Решение по дело №2849/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2635
Дата: 12 декември 2019 г.
Съдия: Йордан Росенов Русев
Дело: 20197180702849
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 2635

 

гр. Пловдив, 12 декември 2019г.

 

В     И М Е Т О     Н А      Н А Р О Д А

 

Пловдивският административен  съд, ХХ състав в публично съдебно заседание на четиринадесети ноември две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

   ПРЕДСЕДАТЕЛ : ДИЧО ДИЧЕВ

     ЧЛЕНОВЕ: ЙОРДАН РУСЕВ     

СВЕТЛАНА МЕТОДИЕВА

                                                                                                                                                  

 при участието на секретаря ТАНЯ КОСТАДИНОВА и прокурора ВЛАДИМИР ВЪЛЕВ, като разгледа докладваното от съдия Йордан Русев КАНД № 2849 по описа за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

         Производството е по реда на Глава Дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс във връзка с чл. 63, ал. 1, пр. второ от Закона за административните нарушения и наказания.

        Образувано е по жалба от „Бонидекс“ ООД, ЕИК *********, чрез адв. П.Д.-пълномощник, срещу Решение № 1340 от 16.07.2019г., постановено по АНД № 8133 по описа на РС гр. Пловдив за 2018г., с което е потвърдено НП № К-0047721 от 16.10.2018 г., издадено от Директора на КЗП, РД Пловдив, с което на касатора е наложено административно наказание „Имуществена санкция” в размер на 3500 /три хиляди и петстотин лева/ за нарушение на чл.122, ал.4 от Закон за виното и спиртните напитки /ЗВСН/ на основание чл.209 от ЗВСН и наказание „Имуществена санкция” в размер на 3500 /три хиляди и петстотин лева/ за нарушение на чл. 170, ал.1, т.1, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 от ЗВСН на основание чл.219 от ЗВСН.

        Касаторът счита, че обжалваното решение е постановено в нарушение на материалния закон – касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК вр. чл. 63 от ЗАНН. Оспорва се извода на районния съд за липсата на предпоставки за прилагане на чл. 28 ЗАНН. Претендира се отмяна на оспореното съдебно решение и отмяна на наказателното постановление.

        Ответникът по касационната жалба- КЗП, РД Пловдив, редовно призован, не взема становище по депозираната касационна жалба.    

        Участващият в процеса прокурор от Окръжна прокуратура-Пловдив изразява становище, че жалбата е неоснователна. 

        Настоящата съдебна инстанция след проверка на оспорения съдебен акт за наличието на наведените в жалбата отменителни основания и относно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, приема за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в 14-дневния срок по чл. 211, ал.1 от АПК, от надлежно легитимирана страна, при наличието на правен интерес от обжалване. Разгледана по същество, същата е неоснователна.

        От събраните по делото доказателства, РС правилно е установил  от фактическа страна релевантните и относими за спора обстоятелства, които настоящата инстанция приема и не е необходимо да се повтарят. 

Настоящата инстанция намира правните изводи на ПРС за правилни.

        Неоснователно касаторът оспорва установените по делото факти. Районният съд е възприел установената в АУАН и наказателното постановление фактическа обстановка, която се подкрепя както от събраните в хода на административнонаказателното производство писмени доказателства /Констативен протокол № К-2641442/12.06.2018год.; протоколи за проверка по документи, протоколи за вземане на проба и експертно становище/, така и от свидетелските показания на актосъставителя, дадени при разпита му пред въззивната инстанция. Въпреки предоставената му възможност оспорващият търговец не е ангажирал никакви доказателства, които да оборят констатациите в АУАН и издаденото въз основа на него наказателно постановление. АУАН № К-0047721/16.08.2018 г. е съставен в присъствието на управителя на дружеството, който го е подписал с отбелязване, че ще представи възражение. Такива не са подадени в срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН, поради което касационният съд приема, че тъй като не са били налице възражения и не са изтъкнати спорни обстоятелства, административнонаказващият орган /АНО/ не е нарушил разпоредбата на чл. 52, ал. 4 от ЗАНН.

