едно деяние, а именно съхранение на дървесина са извършени две отделни нарушения визирани в ЗГ, а именно съхранение на дървесина без превозен билет и съхранение на дървесина немаркирана с контролна горска марка, поради което и с оглед разпоредбата на чл. 18 ЗАНН посочва, че когато с едно деяние са извършени няколко отделни нарушения, наложените наказания се изтърпяват за всяко едно от тях. Излагат се, от представляващия въззиваемата страна, и съображения, касателно второто оплакване за незаконосъобразност на НП от страна на жалбоподателя, а именно липсата на средства и наличието на болен член от семейството – син на жалбоподателя, който притежава ТЕЛК, с посочване на аргументи в посока на тяхната неоснователност- че М. е в работоспособна възраст и няма обективни пречки да има доходи, както и че в експертното решене от 12.12.2018 г. на сина на жалбоподателя е записано, че състоянието на лицето до епикризата е без чужда помощ. Следователно се прави извод, че няма обективна невъзможност санкционираното лице да работи и да получава доходи. Определената глоба се посочва, че е съобразена на първо място с предвидения минимален и максимален размер визиран в закона за такъв вид нарушение, а на второ място и с количеството съхранявано от лицето дървесина, а именно 8 пр. куб. м. Юрисконсулт С. посочва, че в съответствие с чл. 273 ЗГ е постановено и отнемане в полза на държавата на предмета на нарушението. С оглед изложените съображения моли наказателното постановление да бъде потвърдено, като правилно и законосъобразно.

         Районен съд Павликени, като разгледа жалбата и изложените в нея твърдения и след като се запозна със събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните по реда на чл. 14, чл. 18 и чл. 107, ал. 5 НПК, намира за установено следното:

         Жалбата е подадена в законоустановения срок, от процесуално легитимирано лице и съдържа всички изискуеми реквизити обуславящи нейната редовност, което предпоставя пораждането на предвидения в закона суспензивен и деволутивен ефект, а разгледана по същество се явява  НЕОСНОВАТЕЛНА.

 

ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА:

 

         Жалбоподателят С.С.М. заедно със съпругата си С. И. ***. Синът на жалбоподателят Й.С.М. страда от онкологично заболяване, като за периода 18.08.2016 г.- 13.04.2017г. е хоспитализиран 9 пъти в различни лечебни заведения в град *** и град ***. Й. М. е с трайно намалена работоспособност 85 %, без чужда помощ, за срок от 1 година, видно от експертно решение № *** от 12.12.2018г. на МБАЛ- *** ЕООД, гр. ***, получава пенсия в размер на 130.00 лева.

Жалбоподателят С.С.М. е работоспособен, но въпреки това е трудово неангажиран, като последното му трудово правоотношение е прекратено на 17.09.2016г.

С.С.М. през 2014 година се е разпоредил с идеални части от негов собствен недвижим имот в град ***, а през 2018г. е закупил сграда, с площ от 74.060 кв. м. и изба с площ от 9.64 кв. м. отново в град ***, находящи се на ул. ***.

От справка от Агенция по вписванията се установява, че към 15.05.2019 г. за жалбоподателят С.М. липсват данни за регистрирани фирми, както и че няма информация за участието му в търговски дружества.

С.М. е собственик на три ППС-та, а именно с ДК № ***- ВАЗ ***, ДК № ***- ВАЗ *** и с ДК № ***- МОСКВИЧ ***.

През лятото на 2018 година жалбоподателя С.М. закупил от непознати за него лица, за периода месец юни- август, три каруци дърва, всяка за по 40.00 лева, които съхранявал в двора на дома си в село Б., общ. ***, без маркировка и документи.

За периода 2005 г.- 20.09.2018г. жалбоподателят С.М. не е санкциониран за нарушения по ЗГ на територията на РДГ- ***.

