Определение по дело №317/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 356
Дата: 21 юли 2020 г.
Съдия: Христо Иванов Крачолов
Дело: 20205000600317
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 15 юли 2020 г.

Съдържание на акта

  О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

№ 356

 

гр. Пловдив, 21.07. 2020 г.,

 

         Пловдивският апелативен съд, първи наказателен състав, на двадесет и първи юли две хиляди и двадесета година, в закрито заседание в състав:

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ХРИСТО  КРАЧОЛОВ

                                                                   ЧЛЕНОВЕ: ИВАН  РАНЧЕВ  

                                                                                        ВЕСЕЛИН  ГАНЕВ

 

като разгледа докладваното от съдията ХРИСТО КРАЧОЛОВ  ВЧНД  № 317 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

         Производство по реда на чл. 249 ал. 3 НПК.

 

         С протоколно определение от 17.06.2020 г. /приложеният съдебен протокол - л. 21 е допусната досадна техническа грешка, като годината е цифрово отбелязана като 2018 г., но словесно е посочена правилно/ по НОХД № 155/2020 г., Окръжен съд - * е прекратил съдебното производство по делото и го е върнал на прокурора за отстраняване на съществени процесуални нарушения.

 

         Срещу определението е депозиран частен протест, с искане то да бъде отменено и делото да се върне на същия състав на съда.

 

Подсъдимият и неговият защитник не са взели становище по протеста.

 

         Пловдивският апелативен съд, след като се запозна със събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност и във връзка с оплакванията в протеста, намира и приема за установено следното:

 

ПРОТЕСТЪТ Е НЕОСНОВАТЕЛЕН.

 

         Срещу подсъдимия М.Г.е внесен обвинителен акт за извършено престъпление по чл. 304а пр. 1 вр. чл. 304 ал. 1 НК, понеже на 24.03.2018 г. в с.*, обл. * е предложил подкуп – парична сума от 20 лева, на полицейски органи М.Т.– младши инспектор РУ - * и А.С. – полицай в група ООР при РУ полиция - *, за да не извършват действия по служба, а именно да не му бъде съставен акт за установяване на административно нарушение във връзка с несключена задължителна застраховка Гражданска отговорност на автомобила, който управлява.

         За да постанови атакуваното определение, първоинстанционният съд законосъобразно е преценил, обсъждайки въпросите в разпоредително заседание по чл. 248 ал. 1 НПК, че в случая са допуснати съществени процесуални нарушения, свързани с изготвянето на обвинителния акт, по който е образувано настоящото първоинстанционно дело.

И въззивната инстанция счита, че първоначално е описана фактическата обстановка по отношение времето, мястото и начина на извършване на деянието според обвинителната теза. По-нататък обаче, действително в обвинителния акт не става ясно какви обстоятелства точно се приема за установени.

Действително, както правилно е отбелязал първостепенният съд, в обстоятелствената част на обвинителния акт прокурорът е приел, че след като подсъдимият заявил на полицейските служители да не му съставят акт, им казал: „Момчета, дайте да ви дам 20 лева, да се почерпите“. Въпреки предупреждението им, той се приближил до полицейската кола, вдигнал полицейската палка, която се намирала долу до седалката, и оставил нещо под нея. По-нататък, продължавайки описването на фактическата обстановка по случая, прокурорът е приел, че сестрата на подсъдимия се доближила до полицейската кола, отворила вратата, протегнала ръка навътре и бързо затворила вратата, където отново не е внесена яснота какви точно действия е извършило това лице.

Не може да бъде споделен основният довод, който се поддържа и развива пространно в протеста, че подобно изискване към изготвянето на обвинителния акт не следва да бъде направено, защото прокурорът не знае какво подсъдимият оставил под „полицейската палка“, а така също и не знае защо сестрата на подсъдимия отворила вратата на полицейската кола и протягала ръка.

Обвинителният акт определя рамките, в които ще се движи наказателният процес в съдебната фаза. След като описаната фактическа обстановка не отговаря на тези стандарти, то е очевидно и че обвинителният акт не удовлетворява изискванията на чл. 246 НПК.

По отношение твърденията в частния протест, че прокурорът не знаел какви точно действия са извършили подсъдимият и свид. Г., следва да се има предвид, че съгласно чл. 246 ал.1 НПК, прокурорът съставя обвинителен акт, когато е убеден, че са събрани необходимите доказателства за разкриване на обективната истина и за повдигане на обвинение пред съда.

Отделно от това,  съгласно чл. 246 ал. 2 НПК, в обстоятелствената част, освен престъплението, което според прокуратурата е извършено от обвиняемия, времето, мястото и начинът на извършването му, следва да се посочат доказателствените материали, от които се установяват тези обстоятелства.

В обвинителния акт, който е внесен за разглеждане в първостепенния съд,  не само че не са посочени доказателствата, въз основа на които прокурорът счита, че следва да бъде ангажирана наказателната отговорност на подсъдимия, но е отделен цял абзац, в който е прието, че при проведените процесуално-следствени действия, включително и очни ставки, не се доказва с категоричност дали действително подсъдимият е оставил в служебния автомобил под полицейската палка и банкнота от 20 лева, както твърди свидетелят Т..

Няма пречка да се обсъди дали показанията на този свидетел /л. 6 ДП/, кореспондират и с думите на свидетеля А.С. /л.9 ДП/, а така също и с показанията на свидетеля Н.П./л. 71 ДП/ и с останалите писмени доказателства по делото. След това да бъдат съпоставени с останалите гласни доказателства, за да може прокурорът да изгради и съответните изводи, досежно фактическата обстановка, въз основа на които да направи и съответните правни изводи.

 

Предвид на изложеното, Апелативен съд Пловдив счита, че атакуваното определение следва да бъде потвърдено, като обосновано и законосъобразно, поради което и

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

         ПОТВЪРЖДАВА протоколно определение от 17.06.2020 г., по НОХД № 155/2020 г., с което е прекратено съдебното производство по делото и то е върнато на прокурора за отстраняване на допуснати съществени процесуални нарушения.

 

         ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване или протест. 

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                 

    

                                                             ЧЛЕНОВЕ:1.                       

                                                                    

                                                                                                             

                                                                               2.