Решение по дело №733/2019 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 44
Дата: 7 февруари 2020 г. (в сила от 7 февруари 2020 г.)
Съдия: Татяна Любенова Коцева
Дело: 20197080700733
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 44

 

гр. Враца, 7.02.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание  на 28.01.2020г. / двадесет и осми януари две хиляди и двадесета година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

ЧЛЕНОВЕ:  СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

                                                                                                                                   ТАТЯНА КОЦЕВА

 

при секретаря ДАНИЕЛА ВАНЧИКОВА и в присъствието на прокурора  НИКОЛАЙ ЛАЛОВ, като разгледа докладваното от съдия КОЦЕВА КАН дело №733 по описа на АдмС – Враца за 2019г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. АПК във връзка с чл.63 ал.1  ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на А.Ч.Т. ***, депозирана чрез адв. Ч.Т. против Решение № 272/5.08.2019г. на Районен съд Враца, постановено по АНД № 327 по описа на съда за 2019 г. С атакувания съдебен акт е потвърден Електронен фиш (ЕФ) серия К №1431645, издаден от ОДМВР - Враца на основание чл.189, ал. 4 във вр. с чл.182, ал.2, т.2 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) срещу касатора за нарушение по чл.21, ал.1 ЗДвП, като е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 50.00 лв. (петдесет). С касационната жалба се твърди, че оспореното решение е неправилно, незаконосъобразно, постановено при множество нарушения на материалния и процесуалния закон. Правят се възражения за това, възоснова на които се иска отмяна на потвърдения с решението ЕФ, алтернативно се позовава на изтекла погасителна давност. Претендират се разноски по делото в производството пред двете съдебни инстанции, както и присъждане на пътни и командировъчни разходи.

Ответникът - ОДМВР – Враца не изразява становище по делото.  

Представителят на Окръжна прокуратура  Враца дава заключение за оставяне в сила на  решението,  като обосновано, законосъобразно и правилно.

По делото не са представени нови писмени доказателства за установяване  на  касационните основания.

Настоящият съдебен състав, като взе предвид наведените в жалбата доводи и съображения и след извършване на служебна проверка, съгласно чл.218, ал.2  АПК, приема  за установено следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законоустановения срок, против валиден и допустим съдебен акт, подлежащ на оспорване, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е неоснователна по следните съображения:

При постановяване на съдебния си акт възивният съд не е допуснал съществени нарушения на  процесуалния закон, довели до ограничаване правото на защита на наказаното лице. Съдът е проявил процесуална активност, като е събрал всички относими към спора доказателства, които е обсъдил поотделно и в тяхната съвкупност и се е мотивирал  защо е достигнал до крайния си извод за законосъобразност на оспорения пред него електронен фиш. Обсъдени са всички възражения, посочени в жалбата и са изложени съображения за несъстоятелността на същите, които изцяло се възприемат от настоящия касационен състав.

            Районният съд  при правилно установена и основана на доказателствата по делото фактическа обстановка е направил съответни на приложимия към процесното деяние материален закон правни изводи. Като е управлявал МПС със скорост от 106 км/ч или 103 км/ч при приспаднат толеранс от 3%, надвишаваща с 13 км/ч позволената от ЗДвП за движение извън населено място от 90 км/ч, касаторът е реализирал състав на нарушение именно по                  чл.21, ал.1 във вр. с чл.182, ал.2, т.2 ЗДвП, за което правилно е административно наказан със съответното по вид и абсолютно по размер административно наказание. Правилно наказанието е било наложено на собственика на автомобила, тъй като липсват данни, а и не се твърди от страна на касатора  да  е депозирал декларация, съобразно  чл.189, ал.5 ЗДвП, в която да посочи данни за лицето, извършило нарушението. Правилно е прието, че Електронният фиш е издаден в процесуално законосъобразно производство, съдържа в пълнота необходимите реквизити, съгласно чл.189, ал.4 ЗДВП, в съответствие с утвърдения от Министъра на вътрешните работи образец.    Също така правилни са и изводите на съда, че не е изтекъл абсолютния давностен срок  за погасяване  на  наказанието по давност. Достигайки до тези изводи и приемайки оспореният пред него ЕФ за законосъобразен, районният съд не е допуснал нарушение на материалния  и процесуалния  закон, водещи до отмяна на оспорения ЕФ, поради което  е постановил правилен  съдебен акт.

             Възраженията на касатора, че е бил лишен от възможността да се запознае с приложените по делото доказателства, което е грубо нарушение на закона е неоснователно. От данните по делото на РС е видно, че с.з. са били отлагани няколко пъти и то по искане на процесуалния представител на касатора, поради което същия е имал многократна възможност да се запознае с материалите по преписката и да изрази своето становище. Нещо повече в с.з., с което е даден ход по същество е участвал процесуалния представител на касатора и същия е изразил своето становище, поради което не може да се приеме, че е нарушено правото на защита на наказаното лице.

               Не се споделя и възражението на касатора, че ответника не е представил  схема и доказателства дали и къде е бил поставен пътен знак Е24, тъй като законово се изисква времето, в което се сочи извършено и измерено нарушението да е налице това обстоятелство и доказателство. В действителност по преписката липсват такива доказателства/с оглед датата на извършване на нарушението през 2016г./, но не поставянето на пътен знак Е 24, преди мястото за контрол, разположението  на който е следвало да бъде документирано със снимка не води до отмяна на оспорения ЕФ. Макар и да е налице нарушение, то това нарушение не е съществено и не води до опорочаване на констатацията за превишена скорост и до нарушаване правото на защита на нарушителя. Водачите на ППС са длъжни да спазват винаги, всички правила за движение и това им задължение е безусловно и не произтича от наличието на пътни знаци, указващи осъществяването на контрол чрез техническо средство или друга техника. Още повече, че нарушението е извършено и установено извън населено място,  в който вече е било налице задължението за  движение със скорост  не  по-висока  от  90км/ч., въведена за извън населено място.  

Възраженията на касатора, относно приложението на погасителната давност е сочено и пред РС, който го е обсъдил подробно в своето решение и е извел правилен извод за неговата неоснователност. Приложима е  абсолютната давност, регламентирана в  чл. 81, ал.3  вр. чл.80, ал.1, т.5  НК вр. чл.11 ЗАНН, която в случая не е изтекла, тъй като от установяване на нарушението 23.11.2016г. до настоящия момент не са изминали четири години и половина.  

             При служебна проверка на решението съобразно чл.218, ал.2  АПК на основания извън посочените в касационната жалба, съдът не намира такива, които да сочат на отмяна на оспорения съдебен акт. Същият е постановен от законен състав, в рамките на заявения спор, при правилно прилагане на материалния  и процесуалния  закон.

По тези съображения касационната  жалба следва да се отхвърли, като неоснователна, а оспореното решение като правилно да бъде оставено в сила.

При този изход на спора на касатора не се дължат разноски по делото, поради което и искането е неоснователно.

Водим от гореизложеното и на основание чл.221 ал.2 вр.чл.218  АПК Административен съд  Враца

 

РЕШИ:

 

 

 ОСТАВЯ В СИЛА   РЕШЕНИЕ  №272 от 5.08.2019 г., постановено по АНД №327/2019г. по описа на Районен съд  Враца, с което е потвърден издадения против А.Ч.Т. ЕФ серия К № 1431645 на ОДМВР – Враца. 

             Решението  е  окончателно и  не  подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

         2.