Решение по дело №41/2021 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 май 2021 г.
Съдия: Светлозар Георгиев Рачев
Дело: 20217090700041
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 71

гр.Габрово, 7.05.2021 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГАБРОВО в открито заседание на седми април две хиляди двадесет и първа година  в състав:    

  

ПРЕДСЕДАТЕЛ : СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ

           ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИН КОСЕВ

                                ЕМИЛИЯ КИРОВА-ТОДОРОВА

 

при секретаря Радина Церовска и в присъствието на прокурора Жени Шикова като разгледа докладваното от председателя к.н.а.д. № 41 по описа за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по депозирана в законния срок жалба от Регионална дирекция за национален строителен надзор /РДНСК/ - Габрово, подадена чрез надлежно упълномощен процесуален представител – юрисконсулт, против Решение № 260053 от 09.12.2020 година на Районен съд–Севлиево, постановено по АНД № 263 по описа за 2020 година. С обжалваното решение е отменено Наказателно постановление /НП/ № Г-5-5 от 10.06.2020 година на Началника на РДНСК - Габрово, с което за нарушение на чл. 144, ал.5 във връзка с чл. 145, ал. 1 от Закона за устройство на територията /ЗУТ/ на Ц.Й.В. ***, в качеството ѝ на главен архитект на Община Севлиево, е наложена глоба на основание чл. 232, ал.1, т.2, предл. 2 от ЗУТ в размер на 1500 /хиляда и петстотин/ лева.

В жалбата се твърди, че обжалваното решение е неправилно, немотивирано, бланкетно и незаконосъобразно, постановено в нарушение на материалния закон. Развиват се доводи против изводите на въззивния съд за допуснати процесуални нарушения, свързани с квалификацията на нарушението, и за маловажност на деянието. Прави се искане процесното НП да бъде потвърдено. Заявява се претенция за присъждане на юрисконсултско възнаграждение в размер на 120 лева за въззивната и 200 лева за касационната инстанция. Касационният жалбоподател РДНСК - Габрово се представлява в открито съдебно заседание от надлежно упълномощен процесуален представител – юрисконсулт, поддържа се жалбата, по същество се заявява искане за отмяна на обжалваното решение и постановяване на ново, с което процесното НП да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно, вкл. досежно размера на наложеното наказание. Представя писмена защита, в която подробно развива съображенията си в подкрепа на касационната жалба.

Ответната страна Ц.В. не се явява и не се представлява в открито съдебно заседание, не изразява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура – Габрово дава мотивирано заключение за основателност на жалбата, като счита, че обжалваното решение следва да се отмени като необосновано и неправилно.

Касационната жалба е допустима като подадена в срок, срещу съдебен акт, подлежащ на инстанционен контрол, и от процесуално легитимирано лице – страна в първоинстанционното производство.

Съдът, като прецени доказателствата по делото, доводите и възраженията на страните, и извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието с материалния закон на обжалваното решение /чл. 218, ал. 2 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН/, намира жалбата за неоснователна по следните съображения:

Архитект Ц.В. е наказана на основание чл. 232, ал. 1, т. 2, предл. 2 от ЗУТ с глоба за това, че в качеството си на главен архитект на Община Севлиево е одобрила инвестиционен проект за строеж, касаещ проектиране и ремонт /реконструкция и ремонт/ на улици в гр. Севлиево, подробно описани в АУАН и НП, в нарушение на ЗУТ – без по преписката да е представено становище /разрешение за специално ползване на пътищата/ от Областно пътно управление – Габрово, изискващо се на основание чл.145, ал.5 от ЗУТ.

За да отмени процесното НП, Севлиевския районен съд е приел, че неправилно наказващият орган е квалифицирал процесното нарушение под 2 различни правни норми, като нормата на чл. 232, ал. 1, т. 2, предл. 2 от ЗУТ е санкционна и не осъществява състав на нарушение, което може да се вмени във вина на нарушителя В НП наказващият орган бил „разширил“ административното обвинение, като е посочил като нарушена и нормата на чл. 232, ал. 1, т. 2, предл. 2 от ЗУТ, което било недопустимо, касае се за маловажен случай, тъй като в кратък период от време В. отстранила допуснатото нарушение, като по своя инициатива  оттеглила издаденото разрешение за строеж с мотивирана заповед, като по този начин е предотвратила настъпването на вредни последици.

Настоящият съдебен състав намира, че обжалваното решение е правилно по своя краен резултат, но по мотиви, различни от изложените от въззивния съд.

Касационната инстанция намира, че няма пречка административното обвинение да бъде конструирано по начина по който го е сторил административно-наказващият орган, а преди него – и контролния такъв. За това, че като орган по чл.145, ал.1, е одобрила инвестиционен проект без да са изпълнени изискванията на чл.144, ал.5, което деяние попада в хипотезата на санкционната норма на чл. 232, ал. 1, т. 2, предл. 2 от ЗУТ. Случаят не би следвало да се приема като маловажен.

Въпреки това крайният резултат – отмяната на наказателното постановление е законосъобразен.

Нормата на чл. 144, ал.5 гласи „Съгласуването на инвестиционните проекти, които засягат републиканските пътища, се извършва от администрацията, управляваща пътя, по реда на чл. 127, ал. 2 от ЗУТ“, като твърдението на санкционният орган е, че липсва становище /разрешение за специално ползване на пътищата/ от Областно пътно управление – Габрово. В АУАН и в НП са подробно описани улиците предмет на процесния инвестиционен проект, но и в двата документа липсва дори твърдение, че тези улици или част от тях са част от републиканската пътна мрежа, което да налага нуждата от представяне на становище от ОПУ-Габрово. Описаното по този начин поведение е несъставомерно. Това е достатъчно основание за отмяна на наказателното постановление.

Налице е и друга причина конкретното наказателно постановление да бъде отменено. След извършена служебна справка в деловодството на Административен съд – Габрово, на настоящия състав стана известно, че Началникът на РДНСК – Габрово е издал още две наказателни постановления отнасящи се за допуснати от арх. В. нарушения все при одобряване на един и същ инвестиционен проект – това са  НП № Г-4-4 от 10.06.2020 година и № Г-6-6 от 10.06.2020 година. Предвид посочените по-горе обстоятелства настоящият съдебен състав намира, че процесното наказателно постановление, издадено след НП № Г-4-4 е постановено в нарушение на принципа non bis in idem. Нормата на чл. 232, ал. 1, т. 2 от ЗУТ, пречупена през конкретиката на настоящия случай гласи: наказва се с глоба от 1000 до 5000 лв., ако по друг закон не е предвидено по-тежко наказание, длъжностно лице, което одобри строителни книжа /в случая инвестиционен проект/ в нарушение на този закон. Това че в нормата на чл.144 от ЗУТ са посочени в девет точки изискуемите книжа за одобрение на инвестиционните проекти, а като прибавим и изискването по ал.5 за републиканските пътища – общо десет изисквания, не означава, че при одобряване на инвестиционен проект при пълна липса на представени документи, съответния главен архитект ще е осъществил десет административни нарушения. Вън от всякакво съмнение е че с деянието си – одобряване на проект, при липса на някое или няколко от изискванията по чл. 144, длъжностното лице би осъществило едно нарушение, за което следва да понесе едно наказание. Предвидената в чл. 232, ал. 1, т. 2 от ЗУТ  санкция е в широк диапазон - от 1000 до 5000 лева и при индивидуализация на наказанието може да бъде съобразено обстоятелството дали одобряването на строителните книжа е станало в нарушение на едно или повече от изискванията /условията/ за това. По тази причина всяко наказателно постановление издадено след първото се явява незаконосъобразно.

 

Районен съд – Севлиево е постановил валидно, допустимо и правилно по своя краен резултат решение, което с изложените по-горе мотиви следва да бъде оставено в сила.

 

 

 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. „първо“ от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН, съдът

 

           Р Е Ш И :

             

          ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260053 от 09.12.2020 година на Районен съд–Севлиево, постановено по АНД № 263 по описа за 2020 година.

 

          

             Решението е окончателно.

                           

                                                           

             ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          ЧЛЕНОВЕ:           1.

 

 

                                                                                                      2.