        От събраните по делото писмени и гласни доказателства по категоричен и безсъмнен начин се установява, че "Бонидекс" ООД е нарушило разпоредбата на чл. 122, ал. 4 от ЗВСН, според който за напитки с означението "спиртни напитки", предлагани за консумация в търговската мрежа, не се разрешава означаване с допълнителни думи или изрази, като "род", "вид", "тип", "метод", "имитация", "стил", "марка", "с вкус на", "с аромат на" или други сходни наименования. В конкретния случай, в одобрената от Министерството на икономиката и енергетиката и от Министерството на здравеопазването техническа спецификация никъде не е разрешено на дружеството да поставя друго търговско наименование различно от спиртна напитка (аперитив), нито е посочено, че спиртната напитка представлява такава с натурално-идентична ароматна композиция "Уиски", както се твърди в жалбата. Според техническата спецификация описанието на спиртната напитка е "карамел натурално-идентична ароматизираща композиция". Изложеното обуславя извод, че предлаганата от касационния жалбоподател спиртна напитка „John Regal“ не отговаря на изискванията за означаването с допълнителни думи и изрази като "род", "вид", "тип", "метод", "имитация", "стил", "марка", "с вкус на", "с аромат на" или други сходни наименования, поради което правилно с оспореното пред РС-Пловдив наказателно постановление административнонаказателната отговорност на "Бонидекс" ООД е ангажирана на основание чл. 209 от ЗВСН.

         По делото безспорно е доказано, че при етикетирането на спиртната напитка „John Regal“, произведена за българския пазар, касаторът не е вписал в картонената опаковка задължителни данни на български език/арг. по чл. 170, ал.1, т. 1, 5,6,7,8,9 и 10 от ЗВСП/. 

        Неоснователно в касационната жалба се поддържа, че са налице основания за прилагане на чл. 28 от ЗАНН. Извършеното нарушение не е маловажно по смисъла на цитираната разпоредба, тъй като не представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с останалите нарушения от същия вид. Обстоятелството, че нарушението е извършено за първи път, не може да обоснове извод за маловажност на същото. Ако се приеме обратното, то всяко първо нарушение би следвало да се квалифицира като маловажен случай, а не това е целта на обективирания в чл. 28 от ЗАНН правен институт. Възраженията относно липса на умисъл при извършване на нарушението също са неоснователни. Тъй като, в конкретния случай е ангажирана административнонаказателната отговорност на юридическо лице, субективната страна на нарушението не се изследва, защото въпросът за вината в този случай е ирелевантен - юридическите лица, съобразно разпоредбата на чл. 83 от ЗАНН, носят обективна, безвиновна отговорност. С оглед на изложеното, и отчитайки засегнатите с извършеното нарушение обществени отношения - защита на установените от българското и европейското законодателство условия за търговия със спиртни напитки, се налага извод, че правилно въззивният съд е приел, че процесният случай не следва да бъде квалифициран като маловажен по смисъла на чл. 28 от ЗАНН.

        Касационната инстанция счита, че наложената имуществена санкция правилно е определена от АНО в размер, надвишаващ с малко минимално предвидения в санкционната норма. Така определеният размер на имуществената санкция съответства на тежестта на обществената опасност на деянието и дееца и ще допринесе в най-пълна степен за реализиране целите на административното наказание по смисъла на чл. 12 от ЗАНН.

        С оглед на изложеното обжалваното решение на Пловдивския районен съд не страда от посочените в жалбата пороци, което обуславя липсата на касационни основания за отмяна по чл. 348, ал. 1 от НПК във връзка с чл. 63, ал. 1, предложение второ от ЗАНН.

Воден от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК Административен съд – Пловдив, ХХ състав


                                               РЕШИ:
 
          ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1340 от 16.07.2019г., постановено по АНД № 8133 по описа на РС - Пловдив за 2018г. 

        Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.


 

                            ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

  

                                                         ЧЛЕНОВЕ :