Определение по дело №17024/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1436
Дата: 18 януари 2019 г.
Съдия: Мария Георгиева Бойчева
Дело: 20181100517024
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 20 декември 2018 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

гр. София, 18.01.2019 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, VІ Търговско отделение, ЧЖ, в закрито заседание на осемнадесети януари две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                               

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЕНЕТА ЦВЕТКОВА

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ БОЙЧЕВА

                                                                                  РУМЯНА СПАСОВА

    

като разгледа докладваното от съдия Бойчева частно гражданско дело № 17024 по описа за 2018 г. на Софийски градски съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 435 от ГПК.

Подадена е жалба от 09.11.2018 г. от длъжника К.Б.М., ЕГН **********, срещу действия на ЧСИ У.Д., с рег. № 858 на КЧСИ, с район на действие – СГС, по изпълнително дело № 20188580400584.

В дадения срок взискателят Т.С. ЕАД, ЕИК *********, не е подал възражение срещу жалбата.

Представени са мотиви по чл. 436, ал. 3 от ГПК от частния съдебен изпълнител.

 

Софийски градски съд, като прецени доказателствата по делото и доводите на страните, намира следното:

Съобщението за образуваното изпълнително дело, дължимите суми по изпълнителното дело и наложените обезпечителни мерки (запор върху трудовото възнаграждение и върху банкови сметки в У.Б. АД), ведно с препис от подлежащия на изпълнение акт, е изпратено на длъжника на постоянния адрес. Връчителят е удостоверил, че е посетил адреса на 31.07.2018 г. не е открил адресата или съседи за информация и е оставил телефон за връзка, на 02.08.2018 г. не е открил адресата и е оставил телефон за връзка, на 29.09.2018 г. е посетил адреса и не е открил адресата и е залепил уведомление на входната врата на адресата/входната врата на сградата, нямал е достъп до пощенската кутия. В приложеното по изпълнителното дело уведомление е посочено, че двуседмичния срок по чл. 47 от ГПК е изтекъл на 15.10.2018 г.

Съобщението за образуваното изпълнително дело, дължимите суми по изпълнителното дело и наложените обезпечителни мерки (запор върху трудовото възнаграждение и върху банкови сметки в У.Б. АД), ведно с препис от подлежащия на изпълнение акт, е изпратено и връчено на длъжника на 26.10.2018 г., чрез работодателя Д. ООД (чрез М.И.със задължение да го предаде).

Съгласно нормата на чл. 436, ал. 1 от ГПК, жалбата се подава чрез съдебния изпълнител до окръжния съд по мястото на изпълнението в едноседмичен срок от извършване на действието, ако страната е присъствала при извършването му или ако е била призована, а в останалите случаи - от деня на съобщението.

С оглед на това съдът намира, че частната жалба е подадена в срок.

Съгласно разпоредбата на чл. 435, ал. 2 от ГПК, длъжникът може да обжалва постановлението за глоба; насочването на изпълнението върху имущество, което смята за несеквестируемо; отнемането на движима вещ или отстраняването му от имот, поради това, че не е уведомен надлежно за изпълнението; отказа на съдебния изпълнител да извърши нова оценка по реда на чл. 468, ал. 4 и чл. 485 от ГПК; определянето на трето лице за пазач, ако не са спазени изискванията на чл. 470 от ГПК, както и в случаите по чл. 486, ал. 2 от ГПК; отказа на съдебния изпълнител да спре, да прекрати или да приключи принудителното изпълнение; разноските по изпълнението.

Съгласно чл. 435, ал. 3 от ГПК длъжникът може да обжалва постановлението за възлагане поради това, че наддаването при публичната продан не е извършено надлежно или имуществото не е възложено по най-високата предложена цена.

В случая в жалбата, с която е сезиран съдът в настоящето производство, се сочат пороци на подлежащия на изпълнение акт и се навеждат доводи, че тя не е абонат на Т.С. ЕАД. Сочи се, че баща й не е живял на адреса, поосочен от заявителя и не е бил нито собственик, нито потребител на имота. Жалбоподателят К.Б.М. сочи, че не е била уведомена за гр.д. № 77636/2015 г., в противен случай щяла своевременно да посочи, че не е абонат на ищцовата фирма и е в периода за обмисляне дали да приеме наследството на баща й. Сочи, че не би могла да бъде осъдена, но съдебният изпълнител си е спестил призовката за доброволно изпълнение, не я е търсил на домашния адрес и е наложил запор на трудовото й възнаграждение.

Съдът намира, че сочените от жалбоподателя пороци касаят производството по издаване на изпълнителен лист. Същите не могат да се субсумират под нормата на чл.435, ал.2 и ал. 3 от ГПК, определяща кръга на лимитативно посочените действия на съдебния изпълнител, подлежащи на самостоятелен съдебен контрол.

По изложените съображения съдът намира, че жалбата на К.Б.М. е недопустима и следва да бъде оставена без разглеждане.

 

Водим от изложеното, СЪДЪТ

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба от 09.11.2018 г. от длъжника К.Б.М., ЕГН **********, срещу действия на ЧСИ У.Д., с рег. № 858 на КЧСИ, с район на действие – СГС, по изпълнително дело № 20188580400584 по неговия опис.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Софийски апелативен съд в едноседмичен срок от връчването му.

 

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: 

 

 

                                                                        ЧЛЕНОВЕ: 1.           

 

 

                                                                                         2.