Решение по дело №35/2020 на Районен съд - Търговище

Номер на акта: 76
Дата: 24 март 2020 г. (в сила от 15 юли 2020 г.)
Съдия: Тодор Иванов Димитров
Дело: 20203530200035
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

   76                                    24.03.2020 г.                              гр. Търговище

                            

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Районен съд -  Търговище                                                   четвърти състав

На 13 февруари                                                                 2020 година

В    публично заседание  в състав:

                                                                  

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ : Тодор Димитров

 

Секретар : Гинка Савова

като разгледа докладваното от Председателя АНД № 35 по описа за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на  Сдружение „Съюз на българските автомобилисти“ гр. София против издаден от ОДМВР Търговище Електронен фиш за налагане на имуществена санкция, Серия Г № 0005213. Жалбоподателят моли съда, на основанията изложени в жалбата да отмени НП. В с.з.  жалбоподателят, редовно призован , не се явява. Получено е писмено становище , с молба ЕФ да бъде отменен на посочените основания.

Ответната страна, редовно уведомена, не изпраща представител. С писмено становище счита жалбата за неоснователна и моли ЕФ да бъде потвърден, като правилен и законосъобразен.

След преценка на събраните доказателства, писмени и гласни, съдът прие за установено следното:

На 12.07.19 година в 08.22 часа  в гр.Търговище, ул. „Ал. Стамболийски“ до ЛИДЛ в посока бул. „Митрополит Андрей“ е заснет л.а. Шкода Октавия с рег. № СА 4263 АА, собственост на ЮЛ Сдружение „Съюз на  българските автомобилисти“, със законен представител  Е.Д.П..  Установено с АТСС е, че ЮЛ ,чието притежание е процесното МПС, което е регистрирано на територията на РБългария и не е спряно от движение, не е сключило договор за задължителна застраховка ГО за автомобилистите  към момента на установяване  и заснимане движението на автомобила  на посочената дата. За констатираното нарушение бил съставен ЕФ Серия Г № 0005213 на ОДМВР Търговище. Фиша е съставен на 12.07.19г. и връчен на жалбоподателя на дата 23.07.19 г.  ЕФ е издаден на основание снимков материал за заснето нарушение по Кодекса за застраховането /КЗ/, а именно неизпълнение на задължение, в случая на ЮЛ за сключване на задължителна застраховка ГО. Нарушението е установено с техническо средство   с фабр. № 11743с4, след проверка на направените записи от системата. С ЕФ е ангажирана административнонаказателната отговорност на Сдружение „Съюз на българските автомобилисти“, представлявано от Е.Д.П.- председател на сдружението, за това, че на 12.07.19 г. в гр. Търговище, на ул. „Ал. Стамболийски“ до магазин ЛИДЛ, ЮЛ притежаващо л.а. Шкода Октавия с рег. № СА 4263АА, което е регистрирано на територията на РБългария и не е спряно от движение, не е сключило договор за задължителна застраховка ГО за автомобилистите, като нарушението е установено с АТТС.

Видно от представените по преписката писмени доказателства – удостоверение № 17.09.5126 от 07.09.2017 г., преносимата система за контрол на скоростта на МПС с вградено разпознаване на номера и комуникации тип ARH CAM S1  е одобрен тип средство за измерване, вписан под номер 5126 в регистъра за одобрените за използване типове средства за измерване и срок на валидност до 07.09.2027 г. Установява се от протокола за проверка, че на 29.10.18г. е извършена такава и е установено съответствие с одобрения тип.

Съгласно чл. 647, ал. 3 от КЗ, когато с АТТС или система е установено и заснето управлението на МПС, за което няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка ГО, се издава ЕФ в отсъствие на контролен орган и на нарушител при условия и ред, предвидени в ЗДвП. ЕФ се изпраща на собственика на МПС-то, чието движение е установено и заснето, с препоръчано писмо и обратна разписка. Когато собственик е ЮЛ се налага имуществена санкция, а ЕФ се връчва на законния му представител. В случая е налице неизпълнение на задължение за сключване на задължителна застраховка ГО по чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ, което е собственост на ЮЛ. От приложената справка за регистрация на МПС е видно, че  л.а. Шкода Октавия с рег. № СА 4263 АА е регистриран като собственост на Сдружение „Съюз на българските автомобилисти“. Към делото е приложена и разпечатка от ГФ, от която е видно, че към дата 12.07.19г. за процесното МПС не е имало активна застраховка ГО.

