Решение по дело №4/2020 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 20 юли 2020 г. (в сила от 6 август 2020 г.)
Съдия: Владимир Калоянов Крумов
Дело: 20201320100004
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. Видин, 20.07.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 Видинският районен съд гражданска колегия в публичното заседание на деветнадесети юни през две хиляди и двадесета година в състав :

                                                           Председател : Владимир Крумов

при секретаря Г. Начева и в присъствието на прокурора .................................................

като разгледа докладваното от съдията Крумов гр. дело № 4 по описа за 2020 год., и за да се произнесе взе предвид следното :

  Предявени са обективно съединени искове от К. Н. В., ЕГН **********,***, против „Видахим” АД, ЕИК : *********, със седалище : гр. Видин, ул.“Бдин“ № 12, офис 12, с правно основание чл. 200 от КТ и чл. 86 от ЗЗД.

Твърди се от ищеца, че вследствие на дългогодишна работа в ответното дружество като „химикалист”, е получил професионалните заболявания „Хроничен бронхит” и „Базална Пневмосклероза”, установени с Протокол на ДК № 2 / 21.05.1992г. и Акт за професионално заболяване № 35 от 28.05.1992г. Сочи се, че заради тези заболявания се е наложило да бъде трудоустроен на друга по-ниско платена длъжност. Поддържа се, че трудовото правоотношение с ответника е прекратено през 1999г.  на основание чл. 328, ал. 1, т. 2 от КТ. Твърди се, че с Експертно решение № 0726 от 23.04.2013г.  на ТЕЛК по Общи и професионални болести при УБ – МБАЛ „Св. Иван Рилски” ЕАД – София, на ищеца е призната трайно намалена работоспособност - 50% и било открито ново усложнение на професионалното заболяване. С ЕР на ТЕЛК от 2016г. отново било признато професионалното заболяване на ищеца. Сочи се, че професионалното му заболяване е от характер, изискващ ежедневно приемане на допълнителна усилваща храна и поддържащи здравето и живота лекарства, което ищецът прави от момента на регистриране на професионалното му заболяване. Поддържа се, че за претърпените от ищеца имуществени вреди във връзка със спазването на хигиенно – диетичен режим за предходни периоди, посочени в исковата молба, на ищеца са присъдени обезщетения за тези вреди. Твърди се, че въпреки спазването на хигиенно – диетичен режим заболяването на ищеца продължава да се обостря и влошава, тъй като е с хроничен характер и прогресиращ характер. Иска се да бъде осъдена ответната страна да заплати на ищеца сумата от 584,50лв., представляваща обезщетение за претърпени имуществени вреди, за периода от 01.11.2019г. до 01.02.2020г., представляваща сбор от по 194,83лв. ежемесечни обезщетения, за допълнителни средства за спазване на хигиенно - диетичен режим за лекарства, допълнителни средства за усилена храна, медикаменти и лечение във връзка със спазването на хигиенно – диетичен режим, ведно със законната лихва за забава, считана от първо число на следващия месец, за който се дължи всяко ежемесечно обезщетение до окончателното издължаване. Искат се и направените по производството разноски.

От ответната страна не е постъпил писмен отговор. представител на ответната страна не се е явил в откритото съдебно заседание. Не са правени доказателствени искания.

По делото са събрани писмени доказателства и гласни доказателства. Назначени и изслушани са две съдебно – медицински експертизи.

Съдът, като взе предвид събраните по делото гласни доказателства и писмени доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, прие за установено от фактическа страна :

Вследствие на работа при ответното дружество на длъжност „химикалист”, ищецът е получил професионално заболяване „Хроничен бронхит” и „Базална Пневмосклероза”, установени с Протокол на ДК № 2 / 21.05.1992г. и Акт за професионално заболяване № 35 от 28.05.1992г. От ЕР № 0365 от 11.03.2016г. на ТЕЛК Общи и професионални болести, се установява, че при направеното освидетелстване на ищеца е определена 40% трайна неработоспособност заради полученото професионално заболяване „Хроничен бронхит”.

От заключението на назначената и изпълнена по делото съдебно­медицинска експертиза, което съдът възприема като обективно изготвена, както и от разпита на експерта д - р Н.И. в съдебно заседание, се установи, че ищецът следва да използва усилваща диета и хранителни продукти с определени калории. За да се намалят периодите на обостряне, е необходимо повишаване на защитните сили на организма, което се постига чрез спазване на ХДР, което включва прием на храни богати на белтъци, въглехидрати, мазнини, витамини, минерални соли, които се доставят на организма чрез прием на нетлъсти меса, мляко и млечни произведения, пресни плодове и зеленчуци, като се прилага усилваща диета № 11. За да се постигне усилваща диета е необходимо дневните калории да се повишат с 25%, което е 3500 калории. Заключението на експерта е, че левовата равностойност на продуктите, необходими за спазване на ХДР за периода от 01.11.2019г. до 01.02.2020г. е 361,75лв.

От заключението на назначената и изпълнена по делото съдебно­медицинска експертиза, което съдът възприема като обективно изготвена, както и от разпита на експерта д - р С.В., в съдебно заседание, се установи, че за исковия период  стойността на ползвани медикаменти за поддържащо лечение на ежемесечен прием е в размер на 183,75лв. Вещото лице е посочило, че ежемесечно се поставя по една ампула Флостерон – мускулно, на обща стойност 09,00лева. Посочено е, че за исковия период допълнителни средства за консумативи, такси, консултации, манипулации, пътувания, прегледи се изразходват приблизително 30,00лв. Общата сума на разходите на ищеца по прием на нужните лекарства и манипулации за исковия период е 222,75лв.

