Решение по дело №443/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 133
Дата: 6 юни 2019 г.
Съдия: Румяна Петрова Петрова
Дело: 20193100600443
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 18 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                        

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№………./               ,                  гр.Варна

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

   ВАРНЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД,  Наказателно отделение                                                     

   На шестнадесети май,  две хиляди и деветнадесета година

   В публично заседание, в следния състав:

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:СВЕТЛА ДАСКАЛОВА

                                                                     ЧЛЕНОВЕ: СТАНЧО САВОВ

                                                                                  РУМЯНА ПЕТРОВА

                                                                                      

 Секретар Родина Петкова    

 Прокурор Нина Величкова

 като разгледа докладваното от съдия Румяна Петрова ВНОХД №443 по описа за 2019 година, и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           Предмет на въззивното производство е присъда №77 по НОХД №1353/2019год. по описа на ВРС, 15-ти  наказателен състав, постановена на 26.03.2019г., с която подсъдимият К.Г.К. е   признат за виновен в това, че на 09.03.2019г. в гр. Варна, управлявал МПС – л.а. „Рено“ с рег. № * **** ** с концентрация на алкохол в кръвта си над 1,2 на хиляда – 2,43 на хиляда, установено по надлежния ред – с Химическа експертиза № 215/11.03.2019г. на МБАЛ „Св. Анна – Варна“ АД, поради което и на основание чл. 58а, ал. 1 вр. чл.54 ал. 1 от НК му е наложено наказание ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА за срок от ДЕСЕТ МЕСЕЦА, изпълнението на което е отложено за изпитателен срок от три години. На основание чл. 343г от НК във вр. с чл. 343 б ал.1 от НК му е наложено наказание „Лишаване от право да управлява МПС за срок от ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА, като е зачетено  времето, през което подсъдимият е бил лишен от това право по административен ред. Осъден е да заплати сторените за производството разноски.

        Срещу така постановената присъда е постъпил  протест от прокурор във ВРП, с който се иска за деянието, за което е признат за виновен, на подс. К. да бъде наложено наказание Глоба, което първоинстнационният съд е пропуснал да наложи, както и да се отмени приложението на чл.66 от НК, а така също да се увеличи размера на наказанието лишаване от право да управлява МПС , което да е за срок от две години. В допълнителното изложение към въззивния протест, прокурорът е обосновал всяко едно от исканията си с високата степен на обществена опасност на деянието и дееца, както и с индивидуалната и генералната превенция. В тази връзка е изразил становище, че предходните осъждания на подсъдимия, за които той е реабилитиран, слдва да се вземат предвид и ценят при индивидуализацията на наказанието с оглед преценка степента на обществена опасност на неговата личност. Счита, че същите сочат на трайност на неговите престъпни навици за този вид деяние- управление на МПС след употреба на алкохол. Подробно е аргументирано становището защо не следва в настоящият случай да намери приложение нормата на чл.66 от НК. Намира, че наложеното наказание лишаване от свобода е справедливо по размер, но не трябва да бъде отлагано с аргумента за семейното му положение, тъй като в случая преценката е следвало да включва грижата освен за собствените на дееца деца, така и грижата за децата на пътя и за децата на потенциалните жертви на подсъдимия. В протеста се сочи, че размерът на наказанието лишаване от право да управлява МПС не е било съобразено с обществетната опасност на дееца, с количество концентрация на алкохол в кръвта му, а така също и с времето, мястото и начина на извършване на деянието- в почивен ден и в пиков част в един от най- големите градове в България.

       Представителят на Варненска окръжна прокуратура счита протестът за основателен и моли да бъде уважен на основанията, които са подробно изложени в него. 

       Защитата на подсъдимия К. счита, че присъдата е правилна,  мотивирана, отговаря на степента на обществена опасност и би спомогнала за превъзпитанието на дееца. В последната си дума подс. К. изразява съжаление за постъпката си, осъзнава вината си и счита, че тази грешка няма да се повтори.

      Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на постановеният акт по отношение законосъобразността, обосноваността и справедливостта му съобразно изискванията на чл.313 и чл.314, ал.1 от НПК, намира за установено следното:

         Въззивният протест  се явява допустим, тъй като е подаден в срок, от надлежна страна, срещу акт подлежащ на съдебен контрол, като разгледан по същество, същият  се явява частично основателен.

        От фактическа страна, първостепенният съд в съответствие с всички релевантни доказателства е приел за установено по безспорен начин следното:

      Подсъдимият К. е правоспособен водач на МПС от 2001г.  На 09.03.2019г., около 17.40 часа, след употреба на алкохол, той се качил зад волана на "Рено" с per. № * **** **. При движението си по ул. „Девня" в гр. Варна, той бил спрян за проверка от полицейски служители на Сектор ПП - Варна - свидетелите Д. и Златев. При проверката на документите била извършена и алкохолна проба на водача К. с техническо средство „Алкотест Дрегер 7510" с per. № 0054 за установяване наличие на алкохол в издишвания въздух. Дрегерът отчел положителен резултат за алкохол на подс. К., а именно 2,12 на хиляда. Това обстоятелство било отразено в съставения АУАН № 868/09.03.2019г. за нарушения по чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП. На подс. К. бил издаден талон за медицинско изследване № 0023992 и същия бил отведен за вземане на кръвна проба до болнично заведение.            

           Видно от протокол № 215/11.03.2019г. за изготвената химическа експертиза на МБАЛ „Св. Анна - Варна" АД, съдържанието на алкохол в кръвта на подсъдимия е 2,43 на хиляда.

         Видно от справката за съсимост, подс. К. е реабилитиран по право. По отношение на него са били налице влезли в сила присъди, а именно:

·         С определение по НОХД № 145/12г. по описа на Военен съд-Варна, в сила от 28.09.2012г. е одобрено споразумение, по силата на което за деяние по чл.343б, ал.1 от НК, извършено на 15.07.2012г., на подсъдимия е наложено наказание „Лишаване от свобода“ за срок от девет месеца, чието изпълнение е било отложено с изпитателен срок от три години, както и наказание „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от девет месеца, като е било зачетено времето, през което е бил лишен от това право по административен ред. Видно от справка от сектор ПП-ОД на МВР-Варна, наложеното наказание „Лишаване от право да управлява МПС“ е било изтърпяно на 15.04.2013г.

·         С присъда по НОХД № 162/2012г. по описа на Военен съд-Варна, в сила от 10.05.2013г., подс. К. е осъден за деяние извършено в периода 27.10.2008г.-05.04.2012г. по чл.212 ал.1пр.1 и 2 вр.чл.26 ал.1 от НК, като му е наложено наказание „Лишаване от свобода“ за срок от Една година и шест месеца“. На основание чл.25ал.1 от НК са кумулирани наказанието по НОХД№162/2012г. и това по НОХД № 145/12г. на Военен съд-Варна, като е било наложено общо наказание „Лишаване от свобода“ за срок от една година и шест месеца, чието изпълнение е било отложено с изпитателен срок от четири години, като е присъединено и наказанието „Лишаване от право да управлява МПС“ за срок от девет месеца и е било приспаднато изтърпяното до момента.

      Видно от справката от сектор ПП-ОД на МВР-Варна, К.  е правоспособен водач от 2001г., като до настоящия момент е допуснал общо три други нарушения на правилата на ЗДвП/ извън нарушението, което касае престъплението по чл.343б, ал.1 от НК/, като за две е санкциониран с НП и за едно с фиш.

      Възприетата от първоинстанционния съд фактическа обстановка е правилно установена въз основа на доказателствата по делото. Обстоятелствата, значими за правилното решаване на делото са правилно възприети, като не е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила. Релевантните за конкретния казус факти, досежно обективните признаци на въззведеното спрямо подсъдимия обвинение са установени след задълбочен анализ на събраните по делото доказателства. В пълнота и в съответствие с правилата на чл.305ал.3 от НПК са обосновани съображенията, въз основа на които първоинстанционният съд е изградил фактическите си констатации. Направеното от подсъдимия самопризнание по реда на чл.371т.2 от НПК се подкрепя от събраните на досъдебното производство доказателства.  Същото, в съвкупност със заключението по назначената химична експертиза, писмените доказателства и гласните доказателствени средства установяват по несъмнен начин, че на инкриминираната в обвинителния акт дата  подс. К. е управлявал  МПС след употреба на алкохол, чиято концентрация е била 2,43 на хиляда. При така установената и правилно изяснена фактическа обстановка, ВРС е направил законосъобразни и обосновани правни изводи като е приел, че подсъдимия е извършил от обективна и субективна страна  състава на вмененото му престъпление. Относно приложението на чл.66 от НК,  настоящата инстанция не споделя наведените в протеста  доводи за трайно установени престъпни навици на подсъдимия за този вид деятелност- управление на МПС след употреба на алкохол, изводими от предходните осъждания, като намира същите за неправилни. Институтът на реабилитация заличава осъжданията и отменя за в бъдедеще последиците, които законите свързват със самото осъждане, освен ако в някое отношение със закон или указ е установено противното. В този смисъл е недопустимо осъждания, за които е настъпила реабилитация да се отчитат като лоши характеристични данни за личността. Горното се извежда именно от цитираната по- горе норма, а изключението от това правило следва да е нормативно предвидено, така както е въведено в разпоредбата на чл.30 от НК. С оглед на изложеното не могат да бъдат отчитани и свързвани като данни за личността предходните осъждания на К., за които той е бил реабилитиран. Предвид това и не може да се направи извод, че същият има трайно установени престъпни навици, рецидивиращи именно при управление на МПС и то под въздействието на алкохол. На следващо място, настоящият въззивен състав не споделя изложените в протеста и допълнителното изложение към него аргументи, според които примат при индивидиализация на наказанието следва да има генералната, а не  личната превенция във връзка  със зачестилите престъпления от този вид и високата обществена опасност, която представляват водачите, които управляват МПС след употреба на алкохол. Подобен подход противоречи на чл.36 от НК, който отдава значение на поправителната, предупредителната и индивидуалнопревантивната цел пред генералнопревнативната цел. Наказанието въздейства преди всичко на този, на когото се налага, и цели да промени неговото поведение, и едва след това да повлияе на трети лица. Подреждането на целите е законоустановено и не може да се променя от съда, независимо от обществения резонанс.  С оглед горното въззивният съд счита, че при индивидуализация на наказанието и по- конкретно прилагането на чл.66 от НК, правилно  първоинстанционния съд е преценил, че същото следва да бъде отложено за изпитатален срок от три години. Наказанието е справедливо, когато е съответно на извършеното деяние и на данните за личността на дееца, и когато е достатъчно за постигане целите на накзането, визирани в нормата на чл.36 от НК.  Т.е. на подсъдимия следва да бъде наложено такова по размер наказание, което да не надхвърля необходимото за поправянето и превъзпитанието му, и от друга страна да не създава у него и останалите членове на обществото чувство за ненаказуемост. Действително, както се сочи в протеста,  подсъдимият е управлявал МПС под въздействието на алкохол в пиков час, в почивен ден. Но настоящата въззивна инстанция  счита, че първостепенния съд е наложил наказанието лишаване от свобода съблюдавайки този принцип, както с оглед размера на същото, така също и с отлагането му за изпитателен срок от три години, като е постигнал справедлив баланс при отмерването му и прилагането на държавната наказателна репресия, съобразно конкретните обстоятелства на казуса. Правилно е отчел като смекчаващо отговорността обстоятелство чистото му съдебно минало, липсата на други противообществени прояви, изводими от приложените по делото  справка за съдимост и характеристика. В съответствие с доказателствата по делото са отчетени изразеното искрено съжаление за стореното, семейното му положение- баща на две деца. Като отегкачаващи такива са взети предвид наличието на предходни нарушения на правилата на ЗДвП, както и сравнително високата концентрация на алкохол в кръвта. При така отчетени обуславящи отговорността обстоятелства правилно първоинстанциянния съд е наложил наказанието при превес на смекачаващите такива. Така определено по размер и отложено по реда на чл.66ал.1 от НК, същото се явява съответно на целите на наказанието и би изиграло своята роля за превъзпитанието и възпирането на подсъдимия от бъдещи престъпни прояви.

       Оснавателен се явява протеста, досежно пропуска на първоинстанционния съд да наложи наказанието Глоба, което е кумулативно предвидено от законодателя да се налага наред с наказанието лишаване от свобода за престъплението по чл.343б, ал.1 от НК. Съобразявайки посочените по- горе обуславящи отговорността обстоятелства съдът намира, че при условията на чл.54 от НК наказание Глоба в размер на 700 лева е в съответствие с целите на наказанието, визирани в нормата на чл.36 от НК. Този размер въззивната инстанция съобрази и със сравнително високата концентрация на алкохол в кръвта. Именно последната настоящата инстанция отчита като обуславяща и за размера на наложеното наказание лишаване от право да управлява МПС, което  намира за занижено. Същото е определено от първоинстанционния съд в размер на една година и шест месеца, като следва да като се увеличи в размер на две години, със зачитане лишаването на подсъдимия от това право по административен ред. Този размер на наказанието се явява справедлив и съответен на тежестта, обществената опасност и моралната укоримост на престъплението, от естество да повлияе поправително и превъзпитателено спрямо подсъдимия към спазване на законите. Нещо повече, така определеното наказание ще въздейства предупредително спрямо него и останалите членове на обществото и ще му отнеме възможността за продължителен период от време да върши други престъпления, свързи с управление на МПС.

        При извършената цялостна проверка на съдебният акт по реда на чл.313 от НПК, въззивният съд не констатира съществени нарушения на процесуалните правила, обуславящи неговата отмяна и връщане на делото за ново разглеждане на първоинстанционния съд. 

        Предвид гореизложеното и на основание чл. 334т.3 вр. с чл.337 ал.2т.1, и чл.338 от НПК, съставът на Окръжен съд - Варна, като въззивна инстанция,

РЕШИ:

        ИЗМЕНЯВА присъда №77/26.03.2019г., постановена по НОХД № 1353/2019г. по описа на ВРС, 15 състав, като  НАЛАГА на подсъдимия К.Г.К., ЕГН ********** на основание чл.54 от НК кумулативно предвиденото наказание за престъплението по чл. 343б ал.1 от НК Глоба в размер на 700/ седемстотин / лева и УВЕЛИЧАВА наказанието Лишаване от право да управлява МПС от една година и шест месеца на ДВЕ ГОДИНИ.

ПОТВЪРЖДАВА присъда в останалата част.

  РЕШЕНИЕТО е окончателно.

  

        ПРЕДСЕДАТЕЛ:                      ЧЛЕНОВЕ:1.                          2.