Решение по дело №74/2019 на Окръжен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 февруари 2020 г. (в сила от 1 февруари 2021 г.)
Съдия: Светослава Борисова Костова Господинова
Дело: 20192200900074
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 12 юни 2019 г.

Съдържание на акта

         Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е      9

 

     гр. Сливен,  11.02.2020г.

 

                                              В     ИМЕТО   НА     НАРОДА

 

СЛИВЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданска колегия в открито заседание проведено на двадесет и трети януари през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                         ОКРЪЖЕН  СЪДИЯ :  СВЕТОСЛАВА  КОСТОВА

 

при секретаря Кина Иванова и с участие на прокурора ……………… като разгледа докладваното т.д. № 74 по описа на СлОС за 2019г., за да се произнесе съобрази следното:

Предявена е искова молба от З.К.К. против Гаранционен фонд - София, в която се твърди, че на 10.11.2017г. в гр. Сливен З.К. пресичала пешеходна пътека, намираща се на бул. „Илинденско въстание“ до бл. 23 на ж.к. „======“, когато била блъсната от неизвестен лек автомобил, който избягал от местопроизшествието. От удара ищцата полетяла назад и паднала на дясната си ръка, като почувствала силна болка в тази област. След настъпилото ПТП са били уведомени компетентните органи, като е било образувано ДП № 1280/17 г. по описа на РУ на МВР - Сливен, което към настоящия момент е спряно, тъй като не е установена самоличността на лицето, осъществило престъплението. Веднага след инцидента З.К. била приета в Спешна помощ - Сливен, където било установено счупване на лъчевата кост на дясната предмишница в областта на китката. Причинени й били също натъртвания и болки в областта на врата, гърба и седалищните области, охлузване на пръстите на дясната ръка. Била й поставена гипсова имобилизация на дясната ръка за период от 30 дни, след което е била насочена за домашно лечение. След сваляне на гипсовата имобилизация на ищцата били назначени два курса физиотерапия на 11.12.2017 г. и на 19.12.2017 г.

На 02.01.2018 г. ищцата отново била приета на преглед, при което било установено, че все още изпитва болки в ръката и се наблюдават ограничени движения в гривнената става. Бил издаден болничен лист за 20 дни за периода 13.11.2017 г. до 21.01.2018 г. На ищцата са били издадени общо 3 бр. болнични листа за 70 дни. Твърди, че вследствие на получените при ПТП телесни увреждания ищцата търпи неимуществени вреди, изразяващи се в болки и страдания от претърпените травми. Инцидентът е променил изцяло ежедневието на ищцата, като същата се чувствала депресирана, разстроена от факта, че някой трябва да се грижи за нея, тъй като тя била силно затруднена при извършване на ежедневните си дейности хранене, тоалет. Изпитвала неудобства, тъй като гипса тежал, страхувала се да не го намокри, имала оток на ръката, сърбеж. Вследствие на инцидента ищцата била изнервена, не можела да спи, стряскала се нощем. Целият възстановителен период продължил близо 4 месеца, като и към настоящия момент ищцата изпитвала болки в ръката при извършване на някои дейности, както и при промяна на времето. Ищцата е депозирана пред Гаранционен фонд претенция за заплащане на обезщетение за причинените й вреди, заведено като щета № 210120 от 16.03.2018 г. След изтичане на тримесечния срок все още няма отговор по претенцията. Предвид изложеното от съда се иска да постанови решение, с което осъди Гаранционен фонд - София да заплати на ищцата сумата от 50 000 лв., представляваща обезщетение за причинените й неимуществени вреди, вследствие на ПТП, настъпило на 10.11.2017 г., ведно със законната лихва върху сумата от 17.06.18 г. до окончателното изплащане.

            Исковата молба е връчена редовно на ответника Гаранционен фонд, който в законоустановения срок е депозирал писмен отговор. В същия се оспорват исковите претенции изцяло по основание и размер. Оспорват се изцяло фактическите твърдения в исковата молба относно механизъм, причини и обстоятелства при получаването на травмите. Твърди се, че на място не са били установени следи от движение на неидентифицирано МПС или части от автомобил. Правят възражение за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на ищцата, тъй като същата е пресичала платното за движение на необозначено за целта място. Оспорва се претендираното обезщетение по размер като прекомерно завишено. Изразява се становище по доказателствените искания.

