Решение по дело №14530/2011 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2744
Дата: 6 април 2016 г. (в сила от 12 юни 2018 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20111100114530
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 1 ноември 2011 г.

Съдържание на акта

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

………………………….

 

Софийски градски съд 1-12 състав с:

 

Председател: ГЕОРГИ ИВАНОВ

 

Разгледа в съдебно заседание на 25.02.16г. /с участието на секретаря М. Д./ гражданско дело № 14530/11г. и констатира следното:

Предявен е иск от А. Р., Б. Р., Е. К., А. Е., С. С., Е. Г., Г. Н., С. Н., К. Т., И. М., Л. Х., К. Б. против „Н.Б.Ф.“ АД с правно основание чл. 108 от ЗС – за ревандикация на: имот от 3 539 кв.м., с № 68134.1945.135, находящ се град ***, квартал Б., местност К., при съседи имоти с номера: 68134.1945.95 и 68134.1945.189 /който имот представлява бивш имот № 369 с площ от 3 800 дка., при съседи - наследници на И. П., Х. Т., наследници на Й. Ю. и път/.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото писмени доказателства – удостоверяват, че:

Процесният недвижим имот е бил собственост на Н. М. /общ наследодател на ищците/. Имота е бил отчужден от собственика и впоследствие реституиран в полза на ищците /с решение на ПК В. от 08.02.01г./. Със заповед от 15.06.01г. имота е бил деактуван /отписан от АДС № 4613 от 70г./. Идентичността на процесния имот /така, както е индивидуализиран по делото/ със собствения на Н. М. недвижим имот /отчужден и реституиран впоследствие/ е удостоверена надлежно по делото с приетите технически експертизи. Последните установяват също факта /който не е и спорен по делото/, че към момента процесният имот попада в част от имот, който се владее от ответника.

Искът е неоснователен:

От една страна:

Принципно – в тежест на ищците е да удостоверят с надлежни доказателства правата си на собственост върху процесния имот /в това число и правата на предходните собственици на имота, праводатЕ.на ищците по правна сделка или по наследствено правоприемство, т.е. – в тежест на ищците е да установят цялата придобивна „верига“ на собствеността назад във времето/. В случая тази собственост е установено до правата на Н. М. – наследодателя на ищците /съгласно представените по делото писмени доказателства/. Това установяване следва да се приеме за надлежно и достатъчно в случая /т.е. в процесната хипотеза не се налага изследване на процесната собственост за по-ранен момент/, предвид факта, че възражението на ответника в горната връзка е принципно /бланкетно/. В такава хипотеза /без ясно заявено и конкретизирано възражение на ответника/ доказателствената тежест /за установяване на процесната собственост безсрочно назад във времето/ не може да бъде възложена в тежест на ищците. С оглед това – възражението на дружеството в горната връзка следва да се окачестви като неоснователно.

Неоснователно е и възражението на ответника за придобивна давност:

По делото не се спори /а този факт е и удостоверен в процеса, в това число косвено и с приетата счетоводна експертиза/, че процесният имот е във владение на ответника /преди това е бил във владение на неговите праводатели: Българска кинематография, СИФ „Б.“, „Б. Ф.“ ЕАД /. Ищците обаче са придобили възможността да защитят надлежно /реално/ правата си на собственост срещу дружеството едва от момента, в който имотът е бил реституиран в тяхна полза /който ефект принципно не е могъл да настъпи преди 20.12.01г. когато е влязло в сила реституционното решение на ПК В./. От този момент до завеждане на делото е изтекъл срок по-къс от законния 10-годишен такъв по чл. 79 от ЗС.

От друга страна:

В случая – имотът е бил възстановен на ищците в „реални граници“ /при условията на чл. 18ж, ал. 1 от ППЗСПЗЗ/. Предпоставките за това обаче не са били налице в процесната хипотеза.

Приетите по делото технически експертизи установяват, че процесният имот е имал статут на имот с „особено предназначение“ – за производство на Ф.ова продукция с национално значение. Именно с оглед това имота е бил отреден /поради което и актуван като държавен с АДС № 4613 от 70г./ за изграждане на комплексно мероприятие /с национално значение/ „Национален киноцентър“, включващо построяването на сгради, снимачни площадки, алеи, декори, техническа, инженерна инфраструктура и др. Експертите констатират, че с това отреждане /към 48г./ на практика имотът е загубил качеството си /статута си/ на земеделска земя /т.е. разпоредбите на ЗСПЗЗ принципно са били неприложими в процесната хипотеза/. Вещите лица установяват категорично, че горното мероприятие е било реализирано /извършено е  комплексно застрояване/. С оглед именно факта, че мероприятието е имало статута на „комплексно“, то в случая следва да се приеме, че застрояването на терена на практика засяга конкретно и процесния имот. Застрояването /реализирането на комплексното мероприятие/ представлява пречка /по смисъла на чл. 10, ал. 7 от ЗСПЗЗ, във връзка с чл. 10б от ЗСПЗЗ/ за реално възстановяване на процесния имот /за реституирането му в „реални, стари, съществуващи, възстановими“ граници/. В същия смисъл е възражението на ответника, което няма процесуална пречка да бъде съобразено /въпреки разясненията, дадени в цитираното от ищците Тълкувателно решение № 9/, доколкото това възражение се обосновава с приложението на императивна правна норма /чл. 10, ал. 7 от ЗСПЗЗ/, която въвежда изрична забрана за реституиране на имот, в хипотеза на реализирано мероприятие спрямо последния. От друга страна:

На практика /предвид изложените обстоятелства, а именно: неземеделският статут на имота и отреждането му за изграждане на мероприятие с особено, национално значение/ в случая – правилата на пар. 4а и пар. 4б от ЗСПЗЗ се явяват и принципно неприложими спрямо ответното дружество.

Изложеното съставлява основание да се направи извод, че в полза на ищците не са били налице предпоставките на ЗСПЗЗ за възстановяване на имота в „реални граници“ /т.е. ищците не се легитимират като надлежни собственици на имота по реституция/. Последното обстоятелство съставлява основание за отхвърляне на иска по чл. 108 от ЗС.

Съдът,

 

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ иска с правно основание чл. 108 от ЗС на А.А.Р. ЕГН **********, Б.А.Р. ЕГН **********, Е.Е.К. ЕГН **********, А.Е.Е. ЕГН **********, С.Н.С. ЕГН **********, Е.Н.Г. ЕГН **********, Г.С.Н. ЕГН **********, С.Г.Н. ЕГН **********, К.И.Т. ЕГН **********, И.Н.М. ЕГН **********, Л.Н.Х. ЕГН **********, К.Б.Б. ЕГН ********** против „Н.Б.Ф.“ АД – за установяване, че ищците са собственици на и за предаване на владението на: имот от 3 539 кв.м., с № 68134.1945.135, находящ се град ***, квартал Б., местност К., при съседи имоти с номера: 68134.1945.95 и 68134.1945.189 /който имот представлява бивш имот № 369 с площ от 3 800 дка., при съседи - наследници на И. П., Х. Т., наследници на Й. Ю. и път/.

ОСЪЖДА А.А.Р., Б.А.Р., Е. Е.К., А.Е.Е., С.Н.С., Е.Н.Г., Г.С.Н., С.Г.Н., К.И.Т., И.Н.М., Л.Н.Х., К.Б. Б. да платят на „Н.Б.Ф.“ АД – 1 200 лева съдебни разноски.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

Председател: