Решение по дело №1415/2019 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 95
Дата: 5 февруари 2020 г. (в сила от 26 март 2021 г.)
Съдия: Чавдар Андреев Тодоров
Дело: 20191520101415
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 10 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№..............от 05.02.2020г., гр.Кюстендил

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Кюстендилският районен съд                                гражданска колегия,

На шестнадесети януари                                          две хиляди и двадесета                                                               година,

В публично заседание                                                       в следния състав:

 

 

Председател:Чавдар Тодоров

 

Секретар:Зоя Равенска

като разгледа докладваното от съдия Тодоров Гр.д.№1415  по описа на съда за 2019г., и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по искова молба, подадена от В.И.Н., с ЕГН **********, с адрес *** против Прокуратурата на Република България. Претендира се осъждане на ответника в производството за сума в размер на 9 000 лв.,представляваща обезщетение за неимуществени вреди от неоснователно повдигнато срещу него обвинение, за което с присъда по НОХД №703/2014г. е признат за невиновен и оправдан.

Твърди се, че срещу ищеца в производството било повдигнато обвинение за извършено престъпление.Било образувано наказателно от общ характер дело.С влязла в села присъда бил признат невиновен и оправдан.От тези действия на прокуратурата претърпял неимуществени вреди-страх от неоснователно осъждане, срам пред близки и познати, започнал да страни от обществото.Чувствал се неудобно и чувството ще че бъде осъден неоснователно му тежало.

На база гореописаното, ищецът е оценил преживените от него негативни емоции, описани по-горе, на стойност 9 000 лв., които претендира от страна на ответника в производството.

В срока по чл.131 ГПк е депозиран отговор от страна на ответника, в който изцяло е оспорен предявения иск.Твърди се, че претенцията е изцяло недоказана, евентуално завишена по размер.

 По делото са представени и приети като доказателства:  в качеството на свидетел е разпитан К.И., приложено е НОХД №703/2014г.

От описаните доказателства, по делото се установи следната фактическа обстановка:

По НОХД №703/2014г., образувано по внесен от КРП обвинителен акт, срещу В.Н. било повдигнато обвинение по чл.195, ал.1 т.3 пр.1, т.4 пр.1 вр.чл.194, ал.1 НК.Обвинението срещу ищеца е било, за това че на 07.01.2014г. от стопанска постройка /краварник/ със застроена площ от 631 кв.м., построена в поземлен имот №050007 в землището на с.Преколница, чрез разрушаване на преграда, здраво направена за защита на имот /свалена заедно с касата и пантите външна масивна врата с метален обков с размери 3.5/3.8 м., която била заключена с катинар/ и използване на моторни превозни средства-4 бр. самосвали и 1 бр. багерче, наети от строителна фирма „Рила“ ЕООД, отнел чужди движими вещи-около 40 тона прегоряла кравешка оборска тор на стойност 1000 лв. от владението на собствениците Н.К. М. и Ц. Б. Ц., без ничие съгласие и с намерение противозаконно да ги присвои.

По делото са проведени 9 бр. съдебни заседания, като с присъда от 27.10.2015г. ищецът в настоящето производство е признат за невиновен и оправдан по описаното обвинение.

По протест на КРП е образувано ВНОХД №524/16г., като с решение от 10.05.2015г. изцяло е потвърдена присъдата на КРС.

От показанията на свидетеля И., по делото се установи, че ищецът изпитвал срам и притеснения през времетраенето на делото, затворил се в себе си, спрял да общува с роднините си.

Предвид установеното от фактическа страна, съдът счита, че са налице предпоставките на чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ за ангажиране на отговорността на ответната Прокуратура на Република България за нанесените на ищеца неимуществени вреди във връзка с воденото срещу него наказателно производство по обвинение в престъпление, за което е бил оправдан с влязла в сила оправдателна присъда. За определяне на размера на дължимото на ищеца обезщетение за установените по делото неимуществени вреди, съдът следва да вземе предвид, че производството срещу ищеца е продължило от 22.08.2014г. до 10.05.2016г., без данни по делото за продължителност на досъдебното производство, който период, макар и разумен за конкретното наказателно производство, представлявал значителен период от живота на ищеца, в който последният е бил подложен на стреса от наказателното преследване и страха от неизвестността на изхода му. Следва да се отчете, че обвинението е за тежко престъпление по смисъла на чл. 97, т. 7 от ДР на НК, за което се предвиждало наказание лишаване от свобода от 1 до 10 години.

В съответствие с константната съдебна практика, включително на ВКС, намерила израз в ППВС № 4/1964 г., както и в установената задължителна практика на ВКС, формирана по реда на чл. 290 от ГПК, понятието "справедливост" по смисъла на чл. 52 от ЗЗД не е абстрактно, а е свързано с преценката на редица конкретни, обективно съществуващи при всеки отделен случай обстоятелства, които следва да се вземат предвид от съда при определяне на обезщетението за неимуществени вреди. Такива обстоятелства са вида, характера, интензитета и продължителността на увреждането, съпоставени със състоянието на ищеца преди него. Конкретно при исковете по чл. 2, ал. 1, т. 3 ЗОДОВ такива, правнорелевантни обстоятелства за определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди, са: тежестта на повдигнатото обвинение, дали то е за едно или за няколко отделни престъпления, дали ищецът е оправдан (респ. - наказателното производство е прекратено) по всички обвинения или по част от тях, а по други е осъден, продължителността на наказателното производство, включително дали то е в рамките или надхвърля разумните срокове за провеждането му, дали е взета и вида на взетата мярка за неотклонение; както и по какъв начин всичко това се е отразило на ищеца - има ли влошаване на здравословното му състояние и в каква степен и от какъв вид е то, конкретните преживявания на ищеца, и изобщо - цялостното отражение на предприетото срещу него наказателно преследване върху живота му - семейство, приятели, професия, обществен отзвук, включително предизвикан от оповестяване на повдигнатото обвинение чрез медиите и пр. В този смисъл, неимуществените вреди са конкретно определими и присъденото парично обезщетение за тях следва да съответства на необходимостта за преодоляването им, следва да е достатъчно по размер за репарирането им - в съответствие с общоприетия критерий за справедливост и с оглед особеностите на конкретния случай, като същевременно обезщетението не следва да надвишава този достатъчен и справедлив размер, необходим за обезщетяването на конкретно претърпените неимуществени вреди, които могат, и поначало са различни във всеки отделен случай, тъй като част от гореизброените критерии и обстоятелства, релевантни за определяне размера на дължимото обезщетение, могат да са подобни или дори еднакви (по вид или в количествено измерение) при съпоставка на отделни случаи, но изключително рядко те могат да са идентични изцяло.

При определяне размера на дължимото обезщетение, съдът отчете доказания факт, че ищецът е изпитвал срам и притеснения, затворил се в себе си и спрял да общува с роднини.От друга страна, съдът отчете и съдебното минало на ищеца, видно от представената от ответника справка за съдимост.ищецът е бил осъждан 6 пъти и реабилитиран в производство по чл.87 НК. Следва да се посочи, че съгласно установената съдебна практика, данните за предходните осъждания са релевантно относно преценката за размера на дължимото обезщетение обстоятелство, което винаги се взема пред вид. Когато към момента на повдигане на обвинение към едно лице, то вече е било осъждано /без да е необходимо да се изследва кога, при какви мерки за неотклонение, какъв е резултата от тези осъждания и вида на повдигнатите обвинения/, това "обстоятелство следва да бъде отчетено при преценка на личността му, с оглед по - ниския интензитет на усещането за накърнено лично достойнство, добро име и чувство за справедливост от процесните обвинения, в сравнение с лице, което никога не е било обект на успешно проведено наказателно преследване"/вж. решение по гр. д № 919/2017 г. на ІІІ г. о. /.

При преценка на гореизложеното и доканите в производството факти-продължителност на съдебното производство, тежестта на повдигнатото обвинение, изпитания срам и затваряне в себе си и от друга страна съдебното минало на ищеца, съдът счита, че справедливо и обосновано е за претърпените от ищеца неимуществени вреди да се присъди обезщетение в размер на 3 000 лв., като до пълния предявен размер от 9 000 лв., предявения иск като неоснователен следва да се отхвърли.Сумата по определеното от съда обезщетение се дължи ведно със законна лихва от датата на поване на исковата молба /10.07.2019г./, каквато е претенцията на ищеца в производството.

При горните изводи и на основание чл.78, ал.1 ГПК, ответникът дължи на ищеца деловодни разноски, съразмерно с уважената част от иска, а именно сумата от 503.33 лв.

 

 

 

 

 

 

 

 

Водим от горното, съдът

РЕШИ:

Осъжда Прокуратурата на Република България, гр.София, бул.”Витоша” №2 да заплати на В.И.Н., с ЕГН **********, с адрес *** сумата от 3 000 лв.-обезщетение за неимуществени вреди, причинени от незаконно обвинение по НОХД №703/2014г. на КРС, по което е оправдан, ведно със законна лихва, считано от 10.07.2019г. до окончателното изплащане, като до пълния размер на иска от 9 000 лв., отхвърля като неоснователен.

Осъжда Прокуратурата на Република България, гр.София, бул.”Витоша” №2 да заплати на В.И.Н., с ЕГН **********, с адрес *** деловодни разноски в размер на 503.33 лв., съразмерно с уважената част от иска.

Решението подлежи на обжалване 2 седмичен срок от връчването му на страните пред ОС гр.Кюстендил.

Районен съдия: