Определение по дело №768/2019 на Районен съд - Каварна

Номер на акта: 16
Дата: 9 януари 2020 г. (в сила от 14 април 2020 г.)
Съдия: Емилия Димитрова Панчева
Дело: 20193240100768
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 30 декември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№............

гр. Каварна, 09.01.2020 г.

 

КАВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, в закрито заседание на девети януари през две хиляди и двадесета година в състав

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: ЕМИЛИЯ ПАНЧЕВА

като обсъди Гр. Д № 768/2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по искова молба на Е.Д.И., ЕГН **********, с която е заявен иск с правно основание чл. 422 ГПК срещу Община гр. Каварна, ЕИК *********, с предмет установяване съществуване на вземане на ищеца спрямо ответника, за което е издадена заповед по чл. 410 ГПК по ч. гр. д. № 539/2019 г. по описа на КРС.

За допустимостта на иска с правно основание чл. 422 ГПК, съдът следи служебно. В този смисъл исковият съд не е обвързан от констатациите на заповедния съд и е длъжен да извърши собствена преценка.

След като се запозна с материалите по ч. гр. д. № 539/2019 г. по описа на КРС, по което е издадена заповедта за изпълнение вземането, по която е предмет на установяване в настоящото производство, настоящият състав преценява следното: Спазването на срока по чл. 414 ГПК от длъжника и подаване в него на надлежно възражение, с което се оспорва вземането по заповедта по основание и размер, е процесуална предпоставка за допустимост на настоящото исково производство, за която съдът следи служебно. В случая, препис от заповедта по чл. 410 ГПК е връчена на длъжника и в двуседмичния срок от връчването, той е подал единствено възражение по чл. 414а ГПК /л. 12-13 от ч.гр.д № 539/2019 г./, в което е посочил, че е изпълнил изцяло/частично задължението по заповедта за изпълнение в двуседмичния срок от връчването й и е направил възражение относно дължимостта на разноските за производството. В подкрепа на твърдението си е представил платежни документи. Приемайки, че е сезиран именно с възражение по чл. 414а ГПК, заповедният съд е разпоредил връчване препис от възражението и приложенията му на кредитора, на който в съответствие с правилото на чл. 414а, ал. 3 ГПК е дадена възможност да изрази становище в тридневен срок. Заявителят е депозирал становище, в което е посочил, че е получил плащане на само част от задължението по заповедта.

С разпореждане № 1110 от 06.11.2019 г. заповедният съд е указал на длъжника, че при неизплащане на сумите по заповедта ще бъде издаден изпълнителен лист, и му е дал възможност да изрази становище в едноседмичен срок по становището на кредитора. В указания му срок длъжникът е депозирал писмен отговор.

Установява се от материалите по делото, че след развилото се производство по чл. 414а ГПК, няма произнасяне на заповедния съда в хипотезата на ал. 4, изр. 2 ГПК, относно депозираното възражение и постъпилото становище, от което да се установи уважени ли са възраженията на длъжника и за каква част от вземането, както и налице ли е възражение за недължимост на час от вземането по реда на чл. 414 ГПК, обуславящо необходимостта от предявяване на установителна претенция – т. е. налице ли е или не спор между страните и за каква част от вземаните.

Понастоящем, отпочнатата процедура по чл. 414а, ал. 3 и сл. ГПК, реално не е приключила пред заповедния съд. С оглед горното, не са били налице предпоставки за даване на указания по чл. 415, ал. 1, т. 1 ГПК, т. к. не е ясно дали има възражение изобщо по чл. 414 ГПК,  както и дали същото е подадено в преклузивния срок, поради което предявеният установителен иск се явява недопустим, като преждевременно предявен.

В случая исковият съд не контролира законосъобразността на постановени съдебни актове на друг, равен му по степен съд, а преценява допустимостта на образуваното пред него производство, т. к. той не е обвързан от изводите на заповедния съд относно необходимостта от предявяване на иск за претендираното вземане.

Следва да се допълни, че в тази насока са и разясненията на т. 10а на ТР № 4/2013 г. от 18.06.2014 г. на ОСГТК на ВКС, където е посочено, че съдът, разглеждащ иска по чл. 422, във вр. с чл. 415 ГПК, извършва самостоятелна преценка на тези специални процесуални предпоставки /подадено в срок възражение/ и не е обвързан от констатациите по тях на съда в заповедното производство.

Исковата молба следва да бъде върната, на основание чл. 130 ГПК, а производството по делото – прекратено.

Частното дело следва да бъде върнато на заповедния съд след стабилизиране на настоящия акт.

Така мотивиран и на основание чл. 130 ГПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ВРЪЩА искова молба вх. № 4809/30.12.2019 г., подадена от Е.Д.И., ЕГН **********, с която е заявен иск с правно основание чл. 422 ГПК срещу Община гр. Каварна, ЕИК *********, с предмет установяване съществуване на вземане на ищеца спрямо ответника, за което е издадена заповед по чл. 410 ГПК по ч. гр. д. № 539/2019 г. по описа на КРС, като недопустима.

ПРЕКРАТЯВА производството по гражданско дело № 768 по описа за 2019 г. на Районен съд Каварна.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Окръжен съд- Добрич в едноседмичен срок от връчването му на ищеца.

Препис от Определението да се връчи на ищеца, чрез пълномощника – адв. В.К., на посочения в ИМ съдебен адрес.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: …………………….