Присъда по дело №109/2012 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 61
Дата: 31 май 2012 г. (в сила от 16 юни 2012 г.)
Съдия: Трайчо Георгиев Атанасов
Дело: 20123100200109
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 24 януари 2012 г.

Съдържание на акта Свали акта

      П Р И С Ъ Д А

 

               61/31.05.2012 г.  гр. Варна

 

           В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Година  2012                                                                         гр. Варна

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД,             Наказателно отделение

На тридесет и първи май             Две хиляди и дванадесета година

В публично заседание в следния състав:

 

 

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТРАЙЧО АТАНАСОВ

                      СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: М.С.

В.Б.

     

                   

Секретар Н. Й.

Прокурор  Ст. СТАНЕВ

Сложи за разглеждане докладваното  от съдия АТАНАСОВ

НОХД № 109 по описа за 2012 г.

 

                                  П Р И С Ъ Д И:

 

ПРИЗНАВА ПОДСЪДИМИЯ  Ж.В.Ж. - роден на *** г. в гр. Дългопол, живущ ***, български гражданин, с основно образование, неженен, неосъждан, не работи, ЕГН **********

 

ЗА ВИНОВЕН В ТОВА, ЧЕ:

 

На 17.12.2011 г. в гр. Варна, дал дар - сумата от 20.00 български лева, на длъжностните лица - Димитър Иванов Димитров и Красен Богданчев Ефтимов, младши авто-контрольори от Сектор „ПП КАТ” при ОД на МВР Варна, за да не извършат действие по служба - съставяне на акт за установяване на административно нарушение по ЗДвП, за управление на МПС без СУМПС и движение без включени светлини, поради което и на основание чл. 304, ал.1, вр. чл. 54 от НК му налага наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ЕДНА ГОДИНА, което на основание чл. 58а от НК намалява с една трета и определя същият да изтърпи наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ОСЕМ МЕСЕЦА, изпълнението на което на основание чл.66, ал. 1 от НК ОТЛАГА с изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ, считано от влизане на присъдата в сила, както и ГЛОБА в размер на 200 /двеста/ лева. 

 

На основание чл.307а от НК ВЕЩЕСТВЕНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА – 2 бр. банкноти с номинал от по 10 лв. и серийни номера БВ 6801543 и АХ 0029305, след влизане на присъдата в сила ДА СЕ ОТНЕМАТ В ПОЛЗА НА ДЪРЖАВАТА.

           

Присъдата подлежи на въззивна проверка пред Апелативен съд гр. Варна в 15-дневен срок от днес.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: 

 

 

                                                  СЪД.ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

                         2.

Съдържание на мотивите Свали мотивите

МОТИВИ

 

към присъдата, постановена на 31.05.2012 година по НДОХ № 109/2012 година от Варненски окръжен съд - наказателно отделение

        

Варненската окръжна прокуратура е внесла във Варненски окръжен съд обвинителен акт по  досъдебно производство № 2602/2011г. по описа на ІІ-ро РУ при ОД на МВР срещу:

 

          Ж.В.Ж. – за престъпление по чл. 304 ал.1 от НК.

        

         Срещу подсъдимия Ж.  е възведено обвинение в това, че на  17.12.2011 г. в гр. Варна, дал дар - сумата от 20 лв. на длъжностните лица – Димитър Иванов Димитров  и Красен Богданчев Ефтимов – младши автоконтрольори при сектор ПП – КАТ  при ОД на МВР - Варна, за да не извършат действие по служба – съставяне на акт за установяване на административно нарушение по  ЗДвП за управление на МПС без СУМПС и движение без включени светлини.

В съдебно заседание прокурорът поддържа изцяло възведеното обвинение, като доказано по безспорен начин. Предлага налагане на наказание на подсъдимия Ж. “Лишаване от свобода” около минималния законов размер, изпълнението на което да бъде отложено по реда на чл.66 от НК. Счита за справедливо и налагане на кумулативно предвиденото наказание “Глоба”.

Защитата на подсъдимия в лицето на адвокат Е.Ф. *** моли провеждането на съкратено съдебно следствие при условията на чл.371 т.2 от НПК. В пледоарията си  по същество моли да бъде наложено наказание   “Пробация” в минимален размер. Желае наказание “Глоба” в минимален размер, като акцентира на това, че подзащитния и е безработен и с влошено здравословно състояние.

Подсъдимият Ж.   след запознаване с правата му по чл. 371 от НПК в съдебно заседание заявява, че се признава за виновен, признава изложените в обстоятелствената част на обвинителния акт факти, не желае събирането на нови доказателства и в последната си дума  моли за налагане на минимална глоба.

Съдът, след като взе предвид събраните по делото доказателства и с оглед разпоредбата на чл.373 ал.3 от НПК  прие за установена следната фактическа обстановка:

Подсъдимият Ж.В.Ж. ***. Завършил е основно образование, неженен, неосъждан. Препитава се като кара таксиметров автомобил. Притежава СУМПС от 1966г. От 1996г. насам е наказван общо 30 /тридесет/ пъти за извършени нарушения на ЗДвП.

На 17.12.2011 г. в 19.00 часа св. Димитър Димитров и св. Красен Ефтимов – младши автоконтрольори при сектор ППІ КАТ Варна застъпили на смяна, като екип под № 657. Двамата патрулирали с полицейски служебен автомобил „Опел Астра" с per. № В 86-01 РА. Около 23,10 часа, на бул. „Чаталджа", след кръстовището с ул. „Цар Асен", в посока бул. „Осми приморски полк", те забелязали лек автомобил, марка „Деу Ланос" - такси, с per. № В 8230 КХ, който се движел без включени светлини. Полицейските служители потеглили след него, като патрулния автомобил се управлявал от св. Димитров. Настигнали таксиметровия автомобил на бул. „Осми приморски полк", на кръстовището с ул. „Иван Аксаков" и го спрели за проверка. Водача не е представил свидетелство за управление на МПС, а само лична карта. От извършената проверка е установено, че водача на таксиметровия автомобил е подс. Ж.В.Ж., който им заявил, че СУМПС му е иззето от сектор „ПП КАТ" Варна.

Когато установили двете нарушения, свид. Ефтимов уведомил подсъдимия, че ще му състави АУАН за тях.  Ж. се намирал до предна дясна врата на патрулния автомобил, заявил на полицейските служители да не му пишат акт, оставил банкноти на подлакътника на предна дясна врата до коляното на св. Ефтимов и поискал да го освободят да си тръгва. След тези действия на Ж., свид. Ефтимов му разпоредил да остане на място и по радиостанцията веднага уведомили дежурния на Сектор КАТ и изчакали идването на дежурната група.

Бил извършен оглед на служебният автомобил – л.4 - 5 по д.п., при който на предна лява врата от вътрешната страна са намерени две банкноти от по 10 лева, съответно с номера: Сер.№ БВ 6801543; Сер.№ АХ 002935. Банкнотите са иззети като веществени доказателства и са приобщени към доказателствата по делото.

От приложената типова длъжностна характеристика на длъжността „младши автоконтрольор" /л. 16/, писмо на Началника на Сектор „Човешки ресурси" ОД на МВР Варна и ежедневна ведомост на личния състав от Началника на Сектор ПП при ОД на МВР Варна /л. 23/, е видно, че към 17.12.2011 г. свидетелите Димитров и Ефтимов са заемали длъжността „Младши автоконтрольор" към „Пътен контрол" - сектор „ПП" ОД на МВР Варна. Сред задълженията им са: да участва в борбата срещу престъпността, охраната на обществения ред и разследване на пътно­транспортни произшествия; да работи по предотвратяването и пресичането нарушенията по пътищата и обществения ред; да проверява редовността на документите, които трябва да носят водачите и техническата изправност на МПС; да изготвя документи свързани с административно - наказателната дейност и разследването на пътнотранспортните произшествия и др. Сред лицата, които са определени да съставят актове за установяване на административни нарушения по ЗДвП, са и автоконтрольори и младши автоконтрольори в ОД МВР и техните териториални звена. В този смисъл и осъществявайки правомощията си, към инкриминираната дата, свидетелите Димитров и Ефтимов са имали качество на длъжностни лица, по смисъла на чл. 93 т. 1  б. ”А” от НК.

Гореизложената фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства – самопризнанията на подсъдимия депозирани в съдебно заседание при условията на чл.371 т.2 от НПК,  показанията на свидетелите Димитър Димитров и Красен Ефтимов и  писмените доказателства – протокол за оглед на местопроизшествие, заверени копия от длъжностни характеристики, справки от КАТ и за съдимост, прочетени и приобщени към доказателствения материал по реда на чл.283 от НПК.

Същите са последователни, непротиворечиви, водят до една и съща фактическа обстановка и се кредитират безусловно от съда.

При така възприетата фактическа обстановка, като прецени и аргументите на страните в хода на пледоариите по същество съдът достигна до извода, че подсъдимия Ж.В.Ж. е  осъществил от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл.304 ал.1 от НК, тъй като на  17.12.2011 г. в гр. Варна, дал дар - сумата от 20 лв. на длъжностните лица – Димитър Иванов Димитров  и Красен Богданчев Ефтимов – младши автоконтрольори при сектор ПП – КАТ  при ОД на МВР - Варна, за да не извършат действие по служба – съставяне на акт за установяване на административно нарушение по  ЗДвП за управление на МПС без СУМПС и движение без включени светлини.

Съдебния състав констатира, че извършеното от подсъдимия деяние покрива от субективна и обективна страна и квалифицирания състав по чл.304А от НК, но цитирания законов текст предвижда по - тежки наказания и липсва обвинение по него, поради което съдът осъди подсъдимия по възведеното му обвинение по чл.304 ал.1 от НК

Субект на престъплението е вменяемо, пълнолетно, неосъждано физическо лице.

Престъплението е извършено при форма на вината  пряк умисъл. Подсъдимия е съзнавал обществено опасния характер на извършеното и е предвиждал обществено опасните му последици.

При определяне на  вида и размера на наказанието  на подсъдимия настоящия състав намери, че не са налице многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства, нито дори едно, но изключително по своя характер такова, поради което то следва да се определи при условията на чл.58 А от НК.

Съдът отчете, че извършеното от подсъдимия престъпление – активен подкуп е със завишена степен на обществена опасност. Обществената опасност на дееца е невисока.

Като смекчаващи отговорността обстоятелства настоящия състав отчете :

-         липса на предходна съдимост

-         самопризнания в хода на съдебното производство

Като отегчаващи такива бяха отчетени :

-         наложени многобройни наказания за извършени нарушения по ЗДвП, които доказателства състава цени като характеристични данни

-         наличие на предходна съдимост за престъпление по транспорта, което също се цени като негативна данна за личността на подсъдимия

С оглед на гореизложеното съдът счете, че на подсъдимия Ж. следва да бъде наложено наказание “Лишаване от свобода” между минималния и средния законов размер, като определи такова за срок от 1 година. Редуцирайки наказанието по реда на чл.58А от НК съдебният състав го намали с 1/3 и определи подсъдимия да изтърпи наказание “Лишаване от свобода” за срок от 8 /осем/ месеца.

Като отчете, че подсъдимият не е  бил осъждан, в напреднала възраст е и че за постигане на целите на наказанието и най-вече за личната превенция не е необходимо  той да бъде изолиран от обществото съдът отложи изпълнението на наказанието, като определи изпитателен срок от 3 години.

За да определи размера на кумулативно предвиденото наказание “Глоба” настоящият състав отчете, че подсъдимият е безработен, в напреднала възраст и във влошено здравословно състояние /станало причина за неколкократно отлагане на съдебното производство/ и затова го отмери в размер малко над минималния, а именно 200 лева в полза на Държавата

Съдебният състав счита, че с така определеното наказание могат да се постигнат целите, визирани в разпоредбата на чл.36 НК и по- конкретно на индивидуалната превенция, като на подсъдимия се покаже безспорно и ясно, че следва в бъдеще строго да съобразява поведението си с установените законови правила в РБ.

На осн. чл.307А от НК съдът отне предмета на престъплението в полза на Държавата.

         Водим от горното, съдът постанови присъдата.

 

                                              

ОКРЪЖЕН СЪДИЯ :