В жалбата се навеждат, като отменителни основания, че  ЕФ е издаден в противоречие изискванията по ЗАНН, че от описаната в ЕФ фактическа обстановка не може да се направи безспорен извод какво е твърдяното нарушение, по какъв начин е установено, не е отбелязано как е установено виновно поведение на ФЛ, представляващо ЮЛ относно извършено адм. нарушение посочено в ЕФ. Посочено е, че според жалбоподателя въпросното деяние напълно покрива признаците  на маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. В тази връзка е посочено, че наказващият орган е следвало до вземе предвид последващото поведение на нарушителя, с което е отстранено допуснатото нарушение на КЗ, като веднага след констатиране на нарушението е сключен договор за задължителна застраховка ГО, не са налице отегчаващи обстоятелства  и нарушението за първи път.

Възраженията в жалбата са неоснователни.

Оспореният електронен фиш съдържа изискуемите реквизити по смисъла на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, като същата разпоредба не го приравнява на АУАН и НП по форма, съдържание, реквизити и ред за издаване. Съгласно посочената нормативна разпоредба не съществува изискване за детайлно и подробно описание на нарушението, включително посочване на дата на издаване, тъй като наличието на електронен запис, видеоклип със снимков материал, калибрована система за засичане, за която е приложено удостоверение за проверка за годност, както и елиминиране на човешки фактор- отсъствие на контролен орган и нарушител при издаването му, е гаранция за законност, естествено ако е скрепен с доказателства във връзка  с изложеното, а това в случая е така.

По отношение приложение разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН, съдът намира, че в процесния случай не са налице  предпоставки за приложението му. Установеното и доказано административно нарушение засяга обществените отношения, осигуряващи спазването на забраната по пътищата, отворени за обществено ползване, да се движат МПС във връзка с чието  притежание и ползване няма сключен договор за задължителна застраховка ГО за автомобилистите. Не случайно е предвидена от законодателя значителна по размер санкция за това неправомерно поведение, като това е свързано с преценката за високата степен на засягане на защитени обществени отношения. Обстоятелството, че нарушителят е  сключил  застраховка гражданска отговорност непосредствено след установяване на нарушението, не обуславя автоматично приложение разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН. При изпълнение на вменено по закон задължение, веднага след установяването, жалбоподателят е избягнал неблагоприятните последици , а именно- временно спиране  от движение на МПС до сключване на  задължителната застраховка ГО.

Неоснователни са и възраженията представени в писменото становище по делото от страна на жалбоподателя.

Вярно е, че разпоредбите на чл.638, ал.1 е ал.3 ат КЗ визират различни състави на нарушения. В случая наказващият орган не е приложил разпоредбата на чл.638, ал.3 от Кодекса за застраховането, а чл.638, ал.4 от същият кодекс. На жалбоподателя не е наложено наказание „глоба“ както се твърди в писменото становище /молба/, а е наложено наказание „имуществена санкция“. От приложената по делото обратна разписка л.16 ат АНД № 759819г. по описа на РС Търговище, категорично се установява, че жалбоподателят е получил оспореният електронен фиш – на 23.07.2019г. Отделно от това - С иницииране на настоящото производство, на практика правата на жалбоподателя са защитени в максимална степен. На следващо място - За съставомерността на настоящото нарушение е правно ирелевантна виновността на физическото лице, което представлява дружеството и не е нужно да се търси конкретно виновно поведение на това лице.  Отговорността на юридическите лица е безвиновна, тъй-като тези правни субекти не могат да формират вина.  

Предвид горното се налага извода, че оспореният Елетронен фиш за налагане на имуществена санкция Серия Г № 0005213 издаден от ОДМВР Търговище е издаден в съответствие с процесуалният и материален закони, явява се законосъобразен и като такъв следва да бъде потвърден.

Водим от горното,съдът

 

Р   Е   Ш   И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА  Електронен фиш за налагане на имуществени санкция Серия Г № 0005213 издаден от ОДМВР гр. Търговище, с който на Сдружение „Съюз на българските автомобилисти“ ЕИК ********* гр. София, площад Позитано, бл.№ 3 представлявано от Е.Д.П., за нарушение на чл. 483, ал.1, т.1 от КЗ и на основание чл.638, ал.4 от КЗ е наложена  “имуществена санкция” в размер на 2000лева, КАТО ЗАКОНОСЪОБРАЗЕН.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване в 14 дневен срок от съобщаването му на страните, пред Административен съд - Търговище.

 

 

                                                    П Р Е Д С Е Д А Т Е Л :