Решение по дело №2216/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2042
Дата: 12 ноември 2020 г.
Съдия: Мария Илиева Златанова
Дело: 20207180702216
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 септември 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 2042/12.11.2020г.

 

гр. Пловдив,   12.11.2020 год.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХVІ състав, в открито заседание на тринадесети октомври през две хиляди и двадесета година в състав:   

                  

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ : МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

                                                                   ЧЛЕНОВЕ: ЛЮБОМИРА НЕСТОРОВА

                                                                                                ПЕТЪР КАСАБОВ

 

при секретаря М.Г.и участието на прокурора Дилян Пинчев, като разгледа докладваното от Председателя к.а.н.д. № 2216 по описа за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава Дванадесета от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1, пр. 2 от ЗАНН.

Обжалвано е Решение № 397 от 04.03.2020 г., постановено по АНД № 5656/2019 г. по описа на Пловдивския районен съд, ХI н. с., с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 449263-F483950/17.07.2019 г. на директор на дирекция „Обслужване“ в ТД на НАП – Пловдив, с което на „СИМПЪЛ СТУДИО“ ЕООД е наложено административно наказание „ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ“ в размер на 500 лева за нарушение на чл. 125, ал. 5, във връзка с ал. 3 от Закона за данък върху добавената стойност /ЗДДС/ на основание чл. 179, ал. 1 от ЗДДС.

Твърди се, че атакуваният съдебен акт е неправилен и незаконосъобразен. Иска се отмяна на решението и на потвърденото с него НП по изложени съображения за необоснованост, тъй като според касатора, ПРС не се е произнесъл по всички наведени възражения, в т.ч. не е събрал достатъчно доказателства, относими към казуса за изясняването му от фактическа и правна страна.

Ответникът по касационната жалба ТД на НАП – Пловдив чрез процесуален представител юриск. Д. оспорва касационната жалба и иска да бъде потвърдено решението на ПРС. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив, дава заключение, че решението на ПРС е правилно и законосъобразно и моли да бъде оставено в сила.

Пловдивският административен съд, като провери законосъобразността на въззивното решение и с оглед обхвата на служебната проверка по чл. 218, ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 63, ал. 1, пр. 2 от ЗАНН, намери за установено следното:

Касационната жалба е подадена в рамките на преклузивния срок по чл. 211, ал. 1 от АПК и от лице, имащо правен интерес - страна в първоинстанционното производство, за която решението е неблагоприятно, поради което е процесуално ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество същата се явява НЕОСНОВАТЕЛНА.

С обжалваното в настоящото производство Решение № 397/04.03.2020 г., постановено АНД № 5656/2019 г. ПРС е потвърдил НП № 449263-F483950/17.07.2019 г. на Директора на Дирекция „Обслужване“ в ТД на НАП - Пловдив, с което на „Симпъл студио“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, бул. „Никола Вапцаров“ № 28, ет. 6, представлявано от Б.Д.Б., на основание чл. 179, ал. 1 от ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на 500 лв. за нарушение на чл. 125, ал. 5, вр. ал. 3 от ЗДДС.

За да постанови този резултат, Районен съд - Пловдив е приел, че от събраните доказателства по безспорен начин се установява, че е осъществен съставът на визираното в НП административно нарушение, като при издаването му не са допуснати процесуални нарушения.

В решението са изложени подробни мотиви относно законосъобразността на оспореното НП.

Във връзка с оплакванията на касатора, поддържани пред настоящата инстанция, а именно, че ПРС не се е произнесъл по всички наведени възражения, в т.ч. не е събрал достатъчно доказателства, относими към казуса за изясняването му от фактическа и правна страна, следва да се посочи, че депозираната пред ПРС жалба е повече от бланкетна. Жалбоподателят се е задоволил да посочи единствено следното: „Считам, че Наказателното постановление е незаконосъобразно и неправилно, постановено в нарушение на материалния закон. При постановяването му са допуснати съществени процесуални нарушения, които опорочават обжалваното НП до степен, налагаща неговата отмяна. Допълнителни съображения ще изложа в съдебно заседание.“. Такива обаче не само не са изложени в съдебно заседание, но и жалбоподателят не се е явил на нито едно от двете проведени о.с.з. Въпреки това, съдът е събрал относимите към предмета на спора доказателства - разпитан е актосъставителят и са изискани цитираните в АУАН постъпили по електронен път документи, които не са били приложени по административнонаказателната преписка. Със събирането им, настоящият съдебен състав приема, че ПРС е изяснил фактическата обстановка и при правилна преценка на събраните гласни и писмени доказателства по делото и при правилно приложение на материалния закон, ПРС е достигнал до законосъобразни изводи относно осъществен състав на административно нарушение по чл. 125, ал. 5 от ЗДДС, във връзка с  чл. 125, ал. 3 от ЗДДС и за липса на допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, като е формирал правилно вътрешно убеждение.