На 13.09.2018 г. в района на ТП ДСГ „***“ – *** Б.Б.Б.- полицейски инспектор в РУ ***, Т.П.Т. – младши полицейски инспектор в РУ ***, Й.И.Ч. – горски инспектор в РДГ *** и С.П.Г.- горски инспектор в РДГ *** по време на изпълнение на служебните си задължения извършили проверка на имот находящ се в село Б., община ***, ул. *** обитаван и собственост на С.С.М..  При проверката свидетелите установили, че в двора на имота се съхраняват на три места съответно под навес до входната врата и в две помещения в двора дърва за горене без контролна марка и превозен билет от дървесен вид „дъб“ и „акация“. При измерване било установено, че дървесината била 8 пр. куб. м., като към момента цената за 1 пр. куб. м. дървесина от същия вид варирала от 95.00 лева до 100.00 лева. За извършената проверка е съставен КП серия ****** от 13.09.2018 г. и протокол за оглед на местопроизшествие от 13.09.2018г. от разследващ полицай.

Дървесният материал, установен в имота собственост на жалбоподателя С.С.М., бил иззет от служители на РДГ *** и предаден за отговорно пазене с разписка серия ****** от 13.09.2018г. на Х.В.М.- горски стражар при ТП ДГС „***“- ***, база гр. ***. 

         Преписката за извършената проверка е изпратена на РП ***, образувано било ДП № ***/2018г.по описа на РУ- ***, пр. пр. ***/2018г. по описа на РП- ***, по което били извършвани процесуални следствени действия, но в последствие същото били прекратено с постановление от 30.11.2018 г. на наблюдаващия прокурор на основание чл. 243, ал.1, т.1, във вр. с чл. 24, ал.1, т.1 НПК, като било разпоредено материалите по ДП да се изпратят по компетентност на РДГ *** за реализиране на административно-наказателната отговорност на М..

След изпращане на материалите в РДГ *** било издадено обжалваното наказателно постановление от инж. З.С.И.- *** на Регионална дирекция по горите- ***, с което на жалбоподателя на основание чл. 266, ал. 1, предл. 7 ЗГ е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400.00 лева (четиристотин лева) за нарушение на чл. 213, ал. 1, т. 2 ЗГ.

         Препис от същото е връчен лично на жалбоподателя на 18.03.2019 г., видно от известие за доставяне на писмо с №  ***.

         От показанията на разпитаните по делото свидетели Б.Б.Б., Т.П.Т., Й.И.Ч. и С.П.Г. се установява, че на процесната дата 13.09.2018г. изпълнявали служебните си задължения и извършвали проверки по линия на незаконен добив на дърва в село Б., община ***, проверили и двора на жалбоподателя, където установили 8 пр. куб. м. от дървесен вид „дъб“ и акация без контролна марка или експедиционна марка. За документи попитали жалбоподателя, но той заявил, че не разполага с такива. Й.Ч. измерил дървата и установил, че са осем пространствени кубични метра. С.М. обяснил на свидетелите, че е закупил дървата, но не е получил документи за това, както и че не познава лицата от които ги е купил и не може да ги разпознае.

          При съвкупната преценка и интерпретация на събраните по делото гласни и писмени доказателствените средства, настоящият съдебен състав намира, че по еднопосочен начин са доказани обстоятелствата, свързани с извършената от свидетелите Б.Б.Б., Т.П.Т., Й.И.Ч. и С.П.Г. проверка в дома, собственост и обитаван от жалбоподателя, както и установяването на осем кубични метра дървесина за горене в двора, на същия дом, непридружени с превозен билет, начинът на измерване на количеството дърва за огрев, изчисляването на количеството им, както и обстоятелствата, че лично М. е заявил, че е закупил дървата от непознати за него хора. Показанията на свидетелите, подкрепящи се от обясненията на М., следва да се кредитират с доверие, доколкото се намират в пълна кореспонденция помежду си, посочените свидетели са очевидци на установяване на нарушението и не е налице индиция за тяхната заинтересованост. А изведената информация от тези показания кореспондира и с останалите писмени доказателствени средства по делото. На следващо място следва да се посочи, че за този съдебен състав не съществува съмнение, че свидетелите Б.Б.Б., Т.П.Т., Й.И.Ч. и С.П.Г. дават необективни и тенденциозни показания, които се подкрепя и от разказа на жалбоподателя. Това, което твърдят в показанията си свидетелите са възприели при изпълнение на служебните си задължения. Служебните им функции не може а priori да обоснове извод за заинтересованост и необективност, тъй като посочените свидетели възпроизвежда личните си възприятия, последователно и изчерпателно, за факти и обстоятелства, свързани с констатираното при извършената от тях проверка.

         Безспорно е доказано по делото, че на детерминираните в наказателното постановление време и място въззивникът С.С.М. *** съхранявал в двора си дърва за горене от дървесен вид „дъб” и „акация”, непридружени с превозен билет, общо 8 пр. м3. 

 

ОТ ПРАВНА СТРАНА:

 

Административнонаказателното производство е строго формален процес, тъй като чрез него се засягат правата и интересите на физическите и юридически лица в по-голяма степен. Предвиденият в ЗАНН съдебен контрол върху издадените от административните органи наказателни постановления е за законосъобразност. От тази гледна точка съдът не е обвързан нито от твърденията на жалбоподателя, нито от фактическите констатации в наказателното постановление /арг. чл. 84 ЗАНН във вр. чл. 14, ал. 2 НПК и т. 7 от Постановление № 10 от 28.09.1973 г. на Пленума на ВС/, а е длъжен служебно да издири обективната истина и приложимия по делото закон.

         Съдът счита, че в случая наказателното постановление е издадено по реда на чл. 36, ал. 2 ЗАНН вр.  чл. 243, ал. 3 НПК - след като производството е препратено от прокурора за преценка осъществен ли е състав на административно нарушение. В този случай разпоредбата на чл. 36, ал. 2 ЗАНН въвежда изключение от правилото, че административнонаказателно производство се образува със съставяне на акт за установяване на административно нарушение. Ето защо съдът намира, че в настоящия случай липсата на съставен АУАН не е процесуално нарушение.

В настоящия случай НП е съставено от длъжностно лице в пределите на неговата компетентност- видно от Заповед РД-49-199/16.05.2011г. на Министъра на земеделието и храните, с оглед нормата на чл. 275, ал.1, т.2 ЗГ и Заповед № 1 от 02.01.2018г. на инж. Н. Н.- директор на РДГ- ***.

         На следващо място, съдът служебно констатира, че са спазени  императивните процесуални правила при издаването на НП – неговата форма и задължителни реквизити, съгласно разпоредбите на чл. 57 и чл. 58, ал. 1 ЗАНН.

          От прочита на НП е видно, че с изискуемата се от закона конкретика са посочените времето, мястото, механизмът на нарушението и обстоятелствата, при които е установено, с което правото на защита на жалбоподателя е гарантирано в пълна степен.

Спазени са всички давностни срокове, визирани в разпоредбата на чл. 34 ЗАНН, досежно законосъобразното ангажиране на административнонаказателната отговорност на жалбоподателя от формална страна.

          Предвид изложеното НП е съставено без допуснати съществени нарушения на процесуалния закон, които да обусловят отмяната на атакуваното наказателно постановление на формално основание.

         Административнонаказателната отговорност на въззивника С.С.М. е ангажирана на основание чл. 266, ал. 1, предл. 7 ЗГ като му е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400.00 (четиристотин лева) за нарушение на чл. 213,ал.1, т.2 ЗГ.

           По делото е установено по несъмнен начин, че на 13.09.2018 г. в село Б., общ. ***, обл. ***, ул. *** жалбоподателят М. съхранявал в двора си дърва за горене от дървесен вид „дъб“ и „акация“ с дължина 30 см. и 2 м., непридружени с превозен билет, общо 8 пространствени куб. метра Правилно така очертаната деятелност е квалифицирана като административно нарушение на чл. 213, ал. 1, т.2 ЗДвП, в която разпоредба е обективирана забрана за съхранение на дървесина, непридружена с превозен билет. От анализа на гласните и писмени доказателствени средства се установява, че в конкретния случай М. е нарушил регламентираната по императивен начин забрана за съхранение на  дървесина, непридружена с превозен билет.

         От своя страна, административнонаказващият орган, правилно и законосъобразно е приложил санкционната разпоредба на чл. 266, ал. 1, предл.7 ЗГ, която предвижда отговорност при съхраняване на дървесина в нарушение на регламентирания в ЗГ ред. Налице е съответствие между словесното описание на релевантната фактическа обстановка, очертана чрез изискуемата се конкретика в атакуваното наказателно постановление и възприетата цифрова квалификация. Ето защо, съдът намира, че материалният закон е приложен правилно. Тук е мястото да бъде посочено, че настоящият съдебен състав намира за неоснователни доводите на жалбоподателя, че бил санкциониран два пъти за едно и също нещо, като видно от процесното НП и НП № ********** от ***2019 г. издадено от инж. З.С.И.- *** на Регионална дирекция по горите- ***, служебно известно на настоящия съдебен състав, то деянието посочено в цитирания санкционен акт се изразява в съхранение на дървесина, немаркирана с контролна горска марка- тоест друго нарушение на разпоредбите на ЗГ, като с оглед разпоредбата на чл. 18 ЗАНН е напълно възможно с едно деяние да са извършени няколко административни нарушения като наложените наказания се изтърпяват поотделно за всяко едно от тях.

         Административното нарушение е извършено виновно, при форма на вината – пряк умисъл. Нарушителят М. е предвиждал извършването на деянието, закупувайки дървесина за огрев без надлежни документи, съзнавал е общественоопасния му характер като във волево отношение е целял настъпването на последиците.

         По отношение на наложената санкция  „глоба“ в размер на 400.00 лева съдът намира, че нормата на чл. 266, ал. 1 ЗДвП предвижда наказание в относително определен размер, а именно „глоба“ в размер от 50.00 лева до 3 000.00 лева. В конкретния случай индивидуализацията на административнонаказателната отговорност на въззивника М. е проведена правилно от наказващия орган, който напълно оправдано е определил глоба в размер на 400.00 лева към минимума в санкционната норма. В конкретния случай са съобразени количеството на дървесния материал, цената на същия, а именно около 95.00-100.00 лева за един кубик. Доказателствено необезпечени останаха доводите на въззивника, касателно затруднено материално състояние- същият  притежава три ППС, видно от справка на ОД на МВР ***, сектор Пътна полиция, в началото на 2018г. е станал собственик на недвижим имот чрез покупко-продажба, видно от справка на АВ- ***, служба по вписванията ***. Не на последно място М. е в трудоспособна възраст, като сам в съдебно заседание заяви, че е работоспособен, но никой не му се бил обадил да започне работа, обстоятелство, за което е редно сам да се погрижи, а не друг да му се обажда. Действително в семейството му има онкологично болен, но видно от представената медицинска документация синът на жалбоподателя,  който е пълнолетен, е с трайно намалена работоспособност 85 %, но без чужда помощ, обстоятелства всяко едно от които следва да амбицира и стимулира жалбоподателя да работи, за да осигурява средства за издръжка за себе си и семейството си. В конкретния случай се касае за инцидентна проява, доколкото по делото липсват фактически данни жалбоподателят да е санкциониран друг път за нарушения на ЗГ, като според този съдебен състав при определяне размера на наказанието АНО е съобразил всички тези обстоятелства и целите на наказанието определени в чл. 12 ЗАНН, както и изискванията на чл. 27 ЗАНН - да отчита тежестта на конкретното нарушение, подбудите за неговото извършване и други смекчаващи или отегчаващи обстоятелства и имотното състояние на нарушителя, а също и обществената опасност на този вид административно нарушение. Ето защо настоящия състав намира, че в конкретния случай административнонаказващият орган е преценил добросъвестно обуславящите отговорността обстоятелства и обосновано е наложил наказание към минимално определения размер, с оглед диапазона на същото- от 50.00 лева до 3 000.00 лева, предвидено в разпоредбата на чл. 266, ал.1 ЗГ.

Закономерна последица от установеното нарушение е и постановеното съгласно чл. 273, ал. 1 ЗГ отнемане в полза на държавата на дървесния материал, предмет на нарушението – 8 пространствени куб. метра дърва за горене от дървесен вид „дъб“ и „акация“, с дължина 30 см. и 2 м., иззет от служители на РДГ *** и предаден за отговорно пазене с разписка серия ****** от 13.09.2018г. на Х.В.М.- горски стражар при ТП ДГС „***“- ***, база гр. ***.

         За пълнота е необходимо да се отбележи, че процесното нарушение не следва да се третира като маловажно по смисъла на чл. 28 ЗАНН. Съгласно Тълкувателно решение № 1 от 12.12.2007 г. по т. д. № 1/2007 г. на ОСНК на ВКС, докладчик-съдия Б.И.  преценката на административнонаказващия орган за „маловажност” на случая по чл. 28 ЗАНН се прави по законосъобразност и подлежи на съдебен контрол. Приложеното поле на визирания нормативен регламент винаги е фактическо и се предопределя от спецификите на всеки отделен случай. Установените в практиката критерии за неговото дефиниране са свързани с естеството на засегнатите обществени отношения, липсата или незначителността на настъпилите общественоопасни последици и обстоятелствата, при които нарушението е намерило проявление в обективната действителност – време, място, обстановка, механизъм и т.н. Съгласно разпоредбата на чл. 93, т. 9 НК “маловажен случай” е този, при който извършеното престъпление /административно нарушение, б.м./ с оглед липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност /вредност, б.м./ в сравнение с обикновените случаи на престъпление /административно нарушение, б.м./ от съответния вид”. В случая не би могло да се говори за липса или незначителност на вредните последици, тъй като посоченото нарушение е формално, на просто извършване и за довършването му не е необходимо настъпването на някакъв допълнителен съставомерен резултат. Не е налице и третата алтернатива от визираната дефинитивна норма, а именно “други смекчаващи обстоятелства”, които да редуцират степента на обществена вредност на деянието съпоставима с нарушенията от същия вид.

Съдът констатира, че съобразно изложените фактически и правни доводи, така протеклата фаза на административнонаказателното производство по установяване на административно нарушение и по налагане на административно наказание не е опорочена поради допуснати съществени процесуални нарушения, а отговорността на жалбоподателя е ангажирана правилно.

          Ето защо, съдът намира, че така издаденото наказателно постановление следва да бъде потвърдено изцяло като правилно и законосъобразно.

 

          Така мотивиран, на основание чл. 63, ал. 1, предл. 1 ЗАНН, Районен съд Павликени, IV-ти състав

 

Р Е Ш И:       

 

ПОТВЪРЖДАВА изцяло наказателно постановление № ********** от ***2019 г. издадено от инж. З.С.И.- *** на Регионална дирекция по горите- ***, с което на основание чл. 266, ал. 1, предл. 7 от Закон за горите /ЗГ/ на жалбоподателя С.С.М., с ЕГН ********** е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 400,00 лева /четиристотин лева/ за нарушение на чл.  213, ал. 1, т.2 ЗГ като съгласно чл. 273, ал. 1 ЗГ е постановено отнемане в полза на държавата на дървесния материал, предмет на нарушението – 8 пространствени куб. метра дърва за горене от дървесен вид „дъб“ и „акация“, с дължина 30 см. и 2 м. като правилно и законосъобразно

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд– В.Т., на основанията предвидени в НПК, и по реда на Глава Дванадесета от АПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

                                                                          

                                                                           

                                     

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

Вярно с оригинала!

Й.П.