Определение по дело №5572/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1451
Дата: 19 септември 2019 г. (в сила от 27 октомври 2019 г.)
Съдия: Васил Александров Тасев
Дело: 20195330205572
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 11 септември 2019 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е      1 4 5 1

 

Гр.Пловдив, 19.09.2019г.

 

 

В    И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

 

 

          Васил Тасев – съдия в Районен съд – Пловдив – VІІІ наказателен състав в закрито заседание от деветнадесети септември две хиляди и деветнадесета година, след като се запозна с материалите по ЧНД № 5572/2019г. по описа на VІІІ н.с.,  установи следното:

 

Производството е по реда на чл.243,ал.5, във вр. с ал.4 НПК.

 

Обжалвано е постановление на Районна прокуратура – Пловдив от 26.08.2019 год. за прекратяване на наказателното производство  по  досъдебно производство № 34/2019г.по описа на Сектор РПТ – ОДМВР – Пловдив, образувано за това че на 26.12.2018 год., в гр. Пловдив, при управление на моторно превозно средство - автобус, марка „Исузу“, с per. № *** са били нарушени правилата за движение и по непредпазливост е била причинена средна телесна повреда на Х.И.Г., ЕГН: ********** - престъпление по чл. 343, ал. 1, б. ,.Б“ пр.2, вр. чл. 342, ал. 1 от НК.

 

          Недоволна от посоченото постановление е останала Х.И.Г. , която чрез пълномощника си – адв. М. Н. /АК гр. В.Търново/ го обжалва пред Съда и моли същото да бъде отменено, както и да бъде извършена пълна и всестранна проверка по случая, след което да бъде образувано досъдебно производство срещу виновното лице.

 

          Съдът, след като се запозна със събраните по досъдебно производство № 34/2019г.по описа на Сектор РПТ – ОДМВР – Пловдив  доказателства, намира и приема за установено следното:

 

Жалбата е процесуално допустима, а по същността си - неоснователна:

 

Посоченото по- горе досъдебно производство е било образувано за престъпление по чл. 343, ал. 1, б. ,.Б“ пр.2, вр. чл. 342, ал. 1 от НК, като в хода на разследването е установено следното:

Свид. И. С. работел като ***. На 26.12.2018г., по график бил първа смяна, за времето от 06:00ч. до 13:00ч. Управлявал автобус, в градската пътна мрежа, марка „Исузу“, с per. № ***, който обслужвал линия по ***. Заедно с него като *** в автобуса била и свид. Б. М.. Автобусът се движел по разписание, по обичайният си маршрут. Около 10:50ч. на 26.12.2018г., пострадалата Г. се качила от спирка в гр. Пловдив, до колелото на Централна гара и пътувала в посока ***, където живеела. Автобусът се движел по бул. „Христо Ботев“, в гр. Пловдив. Свид. Г. след като се качила през последната врата, след това седнала на свободна седалка от лявата страна на автобуса /от страната па водача/. Пред седалката имало разположени и хоризонтални и вертикални железа, като пострадалата се хванала за тях. В автобуса пътували и други пътници, част от които били правостоящи. Около 11:00ч., автобусът подминал района на Военна болница и се отправил към кръстовището на бул. „Христо Ботев", с бул. „Източен", като се движел в дясната лента. Пред него се движел л.а., като дистанцията между двете МПС -та била около 50 метра. При приближаването на кръстовището, на около 3-4 метра от него, светофарната уредба показвала зелен сигнал. Когато предният лек автомобил достигнал непосредствено до кръстовището, светнал жълт сигнал на светофара и водачът м\ спрял рязко. Тази маневра принудила свид. С. също да спре рязко управляваният от него автобус, за да не настъпи ПТП. И двете МПС-та се движели със скорост от около 30 км/час, поради което и не настъпил удар. в резултат на рязкото им спиране. При спирането на автобуса, свид. Г. паднала от седалката, по гръб, на пода Свид. С. чул шума от падането на пострадалата, като шум от задната част на автобуса. Обърнал се и видял, че пътници от автобуса вдигат от пода възрастна жена, след което я сложили да седне на седалка, срещу втората врата. Свид. С. придвижил автобуса през кръстовището и на първото възможно и безопасно място, на бул. „Освобождение", спрял. Отишъл до пострадалата за да види състоянието й. След като тя му казала, че не се чувства добре, усещала болка в лявата си ръка и желае медицинска помощ, той подал сигнал на тел. 112 за случилото се.

На място пристигнал екип на ..Спешна помощ", който транспортирал свид. Г. до УМБАЛ ,,Св. Георги" ЕАД. за да й бъде оказана медицинска помощ. На мястото също така дошъл и екип от полицейски служители - св. Р. Ж. и свид. Т. Д., и двамата на длъжност *** в Сектор ,,ПП4' при ОДМВР - Пловдив. Те изпробвали св С., като водач на МПС, на място за наличие на алкохол, с техническо средство, като пробата била отрицателна - в издишания от него въздух  резултатът бил 0,00 промила. След известно време в ОДЧ при Сектор ..ПП" - ОДМВР -Пловдив от болничното заведение се получила информация, че пострадала!а е без опасност за живота, без фрактури и счупвания, с установени натъртвания, както и че ще бъде хоспитализирана за няколко дни, за наблюдение. Съгласно процедурата свид. Д., при липса на данни за престъпление от общ характер, съставил АУАН бл. № 917158/26.12.2018г.. Констативен протокол № 915, както и План - схема. След проведеното лечение в болничното заведение, свид. Г. била изписана на 31.12.2018г. Месец по - късно, на 31.01.2019г., тя подала жалба, чрез повереника й - адв М. Н. до РП Пловдив, при която след извършена проверка било образувано и процесното наказателно производство, досежно твърдяно влошено здравословно състояние. Междувременно на 23.01.2019г. на свид. И. С. било издадено НП № 18-1030-011463, за извършеното и констатирано нарушение по чл. 132 т.2 от ЗДВП. с което на основание чл.185 ЗДВП му било наложено административно наказание - Глоба, в размер на 20 лева. Наказателното постановление му било връчено лично на 25.01.2019г., а глобата платена.

В хода на разследването с назначена и изготвена Съдебно - медицинска експертиза, която да определи какви са причинените телесни увреждания на свид. Г. в резултат на настъпилото ПТП на 26.12.2018год. Видно от заключението на изготвената експертиза, при изготвянето на което са проучени всички материали по досъдебното производство, вкл. и цялата медицинска документация, на свид. Г. са й били причинени контузия на главата, гръдния кош, корема, лява длан и лява подбедрица. Тези телесни увреждания вещото лице определя като причинено болка и страдание. Описаните увреждания според експерта са настъпили в резултат на удари с или върху твърд тъп предмет и (товарят по време и начин да са причинени, както се съобщава в данните по ДП

-         при случилото се ПТП, с което са в пряка причинна връзка. Експертът, предвид обилната медицинска документация в заключението си изрично е записал, че оплакванията на пострадалата, засилили се след обездвижването на ръката, се дължат на дистрофично заболяване, подлежащо на лечение от ревматолог.

Същевременно правилно е било преценено да не се назначава Авто - техническа експертиза, предвид данните, събрани от една страна от свидетелските показания /в т.ч. и на самата пострадала/, сочещи категорично , че инцидентът е станал вътре в помещението за пътници на автобус марка „Исузу“, с per. № ***, а от друга – данните, залегнали в заключението на вещото лице по изготвената СМЕ

По делото е изискана справка от Общинско предприятие „Организация и контрол на транспорта"' - Пловдив. Същата е изпратена и приложена по делото, ведно с GPS разпечатка с движението на автобус, с рег.***. обслужващ *** на 26.12.2018 г., за времето от 10:30ч. до 11:30ч. Видно от справката автобусът е потеглил от автобусна спирка № 338 /срещу Военна болница/, на 26.12.2018г. в 10:59:32ч., като е извършил завоя по бул. „Източен" в 11:02:31ч. Всички замерени параметри на превозното средство, отразени в справката са в съответните норми.

От изисканата и приложена по делото справка от Д „НС" 112 е видно, че на 26 12.2018г.. е прието повикване от № ***, като обаждащият се е представил с име И. С..

Изхождайки от всички данни събрани до момента, в хода на наказателното производство, разследващият орган мотивирано и обосновано е назначил и е била изготвена Комплексна съдебно - медицинска, ортопедична и ревматологична експертиза № 130/2019г. след направено и уважено искане от страна на повереника на пострадалата. Съгласно заключението на експертите, взето след проучване на цялата медицинска документация изискана и представена от пострадалото лице. се установява че на Г. в резултат на ПТП са били причинени контузии на главата, шията и лявата ръка. в резултат на удари с или върху твърд тъп предмет и отговарят по време и начин да са причинени, както се съобщава в данните по ДП-то при станалото ПТП, за които са били назначени покой и аналгетици. От допълнително представената медицинска документация се установява, че Г. страда от редица хронични заболявания - алгоневродистрофия /Дистрофия на Зудек/, засягаща двете ръце, синдром на карпалния канал на лява ръка, за което е била оперирана, тежка увреда на средния нерв на лява ръка, шийна и лумбална спондилоза с радикулопатия, състояние след мозъчен инсулт, АХ, МСБ и др. Описаните контузии на главата, шията и горен ляв крайник са в причинно -следствена връзка със станалото ПТП. За изброените хронични заболявания, експертите не могат да определят давност, те съществуват независимо от причинените травми, имат постоянен ход и трудно лечение.

Предвид на изложеното по- горе, хравилно и обосновано представителят на РП- Пловдив е приел, че в случая е налице основание за прекратяване на наказателното производство, като е обсъдил, че признакът за съставомерност от обективна страна за престъплението по чл. 343, ал. 1,б. „Б“, пр. ІІ-ро вр. чл. 342, ал. 1 от НК е причиняването на средна или тежка телесна повреда /по чл. 128 и по чл. 129 от НК/ на дадено лице. От друга страна заключението на изготвените експертизи СМЕ и Комплексна СМЕ, ортопедична и ревматологична, на свид. Г. категорично сочат, че й е било причинено единствено болка и страдание, в резултат на настъпилото ПТП, т.е. липсва елемент от обективната страна на престъплението, посочените от жалбоподателката настъпили и твърдяни здравословни усложнения категорично не са в причинно - следствена връзка е настъпилото ПТП.

Наблюдаващият прокурор правилно е приел, че на база така събраните устни и писмени доказателства са налице основанията на чл. 24, ал. 1, т. 1 от НПК и обосновано и законосъобразно е приел, че наказателното производство водено за извършено престъпление по чл. 343, ал. 1, б. ,.Б“ пр.2, вр. чл. 342, ал. 1 от НК, следва да бъде прекратено.Настоящият Съд споделя изцяло това становище на прокурора, поради което

 

 

                             О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА постановление на Районна прокуратура – Пловдив от 26.08.2019 год. за прекратяване на наказателното производство  по  досъдебно производство № 34/2019г.по описа на Сектор РПТ – ОДМВР – Пловдив, образувано за това че на 26.12.2018 год., в гр. Пловдив, при управление на моторно превозно средство - автобус, марка „Исузу“, с per. № *** са били нарушени правилата за движение и по непредпазливост е била причинена средна телесна повреда на Х.И.Г., ЕГН: ********** - престъпление по чл. 343, ал. 1, б. ,.Б“ пр.2, вр. чл. 342, ал. 1 от НК.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО   подлежи на обжалване и протест в седемдневен срок от получаването му от страните пред Пловдивски окръжен съд.

 

Препис от определението да се изпрати на жалбоподателката Х.И.Г. ***.

 

 

 

                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ : (п)

 

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

И. Й.