Решение по дело №46/2020 на Районен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 март 2020 г.
Съдия: Мирослав Стефанов Христов
Дело: 20203420200046
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 49

 

гр. Силистра, 09.03.2020 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Силистренски районен съд, наказателен състав, в открито съдебно заседание на десети февруари две хиляди и двадесета година, в състав

 

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:Мирослав Христов

 

при секретаря Ан.Алексиева, разгледа докладваното от районния съдия АНД № 46/2020 г. по описа на съда и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. във връзка с чл.84 от ЗАНН.

 

Жалбоподателят B.S., турски гражданин от гр.K., Република Турция, роден на ***г. обжалва наказателно постановление № 39-0000013/ 10.01.2020г. на Началника на ОО „АА”- гр.С, с което му е било наложено административно наказание- глоба в размер на 1 500 / хиляда и петстотин / лева за извършено нарушение на чл.6, § 1, изр.2 във вр.с чл.2, § 3 от Регламент /ЕС/ № 561/06г. и чл.78 ал.1 т.1 от ЗАвП. Изтъква доводи за незаконосъобразност при издаването на акта и НП.

Ответникът – ОО ”АА”- гр.С, надлежно уведомен, не се явява представител, не депозира становище по делото, не изпраща проц.представител.

Районна прокуратура- С- надлежно уведомена, не се явява представител, не депозира становище по делото.

Жалбоподателят B.S., редовно призован чрез процесуалният си представител- адв.М.П. ***, не се явява в съдебно заседание, не депозира становище по делото, не изпраща проц.представител. Чрез жалбата си заявява, че моли съда да отмени изцяло обжалваното от него НП като незаконосъобразно, навежда доводи в тази насока.

В съдебно заседание бяха призовани в качеството им на свидетели лицата П.П.- актосъставител и Д.Й.- свидетел по акта, от които лично се яви св.П., който даде своите показания добросъвестно и съда ги прие и приобщи като доказателствени средства по същото. Относно призоваването на свидетелят по акта Й., призовката е върната в цялост с отметка, че същия е за неопределено време в болничен отпуск.

Въпреки редовното призоваване и неявяване на жалбоподателя B.S., както и това на свидетелят по акта Й., съда счете, че няма пречки за даване ход на делото и съобразно нормата на чл.61 ал.2 от ЗАНН даде ход на делото, тъй като спорът е реализиран върху правната квалификация на нарушението за което е бил наказан жалбоподателя и не се оспорва фактическата обстановка по делото. Налице е искане от страна на жалбоподателя да сочи допълнителни искания в съдебно заседание, но въпреки редовното призоваване не се явява, а фактическата обстановка по делото може да бъде изяснена и чрез разпита на актосъставителя- св.П.. С оглед изложеното по-горе, настоящия съдебен състав счете, че няма пречка да разгледа делото и даде ход на същото в отсъствието на жалбоподателя B.S. и свидетелят по акта Й..  

Съдът, като прецени представените по делото доказателства и като обсъди доводите на жалбоподателя и АНО, прие за установено следното:

На 10.01.2020г. св. П. съвместно с колегата си- св. Й. били на работа в качеството им на служители на ОО ”АА”- С. на път І-7 С.- Ш., на км 10+793, рампа за обслужване на автомобили. Около 12,00 ч. спрели за проверка товарен автомобил „Мерцедес Актрос 1840” с рег. № ******от категория N3, оборудван с дигитален тахограф марка „Coninental 1381.207000 и прикачено полуремарке от категория О4 с рег.№ *******, собственост на Cevri Transport Ulus Larast и управляван от жалбоподателя B.S. по маршрут от гр.А., Република Турция до гр.М., Руска Федерация. След като проверили документите на водача проверяващите служители установили, че водачът- жалбоподател в настоящето производство извършвал обществен международен превоз на товари / домати /, видно от Разрешително № ********** за международен превоз на товари и задействан международна товарителница CMR от 08.01.2020г., като водачът на 09.01.2020г. е надвишили удълженото дневно време за управление от 10 часа, с 2,44 часа, до 12,44 часа, видно от разпечатката от карта за дигитален тахограф № 26546493850710 на водача.  

Предвид констатираните нарушения, св. П. изготвил АУАН № 268848/ 10.01.2020г., препис от който бил връчен на жалбоподателя чрез преводач от български на турски език, упоменат в АУАН-ът. Въз основа на описания по-горе АУАН било изготвено и връчено на жалбоподателя обжалваното от него НП № 39-0000013/ 10.01.2020г.                                                               

При така установеното от фактическа страна съдът намира жалбата за допустима, тъй като същата изхожда от процесуално легитимна страна и е подадена в срока по чл.59 ал.2 от ЗАНН, а по същество- и основателна по следните съображения:

АУАН № 268848/ 10.01.2020г. и обжалваното НП са издадени в съществено нарушение на процесуалните правила:

Нарушението за което е била ангажирана административно-наказателната отговорност на жалбоподателя е било квалифицирано по чл.6, § 1, изр.2 във вр.с чл.2, § 3 от Регламент /ЕС/ № 561/06г. и чл.78 ал.1 т.1 от ЗАвП. Тези обстоятелства се отричат от жалбоподателя и същия на практика оспорва установената фактическа обстановка, като изразява несъгласие с наложеното му наказание и санкциониращите текстове от закона, които са приложени, като ги счита за незаконосъобразни.

Видно от показанията на св. П., както и приложената на л. 14 Декларация от А.М.В., в качеството й на преводач, назначен на със заповед РД-31-13/13.03.2019 г. от Изпълнителен директор на ИА "АА" – С., на 10.01.2020 г., за времето от 14:00 часа до 18:00 часа, е присъствала при връчването на АУАН № 268848 от 10.01.2020 г. и снемането на обяснения/ възражения от водача. След издаване на НП № 39-0000013 от 10.01.2020 г. е присъствала на връчването им на лицето B.S., гражданин на Р. Турция, невладеещ български език, като е превеждала от български език на турски език и обратно разговорите между служителите от областен отдел "Автомобилна администрация" – С. и лицето. Същата е удостоверила верността на извършените преводи. Лицето B.S. е разбрал какво нарушение е извършил и какво наказание му е наложено, както и че има право да обжалва НП в 7-дневен срок от връчването му.

При горните фактически установявания, АНО е приел, че е нарушено задължителното изискване от чл. 6, § 1 от Регламент № 561/2006, който съвпада като номерация и съдържание с чл. 6 "Време на управление", т. 1 от Европейската спогодба за работата на екипажите на превозните средства, извършващи международни автомобилни превози /AETR/- Ратифицирана със закон, приет от 37-то НС на Р България /Обн. ДВ, бр. 28/95 г. /, на 30.01.2019 г., защото от разпечатката на тахографа се установява, че водачът е управлявал МПС общо 12 часа и 44 минути, при допустимо максимално удължено дневно време за управление от 10 часа. Превишението е над 2 часа, което попада в санкционната разпоредба на чл. 93б ал. 1, т. 3 ЗАвП. Правото на защита на турския гражданин- жалбоподател, в контекста на изискването на чл. 142 НПК - назначаване на преводач на незнаещия български език нарушител, още в старта на административно-наказателното производство и декларацията на последния, че точно му е превел съдържанието както на АУАН, така и на издаденото по-късно, през същия ден, НП е спазено. Деецът е разбрал за какво нарушение е образувано производството и какви са вътрешните разпоредби, по които е санкциониран, както и реда за процесуална защита, вкл. правото на обяснения по чл. 44 ЗАНН и на обжалване на НП в 7-дневен срок от връчването му.

Въпреки това обаче, настоящия съдебен състав счита, че още при съставянето на АУАН е допуснато нарушение на административнонаказателните производствени правила, касаещи нормата на чл. 42, т. 3 ЗАНН, съгласно която разпоредба задължително с фактическото обвинение следва да бъде предявено мястото и датата на извършване на нарушението, което по отношение на мястото в случая, очевидно не е спазено. В резултат на това и доколкото е установено, че извършваният превоз на товари е международен - от Т. до Р., преминавайки през България, АНО е следвало да прецени изобщо приложимостта на Регламент (ЕО) № 561/06, защото двете крайни дестинации са в държави, които не са членки на ЕС, както и че е нямало доказателства Т. да е страна по Споразумението за свободно икономическо пространство. Освен това, АНО е следвало да установи, че липсват каквито и да е доказателства за мястото на регистрация на товарния автомобил, защото посоченото търговско дружество като негов собственик, със седалище в Република Турция, не може да разреши горния въпрос, който несъмнено е с правно значение по делото.

Това е така, защото съгласно чл. 2, § 2 от Регламент (ЕО) № 561/06, последният се прилага, независимо от страната на регистрация на МПС към превозите, извършвани в Общността; между Общността, Швейцария и страните по Споразумението за Европейското икономическо пространство, какъвто не е процесният по делото превоз между Т - Р. От друга страна с чл. 2, § 3 от Регламент (ЕО) № 561/06 е нормирано, че за международни транспортни операции, извършвани отчасти извън посочените области в § 2, вместо Регламента се прилага AETR за:

а) превозни средства, регистрирани в Общността или в страни, които са договарящи по АЕТR - за цялото пътуване, или за:

б) превозни средства, регистрирани в трета страна, която не е договаряща по AETR - само за частта на пътуването през територията на Общността или за страните по AETR.

След справка в официалния сайт на Икономическата комисия за Европа на ООН, под чиято егида е изработена Европейската спогодба /AETR/, се установява, че страни по нея са както България, на чиято територия е констатирано нарушението, така и Турция, и Руската Федерация. Следователно, определящото обстоятелство за приложимостта на горните разпоредбите по § 3 на чл. 2 от Регламента е мястото на регистрация на процесния товарен автомобил, което като не е установено по делото от АНО, лишава съдебните инстанции от възможността за преценка на приложимостта на Регламент № 561/06. В същото време, непосочването на мястото на извършване на нарушението, ако все пак е установена месторегистрацията на МПС-то, би могло да бъде преодоляно с прилагане на разпоредбите на АETR, с които в максимална степен е синхронизиран релевантния за случая Регламент (ЕО) № 561/2006, но и това не е така. Следователно, налице са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила в досъдебната фаза от АНО, довели до прилагане на закон, за което не са били установени съставомерни факти.

Тежестта на доказване в административнонаказателния съдебен процес нормативно е възложена на АНО, а съобразно нормата на чл. 13 и чл. 14 НПК, настоящия съдебен състав е в обективна невъзможност служебно да изясни всички тези факти с правно значение, тъй като субект на процесната отговорност е турски гражданин, чиито адрес не е установен от АНО, нито са приложени заверени копия от цитираните от същия орган разрешително № ********** за международен превоз на товари и международна товарителница CMR от 08.01.2020г., в които е възможно да се съдържа информация за мястото на регистрация на товарния автомобил. Още по-прецизни биха били действията на АНО ако беше направил и приложил по преписката заверено копие от Свидетелството за регистрация на МПС. След като нищо от това не е сторено, се установява съществена липса на факти, които са от значение за реализиране на възведената административнонаказателна отговорност.

Следователно, основателно е оплакването в жалбата за неправилно приложение на закона, в контекста на непълно установените факти по делото, необходими за попълване на фактическия състав на релевираното административно нарушение. В този смисъл е съдебната практика, включително и тази на Адм.съд-С/ Решение № 88 от 15.10.2019 г. на АдмС - С по к. а. н. д. № 85/2019 г. /.

Водим от гореизложеното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, Силистренският районен съд

Р Е Ш И :

 

 

ОТМЕНЯ изцяло Наказателно постановление № 39-0000013/ 10.01.2020г. на Началник на ОО ”АА”-гр. С., издадено въз основа на АУАН № 268848/ 10.01.2020г. с което на основание чл.93б, ал.1, т.3 от ЗАвП на B.S., турски гражданин от гр.K., Република Турция, роден на ***г. е било наложено административно наказание- глоба в размер на 1 500 / хиляда и петстотин / лева за извършено нарушение по чл.6, § 1, изр.2 във вр.с чл.2, § 3 от Регламент № 561/06г. на ЕС и чл.78 ал.1 т.1 от ЗАвП като незаконосъобразно.

Решението подлежи на касационно обжалване в четиринадесет дневен срок пред Административен съд-С., считано от датата на съобщаването му.

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:……………………..

                                                                      / М. ХРИСТОВ /