От разпита на свидетеля Д.А.В. се установи, че ищецът през  исковия период приема много лекарства, ходи на лекарски прегледи. Спазва препоръчания му диетичен режим, като задължително включва в храната си телешко месо, риба, пресни плодове и зеленчуци, сирене и млечни продукти.

Съдът дава вяра на показанията на свидетеля, независимо от близката родствена връзка с ищеца. Показанията са логични и непротиворечиви, съответстват със събраните по делото писмени доказателства, относно здравословното състояние на ищеца.

Останалите събрани по делото доказателства съдът намира, че не са необходими, поради което не следва да се обсъждат.

Между така събраните доказателства няма противоречия, съответстват помежду си и взаимно се допълват, поради което съдът им дава вяра.

При така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна:

По същество иска е основателен до размера претендиран от ищеца.

Страните са били в трудово правоотношение, като ищецът е получил професионалното заболяване. През исковия период ищецът страда от професионалното заболяване и усложненията от него, като ищецът е претърпял имуществени вреди - претърпени загуби под форма на разходи за спазване на ХДР за закупуване на храна и лекарства. Налице е причинна връзка между професионалното заболяване и усложненията от него и претърпените вреди. В следствие на професионалното заболяване и неговите усложнения е необходимо, ищецът да спазва строго диетичен режим, изразяващ се в приемането на усилена храна, както е необходим и непрекъснат прием на животоподдържащи медикаменти. От заключенията на съдебно-медицинските експертизи се установява, че за спазване на ХДР на ищеца, за периода от 01.11.2019г. до 01.02.2020г. са били необходими общо 361,75лв. за прием на храна и 222,75лв. за прием на лекарства, включително стойност на използвани допълнителни лекарства, както и средства за консумативи, такси, изследвания, консултации, манипулации, пътувания. Това е размера на вредите които ищецът е претърпял от полученото професионално заболяване за исковия период.

Върху присъдени суми като обезщетение за вреди от професионално заболяване или трудова злополука по чл. 200 от КТ се дължи законната лихва върху тези суми не от датата на исковата молба, а от датата на увреждането. Обективната отговорност по чл. 200 от КТ не изключва приложението на разпоредбите на чл. 84, ал. 3 ЗЗД. В КТ няма конкретен текст за размера на дължимите се лихви, а самата разпоредба на чл. 200 КТ изисква наличие на вреда - професионално заболяване или трудова злополука. След като се отнася до претърпени от работника вреди, лихвата върху дължимата се сума се събира от момента на увреждането.

При това положение ответната страна следва да заплати на ищеца сумите от по 194,83лв. ежемесечно за исковия период, съобразно изменението на иска, представляващи обезщетение за претърпени имуществени вреди, настъпили в резултат на професионалните му заболявания „Хроничен бронхит” и „Базална пневмосклероза” настъпилите техни усложнения, за периода от 01.11.2019г. до 01.02.2020г., произтичащи от необходимостта за ежедневно спазване на хигиенно – диетичен режим, за което се налага изразходването на средства за усилена храна и лекарства, ведно със законната лихва за забава.

Ответната страна следва да заплати на ищеца разноски по производството в размер на 300,00лв. за възнаграждение за адвокат.

Ответникът ще следва да бъде осъден да заплати в полза на Районен съд Видин сумата от 50,00лв. представляваща държавна такса и сумата от 204,00лева, представляваща възнаграждение за вещи лица, внесени от бюджета, изчислени съобразно уважената част от иска.

По реда на чл. 242, ал. 1 от ГПК следва да се постанови предварително изпълнение на решението в частта на присъденото обезщетение.

Воден от горното съдът

РЕШИ:

 

Осъжда "ВИДАХИМ” АД, ЕИК : *********, гр. Видин, ул.“Бдин“ № 12, офис 12, да заплати на К. Н. В., ЕГН **********,***, сумата от 584,50лв., обезщетение за претърпени имуществени вреди, настъпили в резултат на професионалното му заболяване „Хроничен бронхит” и „Базална Пневмосклероза”, и настъпилите негови усложнения – „Друга хронична обструктивна белодробна болест”, които вреди произтичат от необходимостта за ежедневно спазване на хигиенно – диетичен режим, за което се налага изразходването на средства за усилена храна, лекарства и лечение, и която сума е сбор от по 194,83лв. ежемесечни обезщетения за периода от 01.11.2019г. до 01.02.2020г., ведно със законната лихва за забава върху всяко ежемесечно обезщетение от по 194,83лв., считано от първия ден на месеца, следващ месеца, за който се отнася обезщетението, до окончателното издължаване.

Осъжда "ВИДАХИМ” АД, ЕИК : *********, гр. Видин, ул.“Бдин“ № 12, офис 12, да заплати на К. Н. В., ЕГН **********,***, сумата от 300,00лв. направени разноски по производството.

Осъжда „ВИДАХИМ” АД, ЕИК : *********, със седалище гр. Видин, ул.“Бдин“ № 12, офис 12, да заплати в полза на Районен съд Видин сумата от 50,00лева, представляваща държавна такса.

Осъжда „ВИДАХИМ” АД, ЕИК : *********, със седалище гр. Видин, ул.“Бдин“ № 12, офис 12, да заплати в полза на Районен съд Видин сумата от 204,00лв. представляваща възнаграждение за вещи лица.

Постановява предварително изпълнение на решението в частта на присъденото обезщетение.

Решението подлежи на въззивно обжалване пред Окръжен съд гр. Видин в двуседмичен срок считан от връчването му на страните.

                  

Районен съдия :