Решение по дело №257/2017 на Окръжен съд - Търговище

Номер на акта: 6
Дата: 5 януари 2018 г. (в сила от 6 март 2019 г.)
Съдия: Тихомир Пенков Петков
Дело: 20173500500257
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 22 ноември 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                              05.01. 2017 г.                   гр. Търговище,

В името на народа

 

Търговищкият окръжен съд,                  гражданско отделение

На двадесет и първи декември                        2017 година

в ОТКРИТО съдебно заседание, в следния състав:

        

            ПРЕД СЕДА ТЕЛ: ТИХОМИР ПЕТКОВ

                            ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕН СТОЙЧЕВ

                                                          ТАТЯНА ДАСКАЛОВА

       

Секретар Жоржета Христова,

Като разгледа докладваното от съдията Т.Даскалова,

възз. гр. дело № 257, по описа за 2017   година,

        за да се произнесе, взе предвид следното;

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

Постъпила е жалба от адв. Е.П. ***, пълномощник на Ф.С. ***, против решение  № 491 от 03.10. 2017 г., по гр.д. №584/ 2017 г. на ТРС, с което е отхвърлен предявеният от нея иск против Б.М. и М. ***, за заплащане, при условията на солидарност, на сумата от 15 000 лв., търсена като обезщетение за неимуществени вреди от непозволено увреждане, като с решението са били присъдени и разноски на ответниците от 1000 лв. Излагат се съображения за необоснованост на решението по отношение на приетите за установени факти и оттам и за правните изводи на съда за недоказаност на иска. Затова се моли решението да бъде отменено и искът да бъде уважен. В съд.зас. жалбата се поддържа от адвокат Раев, преупълномощен от адв.П., която представи и писмени бележки.

В дадения на въззиваемите срок за отговор на жалбата, такъв не е постъпил. В съд.зас. въззиваемите се представляваха от адвокат Ковлаков, който оспорва жалбата и моли решението да бъде потвърдено.

Съдът, като провери събраните по делото доказателства, установи следното: решението е валидно и процесуално допустимо. По същество е правилно. На основание чл. 272 от ГПК, въззивният съд препраща към мотивите на ТРС, но излага и собствени такива.

Ищцата Ф.А.С. ***, твърди в исковата си молба, че на 26.07. 2014 г. в с. Маково, общ. Търговище, около 20,00-20,30ч. ответниците, които са баща и син и техни съседи, й нанесли побой, изразяващ се в нанасяне на удари с ръце и крака в областта на тялото и крайниците, а вторият ответник пробол двете й подколенници с вила, като по този начин й причинили временно разстройство на здравето, изразяващо се в болки и страдания, като вследствие на този побой ищцата станала раздразнителна, изпитвала и страхове, вкл. и да излиза извън дома си, при което претендира присъждане на обезщетение в размер на 15 000 лв. за причинените й неимуществени вреди от двамата ответници, невъзмездени до момента, в условията на солидарност на задълженията. Иска и законната лихва от датата на увреждането, както и направените разноски. В исковата молба се посочва, че ищцата, заедно с родителите си, вечерта пиели кафе пред къщата си и чакали да се върнат животните от паша. От съседната къща излезли ответниците М., както и съпругата на първия и майка на втория, тръгнали към тях и ги нападнали. Между двете семейства имало конфликт по повод ползването на ливада. Ищцата и майка й помолили баща й да влезе в двора и той го направил, като затворил входната врата, а ответниците и майката започнали да хвърлят камъни по ищцата и нейната майка. След това двамата ответници започнали да я удрят по цялото тяло с ръце, крака и вилите в ръцете им. Вторият ответник я удрял с металната част на вилата. Първият ответник Б. също я удрял с вилата. И двамата я биели едновременно, по един и същ начин. Когато баща й видял всичко това излязъл от двора, за да ги защити и тогава ответникът я оставил и тръгнал към баща й.

Ответниците са оспорили иска изцяло, като посочват, че виновен за възникналия между страните конфликт, е бащата на ищцата. Той нападнал първия ответник Б., а синът му М. се опитал да му помогне, при което и на двамата били нанесени телесни наранявания. За деянието си бащата на ищцата е осъден с влязла в сила присъда, като отделно от това има присъдено и обезщетение по гражданско дело на ТОС. Всъщност всички увреждания, които е получила ищцата, са станали при опитите на жените в двете семейства да прекратят побоя. Първият ответник изобщо не е бил в състояние да нанася каквито и да било удари, а вторият се е опитвал да помогне на баща си.

Това са твърденията на двете страни в процеса. От изложеното от ищцата, се потвърждават фактите във връзка с получени от нея в посочения период телесни увреждания. На 28.07. 2014 г., при прегледа в МБАЛ Търговище се установява, че ищцата има наранявания по горната трета на дясна раменница, кръвонасядане от 10 см, а в средната й трета - бледосинкаво нараняване с диаметър 2 см; по предната гръдна стена, леко в дясно от средната линия е разположено косо линейно охлузване с дължина 2,5см, по предната коремна стена и в дясно от пъпа е налице кръвонасядане с диаметър 3 см, по предната повърхност на лявото бедро в долната му трета и на дясната подколенница в горната й трета се установяват рани с кръгловата форма с оточни ръбове с диаметър 1см, като до тях са установени две линейни охлузвания с червеникав цвят. Пред съдебния лекар ищцата е съобщила, че на процесната дата й били нанесени удари по краката и тялото, нанесени й били и удари с вила по краката от двама познати мъже от с. Маково, общ.Търговище. Вещото лице е заключил, че посочените наранявания са й причинили временно разстройство на здравето, неопасно за живота. Същите обстоятелства се установяват по делото и от заключението по назначената  съдебно-медицинска експертиза, от която, както и от обясненията на вещото лице в съдебно заседание се установява, че на ищцата са нанесени посочените наранявания, като е възможно те да са й причинени по съобщения от нея начин – чрез нанасяне на удари с юмруци или блъскане и пробождане с предмет с остър връх и кръгла форма. При приемането на ищцата в спешното отделение на МБАЛ Търговище е проведено изследване  и хирургическо лечение чрез обработка на раните и поставяне на ТАТ ампула. Не е приемана на болнично лечение. Наранявания от този тип отшумяват за период от около 20-25дни, като прободните рани са със средна степен на тежест в рамките на леките телесни повреди, а кръвонасяданията са от лека степен в рамките на леките телесни повреди.

От събраните писмени доказателства и от свидетелските показания за самия инцидент се установява, че повод за него били разногласият в ползването на  общинска ливада, предоставена на двете семейства. Бащата на ищцата се ядосвал, че първият ответник преминавал през тяхната част с трактор и нарочно утъпквал тревата. От приложения препис от присъда № 64 от 15.10. 2015 г. на ТРС е видно, че бащата на ищцата – А. Б., е признат за виновен в това, че на 26.07. 2014 г. в с. Маково, причинил на Б.М. *** средни телесни повреди: разкъсно-контузни рани в централната челно-теменна област на главата и в лявата челно-теменна област, с подлежащо многофрагментно счупване на черепа в лявата челно-слепоочна област, които са причинили проникващо нараняване на черепната кухина, контузия на мозъка, които наранявания като цяло са причинили разстройство на здравето, временно опасно за живота, оток на мозъка и пневмо-цефалия, с което е осъществен съставът на чл. 129, ал. 1 от НК. Наложено е наказание от 2 години „Лишаване от свобода“, отложено за изпълнение за срок от три години. Присъдата е потвърдена от ТОС на 15.01. 2016 г.

Бащата на ищцата нанася ударите по първия ответник с мотика, по главата, при което последният е бил паднал на земята. Вторият ответник М., който се е прибирал от работа, вижда какво се случва с баща му и тръгва с една тачка да го отбранява и да може да му помогне. Настъпила е голяма паника и суматоха, имало е много викове и шум, като удари са си нанасяли мъжете. Всички жени са се опитвали да разтърват мъжете, като при това е имало бутане. Бащата на ищцата сам посочва в показанията си, че е избутал дъщеря си.

Никой от разпитаните свидетели по настоящото дело, не е видял някой да напада и удря ищцата, а още по-малко това да са били ответниците. Това не е видял дори и баща й.

Съдът приема за установено, че първият ответник изобщо не е бил в състояние да реагира и да нанася каквито и да било удари на ищцата, защото получените от него увреждания са били изключително сериозни, а намесата на ищцата в конфликта е била да се разтърват мъжете. Никой от свидетелите не е видял каквото и да е нападение към ищцата, с цел да й бъдат нанесени някакви увреждания. Изнесената в исковата молба фактическа обстановка изобщо не се потвърждава от събраните по делото доказателства. Не е правдоподобна и версията й за начина на възникване на конфликта, защото баща й е имал водеща роля в това. Каквито и увреждания да е получила ищцата, за съда е безспорно, че те не биха могли да бъдат нанесени от първия ответник, с оглед неговото състояние. А ако има нанесени такива от втория ответник, то по делото са налице доказателства, че той е искал да защити живота и здравето на своя баща. Действията му обаче са били отбранителни, насочени към бащата на ищцата, а не към нея. Но както вече се посочи, по делото няма каквито и да било преки доказателства, че някой от двамата ответници е удрял ищцата, а още по-малко по начина, посочен в исковата молба.

          Затова въззивният съд приема, че ищцата не е провела пълно и главно доказване по основанието на иска по чл. 45 от ЗЗД – неправомерни действия от страна на двамата ответници, които да са й причинили установените увреждания. С оглед на това искът е неоснователен и следва да се отхвърли.

ТРС е достигнал до същия извод за недоказаност на иска и решението му като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено.

По разноските:  С оглед изхода от спора, на въззиваемите следва да бъдат заплатени направените по делото разноски, солидарно.

По изложените съображения, съдът

Р Е Ш И:

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 491 от 03.10. 2017 г., по гр.д. № 584/ 2017 г. на ТРС, като правилно и законосъобразно.

ОСЪЖДА Ф.А.С.,***, ЕГН **********, да заплати на Б.М.М. и М.Б. ***, сумата от 1000 лв., направени по делото разноски пред втората инстанция.

Решението може да се обжалва, в едномесечен срок от съобщаването му на страните, пред ВКС, при наличието на основанията по чл. 280 от ГПК.

 

ПРЕДСЕ ДА TEЛ:                             ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                               2.