Определение по дело №1858/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 742
Дата: 19 април 2019 г. (в сила от 10 май 2019 г.)
Съдия: Мария Бончева
Дело: 20193110201858
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 18 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

Номер …………                    Година  2019               Град Варна

                   

Варненският районен съд                    ХХІХ състав

На деветнадесети април      Година две хиляди и деветнадесета

В закрито заседание в следния състав:

                      

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Мария Бончева

                   

като разгледа докладваното от съдията

ЧНД № 1858 по описа на съда за 2019г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производство по делото е по реда на чл.243, ал.4 от НПК и е образувано възоснова на постъпила жалба от В. т. Ш. срещу постановление на прокурор Ат. А. при ВРП за прекратяване на наказателното производство по ДП №862/2017г. по описа на ІІІ РУП ОД МВР гр.Варна срещу Неизвестен извършител за престъпление по чл.293 А от НК.

          Наказателното производство е било образувано срещу   Неизвестен извършител за извършено деяние, наказуемо по чл. 293 А от НК. С постановление от 11.06.2018г. ВРП прекратява наказателното производство по  ДП №862/2017г. по описа на ІІІ РУП ОД МВР гр.Варна на основание чл.243 ал.1 т.1 от НПК.

           В жалбата се иска отмяна на постановлението на ВРП, като незаконосъобразно и необосновано.

След като прецени така депозираната жалба с оглед доказателствата събрани в производството по ДП №862/2017г. по описа на ІІІ РУП ОД МВР гр.Варна, съдът счита жалбата  за процесуално недопустима.

 В разпоредбата на чл.243 ал.3 от НПК законодателят изчерпателно е изброил кръга на лицата, които могат да обжалват постановлението за прекратяване на наказателното производство, а това са пострадалият и обвиняемият. Пострадал по смисъла на чл.74 от НПК е лицето претърпяло имуществени или неимуществени вреди от престъплението. Съставът на чл.293 А от НК не визира настъпването на определен противоправен резултат, от който да има пострадали по смисъла на НПК. Законодателят е инкриминирал неизпълнение на парично задължение, за което лицето е осъдено с влязло в сила съдебно решение в продължение на една година, като не е предвидил настъпването на имуществени или неимуществени вреди като елементи от състава на престъплението. Съставът на  чл.293 А от НК е в раздел престъпления срещу правосъдието. Законодателят е защитил правовия ред свързан с изпълнението на влезлите в сила съдебни решения. В този смисъл няма “пострадало лице” от престъплението по чл.293 А от НК-разследвано  по ДП №862/2017г. по описа на ІІІ РУП ОД МВР гр.Варна. Предвид констатираната липса на активна процесуална легитимация по смисъла на чл.243 ал.3 от НПК, за В. Ш. не съществува правна възможност да атакуват постановлението на ВРП за прекратяване на наказателното производство ДП №862/2017г. по описа на ІІІ РУП ОД МВР гр.Варна. Жалбата срещу това постановление е процесуално недопустима и образуваното въз основа на нея съдебно производство следва да бъде прекратено без произнасяне по съществото на наведените от жалбоподателите доводи за необоснованост и незаконосъобразност на обективираните в  постановлението правни изводи.

Съдът намира, че за жалбоподателите съществува правна възможност да реализират правата си по реда на чл.243 ал.9 от НПК.

 

Водим от гореизложеното съдът,

         

                                          О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по ЧНД№ 1858/19г. по описа на ВРС ХХІХ състав.

 

Определението подлежи на обжалване в 7 дневен срок от съобщаването му на страните пред ВОС.

 

 

         

                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: