Определение по дело №42/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 48
Дата: 4 февруари 2020 г. (в сила от 12 февруари 2020 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20201400200042
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 28 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ,

в съдебно заседание на 04.02.2020 г. в състав:

                                                                                Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

 

с участието на секретаря Веселка Николова

и прокурора Красимир Невенов, като разгледа докладваното от Агнеса Ставарова ЧНД N 42 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от Л.К.М., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване от останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно-предсрочно освобождаване.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата, пробационен доклад и личното затворническо досие на осъдения Л.М..

В съдебно заседание осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца инспектор "РД" А. М., със Заповед № 185/17.09.2018 год., изразява становище за основателност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да се уважи молбата.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за основателна по следните съображения:

     С присъда по НОХД № 77/16г. по описа на ОС - Монтана, л.св. М. е признат за виновен и осъден на 6 години лишаване от свобода за престъпление по чл. 124, ал. 1 от НК, които да търпи в условията на общ режим.

     За времето от 15.09.17г. до 15.10.17г. е бил в прекъсване на наказанието (1 месец).

     Начало на наказанието - 21.07.2017 г. Фактически изтърпял - 2/две/ години, 5 /пет/ месеца и 13 /тринадесет/ дни. Предварителен арест - 1 /една/ година, 5/пет/ месеца и 9 /девет/ дни. От работа - 9/девет/ месеца.  Всичко изтърпял - 4 /четири/ години, 7 /седем/ месеца и 22 /двадесет и два/ дни. Остава за изтърпяване - 1 (една)година, 4 /четири/ месеца и 8 /осем/ дни.

     От приложените писмени доказателства от затворническата администрация се установява следното:

     При изготвената първоначална оценка рискът от рецидив е среден - 64 точки. В профила на криминогенни нужди като дефицитни зони се очертават:

     Отношение към правонарушението - отрича наличие на вина, липсва емпатия към жертвата и не осъзнава необходимостта от промяна на нагласите;

     Управление на финанси и доходи - инцидентна трудова заетост, липса на умения за разпределяне на финансите и затруднения вследствие изразходване на средства за злоупотреба с алкохол;

     Злоупотреба с алкохол - ежедневна употреба при живота на свобода, извършено престъпление след злоупотреба, липсва мотивация за промяна;

     Умения за мислене - отрича проблемите и собствения принос в тях, склонен към рисково поведение и повтаряне на едни и същи грешки, липсват ясно формулирани цели.

     Анализът на рискът от вреди показва ниски стойности за служителите и останалите лишени от свобода по време на изтърпяване на наказанието. Няма случаи на обидно отношение или агресивно поведение към длъжностни лица. В отношенията с останалите лишени от свобода се стреми да избягва конфликтите и агресивното поведение. Рискът от суицид и самоувреждане първоначално е определен като среден с оглед наличието на тревожност при постъпването в Затвора. Рискът от вреди за обществото е със средни стойности и се определя от характера на настоящото престъпление и агресивното поведение след злоупотреба с алкохол.

     Заложените в първоначалния план на присъдата цели са: ограничаване на участие в субкултурни дейности, спазване на установените правила, повишаване на мотивацията за откъсване от миналото и съхраняване на позитивните социални контакти, затвърждаване на трудовите навици, преценка на минало поведение подкрепа и мобилизиране на нагласите за законосъобразен начин на живот.

     При изготвените текущи ревизии на оценката на риска е установено,че стойностите на риска от рецидив са понижени до 59 точки и към настоящия момент се понижават до 52 точки в средния диапазон. Продължаващите  дефицити в зоните: „Злоупотреба с алкохол“и“Умения за мислене „ се преодоляват с допълнителна корекционна работа,поради което са постигнати позитивни промени и изявено желание да  не употребява алкохол в среда на свобода и  също така се отчита,че е изградил  умения за разпознаване на проблемите и за предприемане на адекватни действия за тяхното разрешаване.  Работата с него е оказала въздействие върху начина на мислене,защото поставя социално-значими житейски цели и работи за тяхното постигане. Обмисля действията си и възможните бъдещи последици.

     При изготвеното препланиране като цели са заложени подкрепа и надграждане на постигнатите позитивни промени. Мотивационна работа за постигане на формираните реалистични житейски цели. Подкрепа на формираната самокритичност и осъзнаване на нанесените вреди. Подкрепа и мобилизиране на нагласите за законосъобразен начин на живот.

     Анализът на риска от сериозни вреди запазва стойностите си на нисък по отношение на лишените от свобода и служителите. Понижава се до нисък по отношение на самия него. Среден в рискът към обществото и се определя от характера на извършеното деяние.

     За отчетния период при престоя на лишения от свобода М. в 30 „Керамична фабрика“ е проследено както поведението му, така и желанието му за преосмисляне и промяна на досегашния начин на живот.

     При изготвената трета ревизия на оценката е установено занижаване на стойностите на риск от рецидив до 52 точки. Ръководи постъпките си и оценява последиците от своите действия . Изгражда мотивация за промяна модела на живот без употреба на алкохол ,след изтърпяване на наказанието.

     Изградил е критично отношение към деянието, осъзнава нанесените вреди и изразява съжаление за собственото си криминално поведение.

