Решение по дело №691/2015 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 1118
Дата: 16 септември 2015 г.
Съдия: Дарин Николаев Йорданов
Дело: 20154520100691
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 февруари 2015 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

1118

                                 

гр.Русе, 18.09.2015 г.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н  А Р О Д А

 

РУСЕНСКИЯТ  РАЙОНЕН  СЪД Х-ти граждански състав в публично заседание на 18-ти септември през  две хиляди и петнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДАРИН ЙОРДАНОВ

при секретаря Ш.С.,

като разгледа докладваното от съдията гр.дело 691 по описа за 2015 година, за да се произнесе, съобрази следното: 

          Производството е за съдебна делба, с правно основание чл.69 от Закона за наследството, във фазата по допускането й.

Претенцията на ищеца се основава на твърдения, че с ответника са наследници на С.Ц. и Ц.Н., които при равни права придобили собствеността върху следния недвижим имот: АПАРТАМЕНТ, състоящ се от стая, дневна, бокс, баня-клозет, антре и балкон, представляващ САМОСТОЯТЕЛЕН ОБЕКТ в сграда с идентификатор **** по кадастралната карта и кадастралните регистри на гр.Русе, одобрени със Заповед РД-18-****, адресна имота: гр.Русе, ул."****" *** вх.2 ет.4, ап.Е, самостоятелният обект се намира в сграда №5, разположена в поземлен имот с идентификатор ***, предназначение на самостоятелния обект: жилище, апартамент, брой нива на обекта:1, посочена в документа площ: 35.22 кв.м, прилежащи части: изба №19, както и 3.04% ид.части от общите части на сградата и от отстъпеното право на строеж върху терена, стар идентификатор: няма, ниво:1 съседни самостоятелни обекти в сградата: на същия етаж: ***.5.29, ***.5.27, ***.5.14, под обекта: ***.5.24, над обекта: няма. Твърди, че не могат да се поделят доброволно и моли имотът да бъде допуснат по делба при права - 1/4 ид.ч. за ищеца и 3/4 ид.ч. за ответника.

Ответникът чрез назначения му особен представител оспорва иска. Прави възражение за самостоятелно придобиване на имота по давност.

          За да се произнесе съдът съобрази следното:

По делото е представен препис от нот. акт по нот. дело №2039/1987 г. на РН, от който  е видно, че С.Ц. и Ц.Н. са придобили собствеността върху процесния имот при равни права. Представен е препис от у-ние за наследници, от което  е видно, че С.Ц. е починала на 17.10.1998 г. и нейни наследници са ищеца и Ц.Н. – син и дъщеря. С оглед на това те са я наследили при равни права, с оглед на което правата им върху имота са 1/4 ид.ч. за ищеца по наследство и общо 3/4 ид.ч. за Ц.Николова по силата на покупко-продажбата и по наследство. Представен е препис от у-ние за наследници, от което  е видно, че Ц.Н. е починала на 11.01.2015 г. и нейн единствен наследник е ответникът. С оглед на това е налице съсобственост между страните по делото по отношение на процесния имот при права – 1/4 ид.ч. за ищеца и 3/4 ид.ч. за ответника. Спорният момент по делото обаче е налице ли е след откриването на наследството на С. П. придобивна давност в полза на наследодателката на ответника. В негова тежест е да докаже това си възражение. Във връзка с това обстоятелство не са посочени и събрани каквито и да било доказателства. Съгласно разпоредбата на чл.79, ал.1 от ЗС „Правото на собственост по давност върху недвижим имот се придобива с непрекъснато владение в продължение на 10 години”. Владението по смисъла на чл.79, ал.1 от ЗС включва два елемента - субективния /анимус/ и обективния /корпус/. В чл.79 от ЗС законодателят изисква за придобиване по давност установеното владение да е явно спокойно и непрекъснато в продължение на десет години, но не определя как - чрез какви действия то следва да е установено. Става въпрос за фактически действия от различно естество, които следва да се преценяват във всеки конкретен случай. В настоящия случай обаче е налице съсобственост и поради това наследодателката на ответника е трябвало да демонстрирала намерението си да третира имота като своя лична собственост, а не като съсобствен и това да е демонстрирано по отношение на неограничен кръг лица, в т. ч. и спрямо съсобственика й - ищеца. Това е така, защото във вътрешните отношения между съсобственици всеки от тях владее своите идеални части като собственик, а се счита, че е държател на чуждите идеални части - владее ги от име и за сметка на останалите съсобственици. Поради това съсобственик, който не ползва имота, не трябва да доказва активно поведение, а обратното - то трябва да бъде предприето от този, който променя намерението си и от държател става владелец /в този смисъл Решение № 140 от 17.03.2006 г. на ВКС по гр. д. № 797/2005 г., I г. о., Решение № 221 от 1997 г. на ВКС, I г. о. и Решение № 872 от 13.02.2006 г. на ВКС по гр. д. № 259/2005 г., I г. о./. В случая не са посочени и събрани такива доказателства. При това положение съдът счита, че страните са съсобственици по наследство на процесния имот при посочените в исковата молба права и искът за делбата му следва да се уважи изцяло.

          Така мотивиран съдът

 

 

                             Р   Е   Ш   И :

 

           ДОПУСКА съдебна делба между Х.Н.П., ЕГН:********** *** и К.К., роден на *** г. на следния недвижим имот: АПАРТАМЕНТ, състоящ се от стая, дневна, бокс, баня-клозет, антре и балкон, представляващ САМОСТОЯТЕЛЕН ОБЕКТ в сграда с идентификатор **** по кадастралната карта и кадастралните регистри на гр.Русе, одобрени със Заповед РД-18-****, адресна имота: гр.Русе, ул."****" *** вх.2 ет.4, ап.Е, самостоятелният обект се намира в сграда №5, разположена в поземлен имот с идентификатор ***, предназначение на самостоятелния обект: жилище, апартамент, брой нива на обекта:1, посочена в документа площ: 35.22 кв.м, прилежащи части: изба №19, както и 3.04% ид.части от общите части на сградата и от отстъпеното право на строеж върху терена, стар идентификатор: няма, ниво:1 съседни самостоятелни обекти в сградата: на същия етаж: ***.5.29, ***.5.27, ***.5.14, под обекта: ***.5.24, над обекта: няма при права – 1/4 ид.ч. за Х.Н.П., ЕГН:********** *** ид.ч. за К.К.

 

               ………………………………………………………………………

          Решението може да се обжалва с въззивна жалба пред РОС в 2-седмичен срок от връчването на препис на страните.

 

                                                Районен съдия: /П/