Присъда по дело №247/2016 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 92
Дата: 29 ноември 2017 г. (в сила от 11 юни 2018 г.)
Съдия: Мая Василева Гиздова
Дело: 20161510200247
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 29 февруари 2016 г.

Съдържание на акта

П Р И С Ъ Д А

29.11.2017

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                    Година                               Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

ІV-ти състав, НО

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                           

29 ноември

 

2017

 
 


на                                                                                      Година

 

мая гиздова

 
В публично съдебно заседание в следния състав:

Председател

Членове

 

 
Съдебни заседатели:

        1.

Светлана Стефанова

 

 

 
         2.

 

 
Секретар:

Председателя на състава

 
Прокурор:

    Като    разгледа     докладваното    от

247

 

2016

 
 


       наказателно   ЧХ   дело №                     по описа за                    година и въз основа на закона и доказателствата,             

 

П    Р    И   С   Ъ   Д   И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия К.С.В. -  роден на *** ***, постоянен адрес:***, българин, български гражданин, неосъждан, със средно образование, неженен, безработен, с ЕГН **********,

За виновЕн в това, че на 13.02.2016 година, около 11:45 часа в двора на къща, находяща се в с. К., област К., ул. „***” № *, е казал и извършил нещо унизително за честта или достойнството на Д.Г.В. *** в негово присъствие - „ти ма курво мръсна…,  махай се оттука… че ти го турим у газо (като едновременно с изричането на думите същият с жест е показвал как ще го направи), нема да легна с тебе никога бе боклук”, като обидата е нанесена публично - престъпление по чл. 148, ал. 1, т. 1 във вр. с чл. 146, ал. 1 от НК, за което и на основание чл. 78А от НК го освобождава от наказателна отговорност и му налага административно наказание „Глоба” в размер на 1 000 лв. (хиляда лева).

Осъжда К.С.В. с постоянен адрес:***, ЕГН **********, да заплати на Д.Г.В., ЕГН **********,***, сумата от 1 500 лв.(хиляда и петстотин лева), представляващи обезщетение за причинените  неимуществени вреди, в резултат на престъплението, ведно със законната лихва от датата на извършване на деянието, а именно: 13.02.2016 г.

Осъжда К.С.В. с постоянен адрес:***, ЕГН **********, да заплати на Д.Г.В., ЕГН **********,***, сторените по делото разноски в размер на 512 лв. (петстотин и дванадесет лева).

 Осъжда К.С.В. с постоянен адрес:***, с ЕГН **********, да заплати държавна такса върху уважения размер на иска в размер на 60 лв. (шестдесет лева) по сметка на РС - Дупница.

Присъдата може да се обжалва пред К.ски окръжен съд в 15-дневен срок, считано от днес.

 

                                               Районен съдия:

 

 

Съдържание на мотивите

 

 

М  О  Т  И  В  И     П  О     Н Ч Х Д № 247/2016г   П О    О П И С А   Н А   Д Р С

 

 

 

Д.Г.В., ЕГН **********,***, с тъжба е повдигнала обвинение срещу подсъдимия К.С.В. -  роден на *** ***, постоянен адрес:***, българин, български гражданин, не осъждан, със средно образование, неженен, безработен, с ЕГН **********, за това, че 13.02.2016 година, около 11:45 часа в двора на къща, находяща се в с. К., област К., ул. „***” № 9, е казал и извършил нещо унизително за честта или достойнството на Д.Г.В. *** в негово присъствие - „ти ма курво мръсна…,  махай се оттука… че ти го турим у газо (като едновременно с изричането на думите същият с жест е показвал как ще го направи), нема да легна с тебе никога бе боклук”, като обидата е нанесена публично - престъпление по чл. 148, ал. 1, т. 1 във вр. с чл. 146, ал. 1 от НК.

 

С подадената до ДРС, тъжба е предявен граждански иск от страна на тъжителя,- Д.Г.В., ЕГН **********,***, срещу подсъдимия К.С.В. -  роден на *** ***, постоянен адрес:***, българин, български гражданин, неосъждан, със средно образование, неженен, безработен, с ЕГН **********, ,с правно основание чл.45 от ЗЗД,в размер на 3000.00 лева за претърпените от същия неимуществени вреди в резултат на престъплението, болки и страдания в резултат на деянието по чл. 148, ал. 1, т. 1 във вр. с чл. 146, ал. 1 от НК ,ведно със законната лихва от датата на извършване на деянието до окончателното им изплащане.

След като е докладвал молбата и е изслушал становищата на страните по предявения граждански иск, съдът го е приел за съвместно разглеждане,в настоящото НЧХД,  и е конституирал тъжителя в качеството му на граждански ищец по делото.

 По време на съдебните прения тъжителят , чрез адвокат В., е поддържал обвинението, като адвокат В.,счита,че от всички събрани и приложени доказателства по делото както гласни така и писмени,безспорно се установява фактическата обстановка описана в тъжбата, а именно, че подсъдимия е осъществил както от обективна така и от субективна  страна състава на престъплението по чл.130 ал.1 от НК,така и състава на престъплението по чл. 148, ал. 1, т. 1 във вр. с чл. 146, ал. 1 от НК.С оглед на което,моли съдът да признае подсъдимия за виновен, по така повдигнатото му и предявено обвинение,и му бъде наложено справедливо наказание, и да бъде уважен така предявения граждански иск.

 

Подсъдимият К.С.В.,не се признава за виновен,твърди, че не е извършил деянието за което с тъжбата му е повдигнато обвинение и моли да бъде признат за не виновен.

 

Защитника на подсъдимият К.С.В.,адвокат И., моли същия да беде признат за не виновен по така повдигнатото му обвинение,счита че обвинението не е доказано по несъмнен начин,така както изисква закона.

 

Съдът след преценка на събраните по делото гласни и писмени доказателства, показанията на разпитаните по делото свидетели ,преценени поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено следното от фактическа и правна страна :

 

 По фактическата обстановка:

 

 

Подсъдимият К.С.В. е син на свидетелката Верка Стоилова В. от първият и брак, а свидетелят С.В. е брат на подсъдимия.Тъжителката Д.Г.В. е негова съпруга.След смъртта на съпруга и свидетелката Верка Стоилова В. живее при сина си Александър.Отношенията им са влошени поради възникнал имотен спор.

 

На 13.02.2016г,. около 11.45 часа, тъжителката със съпруга си и детето се прибирали от пазар в гр.Дупница.Сваляйки още багажа от пазара пред къщата в която живеят страните по делото, към тях се приближил съседа им В.Н.,който помолил свидетеля Александър В. да му услужи с токоизправител.Всички се отправили,към къщата в която живеят страните по делото.Влизайки в дома си свидетелят Александър В. видял че подсъдимия К.В., и още едно лице нещо мерят прозорците на първия етаж на къщата.Виждайки това свидетеля Александър В., извадил своят мобилен апарат и започнал да снима.Между двамата братя започнала разправия,и чувайки това тъжителката излязла на двора като с нея излязла и свидетелката Верка В.,като тъжителката се качила на терасата,където бил подсъдимия с намерението да го попита и тя какво точно прави,при което подсъдимия,през прозореца замахнал към тъжителката но тя се отдръпнала и не могъл да я удари. След като не могъл да я удари, подсъдимия започнал да я обижда като казал:”Ти ма курво мръсна…..,че ти го турим у газо….нема да легна с тебе никога бе боклук………”.Като това било казано от подсъдимия в присъствието на нейния съпруг, дете, свекърва й, и съседа им свидетеля Н., както и в присъствието на лицето което заедно с подсъдимия  мерило прозорците.На място била повикана полиция от тъжителката.

Съдът прие за установена горната фактическа обстановка като  даде вяра на показанията на свидетелите- В.Б.Н.,Александър С.В.,Верка Стоилова В..Първият свидетел, а именно свидетеля Н. е чул обидните думи казани от подсъдимия в присъствието на изброените по горе свидетели по отношение на тъжителката.Същия е независим свидетел, тъй като случайно е попаднал на станалото същия ден, отношенията им и с двете страни по делото са добри, и същия не е заинтересоват от изхода на делото.Вторият свидетел-Александър В. е съпруг на тъжителката Д.В., но съдът кредитира и неговите показания като достоверни, тъй като показанията му са идентични с показанията дадени от свидетеля Н.,както относно механизма на извършване на деянието ката и относно обидните думи казани от подсъдимия на тъжителката въпросния ден.Съдът кредитира и показанията на свидетелката Верка В., която въпреки възрастта си с абсолютна сигурност заяви при разпита си по време на съдебното следствие, че чува прекрасно въпреки възрастта си и че е чула как подсъдимия е казал на снаха й тъжителката Д.В.-„курво, мръснице,нема да легнем до тебе,да ти го набутам курво у газо…”.