В случая съставеният АУАН е съобразен с изискванията на закона, нарушението е установено по несъмнен начин, индивидуализиран е нарушителят и му е дадена възможност да направи възражения във връзка с констатираното нарушение съгласно чл. 42 - 44 от ЗАНН. Въз основа на акта е издадено и оспореното НП, което е изцяло съобразено с изискванията на чл. 57, ал. 1 от ЗАНН.

Наложеното административно наказание е определено в съответствие с изискванията на чл. 27 от ЗАНН, като е съответно на тежестта на извършеното нарушение и на степента на обществената му опасност, и като такова същото е справедливо и способстващо в най-пълна степен за изпълнение на целите на наказанието.

В казуса установените по делото факти не обосновават и извод за наличие на хипотезата на чл. 28, б.“а“ от ЗАНН, като случаят не е маловажен, с оглед характера на извършеното нарушение. Както правилно е приел ПРС, касае се в случая за административно нарушение, което от обективна страна се изразява в бездействие при наличие на нормативно установено задължение за действие, а като допълнителен признак е указан строго определен срок за извършване на дължимото действие, като е безспорно установено, че декларирането е станало повече от два месеца след датата, на която е следвало да бъде сторено и едва след получаване на поканата от АНО.

В случая доказателства, които да подлагат на съмнение възприетите от районния съд изводи, не са ангажирани нито в хода на въззивното, нито в настоящото съдебно производство.

Изложеното до тук налага да се приеме, че обжалваното пред касационната инстанция решение на районния съд като валидно, допустимо и правилно следва да бъде оставено в сила.

С оглед изхода от спора, на основание чл. 63, ал. 3 и ал. 5 от ЗАНН, във връзка с чл. 228 и чл. 143, ал. 4 от АПК, във връзка с чл. 78, ал. 8 от ГПК, субсидиарно приложим на основание чл. 144 от АПК, на НАП се дължат извършените разноски за осъществената юрисконсултска защита, които се констатираха в размер на 80 лева за тази инстанция, изчислени съгласно правилото на чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ, издадена на основание чл. 37, ал. 1 от Закона за правната помощ, при съобразяване на фактическата и правна сложност на делото, а и с оглед липсата на възражения от насрещната страна.

Водим от горното, Съдът

 

                                                                       Р  Е  Ш  И :

 

ОСТАВЯ  В  СИЛА Решение № 397/04.03.2020 г., постановено АНД № 5656/2019 г. по описа на ПРС, ХI н.с., с което е потвърдено НП № 449263-F483950/17.07.2019 г. на Директора на Дирекция „Обслужване“ в ТД на НАП - Пловдив, с което на „Симпъл студио“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, бул. „Никола Вапцаров“ № 28, ет. 6, представлявано от Б.Д.Б., на основание чл. 179, ал. 1 от ЗДДС е наложена имуществена санкция в размер на 500 лв. за нарушение на чл. 125, ал. 5, във връзка с ал. 3 от ЗДДС.

ОСЪЖДАСимпъл студио“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Пловдив, бул. „Никола Вапцаров“ № 28, ет. 6, представлявано от Б.Д.Б. да заплати на Национална агенция за приходите с адрес на призоваване гр.София, бул.“Дондуков”№52 сумата от 80/осемдесет/ лева разноски за тази съдебна инстанция.

Решението е окончателно.

                                                                                                                     

 

           ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                        ЧЛЕНОВЕ : 1.

                                                                                            

 

                                                                                                2.