     За времето на престой в затвора лишеният от свобода М. доказва примерно поведение, няма извършени дисциплинарни нарушения и наложени наказания. Награждаван за стриктно изпълнение на служебните си задължения със Заповеди № 436/14.12.2018г. на основание чл.98, ал.1, т.1 от ЗИНЗС с „писмена похвала“; № 31/12.02.2019 г. на основание чл.98, ал.1, т.3 от ЗИНЗС с „извънредна хранителна пратка“, № 100/23.04.2019г. на основание чл.98, ал.1, т.4 от ЗИНЗС с „предметна награда“, № Л-888/24.07.2019 г. на основание чл.98, ал.1, т.1 от ЗИНЗС с „писмена похвала“, № Л-1187/29.08.2019г. на основание чл.98, ал.1, т.6 от ЗИНЗС със „свиждане с близките извън затворническото общежитие за срок от 8 часа“ и № Л- 2045/18.12.2019 г. на основание чл.98, ал.1, т.8 от ЗИНЗС с „домашен отпуск за срок от 5 денонощия“.  Л.св. М. се е завърнал в срок и съгласно законовите изисквания в затворническото общежитие. Няма данни и регистрирани нарушения на обществения ред за времето на ползване наградата домашен отпуск.

     Договорените дейности, отразени в Плана на присъдата са изпълнени в пълен обем. До настоящия момент л.св. М. спазва законовите и режимните изисквания. Не е имал конфликтни взаимоотношения с други лишени от свобода и със служители. Няма регистрирани агресивни прояви.

     По отношение на заложената цел за затвърждаване на трудовите навици, л. св. М. работи в кухнята на ЗО „Керамична фабрика“ като общ работник. Изпълнява отговорно задълженията си. Демонстрира ангажираност и затвърждава трудовите си навици и умения.

     С поведението си подкрепя извършените позитивни промени. Осъзнал е вината си и изявява желание за водене на законосъобразен начин на живот.

     Осъзнава тежестта на извършеното закононарушение и е критично настроен към миналото си поведение. Наблюдава се трайна положителна тенденция в нагласите му да води законосъобразен начин на живот след освобождаване. С поведението си лишеният от свобода М. показва устойчивост и нагласи в подкрепа на предприетата позитивна просоциална промяна.

     С активното му включване в дейности за пълноценно оползотворяване на свободното време, спазването на режимните изисквания и дълготрайното ангажиране в трудов процес л. св. М. предоставя доказателства за промяна в модела на мислене, в нагласите и бъдещо законосъобразно поведение при живота на свобода, което доказва,че има реален шанс за успешна реинтеграция в обществото.

От горните доводи може да се направи обосновано заключение, че при наличните данни за ниски стойности на риск от вреди, нагласа за спазване на реда и дисциплината, поведение, насочено към оползотворяване по смислен начин престоя в затвора, лишеният от свобода е дал доказателства за своето поправяне.

Установените безспорни факти дават основание на съда да приеме като решаващ извод,че са налице категорични доказателства,които осъденият е дал за своето поправяне и може да се направи обобщаващ извод за положителна промяна на осъденото лице по време на изтърпяване на наложеното му наказание“лишаване от свобода“.Докладите приложени по делото съдържат достатъчно положителни данни за лицето.Важно е да се акцентира на принципното разбиране на условията на института на условното предсрочно освобождаване във вр. с П П ВС № 7/75, където е посочено, че с този институт се цели постигане целите на наказанието по чл.36 НК,а от друга страна този институт осигурява по- нанатъшния процес на превъзпитание на осъдения и следва да се използва стимулиращото му значение.

     При горното съдът приема, че М. отговаря на изискванията на чл.439а НПК, поради наличие на двете материално-правни предпоставки по чл.70, т.1 НК за условно-предсрочно освобождаване от неизтърпяната част на наложеното наказание.

     Воден от горното и на основание чл.440 НПК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

     ОСВОБОЖДАВА УСЛОВНО ПРЕДСРОЧНО осъдения Л.К.М. - роден на *** ***, с постоянен адрес ***, българин, български гражданин, женен, с основно образование, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, ЕГН: **********, от изтърпяване на остатъка от наложеното наказание  6 /шест/ години "лишаване от свобода" за престъпление по чл. 124, ал. 1 от НК по НОХД № 77/2016 ОС-Монтана, с остатък в размер на 1 /една/ година, 4 /четири/ месеца и 8 /осем/ дни.  

     На основание чл. 70, ал.6 НК ОПРЕДЕЛЯ на Л.К.М. изпитателен срок в размер на неизтърпяната част от наложеното наказание, а именно 1 /една/ година, 4 /четири/ месеца и 8 /осем/ дни.

     На основание чл. 42а, ал.2, т.1 НК през изпитателния срок определя пробационна мярка "Задължителна регистрация по настоящ адрес" с периодичност на явяване 2 пъти седмично.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване или протестиране в 7-дневен срок от днес, като същото подлежи на незабавно изпълнение след изтичане на срока за обжалване, освен ако е подаден частен протест, който не е в интерес на осъдения.

ПРЕПИС от определението след влизането му в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца, както и на РС гр. *** – Бюро „Съдимост“ за отметка в бюлетина на осъдения Л.К.М..

 

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: