Решение по дело №830/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1174
Дата: 14 юни 2019 г. (в сила от 17 октомври 2019 г.)
Съдия: Пламен Димитров Караниколов
Дело: 20193110200830
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 февруари 2019 г.

Съдържание на акта

 

                                    Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

                                                    1174/14.6.2019г.

                                         гр.Варна, 14.06.2019 год.

 

 

 

 

 

                               В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

 

 

Варненският районен съд, ХХХVІІ-и наказателен състав, на пети юни две хиляди и  деветнадесета година

 

В публично заседание в следния състав:

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: Пл. Караниколов

 

Секретар: Петранка  Петрова

като разгледа докладваното от съдията  НАХД № 830 по описа за 2019  година и за да се произнесе взе предвид следното

 

 

 

Производството е по реда на чл. 59. чл. 63 от ЗАНН.

 

Образувано е по жалба на „Амюгеймс – България“ ООД, с ЕИК *********, със седалище в гр.Варна, р-н „Одесос“, ул.“Хан Аспарух“ № 2, ет.4, с управител В.А.А., против Наказателно постановление № 206 от 28.12.2018 год. на Председателя на Държавната комисия по хазарта (ДКХ), с което на дружеството за нарушение на чл. 6, ал.2 от Общите правила за организацията и работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати (обн. ДВ бр. 32 от 08.04.2014 год.) и на основание чл. 108, ал. 1 от Закона за хазарта (ЗХ) на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на  3 000.00 (три хиляди) лева.

Жалбоподателят счита, че не е извършено административно нарушение и НП е неправилно. Излага аргументи и моли съдът да го отмени.

За дружеството, чрез неговия управител, редовно призовано, се явява упълномощен представител адвокат. Поддържа се жалбата. Сочи нови гласни доказателства.

Наказващият орган се представлява от Ю.К., който моли съдът да постанови решение, с което да потвърди наказателното постановление като счита, че жалбата е неоснователна.

 

Съдът счита жалбата за процесуално допустима, тъй като е подадена от надлежно лице, посочено в наказателното постановление като нарушител са налице писмени доказателства досежно връчването на наказателното постановление и депозирането на жалбата.

 

Жалбата е подадена в законоустановения срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН пред материално и териториално компетентен съд.

 

Разгледана по същество съдът намира жалбата за неоснователна по следните съображения:

 

На основание Заповед № П-391/ 25.06.2018 год. на Председателя на Държавната комисия по хазарта на 03.07.2018 год. свидетелите А.Д. и К.У., двамата в качеството си на инспектори в ДКХ –София извършили проверка в игрална зала находяща се в гр. Варна, бул. „Васил Левски“ № 33, в която се организирали хазартни игри с игрални автомати от „Амюгеймс – България“ ООД, с ЕИК *********, притежаващо Удостоверение за издаден лиценз № 000030-10614/26.09.2017 год. на ДКХ, актуално към момента на проверката.

Проверката била извършена в присъствието на Ц.Н.Т.с ЕГН **********, на длъжност управител на игрална зала.

Целта на проверката била спазването на Общите правила за организация за работата и финансовия контрол при организирането на хазартни игри с игрални автомати в игралната зала (наричани по-долу накратко Правилата). В хода на проверката било констатирано, че месечния отчет за игрални автомати за периода – месец ноември 2017 год. не се съхранява в игралната зала, което било нарушение на чл. 6, ал. 2 от Правилата.

 

За констатациите били съставен Констативен протокол № 006735/ 03.07.2018 год.

Описаният по-горе протокол бил съставен при проверка на място и е бил връчен управителя на залата.

За констатираното нарушение бил съставен Акт за установяване на административно нарушение № 001247/206/ 26.11.2018 год. Актът бил съставен в присъствието на управителя на дружеството и му бил връчен за запознаване. Бил подписан без възражения.

В срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН постъпили и писмени възражения по съставения  АУАН.

Като се запознал със събраните в административнонаказателната преписка писмени доказателства, както и възраженията, административно-наказателният орган издал атакуваното Наказателно постановление № 206 на 28.12.2018 год., в което при идентичност с фактическата обстановка в акта е направена същата правна квалификация на нарушение па чл. 6,  ал. 2 от Правилата. На основание чл. 108, ал. 1 от ЗХ на дружеството-жалбоподател е наложена имуществена санкция в размер на  3 000.00  (три хиляди) лева.

 

Горната фактическа обстановка се доказа по несъмнен и категоричен начин от събраните в хода на съдебното производство писмени и гласни доказателства. Съдът кредитира изцяло показанията на свидетелите Д. и У., като ги намира за безпристрастни, последователни и логични. Не кредитира показанията на свидетеля Ц.Т., като ги намира за предубедени. В тях личи стремеж да бъдат пресъздадени чужди думи и да бъде създадена версия, която изцяло съвпада с изложените в жалбата възражения. Показанията на свидетеля Т. противоречат на сведенията, които е дал в момента на проверката.

 

По несъмнен начин се доказа, че „Амюгеймс – България“ ООД, с ЕИК ********* със седалище в гр.Варна, е нарушило нормата на чл. 6, ал. 2 от Правилата, съгласно която: "Екземпляри от отчетите по ал.1 се съхраняват в игралната зала за текущата и предходните две календарни години и при поискване от длъжностните лица на ДКХ с контролни функции задължително им се предоставят".

 

Както актът, така и наказателното постановление са издадени от компетентни органи. И двата акта са издадени в сроковете по чл. 34 от ЗАНН. От формална страна са спазени изискванията на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. Определената имуществена санкция по мнение на настоящия съд се явява занижена, с оглед обществената опасност на административното нарушение, но не може да я променя.

 

По направеното искане за приложението на чл. 28 от ЗАНН, съдът намира, че въпрос на организация на работата на съответния организатор е как ще спази разпоредбите на Общите правила за организацията на работата и финансовия контрол при организирането на хазартни игри с игрални автомати, които са императивни и задължителни за всички. Независимо от формалния характер на нарушението значимостта на обществените отношения, регулирани със ЗХ и подзаконовите нормативни актове по неговото прилагане, правят неприложим чл. 28 от ЗАНН.

 

Съдът счита, че издаденото наказателно постановление е правилно и законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено.

 

 

По изложените съображения и на основание чл. 63, ал. 1 предложение първо от ЗАНН, Варненският районен съд, ХХХVІІ-и наказателен състав

 

 

 

                                           Р   Е   Ш   И:

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 206 от 28.12.2018 год. на Председателя на Държавната комисия по хазарта (ДКХ), с което на „Амюгеймс – България“ ООД, с ЕИК *********, със седалище в гр.Варна, р-н „Одесос“, ул.“Хан Аспарух“ № 2, ет.4, с управител В.А.А., за нарушение на чл. 6, ал. 2 от Общите правила за организацията и работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати (обн. ДВ бр. 32 от 08.04.2014 год.) и на основание чл.108, ал. 1 от Закона за хазарта (ЗХ) е наложена „имуществена санкция“ в размер на  3 000.00  (три хиляди) лева.

 

Решението може да бъде обжалвано с касационна жалба пред Административен съд- Варна  в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

 

                                                               РАЙОНЕН  СЪДИЯ: