Определение по дело №171/2020 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 203
Дата: 21 май 2020 г. (в сила от 29 май 2020 г.)
Съдия: Агнеса Борисова Ставарова
Дело: 20201400200171
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 13 май 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

21.05.2020 г.

 

Врачанският окръжен съд, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, в съдебно заседание на 21.05.2020 г. в състав:

 

                                                                                     Председател: АГНЕСА СТАВАРОВА

 

с участието на секретаря Веселка Николова и прокурора Владимир Дилков, като разгледа докладваното от Агнеса Ставарова ЧНД N 171 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 437, ал. 2 НПК и е образувано въз основа на молба от С.Р.Р., изтърпяващ наказание лишаване от свобода в Затвора гр. Враца, с искане да бъде условно предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода. В молбата навежда доводи, че е изтърпял изискуемата се част от наложеното му наказание и е придобил право за условно предсрочно освобождаване.

Към молбата са приложени писмени доказателства – становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения С.Р..

В съдебно заседание, чрез видео-конферентна връзка по скайп, осъденият поддържа молбата.

Упълномощеният от началника на Затвора гр. Враца инспектор "РД" А. М., със Заповед № 185/17.09.2018 год., , упълномощен по чл. 15, ал. 2 ЗИНЗС, изразява становище за неоснователност на искането. Представя актуална справка за размера на изтърпяното наказание лишаване от свобода и неизтърпяната част от същото.

Участващият в съдебното производство прокурор от ОП-Враца дава становище да не се уважи молбата.

Служебният защитник на лишеният от свобода Р. адв. Г.А. е на становище, че са налице материално-правните предпоставки за условно-предсрочно освобождаване.

Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

С Определение от 11.09.19г. по НОХД № 372/2019г. на PC - Лом е одобрено споразумение по силата на което осъденото лице търпи наказание лишаване от свобода в размер на 1 година, при първоначален строг режим, за престъпление по чл.296, ал.4 НК.

     Същият е изтърпял законно определеният минимум.

     Начало на наказанието - 11.0.2019 г. Фактически изтърпял - 8 месеца и 10 дни. Предварителен арест - 19 дни. От работа - 2 месеца и 5 дни.  Всичко изтърпял - 11 месеца и 4 дни. Остава за изтърпяване - 26 дни.

 

Първоначално регистрирания риск от рецидив е висок - 91 точки. Дефицитни зони са:

     - Криминалното минало - многократно е осъждан за насилствени, користно-насилствени деяния и грубо нарушаване на обществения ред;

     - Отношение към правонарушението - не поема отговорност за реализираното правонарушение, повърхностен в изразеното съжаление към жертвата, не осъзнава мотивите за криминалното си поведение;

     - Взаимоотношения - израства в условията на посредствени грижи; във влошени отношения с настоящата му партньорка, има издадена ограничителна заповед за получени данни за домашно насилие; слаби родителски умения;

     - Управление на финансите и доходите - слаби умения да управлява финансите си; няма достатъчно средства да покрива основните си нужди;

     - Начин на живот и обкръжение - интегриран в среди с криминално проявени лица, склонен към прояви на безразсъдно и рисково поведение;

     - Злоупотреба с алкохол - системни злоупотреби с алкохол, в следствие на което реализира правонарушения в криминалната си история; употребата на алкохол, който понижава самоконтрола му;

     - Междуличностни проблеми - с множество деструктивни прояви под въздействието на алкохола и приятелската среда ; слаби умения да владее гнева си;

     - Умения за мислене - липсват способности да разпознава проблемните ситуации, в които се забърква; решава проблемите си по неадекватен начин; с ригидно мислене.

Рискът от вреди към служителите на Затвора и към останалите лишени от свобода е среден. Към момента проявява толерантно отношение към служителите на затвора. Вероятността за риск към посочените категории произтича от импулсивността в характера и ниския праг на самоконтрол. Възможни са прояви, свързани с нарушаване на установените правила.

Рискът от самоувреждане и суицид е с ниски стойности. Предвид размера на постановената присъда, л.св. Р. не поддържа първоначално изказаните намерения за увреждане на собственото си здраве, с което рискът от суицид и самоувреждане се отчита като нисък към настоящия момент.

Рискът от вреди за обществото е със средни стойности. Обуславя се от характера на настоящото правонарушение и деяния от криминалното минало, свързани с причиняване на телесна повреда, реализиране на користно-насилствено правонарушение, нарушаване на обществения ред, действия породени от ниския праг на самоконтрол в неконтролирана среда и системна злоупотреба с алкохол. Рискът е насочен към широк кръг от и познато пълнолетно лице от женски пол. Заложените цели в плана на присъдата са свързани с част от проблемните зони: “отношение към правонарушението“; „начин на живот и обкръжение“ и „умения за мислене“. Поставените цели са: Осъзнаване на причините довели до правонарушението. Приемане на отговорност за собственото поведение; Приучване към социално приемливи порядки и начин на живот в и извън затвора; Преценка на минало поведение; Повишаване мотивацията за откъсване от миналото и съхраняване на позитивните социални контакти; Разпознаване на проблемите; Формиране на ясни и реалистични цели в живота.

Поради краткия престой в затвора, междинна преоценка не е правена.

Настоящата преоценка на риска от рецидив към момента според данните в доклада показва минимално понижение от 3 пункта, като се запазва в границите на високия риск - 88 точки. Дефицитните зони остават същите. Отчетена е положителна промяна в зоните „отношение към правонарушението“, „начин на живот и обкръжение“ и „емоционални проблеми“. Наблюдават се положителни промени и в зоната „Умения за мислене", които не носят промяна в окончателната числова стойност.

Рискът от вреди в контролирана среда се запазва среден, въпреки, че към момента демонстрира спокойно поведение, не е показвал открито враждебни нагласи и няма прояви на агресивно поведение. Обоснова се с ниския праг на самоконтрол и от склонността му да реагира импулсивно. Сам той се определя като избухлив и невъздържан. Възможно е не удовлетворяване на интереси да бъде предпоставка за раздразнителност, която да прерасне в необмислено поведение.

Рискът от вреди за обществото след освобождаване се запазва със средни стойности. Обуславя се от характера на настоящото правонарушение и деяния от криминалното минало, свързани с причиняване на телесна повреда, реализиране на користно-насилствено правонарушение, нарушаване на обществения ред. Ниския праг на самоконтрол в неконтролирана среда, особено под въздействие на алкохол са предпоставки за риск от вреди. Рискът е насочен към широк кръг от хора в обществото, както и към познато пълнолетно лице от женски пол.

Анализът на риска от рецидив показва, че понижението на оценката от една страна идва от факта, че към момента не се оправдават опасенията, свързани с прояви, произтичащи от ниския праг на самоконтрол и проявената при постъпването му емоционална нестабилност. От друга страна са свързани с показано старание да промени начина си на живот в някои аспекти, като стремеж да разчупи вредните модели на поведение, свързани с пристрастност, осъзнаване на необходимостта от самоконтрол и избягване на рисково поведение. Л.св. декларира, че съзнава необходимостта от промяна на поведението си и поемане на отговорност за действията си.

При изтърпяване на присъда си до момента л.св. се стреми да избягва конфликтни ситуации. Поддържа по-близки отношения само с ограничен кръг лишени от свобода. Участва в организираните дейности в групата и общопенитенциарните мероприятия на затворническата общност за осмисляне на свободното време. Има положително отношение към плана на присъдата. Изпълнява заложените в него цели и задачи. Като форма на трудова заетост му е предложено да продължи образованието си и от септември 2019 г. е записан за ученик в III клас през учебната 2019/2020г. До момента посещава редовно занятията. В изпълнение плана на присъдата е декларирал желание за включване в групова програма за обществено въздействие. Включен е и завършва специализирана програма „Живот на свобода“ за периода от 15.04.2020 г. до 22.04.2020 г.

Към настоящия момент л.св. С.Р. проявява толерантно отношение към останалите лишени от свобода и служителите на затвора. Спазва реда и дисциплината. Няма деструктивни прояви по време на изтърпяване на присъдата. Няма наложени наказания. Не е награждаван.

Като цяло за престоя си до момента, л.св. Р. показва желание за положителна промяна. Показва се по-уравновесен. Стреми се към толерантно поведение. Декларира нагласа за промяна, като мисли повече за проблемите си и негативните последици от незаконосъобразното си поведение. От друга страна заема оневинителна позиция, търси самооправдания и прехвърля вината на други. С поредното си влизане в затвора л.св. показва, че повтаря едни и същи грешки. Не извлича поуки от минал опит и е склонен да действа необмислено и импулсивно. Работа с л.св. в тази посока трябва да продължи. Доброто поведение в контролирана среда и декларираната нагласа за промяна все още са недостатъчни да дадат разумна увереност за бъдеща успешна ресоциализация на л.св. С.Р.Р..

 

Този съд напълно споделя констатациите на администрацията, че не са налице основания за УПО, тъй като не е дал достатъчно и категорични доказателства за поправянето си. Очевидно е, че в плана на присъдата като цели първоначално са заложени дейности за пълноценното оползотворяване престоя в затвора за целия период от време на изпълнение на наказанието лишаване от свобода. Това обаче не дава основание да не бъде приложен института на условно предсрочно освобождаване до изтичане срока за изпълнение на мероприятията планирани и отразени в плана, ако са настъпили законовите условия за УПО за осъдения. Обективните данни  обаче не подкрепят извод за наличие на втората материално-правна предпоставка по чл. 70, ал. 1 НК - да се е поправил, да е дал конкретни и достатъчни доказателства, че по отношение на него занапред не съществува риск от извършване на нови престъпления, че са постигнати целите по чл. 36 НК. По отношение на него няма как да се приеме, че са изпълнени задачите по плана. Не може да бъде пренебрегнат факта, че в рамките на изтърпяване на наказанието рискът от рецидив е във високи граници, а от вреди за обществото е в средните граници и не е понижен, независимо от извършените корекционни дейности. Настъпилите позитивни промени не са пълни и достатъчни и по тази причина трябва да продължи работата с него за изграждане на устойчиви навици и нагласи за  водене на законосъобразен начин на живот.

Ето защо, проследявайки всички тези обстоятелства, съдът прие, че не следва да бъде постановено условно предсрочно освобождаване по отношение на осъдения Валентин Даниелов Иванов.

На основание горното и във връзка с чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

  ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения С.Р.Р. - роден на *** ***, жител и живущ ***, българин, български гражданин, с завършен седми клас, женен, осъждан, понастоящем в Затвора гр. Враца, с ЕГН **********, да бъде условно-предсрочно освободен от изтърпяване на останалата част от наказанието лишаване от свобода, определено С Определение от 11.09.19г. по НОХД № 372/2019г. на PC - Лом е одобрено споразумение по силата на което търпи наказание лишаване от свобода в размер на 1 година, при първоначален строг режим, за престъпление по чл.296, ал.4 НК, с остатък в размер на 26 дни.

ОПРЕДЕЛЯ 6-месечен срок, от влизане на определението в сила, в който лишеният от свобода С.Р.Р. не може да подаде нова молба за УПО.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

 

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: