Решение по дело №1289/2020 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 1063
Дата: 6 август 2020 г.
Съдия: Христо Йорданов Христов
Дело: 20207040701289
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

          1063                               06. 08.2020г.                                         гр. Бургас

 

В    ИМЕТО    НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - БУРГАС, XIX СЪДЕБЕН СЪСТАВ, на двадесет и трети юли, две хиляди и двадесета година, в открито заседание в следния състав:

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО ХРИСТОВ

                                                ЧЛЕНОВЕ: 1. МАРИНА НИКОЛОВА

                                                                     2. ЯНА КОЛЕВА

секретар:  В. С.

прокурор: Дарин Христов

Като разгледа докладваното от съдия Хр. Христов  КАН дело № 1289 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), във вр. с чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационната жалба от „Рекламно издателска агенция номер 1“ ООД, ЕИК *********, седалище гр. София, район Витоша, ж.к „Павлово, ул.“Иван Сусанин“ № 26, против Решение № 44 от 02.04.2020 г., постановено по НАХД № 49 по описа на Районен съд – Царево за 2020 г., с което е потвърдено Наказателно постановление № 96/16.12.2019 г. на директора на РИОСВ – Бургас, с което на дружеството на основание чл. 83, ал. 1, т. 1 от Закона за защитените територии, за нарушение на чл. 17 от ЗЗТ, е наложена „Имуществена санкция“ в размер на 1000 лева.

Иска се отмяна на атакуваното решение и на потвърденото  НП. Излагат се доводи, че решението е неправилно, необосновано и незаконосъобразно. Твърди се, че НП е издадено в нарушение на закона.

В съдебно заседание касаторът, редовно и своевременно призован, не се представлява.

Ответникът по касацията Регионална инспекция по околната среда и водите, редовно и своевременно уведомен, не изпраща представител. Представя по делото становище по същество и претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Участващият в процеса представител на ОП - Бургас счита, че решението на районния съд следва да бъде оставено в сила.

Настоящата съдебна инстанция, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становището на прокурора в съдебно заседание, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е допустима като подадена в законоустановения срок по чл. 211, ал.1 от АПК от легитимирано лице, имащо право и интерес да обжалва съдебния акт, съгласно разпоредбата на чл. 210, ал.1 от АПК и при спазване на изискванията на чл. 212 от АПК. Разгледана по същество същата се явява неоснователна поради следните съображения:

Съгласно чл. 63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд на основанията предвидени в НПК по реда на глава ХІІ от АПК.

Съобразявайки нормата на чл. 218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, следи служебно.

На 09.08.2019 г. служители при РИОСВ-Бургас, при извършена извънредна проверка в резерват „Ропотамо“, общ. Приморско установили, че в границите на резервата, моторна лодка с наименование „DIVA GP“, превозва хора/туристи с цел плажуване, на плаж, северно от устието на р. Ропотамо. Лодката била акустирала на 20 м. от брега и от нея слизали хора/туристи. За така установеното е съставен Констативен протокол № 005947/09.08.2019 г., въз основа на който е издирен собственика на моторната лодка, изпратена е покана за съставяне на АУАН и е издаден АУАН, без присъствието на нарушителя. Въз основа на акта е издадено и процесното НП.

При така установената фактическа обстановка, съдът е приел от правна страна, че при издаване на АУАН и НП не са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила, водещи до отмяната му, а извършеното нарушение е установено по безспорен начин. Съдът е намерил, че всички правно релевантни обстоятелства във връзка с извършеното нарушение – време, място на извършване, субект на нарушението са посочени. Обсъдени са подробно всички възражения на наказаното лице. Приел е съдът, че не е нарушено правото на защита на дружеството, същото се е защитило адекватно в процеса.  По изложените съображения е потвърдил оспорения пред него санкционен акт, като законосъобразен.

Обжалваното съдебно решение е допустимо, правилно и законосъобразно, като същото не страда от пороци, представляващи касационни основания за отмяната му. При постановяването му съдът е изследвал всички обстоятелства по установяване на административното нарушение и налагане на санкцията. В хода на съдебното следствие са събрани гласни и писмени доказателства, които заедно с възраженията на жалбоподателя, съдът е разгледал и обсъдил всестранно и обективно, поради което на основание чл. 221, ал. 2, изр. второ от АПК /в сила от 01.01.2019 г./, настоящият състав препраща към тези мотиви, без да е необходимо тяхното преповтаряне. Настоящият съдебен състав споделя установената от районния съд фактическа обстановка, както и направените въз основа на нея правни изводи. Правилно въззивният съд е приел, че в случая са били налице законовите предпоставки за издаване на Наказателно постановление.

Неоснователно е възражението за недостатъчно описание на нарушението в НП. Изпълнителното деяние е посочено - „превозва хора“ в защитена територия с цел плажуване. Съгласно чл. 17 от Закона за защитените територии, в резерватите се забранява всякаква дейност, освен изрично разрешената. А „превоз на хора“ с цел плажуване, не е сред изрично разрешените дейности.

Не се споделя възражението на касатора и досежно липсата на точно описание на мястото на нарушението. Начинът по който същото е индивидуализирано в НП - северно от устието на р. Ропотамо, е достатъчен за да се установи на земната повърхност къде е то. Не е било необходимо местонарушението да бъде допълнително определяно чрез номер на участък, граници и пр. Не могат също да бъдат споделени разсъжденията касаещи превозването на туристи с лодката, защото целта на осъществяваната дейност в защитената територия, респективно на навлизането в резерват Ропотамо, не е белег от състава на нарушението.

Преценявайки фактите РС - Царево е анализирал правилно фактическата обстановка и е достигнал до верните юридически изводи, поради което неговото решение е правилно и законосъобразно.

С оглед изложеното, не се установиха наведените касационни основания за отмяна на оспореното решение, поради което то следва да бъде оставено в сила, като валидно, допустимо и правилно.

Процесуалния представител на ответника е направил искане преди края на съдебното заседание за присъждане на разноските по делото за възнаграждение на юрисконсулт. Искането е основателно съобразно изхода на делото и на основание чл.143 от АПК във връзка с чл. 63, ал. 3 от ЗАНН. Съгласно чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ, във вр. с чл.37, ал.1 от Закона за правната помощ и с оглед фактическата и правна сложност на делото, размерът на възнаграждението следва да е 80.00 лева.

 

Мотивиран от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл.1 от АПК, във връзка с чл. 63, ал.1 от ЗАНН, БАС, касационен състав

 

РЕШИ:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 44 от 02.04.2020 г., постановено по НАХД № 49 по описа на Районен съд – Царево за 2020 г.

ОСЪЖДА Рекламно издателска агенция номер 1“ ООД, ЕИК *********, седалище гр. София, район Витоша, ж.к „Павлово, ул.“Иван Сусанин“ № 26 да заплати на Регионална дирекция по околна среда и води – Бургас, сумата от 80.00 /осемдесет/ лева за направените по делото разноски.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.       

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                    ЧЛЕНОВЕ  1.      

 

 

     

     2.