Решение по дело №91/2019 на Районен съд - Тутракан

Номер на акта: 246
Дата: 31 декември 2019 г. (в сила от 12 август 2020 г.)
Съдия: Спас Маринов Стефанов
Дело: 20193430200091
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 март 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 188

 

гр. Тутракан, 31.12.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

        Тутраканският районен съд в публично заседание на двадесет и девети октомври, две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ : СПАС СТЕФАНОВ

 

при секретаря Людмила Петрова, като разгледа докладваното от Председателя АНД № 91 по описа за 2019 год., за да се произнесе взе предвид  следното :

Производството е по реда на чл. 59 от ЗАНН.

С Наказателно постановление № 19-000923 от 12.03.2019 г.  Директорът на Дирекция „Инспекция по труда” /Д „ИТ”/ гр. Силистра е наложил на Земеделски производител Н. С. Ч., със седалище и адрес на управление ***, за извършено нарушение на чл. 197 от Наредба 7 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, на основание чл. 416, ал. 5 от Кодекса на труда /КТ/ във връзка с чл. 55 от ЗЗБУТ и чл. 413, ал. 2 от КТ, глоба в размер на 2 500 (две хиляди и петстотин) лева.

Недоволен от издаденото наказателно постановление е останал жалбоподателят, който го обжалва в срок. Моли съдът да отмени наказателното постановление, като неправилно и незаконосъобразно.

АНО, редовно призован, не се явява, вместо него се явява главен юрисконсулт И. А.. Изразява становище, че жалбата е неоснователна и моли съдът да постанови решение, с което да потвърди обжалваното наказателно постановление.

Съдът, след преценка поотделно и в съвкупност на събраните по делото гласни и писмени доказателства, доводите и становищата на страните, прие за установено следното:

Жалбоподателя ЗП Н.С.Ч., притежава овцеферма, находяща се в ***.В едно от помещенията на същата имало монтиран електрически бойлер за топла вода.Същия е хоризонтално монтиран.Във връзка с възникнала през м.февруари 2019г. повреда в електрическата инсталация на бойлера,жалбоподателя помолил свидетеля Т. С. Ф.,елмонтьор ниско напрежение,да установи и отстрани същата. Във връзка с това свидетеля демонтирал пластмасовия капак,намиращ се в дясната част на бойлера,зад който се намират кабелите на инсталацията.Той установил повредената част -електрическата защита.Тъй като не разполагал с такава резервна част,му било необходимо време да набави такава.Той не монтирал отново пластмасовия капак по начина, по който е бил монтиран от производителя. Оставил същия монтиран на винта,без да са поставени пластмасовите чопове в съответните отвори за това.По този начин капакът останал да виси само на закрепващия винт и монтираните зад него кабели били видими.Св.Ф. твърди,че е обезопасил бойлера,като изключил предназначения за него предпазител на електрическото табло.

На 04.02.2019 г. в овцефермата е извършена проверка за спазване на трудовото законодателство и осигуряване на безопасни условия на труд. Същата е извършена от Д.И.Т. – старши инспектор в Д „ИТ“ – Силистра и М.Д.Г. – главен инспектор в Д „ИТ“ – Силистра. В хода на проверката било установено, че описания електрически бойлер, разположен в помещението, в което е ваната за съхранение на мляко, е с открити тоководещи части /без капак/ на електрическата инсталация.Проверяващите приели,че с това не е осигурена защита на работещите срещу поражение от електрически ток при директен и индиректен контакт. Проверката е била извършена в отсъствието на жалбоподателя.Проверяващите били придружавани от работник от овцефермата.

За констатираното бил съставен протокол за извършена проверка № ПР 1903613/04.02.2019 г. За предотвратяване и отстраняване на констатираните нарушения, както и за предотвратяване и отстраняване на вредните последици от тях, на основание чл. 404, ал.1, т.1 от КТ, на работодателя са били дадени предписания.

Актосъставителят Д.И.Т., след като приела, че е допуснато нарушение на чл. 197 от  Наредба 7 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, съставила АУАН № 19-000923/18.02.2019 г., в присъствието на свидетелите М.Д.Г. и М.Г.М., в отсъствие на жалбоподателя. Не е подписан от последния.

Въз основа на съставения АУАН, АНО на 12.03.2019 г. издал атакуваното НП. Той приел установената от актосъставителя фактическа обстановка и правна квалификация и на основание чл. 416, ал. 5 във връзка с чл. 55 от ЗЗБУТ и чл. 413, ал. 2 от КТ, наложил на жалбоподателя „глоба“ в размер на 2 500 (две хиляди и петстотин) лв. НП е било надлежно изпратено с обратна разписка и получено от жалбоподателя на 15.03.2019 г.

Горната фактическа обстановка съдът извежда от събраните в съдебно заседание гласни доказателства - показанията на актосъставителя Д.Т. и свидетелите М.Г., М.М. и Т. Ф., както и от приложените в административно-наказателната преписка и представените в с. з. и приети като писмени доказателства от съда заверени копия на: АУАН № 19-000923/18.02.2019 г.;  НП № 19-000923/12.03.2019 г.; Известие за доставяне на НП; Протокол за извършена проверка № ПР 1903613 от 04.02.2019 г.; фотоснимка на ел. бойлер на хартиен носител; Заповед № 3-0035/29.01.2014 г. на Изп. директор на ИА „ГИТ“; Заповед № 186/13.06.2008 г. на Изп. директор на ИА „ГИТ“; Заповед № 988/01.09.2016 г. на Изп. директор на ИА „ГИТ“; известие за доставяне и товарителница на Български пощи за доставени на жалбоподателя пратки.

При така установената фактическа обстановка съдът направи своите правни изводи.

Жалбата е подадена в законоустановения срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН и от страна в производството, имаща правен интерес, поради което е допустима. Разгледана по същество тя е основателна по следните съображения:

АУАН,с който е сложено началото на административно-наказателното производство е съставен и атакуваното НП е издадено, при непълно изяснена фактическа обстановка и при липса на достатъчно и категорични доказателства за деянието,за което е било повдигнато обвинение и е бил наказан жалбоподателя.

Съгласно разпоредбата на чл.197 от Наредба № 7 от 23.09.1999г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване „Работното оборудване трябва да е подходящо за защита на експонираните работещи срещу риск от директен или индиректен контакт с електрически ток”. В конкретния случай,при извършване на проверката,контролните органи се задоволили само и единствено да констатират,че пластмасовия капак,зад който се намират електрически проводници на бойлера,не е монтиран по начин,по който е бил монтиран от производителя и електрическите кабели били видими.Не е било установено по какъвто и да е начин дали е съществувал риск от директен или индиректен контакт на работещите с електрически ток,каквото е изискването на чл.197 от Наредба № 7.

Както актосъставителят,така и свидетелката Г.,участвала в извършването на проверката,в показанията си в съдебно заседание не посочват /или не искат да посочат/ на каква височина от пода е бил монтиран електрическия бойлер.Това обстоятелство е в пряка връзка с риска за директен или индиректен контакт с електрическия ток на работещите в овцефермата.Ако бойлера е монтиран на височина, непозволяваща директен или индиректен контакт с кабелите,то не съществува риск за работещите. Св. Ф. посочва,че той е бил монтиран на 2 -2.5 м. от пода на помещението.

На следващо место извършилите проверката служителки на Д „ИТ” посочват,че кабелите,които според тях са „висели” са били с изолация. Последното актосъставителя констатира едва в съдебно заседание,след предявяване на направената от проверяващите снимка на бойлера,което е индиция,че не е извършвала проверка на това обстоятелство при посещението си в овцефермата.  Наличието на изолация на кабелите, също не позволява контакт на работещите с електрическия ток. И двете служителки твърдят в показанията си,че не могат да отговорят дали кабелните обувки,чрез които се осъществяват връзките на кабелите с различните части на бойлера,са имали изолация,непозволяваща допир и до тези токопреносими части,което навежда на извода,че това обстоятелство не  е било изяснено в необходимата достатъчност.

При проверката не е било установено по безспорен начин свързан ли е бил електрическия бойлер с електрическата мрежа.Свидетеля Ф. твърди,че след като е констатирал неизправността,той е изключил захранването на бойлера,чрез снемане на електрическия предпазител, монтиран на електрическото табло и по този начин е прекъснал захранването с електрически ток.Актосъставителя и свидетелката Г. твърдят,че електрическия бойлер е бил включен и работел,тъй като контролната му лампичка светела.На направената от проверяващите снимка на бойлера,приложена по административно-назателното  производство, е видно,че тази лампичка не свети.За да се провери дали проверявания електрически бойлер е бил в работен режим, не са необходими специални знания или големи усилия.Достатъчно е било проверяващите да отворят крана за топлата вода на водната батерия и да проверят дали в системата има топла вода.

При съставянето на АУАН са допуснати и редица процесуални нарушения, които са особено съществени.

Проверката е била извършена от контролните органи в отсъствието на жалбоподателя Ч..От показанията на проверяващите в съдебно заседание, е видно,че те били придружавани от работник в овцефермата, чиито имена не са посочени в съставения протокол и липсва негов подпис,а така също не е посочен и като свидетел в съставения АУАН. Върху протокола с ръкописен текст е посочено,че същия е бил връчен на жалбоподателя Ч. на 19.02.2019г.

Жалбоподателя не е бил надлежно поканен за съставянето на АУАН,съгласно разпоредбата на чл.40 ал. 2 от ЗАНН. В съдебно заседание процесуалния представител на АНО представя незаверено копие /независимо от това съдът не поставя под съмнение неговата идентичност с оригинала/ на писмо № 19007031/08.01.2019г., адресирано до жалбоподателя,с което на основание чл.40 ал. 1 от ЗАНН,му се отправя покана да се яви на 15.02.2019г.  в Д”ИТ”-Силистра за приключване на извършената на 04.02.2019г. проверка и за съставяне на актове за установените нарушения.Не е ясно как на 08.01.2019г.,почти месец преди извършване на проверката на 04.02.2019г.,се отправя покана за съставяне на АУАН за констатирани едва на 04.02.2019г. административни нарушения. Липсват каквито и да са доказателства,това писмо да е достигнало до адресата.

От показанията на актосъставителя и свидетелите Г. и М., е видно,че все пак жалбоподателя се явил в сградата на Д”ИТ”-Силистра на неустановена дата.Също от показанията им е видно,че в процедурата по връчване на съставения протокол за проверката,жалбоподателя е напуснал помещението на Д”ИТ”-Силистра,без да получи препис от протокола.

На 18.02.2019г. актосъставителя съставил АУАН № 000923.На същата дата,ведно с протокол № 1903613/04.02.2019 г. и АУАН № 000922, съставения АУАН е бил изпратен чрез „Български пощи” ЕАД на жалбоподателя.Видно от приетото в съдебно заседание като доказателство, заверено копие /същото е нечетливо,но при приемането му съдът го сравни с оригинала,който е приложен по АНД № 90/2019г. по описа на ТРС/ на товарителница за куриерски услуги за страната за пощенска пратка ЕЕ002434906ВG, липсват имената и подпис на получателя,както и подпис на връчителя.Не е ясно получена ли е пощенската пратка и ако е получена, от кого- от жалбоподателя ли или упълномощено от него лице или друго,неустановено лице.Приложеното копие за проследяване на пратка ЕЕ002434906ВG не внася достатъчна яснота по този въпрос.В него е посочено,че пратката е получена,но не от жалбоподателя,а от „служител” и липсват подписи на връчителя и получателя на пратката.

Съгласно разпоредбата на чл.43 ал.4 от ЗАНН,когато АУАН е съставен в отсъствие на нарушителя,той се изпраща на съответната служба,а ако няма такава-на общинската администрация по местоживеене на нарушителя за предявяване и подписване.Член 43 ал. 5 от ЗАНН изисква при подписване на акта на нарушителя да се връчи препис от него срещу разписка,а в акта се отбелязва датата на неговото подписване.ЗАНН не предвижда процесуална възможност съставен АУАН в отсъствието на нарушителя,какъвто е конкретния случай,да се връчва на нарушителя чрез пощенска пратка.Не може пощенски служител да предявява АУАН на нарушител и да му връчва препис от него.

В конкретния случай в АУАН,с който е повдигнато обвинение и е сложено началото на административно-наказателното производство, липсва подпис на нарушителя или оформен съгласно разпоредбата на чл.43 ал. 2 от ЗАНН отказ нарушителя да подпише АУАН,който да е удостоверен чрез подписа на един свидетел с отбелязани в АУАН името и точния му адрес.

По принцип съдебната практика приема,че нередовното поканване на нарушителя за съставяне на АУАН,последвано от съставяне на АУАН в отсъствие на нарушителя,е процесуално нарушение,но не е особено съществено,обуславящо отмяната на издаденото в последствие наказателно постановление.Това е така,тъй като това не е пречка той да упражни неговите същински процесуални права и най-вече правата му,свързани с неговата защита, като правото му да направи възражение в тридневен срок от предявяването му на АУАН,да представи допълнителни доказателства и др.Когато обаче нередовното поканване за съставяне на АУАН,е последвано от непредявяване по установения от закона процесуален ред и не подписване или надлежно оформен отказ за подписване, на съставен в отсъствието на нарушителя АУАН,следва да се приеме,че са допуснати особено съществени процесуални нарушения,довели до нарушаване на правото на защита и обуславя отмяната на атакуваното НП.

Горното налага съдът да отмени атакуваното НП, като незаконосъобразно и необосновано.

 

Предвид горното и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът:

 

Р   Е   Ш   И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-000923 от 12.03.2019г. с което Директорът на Дирекция „Инспекция по труда” /Д „ИТ”/ гр. Силистра е наложил на Земеделски производител Н.С.Ч., със седалище и адрес на управление ***, за извършено нарушение на чл. 197 от Наредба 7 за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, на основание чл. 416, ал. 5 от Кодекса на труда КТ/ във връзка с чл. 55 от ЗЗБУТ и чл. 413, ал. 2 от КТ, глоба в размер на 2 500 (две хиляди и петстотин) лева, като незаконосъобразно и необосновано.

 

РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано пред Административен съд гр. Силистра  в 14-дневен срок от датата на съобщаването му.

 

 

                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ:______________