В с.з. ищцата се представлява от процесуален представител по пълномощие, който поддържа изцяло исковата молба и моли за уважаване в пълен размер на претенцията.Представя подробни писмени бележки.

В с.з. Гаранционен фонд – София не се представлява.

 

От фактическа страна се установява следното :

 

На 10.11.2017г. около 19.20ч. в гр. Сливен ищцата З.К. пресичала пешеходна пътека, намираща се на бул. „Илинденско въстание“ до бл. 23 на ж.к. „Даме Груев“, когато била блъсната от неизвестен лек автомобил, който избягал от местопроизшествието.

При удара ищцата полетяла назад и паднала на дясната си ръка, като почувствала силна болка в тази област. След настъпилото ПТП са били уведомени компетентните органи, като е било образувано ДП № 1280/17 г. по описа на РУ на МВР - Сливен, което към настоящия момент е спряно, тъй като не е установена самоличността на лицето, осъществило престъплението.

Назначената по делото САТЕ установява, че скоростта на движение на неизвестния автомобил преди ПТП е била около 39.44 км/ч при опасна зона около 23.13м. Водачът на неизвестния автомобил е възприел опасността със закъснение. В този момент пешеходката се е движила по пешеходната пътека на около 0.80-0.90м от ляво на дясно в дясната южна част на платното за движение след разделителния остров. Техническата причина за настъпилото ПТП е навлизането на неизвестния автомобил върху сигнализирана и маркирана пешеходна пътека при движещи се по нея пешеходци. Водачът на лекия автомобил е възприел по – късно движещия се пешеходец, най – вероятно поради отклоняване на вниманието. Мястото на удара е върху пешеходната пътека в южната част на платното за движение в лявата пътна лента на около 2.00м след началото на пешеходната пътека и на около 6.20м северно от южния край на платното за движение по бул. „Илинденско въстание“ след кръстовището към кв.“=============“. Пешеходната пътека се намира на 1.90м след изкуствената неравност за принудително намаляване на скоростта, след ясно забележими пътни знаци „Внимание деца“, „Изкуствена неравност“ и „Пешеходна пътека“.

Назначената по делото СМЕ установява, че веднага след инцидента З.К. била приета в Спешна помощ - Сливен, където било установено счупване на лъчевата кост на дясната предмишница в областта на китката. Причинени й били също натъртвания и болки в областта на врата, гърба и седалищните области, охлузване на пръстите на дясната ръка. Била й поставена гипсова имобилизация на дясната ръка и издаден болничен за период от 30 дни, след което е била насочена за домашно лечение. След сваляне на гипсовата имобилизация на ищцата са били назначени два курса физиотерапия - общо 20 процедури. Бил издаден болничен лист за 20 дни за периода 13.11.2017 г. до 21.01.2018 г.

Полученото увреждане е в причинна връзка с механизма на възникване на процесното ПТП. От медицинската документация е видно, че възстановяването е продължило около 3 месеца. Вещото лице посочва, че в първите десетина дни след травмата има изразени болки, както и оток на пръстите, което е налагало ползването на болкоуспокояващи медикаменти. Движенията са били затруднени, още повече, че става дума за дясна ръка. Затруднено е било и самообслужването. След свалянето на гипсовата имобилизация, както и по време на физиотерапията отново се търпят болки до възстановяване обема на движенията.

Вещото лице е извършило преглед на 30.12.2019г. и рентгенова снимка. Констатирано е костно срастване, леко ограничено отклонение при движение навън и навътре в гривнената става. Запазен лъчев захват, запазено движение на пръстите, чувствителност на крайните фаланги. Не се налага повече оперативна намеса. Болки към момента няма.

От разпита на св. ======== и св.================ се установява че инцидентът е променил изцяло ежедневието на ищцата, като същата се чувствала депресирана, разстроена от факта, че някой трябва да се грижи за нея, тъй като тя била силно затруднена при извършване на ежедневните си дейности хранене, тоалет. Изпитвала неудобства, тъй като гипса тежал, страхувала се да не го намокри, имала оток на ръката, сърбеж. Вследствие на инцидента ищцата била изнервена, не можела да спи, стряскала се нощем. Към настоящия момент ищцата изпитвала болки в ръката при извършване на някои дейности, както и при промяна на времето.

Ищцата е депозирана пред Гаранционен фонд претенция за заплащане на обезщетение за причинените й вреди, заведено като щета № 210120 от 16.03.2018 г. След изтичане на тримесечния срок все още няма отговор по претенцията.

Установеното от фактическа страна мотивира следните изводи от правно естество :

            Правна квалификация на претендираните права – чл. 557, ал.1, т. 1 от КЗ.

Предявеният иск е допустим, а разгледан по същество е частично основателен.

 За да е налице отговорността на Гаранционен фонд на осн. чл.557, ал.1, т.1 от КЗ е необходимо кумулативно наличието на следните предпоставки : да е настъпило ПТП на територията на РБългария, причинено от водач, който е напуснал мястото на произшествието и е неидентифициран, чието виновно противоправно поведение е довело до настъпване на застрахователно събитие, да са причинени вреди, както и причинно – следствена връзка между тях.

По делото е установено наличието на изискуемите от закона предпоставки, ангажиращи отговорността на Гаранционен фон за изплащане на обезщетение на пострадалото лице. Установено е нанесен удар от неидентифициран автомобил на пешеходка, която пресича на обозначено за целта място – пешеходна пътека. Нарушаването на правилата за движение чл.119, ал.1 от ЗДвП, води до виновност в поведението на неизвестния водач на МПС, останал неидентифициран. Виновното и противоправно поведение на водачът на МПС е довело до причиняване на вреди, които са в пряка причинно – следствена връзка с процесното ПТП. Следва да бъде ангажирана отговорността на Гаранционния фонд, който  отговаря на извън договорно основание, с оглед възложената му от закона обезпечителна функция на правото на обезщетение на увредените лица при ПТП при условията на чл.557, ал.1, т.1 от КЗ.

Предвид възрастта на ищцата – 47 год., интензитета на претърпяните болки и страдания, продължителността на възстановителния период около 3 месеца, претърпяните неудобства и състоянието към момента, като справедливо обезщетение съобразно разпоредбата на 52 от ЗЗД следва да бъде присъдена общо сумата в размер на 10 000 лева. Размерът на застрахователното обезщетение за причинени неимуществени вреди се определя от съда общо за всички претърпени болки и страдания от ищеца по повод процесното ПТП. При определяне на размера на обезщетението съдът съобрази съдебната практика постановена при подобни случаи.

Върху дължимото обезщетение следва да бъде присъдена и законната лихва. Началния момент на дължимата лихва, следва да бъде определен след изтичане на законоустановения тримесечен срок за произнасяне по писмената претенция, а именно 17.06.2018г. до окончателното изплащане на задължението.

С оглед изхода на делото и съобразно правилата на чл.78 от ГПК в тежест на Гаранционен фонд следва да бъдат присъдени сторените от ищца разноски уважени до размер от 500лева – заплатено адвокатско възнаграждение.

Гаранционен фонд дължи 4% държавна такса върху определения размер на обезщетението за неимуществени вреди, а именно сумата 400 лв. и сумата 260 лева – възнаграждение на вещи лица.

 

 

Ръководен от гореизложеното, настоящия съдебен състав на Сливенският окръжен съд

Р     Е     Ш     И

 

ОСЪЖДА =================с БУЛСТАТ =======ъс седалище и адрес на управление гр.София, ул.“============“ № 2, ет. 4 ДА ЗАПЛАТИ на З.К.К. с ЕГН ********** *** сумата в размер на 10 000/десет хиляди/ лева - представляваща обезщетение за претърпените неимуществени вреди /болки и страдания/, вследствие на възникналото на 10.11.2017г. ПТП, ведно със законната лихва, считано от 17.06.2018г. до окончателното изплащане на задължението.

ОТХВЪРЛЯ претенцията до пълния претендиран размер от 50 000 лева като НЕОСНОВАТЕЛНА.

ОСЪЖДА ---------------с БУЛСТАТ ------------- със седалище и адрес на управление гр.София, ул.“=================“ № 2, ет. 4 ДА ЗАПЛАТИ на З.К.К. с ЕГН ********** *** сумата в размер на 500лева.

ОСЪЖДА ГАРАНЦИОНЕН ФОНД с БУЛСТАТ ********* със седалище и адрес на управление гр.София, ул.“Граф Игнатиев“ № 2, ет. 4 ДА ЗАПЛАТИ по сметка на СлОС сумата в размер на 400 лева - държавна такса и 260 лева – възнаграждение на вещи лица.

Решението може да бъде обжалвано в двуседмичен срок от съобщаването му на страните пред Бургаски Апелативен съд.

 

 

 

                                                           ОКРЪЖЕН СЪДИЯ :