Съдът не споделя направените възражение от страна на защитника на подсъдимия В., адвокат И., че на разпитаните от страна по тъжителя свидетели, не следва да бъде давана вяра,тъй като в разпитите им били установени противоречия.Действително такива противоречия има, но те не са съществени,а именно кои къде точно се е намирал, тъй като свидетелите- Н.,В. и В. са чули обидните думи казани от подсъдимия на тъжителката, и обидните дума са такива каквито са описани и в тъжбата.Настоящият съдебен състав счита, че е напълно нормално, при създалата се ситуация,станалия скандал, викането между страните, плача на детето на тъжителката,/което е било на мястото на случващото се и се е изплашило/, а и явявайки се за първи път в съда да дават показания, такива противоречия да съществуват, но същите са несъществени/а именно кои къде точно се е намирал/,а и същите не установяват различна от изложената в тъжбата фактическа обстановка,поради което съдът цени и кредитира показанията на тези свидетели, дари и показанията на свидетеля Александър В., въпреки, че същия е съпруг та тъжителката, паради изложените по-горе съображения.

 

Съдът не кредитира показанията на свидетелите на защитата, а именно на свидетелите- Таня Борисова Грозданова и Марио В. Каримов.На първо място показанията им са коренно противоречиви на показанията на групата свидетели на които съдът дава вяра. Свидетелката Грозданова живее на съпружески начала с подсъдимия К.В., а според показанията на групата свидетели на които съдът дава вяра същата е била на горния етаж и от там е слушала какво се случва и как В. обижда тъжителката,а относно показанията на свидетеля Каримов, съдът също не ги кредитира, тъй като никои от свидетелите на които съдът дава вяра, не е заявил че на мястото на инцидента е имало друг човек,та дори и свидетелката В. при разпита си е заявила/че на тераса са били само снахата и Киро,като същото е заявили и свидетеля Н./, а именно свидетеля Каримов, който е от същото село и е познат на всички по делото, както на страните така и на разпитаните по делото свидетели.

Съдът не кредитира и обясненията дадени по време на съдебното производство от подсъдимия К.В., тъй като същите са в разрез с показанията на свидетелите на които съдът дава вяра, не са подкрепят от събраните по далото както писмени така и гласни доказателства,а само допринасят за това, че отношенията между страните по делото са влошени от дълго време и са по повод имотен спор, и ги приема като негова защитна теза.

 

С оглед на така установеното, съдът счете,че подсъдимия е осъществила от обективна и субективна страна следното:

 

 ОБЕКТИВНА СТРАНА

Обект на престъплението “обида” са обществени отношения, осигуряващи неприкосновеността на доброто име на конкретен човек в обществото , и съответно обществената оценка за личността на това лице. От обективна страна подсъдимия В., е осъществил изпълнителното деяние на посоченото престъпление чрез действие, като е казал нещо, унизително за честта и достойнството на тъжилеката Д.В. а именно: „ти ма курво мръсна…,  махай се оттука… че ти го турим у газо (като едновременно с изричането на думите същият с жест е показвал как ще го направи), нема да легна с тебе никога бе боклук”,-думи, които безспорно са позорящи и засягат личността на тъжителя.

Изпълнителното деяние на престъплението обида по чл. 146 от НК се извършва чрез казване или извършване на нещо унизително за честта или достойнството на другиго в негово присъствие. Законът не ограничава обидното действие или бездействие, достатъчно е чрез него да се унизява честта или достойнството на друго лице и то да е казано или извършено в негово присъствие, независимо от начина и формата на казването или извършването,като при обидата е без значение за съставомерността на деянието,т.е. дали казаните думи са истина или не. Предвид,че обидата е резултатно престъпление, в случая е постигнат и престъпния резултат, а именно засягане личното достойнство на тъжителя и същата е нанесена публично- в присъствието на свекървата на тъжителката, нейния съпруг, детето й, и свидетелят Н..

 

СУБЕКТИВНА СТРАНА

 Субект на престъплението „обида” е всяко наказателно отговорно лице, за каквото е преценен и подсъдимия. От субективна страна, деянието е извършено умишлено- при пряк умисъл. Подсъдимият е съзнавала общественоопасния характер на деянието и е искал настъпването на общественоопасните последици, целейки унижението на тъжителя пред присъстващите.

              Подбудите за извършване на престъплението са: незачитане на законите в страната, на доброто име на тъжителя.

  С оглед на гореизложеното, съдът прие,че подсъдимата е осъществил състава на престъплението по чл.148, ал.1,т.1 във вр. с чл.146, ал.1 НК, както от обективна, така и от субективна страна, призна го за виновен и на основание чл.78а НК/тъй като същия не е осъждан за престъпление от общ характер/, го освободи от наказателна отговорност ,като му наложи административно наказание „глоба” в размер на 1000лв.

  По отношение на подсъдимият са налице предвидените в чл.78а ал.1 от НК условия  за приложение на института  „Освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание „глоба” Това е така, защото: подсъдимия е призната за виновен за извършено умишлено престъпление, за което се предвижда по-леко наказание от „Лишаване от свобода”, а именно глоба от 3 000лв. до 10 000лв. и „Обществено порицание”; не е осъждан за престъпление от общ характер и не е освобождавана от наказателна отговорност по реда на раздел ІV, глава 8 от НК и с престъплението  не са причинени имуществени вреди.

                 Поради едновременното наличие на горните условия, съдът е задължен да освободи от наказателна отговорност подсъдимия и да му наложи административно наказание, което е и сторил с присъдата. Съдът е приел, че глоба в размер на 1000 лв.  е наказание, което е съобразено със степента на обществена опасност на дееца и деянието. Последната е преценено от съда като сравнително невисока, с оглед времето, мястото, начина и обстоятелствата, при които е извършено престъплението, вида на изречените обиди,както и влошените отношения между страните по делото. Степента на обществена опасност на дееца е изключително ниска,предвид чистото съдебно минало на подсъдимия, добрата му социална среда, образование, житейска реализация, интелектуално ниво.

Преценявайки изложените обстоятелства, съдът е приел, че такова по размер наказание е справедливо и ще съдейства за постигане целите на специалната й генерална превенция, като по отношение на подсъдимата се въздейства предупредително- възпиращо и поправително- възпитателно, а по отношение на останалите членове на обществото – предупредително- възпиращо.

 

По гражданския иск:

  В оценката на събраните по делото гласни доказателствени средства и писмени доказателства в тази насока, съдът се съобрази със задължителните указания, дадени с ППВС №4/1968 година.   В р. II-ри, изр. I-во на ППВС № 4 от 23.12.1968 година и в нормата на чл. 52 ЗЗД е посочено, че размерът на обезщетенията за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост. Това понятие обаче не е абстрактно и е свързано с преценка на конкретни обстоятелства, които следва да се вземат предвид при определяне на конкретното обезщетение. В случа се касае за обезщетение на неимуществени вреди, причинени от престъпление против честта и достойнството, с което се засягат обществените отношения- обект на защита с престъплението (личното чувство за достойнство, самооценката на човека, положителната оценка, която всеки има за собствената си личностна и обществена ценност. При определяне на размера на конкретното обезщетение за неимуществени вреди, следва да бъдат отчетени  конкретното деяние,   с което са причинени вредите, обстоятелствата, при които е сторено това, престъпния резултат  от него,   последиците от същите, характеристични данни за пострадалия)

 

                  Искът намира правното си основание в чл. 45 и сл. ЗЗД, според който всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиго. Искът е доказан частично по основание и размер. Установи се, че подсъдимия виновно е осъществил противоправно деяние, представляващо престъпление, за което е признат за виновен с настоящата присъда. В резултата на същото тъжителят е претърпял неимуществена вреда, изразила се в  обществено неудобство и страдание, в резултат на засягане на доброто му име, чрез изричане на унизителни за честта и достойнството му обидни думи и вулгарни псувни, посочено по-горе. Налице е причинна връзка между деянието на подсъдимата и претърпените от тъжителя неимуществени вреди. Преценявайки изложеното съдът е приел, че последните биха се репарирали от подсъдимия чрез заплащане на тъжителя на сумата от 1 500 лв. / хиляда  и петстотин лева/ , като искът за разликата до 3 000лв.,  като неоснователен е отхвърлен.

Съдът е осъдил подсъдимият К.С.В. с постоянен адрес:***, ЕГН **********, да заплати на Д.Г.В., ЕГН **********,***, сторените по делото разноски в размер на 512 лв. (петстотин и дванадесет лева).

Съдът е осъдил подсъдимият  К.С.В. с постоянен адрес:***, с ЕГН **********, да заплати държавна такса върху уважения размер на иска в размер на 60 лв. (шестдесет лева) по сметка на РС - Дупница.

 

 

                  По изложените съображения съдът постанови присъдата си.

 

                                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: