Определение по дело №448/2018 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 530
Дата: 11 септември 2018 г. (в сила от 19 септември 2018 г.)
Съдия: Пенка Николаева Братанова
Дело: 20181500200448
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 10 август 2018 г.

Съдържание на акта

О   П    Р    Е    Д    Е   Л    Е   Н    И    Е    №530

 

 

                                      гр. Кюстендил,  11.09.2018 г.

 

                          В    И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

Кюстендилският окръжен съд,      наказателно отделение,

в закритото заседание

на единадесети септември

през две хиляди и осемнадесета година, в състав

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕНКА БРАТАНОВА

 

 

при секретаря Вергиния Бараклийска

с участието на прокурора от КнОП Камелия Стефанова

като разгледа докладваното от съдия Братанова      ЧНД № 448

по описа за 2018 г. на КОС и за да се произнесе, взе предвид следното:

            

Производството е по глава ХХХV „Производства във връзка с изпълнение на наказанията”, раздел І- „Предсрочно освобождаване”- чл. 437 и следващите от НПК.

Образувано е по молба на  К.А.К., изтърпяващ наказание в Затвора – Бобов дол за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от наказанието по НОХД № 83/2015 г. на Окръжен съд- Кюстендил.

 Представителят на затворническата администрация-юрисконсулт Г., упълномощена  със заповед №685А/02.07.2018г., изразява становище за основателност на молбата и иска допускане на УПО по отношение на осъденото лице.

 Същото становище се изразява от представителя на КнОП.

 Защитникът на лишения от свобода- адв.М.О. пледира за допускане на УПО.                   

 Лишеният от свобода К.А.К. моли да бъде предсрочно условно освободен.

 Кюстендилският окръжен съд, след като събра доказателства, необходими за решаване на делото от фактическа и правна страна и след преценка на доводите на страните, приема за установено следното:

Лишеният от свобода К.А.К. понастоящем изтърпява наказание, определено по реда на  чл.23, ал.1 НК  с присъда №20/28.09.2015 г. по НОХД №83/2015 г. на ОС-Кюстендил, изменено с решение №71/01.03.2016 г. по ВНОХД №31/2016 г. на САС в размер на 5 години ЛС за престъпления по  чл. 116,ал.1, т.4, ал.1, предл.3, във вр. с чл.115, вр. с чл.18, ал.1, чл.36,37, ал.1, т.1 от НК и по чл.339, ал.1 НК при първоначален „строг“ режим.

Присъдата е влязла в законна сила на 17.08.2016 г.

Със заповед №796/13.10.2017 г. на Началника на затвора, режимът му е заменен от първоначален „строг“ на „общ“.

Със заповед №151/12.02.2018 г. на Началника на затвора е настанен в ЗООТ „Самораново“.

 Начало на наказанието: 29.08.2016 г.

 Към датата на произнасяне на КнОС – 11.09.2018г. е изтърпял фактически – 2 години и 12 дни; от предварителен арест- 1 година, 6 месеца и 2 дни; Всичко - 3 години, 6 месеца и 14 дни. Остатък – 1 година, 5 месеца и 16 дни.

          Първоначалната оценка на риска от вреди при постъпването му в Затвора е отчетена на 14 точки. Настанен е ЗООТ „Самораново“ на 21.02.2018 г. Видно от характеристичните данни е имал последователно поведение. Посещавал е мероприятия в групата; не е назначаван на работа поради напредналата му възраст и здравословно състояние. /същият е с диагноза „******“ и с  поставен стенд/.

     Сравнителният анализ на оценките по системата за оценка на правонарушителя показва снижаване на риска от вреди с 1 точка, като остава  в ниските стойности- 13 точки. В разговори споделя, че приема вината за деянието. Рискът от вреди е определен като среден, като в условията на изолация е намален до минимум.

      Ресурсите на лишения от свобода са свързани с подкрепа от близките и семейните връзки, които са съхранени, позитивни и му носят сигурност и спокойствие.

      Лишеният от свобода бързо се е адаптирал към реда и условията на открития тип, спазва режимните ограничения. К. е контактувал избирателно във взаимоотношенията си. Към пенитенциарните служители се отнася с необходимото уважение. Отговорник е на спално помещение, като се старае да създава спокойна атмосфера. Показвал е търпение спрямо поведението на друг конфликтен лишен от свобода, като му е оказал въздействие по посока спазване на режимните ограничения и формиране на позитивно поведение. 

     Приел е предложените мероприятия по плана на присъдата и е изразил готовност за реализирането им, като е заложена работа по дефицитната зона умения за мислене. Индивидуалната работа е свързана с отчитане и формиране на законосъобразно поведение, повишаване на контрола върху него, осмисляне на престоя в затвора. Вземал е участие в организираните мероприятия в групата съобразно интересите и възможностите си. Не е наказван, не е и награждаван.

       Вследствие от изпълнение на плана по присъдата са минимизирани регресивните последствия от продължителния престой в местата за лишаване от свобода. Отчетен е среден риск от вреди. К. е демонстрирал готовност да се съобразява с препоръчаните корекционни форми за въздействие.

      Участвал е в организираните културно информационни мероприятия. И след смяна на режима от „строг“ на „общ“ е продължил да спазва добро поведение и изискванията в ЗИНЗС и ППЗИНЗС. Показва критичност към миналото си поведение и е осъзнал извършеното правонарушение и причинената вреда. Няма криминални нагласи, а декларира такива за законосъобразен начин на живот. Притежава изградени трудови навици и умения.

Становището на затворническата администрация е, че с оглед на промяната в поведението и отношението към правонарушението и с наличните ресурси- зряла възраст и подкрепа от близкото обкръжение,  включително с реализиране на заложените цели и задачи в плана за изтърпяване на присъдата в критичните зони, лишеният от свобода е дал достатъчно доказателства, че наказанието е изиграло своята положителна роля.

По делото  е приложен и доклад за пробационен надзор, като предложението на пробационния служител е с цел запазване на позитивната линия на поведение и превенция на рецидив да се приложи пробационната мярка по  чл. 42а, ал.2, т.2 НК.

Изложените фактически обстоятелства се установяват от всички, посочени в чл.439а от НПК документи, затворническото досие на осъдения, доклад за пробационен надзор и справки от затвора за правното положение на осъдения и неизтърпян остатък от наказанието.

Преценявайки същите съдът счита, че са налице предвидените в чл. 70, ал. 1 НК две предпоставки за условно предсрочно освобождаване на осъдения от изтърпяване на остатъка от наказанието му. Налице е първата  формална предпоставка, визирана в чл.70, ал.1, т.1 НК- а именно същият да е изтърпял не по-малко от 1/2 от наложеното му наказание. При преценка  останалите предпоставки, визирани в закона, във връзка с преценка дали са налице основания за УПО на осъденото лице, следва да се имат предвид новонастъпилите изменения в разпоредбата на чл.70 НК (ред. ДВ, бр.13/2017 г.), която сочи, че за това дали лицето се е поправило и превъзпитало не се съди единствено по отношението на същото към труда- т.е по примерното му поведение и честно отношение към труда. В закона са посочени редица други обстоятелства, които следва да бъдат взети предвид от съда във връзка с преценката дали са налице предпоставките на чл.70 НК и те трябва да сочат на положителна промяна на осъдения по време на изтърпяване на наказанието, като в тази връзка са изброени доброто поведение на осъденото лице, участието в трудови, образователни, обучителни, квалификационни и спортни дейности и други програми, обществено полезни прояви и т.н.- срвн. чл.439а от НПК.

          По настоящото дело са приложени и изискуемите след изменението на закона доклади и оценки, които дават основание на настоящия съдебен състав да счита, че в случая са налице и другите предпоставки, визирани в закона за приложение на УПО на осъденото лице. От наличните по делото доказателства е видно, че при него стойностите на криминогенния риск са в ниските стойности, оценката на риск на рецидива също е понижена, като има промяна и намаляване на тези стойности в сравнение с началния период на изтърпяване на наказанието. Видно е също така, че до този момент осъденият не е наказван, участвал е в културно масови дейности, поемал е отговорност като надзорник на спално помещение, като е спазвал дисциплината в местата за лишаване от свобода. Същият не е имал възможност да работи поради обективни причини- напреднала възраст и влошено здравословно състояние, но има добро отношение към труда поради наличието на трайни трудови навици /в миналото е работил като миньор/. Същевременно е проявявал сътрудничество при провеждане на  различни мероприятия от затворническата администрация. Постигнал е  положителна промяна в поведението си, удостоверена от понижаване на риска от рецидив; от ресурсите на осъдения, свързани с проявено критично отношение към минало поведение, подкрепа от близките,  изградени трудови навици и умения, показана активност при изпълняване на целите и задачите по плана на присъдата.

          С оглед на тези обстоятелства, КнОС счита, че по отношение на осъдения К. са налице условията за УПО от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание. На основание чл.70, ал.6 НК следва да се установи изпитателен срок на лицето в размер на неизтърпяната част от наказанието към момента на влизане в сила на определението съгласно разп. на чл.440, ал.2 НПК.

          От друга страна съдът, като отчете доклада за пробационен надзор на ИПЗ и НС СДВР, счете, че спрямо лишения от свобода следва да се приложи разп. на чл.70, ал.6 изр.2 НК и да му се определи пробационна мярка по чл.42А, ал.2          т.1-4 НК. Този извод се мотивира с немалкия остатък  на наказанието, който е над 6 месеца и с оглед необходимостта от запазване на положителните резултати и превенция на рецидива.  КнОС намира, че адекватна спрямо именно К. би била пробационната мярка по т.2 на цитирания текст- задължителни периодични срещи с пробационен служител. Тази мярка се явява подходяща с оглед постигане в пълнота целите на наказанието и с цел запазване на позитивната линия на поведение и превенция спрямо осъдения. Същата следва да бъде определена в рамките на изпитателния срок съгласно чл. 70, ал.6 НК.

                     С оглед на горното и на осн. чл. 440, ал.1 НПК вр. чл.70, ал. 1 и ал. 6 НК, съдът                       

 

                  

                                    О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И :

 

   ОСВОБОЖДАВА условно предсрочно осъдения К.А.К.  -  роден на *** ***, с постоянен адрес ***, българин, с основно образование, вдовец, реабилитиран, категория ЗТ, ЕГН **********, от изтърпяване на останалата неизтърпяна част / в размер на 1 година и 5 месеца и 16 дни към 11.09.2018г./ определено с присъда №20/28.09.2015 г. по НОХД №83/2015 г. на ОС- Кюстендил, изменено с решение №71/01.03.2016 г. по ВНОХД №31/2016 г. на САС в размер на 5 години.

              На осн. чл.70, ал.6 НПК   ОПРЕДЕЛЯ  изпитателен срок  в размер на неизтърпяната част от наказанието "лишаване от свобода“ към момента на влизане в сила на настоящето определение.

            На осн. чл.42А, ал.2, т.2 НК ОПРЕДЕЛЯ спрямо осъдения К. да се прилага пробационна мярка "Задължителни периодични срещи с пробационен служител"  за времето на изпитателния срок.

            

             ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва и протестира по реда на глава ХХІІ НПК в 7-мо дневен срок, считано от днес пред САС.

    Определението се изпълнява незабавно след изтичане на срока за обжалване, освен ако  е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

             ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на КнОП, Затвора– гр. Бобов дол и на Районния съд по месторождение на лишения от свобода за съответното отбелязване в БС на осъдени.

  След влизане в сила на определението, затворническото досие на лишения от свобода да се изпрати на Затвора- Бобов дол.

                               

                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: