Решение по дело №183/2021 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 271
Дата: 3 август 2021 г. (в сила от 3 август 2021 г.)
Съдия: Татяна Любенова Коцева
Дело: 20217080700183
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 април 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 271

 

гр. Враца  03.08.2021 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 06.07.2021г. /шести юли две хиляди двадесет и първа година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

ГАЛИНА ГЕРАСИМОВА

 

при секретаря ДАНИЕЛА МОНОВА и с участието на прокурора  ВЕСЕЛИН ВЪТОВ като разгледа докладваното от съдия КОЦЕВА КАН дело №183 по описа на АдмС – Враца за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. АПК във връзка с чл.63 ал.1 ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на В.Г.К. от гр. Козлодуй, депозирана чрез адв. М.С., против РЕШЕНИЕ № 260005 от 18.02.2021 г. на Районен съд - Оряхово, постановено по АНД №32 по описа на съда за 2020г. С атакувания съдебен акт е потвърден Електронен фиш (ЕФ) серия К, №3324826, издаден от ОДМВР - Враца на основание чл.189, ал.4 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) срещу касатора, за нарушение по чл. 21, ал.1 във вр. с чл. 182, ал. 1, т. 5  ЗДвП, като е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 600.00 лева.                 

В жалбата са изложени доводи, че решението на първата съдебна инстанция е неправилно и незаконосъобразно, като постановено в нарушение на материалния закон и съществени нарушения на процесуалните правила. Твърди се, че не е отчетена правилно скоростта, за която е санкциониран водачът към момента на установяването и заснемането на нарушението по чл.21, ал.1 ЗДвП, автоматизираното техническо средство неправилно е позиционирано, спрямо контролирания участък, тъй като полицейският автомобил, в който е монтирано същото е бил паркиран под по-голям ъгъл от изискванията в Наредба за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол. Позовава се на приетата по делото СТЕ, в заключението на която е прието, че ъгълът под който е заснет автомобила е между 23 и 39,8 градуса. Излагат се твърдения, че в оспореното решение, първостепенният съд не е обсъдил нито едно от възраженията в сезиралата го жалба. Сочените пороци на ЕФ касаторът заявява, че са основание за отмяна на решението на първата съдебна инстанция, както и по същество отмяна на обжалвания електронен фиш. Същите съображения са изложени и в представено по делото писмено становище. Претендират се разноски в производството, съгласно представен списък по делото.

Ответникът по жалбата, ОД на МВР – Враца, редовно призован не се представлява в съдебно заседание и не изразява становище във връзка с касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура Враца дава мотивирано заключение за неоснователност на касационната жалба. Моли за оставяне в сила на  решението,  като обосновано, законосъобразно и правилно.

По делото не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

Настоящият съдебен състав, като взе предвид наведените в жалбата доводи и съображения и след извършване на служебна проверка, съгласно чл.218, ал.2  АПК , приема  за установено следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законоустановения срок, против валиден и допустим съдебен акт, подлежащ на оспорване, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е неоснователна по следните съображения:

С Решение № 260005 от 18.02.2021 г., постановено по АНД № 32/2020 г., Районен съд Оряхово е потвърдил електронен фиш (ЕФ) серия К, № 3324826, издаден от ОД на МВР – Враца, с който за нарушение на чл.21, ал. 1 ЗДвП и на основание чл.189, ал.4 ЗДвП, вр. с чл.182, ал.1, т.5 ЗДвП, на В.Г.К. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 600 (шестстотин) лева. За да  потвърди ЕФ, съдът е приел, че  ЕФ е издаден от компетентен орган, при спазване на установената в чл.189, ал. 4 ЗДвП форма, като съдържа всички лимитативно посочени в този текст реквизити и при изпълнени изисквания на Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. По съществото на спора районният съд е приел, че  с  процесния електронен фиш правилно е приложен и материалният закон, тъй като е наложено законосъобразно по вид и размер административно наказание за безспорно доказано, извършено от наказаното лице и при сочените обстоятелства нарушение, именно на посочените разпоредби на ЗДвП, поради което санкционният акт е потвърден.   

Решението е валидно, допустимо и правилно. Наведените с касационната жалба доводи са неоснователни.

При постановяване на съдебния си акт възивният съд не е допуснал съществени нарушения на процесуалния закон, довели до ограничаване правото на защита на наказаното лице. Съдът е проявил процесуална активност, като е събрал всички относими към спора доказателства, които е обсъдил поотделно и в тяхната съвкупност и се е мотивирал  защо е достигнал до  крайния си извод за законосъобразност на оспорения пред него електронен фиш. Противно на изложеното в касационната жалба са обсъдени възраженията на жалбоподателката и са формирани изводи за несъстоятелността на същите, които изводи изцяло се възприемат от настоящия касационен състав. В съответствие със събраните доказателства и при правилно прилагане на материалния закон, районният съд е приел, че нарушението е доказано по безспорен начин. Установено е с техническо средство тип „TFR1-M 624“, което е преминало първоначална и последваща проверка в лаборатория на БИМ, съответства на изискванията и е одобрен тип мобилно средство за измерване на скорост, видно от представените по делото Протокол № 3-13-19/24.04.2019 г. и Удостоверение на БИМ № 10.02.4835 от 24.02.2010г., със срок на валидност до 24.02.2020г., а нарушението е установено на 02.10.2019 г. В съответствие с изискванията по чл.10 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, е представен и Протокол за използване на АТСС от дата 02.10.2019г. Този Протокол е коректно попълнен, с начален и краен час на работа, брой установени нарушения, точно местоположение на контролирания участък – гр.Оряхово, ул. „Арх. Цолов“ до „Агротехчаст“ АД и е подписан от съставилия го служител. В същия е отразена посоката на движение на контролираните МПС от гр. Оряхово към с. Селановци, а в графата „посока на задействане“ е посочено „П“, като в легендата е пояснено, че „П“ означава приближаващ автомобил. От представената по делото фотоснимка с установена скорост е видно, че автомобилът е заснет отпред, т.е. приближаващ, което напълно съответства на отразеното в Протокола. На самата фотоснимка са посочени конкретни GPS координати, което с изключителна точност отразява мястото на нарушението. В тази връзка възраженията в касационната жалба и представеното писмено становище по делото, че е нарушен чл.10, ал.3 от цитираната Наредба, тъй като не е представен описания по-горе протокол, съпроводен със снимка на разположението на уреда, е неоснователно. Цитираната разпоредба касае работата с временно, самостоятелно разположени на участък от пътя автоматизирани технически средства и системи за контрол на скоростта, например т.н. триноги, докато в настоящия случай техническото средство е монтирано в сл. автомобил и съответно позиционирането на автомобила спрямо контролирания участък, определя и разположението на уреда. Няма въведено от законодателя изискване да бъде заснет сл. автомобил, в който е монтирано автоматизираното техническо средство.

Действително в мотивите на оспореното решение не е обсъдено заключението на вещото лице по допуснатата СТЕ, но това не е съществено нарушение на процесуалните правила. В заключението логично, обосновано и в съответствие с доказателствения материал по делото е изчислен ъгълът, под който е заснет автомобилът на жалбоподателката, както и къде е бил позициониран полицейския автомобил, съгласно GPS координатите на монтираната в него мобилна система за видеоконтрол, но по никакъв начин не е засегнат въпросът, по-големия ъгъл между 23 и 39,8 градуса повлиял ли е в някаква степен върху правилното отчитане на скоростта. Доводите на процесуалния представител на касатора, че ъгълът под който АТС може да заснема автомобилите по контролирания участък е 10 градуса, позовавайки се на чл.756, ал. 1 от Наредба за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол са неоснователни и са в резултат от превратно тълкуване на закона. Съгласно цитираната разпоредба, радарният скоростомер трябва да има устройство, отчитащо ъгъла, под който МПС пресичат радарния лъч (ъгъла на въздействие), освен в случаите, когато е предназначен за работа с практически успореден на направлението на трафика радарен лъч (ъгъл на пресичане под 10 °). Анализът на този текст показва изискванията към самият скоростомер - трябва да отчита ъгъла на въздействие, като това не е необходимо, когато техническото средство засича автомобила успоредно на направлението и този ъгъл практически е по-малък от 10 градуса, какъвто настоящият случай не е. Никъде в цитираната разпоредба, нито в следващите не е указано, че по-големия ъгъл под който МПС пресичат радарния лъч, в случая между 23 и 39,8 градуса би повлиял на правилното отчитане на скоростта, както твърди процесуалния представител на касатора.

Като е управлявала МПС със скорост от 95 км/ч, надвишаваща с 45 км/ч позволената от ЗДвП за движение в населено място от 50 км/ч, В.К. е реализирала състав на нарушение именно по чл. 21, ал. 1 във вр. с чл. 182, ал.1, т.5 ЗДвП. В съответствие с Протокол № 3-13-19/24.04.2019 г. от проверката на мобилната система за видеоконтрол, органът е съобразил допустимата грешка при измерване на скоростта от плюс минус 3 км/ч  до 100 км/ч и е редуцирал фактически измерената скорост от 98 км/ч с 3 км/ч, което е в интерес на наказаното лице

Осъществения фактическият състав на посочената в електронния фиш законова норма на чл.182, ал. 1, т. 5 от ЗДвП е основание за реализирането на административно-наказателната отговорност, установена в същата разпоредба. Извършена е правилна квалификация на деянието и е наложено съответното за извършеното нарушение наказание, в предвидения от закона абсолютен размер. Достигайки до тези изводи и приемайки оспореният пред него ЕФ за законосъобразен, районният съд не е допуснал нарушение на материалния закон и е постановил правилен съдебен акт.

При служебна проверка на решението съобразно чл. 218, ал.2  АПК на основания извън посочените в касационната жалба, съдът не намира такива, които да сочат на отмяна на оспорения съдебен акт. Същият е постановен от законен състав, в рамките на заявения спор, при правилно прилагане на материалния закон.

По тези съображения касационната  жалба следва да се отхвърли, като неоснователна, а оспореното решение като правилно да бъде оставено в сила.

При този изход на спора претенцията на касатора за присъждане на разноски по делото е неоснователна.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, вр. чл. 218 АПК    Административен съд  Враца

 

РЕШИ:

 

 

 ОСТАВЯ В СИЛА РЕШЕНИЕ  № 260005/18.02.2021 г. постановено по АНД № 32/2020 г. по описа на Районен съд – Оряхово, с което е потвърден издадения против В.Г.К. ЕФ серия К, № 3324826 на ОДМВР – Враца. 

             Решението  е  окончателно и  не  подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

    ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

  2.