Решение по дело №8/2023 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 47
Дата: 10 март 2023 г.
Съдия: Михаил Драгиев Русев
Дело: 20237240700008
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 януари 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 47                                     10.03.2023 год.                     гр. Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски административен съд, публично съдебно заседание на девети февруари две хиляди двадесет и трета год., в състав         

                                                                 

Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

 

                                                          Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                            МИХАИЛ РУСЕВ

                       

при секретаря Зорница Делчева и в присъствието на прокурора Петко Георгигев, като разгледа докладваното от Михаил Русев КАН дело №8  по описа  за 2023 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

 

Производството е с правно основание чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл.63, ал.1, изречение второ от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от П.Д. С. – Началник  РУ Казанлък при Областна дирекция на МВР Стара Загора, чрез пълномощника си по делото юриск. М.А. против решение №299/24.11.2022 год., постановено по НАХД №316 по описа за 2022 год. на Районен съд Казанлък, с което е отменено наказателно постановление №21-0284-001798/24.09.2022 год., издадено от Началника на  Районно управление Казанлък към ОД на МВР Стара Загора, с наложени четири административни наказания на ответника по касация за нарушения на Закона за движение по пътищата.

В касационната жалбата се съдържат оплаквания, че обжалваното решение е издадено в нарушение на материалния закон, неправилно приложение на закона и съществено нарушение на съдопроизводствените правила. Излага съображения, че съдът неправилно е приел, че в наказателното постановление е налице неяснота, неточност и обърканост на мястото на извършване на административното нарушение. От свидетелските показания се установява, мястото където е извършено нарушението се намира в с. Турия. Дори посоченият от нарушителя свидетел заявява, че става въпрос за улица, която отворена за обществено ползване. Такива данни не се съдържат и в писмото от ЕВН, като счита, че същото не е събрано по надлежния ред от съда и като такова не представлява част от преписката. Относно установеното, вписване „нямам възражение“ в бланката, счита, че утвърденият образец такова не налице,  а и не се твърди от нарушителя, че е имал възражение срещу съставеният акт за установяване на административно нарушение. Моли съда да постанови решение, с което да отмени решение №299/24.11.2022 год., постановено по НАХД №1 по описа за 2022 год. на Районен съд Казанлък да се постанови друго, с което да се отмени обжалваното наказателно постановление и да му се присъдят направените по делото разноски.

Ответникът по касация – Д.И.Ч., чрез пълномощника си адв. Г.М. изразява становище за неоснователност на  подадената касационна жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора дава заключение, че жалбата е основателна, а решението на Районния съд намира за неправилно, поради което моли същото да бъде отменено като такова и да се постанови друго за потвърждаване на наказателното постановление.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание и след служебна проверка по реда на чл.218 ал.2 от АПК на решението по АНХД №316/2022 год. на Районен съд Казанлък, намира за установено следното:

        Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна и е процесуално допустима.

Районен съд – Казанлък е отменил наказателно постановление №21-0284-001798 от 24.09.2021 год. на Началника на  РУ – Казанлък, с което на Д.И.Ч. са наложени три административни наказания глоба, както следва: в размер на 50.00 лв. на основание чл.183, ал.4, т.7 от ЗДвП за нарушение на чл.137е от ЗДвП; в размер на 100.00 лв. на основание чл.177, ал..1, т.2 от ЗДвП за нарушение на 150А, ал.1 от същия закон и в размер на 2 000.00 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца на основание чл.174, ал.3, предложение първо за нарушение на чл.174, ал.3 от същия закон. От фактическа страна е прието, че на 11.09.2021 год. в 23.00 часа в с. Турия на улица без име до стоманобетонен електрически стълб (ГП-1 номер 22) в посока изток-запад Д.И.Ч. е управлявал мотоциклет SYM HD 125EVO, с номер на рамата ***, с неустановена собственост, водачът при управление на мотоциклет не използва защитна каска, водачът управлява МПС, което не е регистрирано по надлежния ред, водачът управлява МПС, без да притежава свидетелство за управление на МПС, валидно за категорията, към която спада управляваното от него МПС, водачът категорично отказал е да му бъде извършена проверка с техническо средство „Алкотест Дрегер 7510-ARDN-0023 за употреба на алкохол в количеството издишан въздух, като му е издаден и връчен талон за изследване с номер 092305, със залепени стикери серия A номер 036597. Видно от протокол за медицинско изследване амб. №197/12.09.2021 год. на ФСМП Казанлък, подписан и изготвен от д-р К.Т., Д.Ч. е отказал да даде и кръвна проба. Деянието не е маловажно.

За да отмени наказателното постановление, Казанлъшкият районен съд приема, че вменените във вина на Д.Ч. административни нарушения са доказани и установени по безспорен начин. Установил обаче нарушения на закона при посочването на мястото на извършване на административното нарушение, като е приел, че така посоченото място като улица без име, до ел. стълб не представлява път, отворен за обществено ползване, както и че в представеният акт за установяване на административно нарушение се съдържа напечатан текст „нямам  възражения“. Всичко това, го е мотивирало да постанови решение, с което да отмени обжалваното наказателно постановление.

Жалбата е основателна.

При постановяването на своето съдебно решение, въззивният съд се е ръководил от установените по делото факти. В конкретния случай, имайки в предвид събраните по делото доказателства, настоящия съдебен състав намира, че вменените във вина на Ч. административни нарушения са установени по безспорен начин, в каквато насока са е мотивите на районният съд, които съдът на основание чл.221, ал.2 от АПК споделя.

Неправилно е прието от районният съд обаче, че описаното място на извършване на административните нарушения не отговаря на законовите изисквания. Както в съставеният акт за установяване на административно нарушение, така и във издаденото въз основа на него наказателно постановление, мястото на извършване нарушенията е описано по един и същ начин. От събраните по делото писмени доказателства, включително и от разпита на свидетелите, се установя по категоричен път, че мястото, където е била извършена проверката се намира в с. Турия. Ирелевантно за спора е дали мотоциклета се е движил по път отворен за обществено ползване или не, по  аргумент от разпоредбата на чл.2, ал.3 от Закона за движението пътищата. Дори и да не е отворен за обществено ползване, за него важат правилата на ЗДвП, включително и вменените във вина на Ч. административни нарушения. При наличието на безспорна установеност на нарушенията, както и възприето и от районният съд, то е следвало да се постанови решение за потвърждаване на обжалваното наказателно постановление, а не за неговата отмяна.

Не води до обратния извод и наличието на напечатан текст „нямам възражения“ в приложеният по делото акт за установяване на административно нарушение. С този надпис по никакъв начин не е накърнено правото на защита на наказаното лице, тъй като за същото е останала правната възможност да депозира писмени възражения срещу така съставеният му АУАН. Няма данни такива да са депозирани, а от друга страна, образуваното съдебно производство по обжалването на издаденото наказателно постановление е най-голямата гаранция за обезпечаване на правото на защита на наказаното лице.

По тези съображения касационният състав на Административен съд Стара Загора намира, че решение №299/24.11.2022 год., постановено по НАХД №316  по описа за 2022 год. на Районен съд Казанлък, е неправилно и като такова следва да бъде отменено. По делото са събрани необходимите доказателства,  гарантирано е правото на защита на страните по делото, съдът се е произнесъл и по съществото на вменените във вина на Ч. административни нарушения, поради което и делото не е необходимо да бъде върнато за ново разглеждане. Безспорно е установено извършването на административните нарушения, правилно са посочени нарушените материално правни законови разпоредби, както и санкционни такива.

При този изход на спора и предвид своевременно направеното искане от страна на касатора пред районния и пред административния съд за присъждане на разноски на основание чл.63, ал.3 от ЗАНН ответникът следва да бъде осъден да му заплати сумата 160.00 лв, представляваща юрисконсултско възнаграждение за защита пред две съдебни инстанции, определено в минималния размер по чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ във връзка с чл.37 от Закона за правната помощ с оглед фактическата и правна сложност на делото.

Водим от гореизложеното и на основание чл.222, ал.1 от АПК, съдът

 

Р     Е     Ш     И     :

 

ОТМЕНЯ решение №299/24.11.2022 год., постановено по НАХД №316 по описа за 2022 год. на Районен съд Казанлък, и вместо него постановява:

ПОТВЪРЖДАВА  наказателно постановление №21-0284-001798/24.09.2022 год., издадено от Началника на  Районно управление Казанлък към ОД на МВР Стара Загора.

ОСЪЖДА Д.И.Ч. с ЕГН **********, с адрес: ***, ДА ЗАПЛАТИ на Областна дирекция на МВР – Стара Загора, представлявана от Директора Л.Х. сумата 160.00 /сто и шестдесет/лв., представляваща разноски за юрисконсултско възнаграждение за двете инстанции.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и/или протестиране.

 

   

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:

  

 

                                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 

 

                                                                                          2.