Определение по дело №388/2019 на Районен съд - Тетевен

Номер на акта: 16
Дата: 29 януари 2020 г. (в сила от 28 февруари 2020 г.)
Съдия: Ани Борисова Георгиева
Дело: 20194330200388
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 декември 2019 г.

Съдържание на акта

П   Р   О   Т   О  К   О  Л

 

гр.Тетевен, 29.01. 2020 год.

Тетевенският районен съд          в публично  съдебно заседание на двадесет и  девети  януари 2020 год. В състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:А.Г.

                                     Съдебни заседатели:

 

при участието на секретар: П.Г.

и прокурорът - районният прокурор К.К.

сложи за разглеждане   Дело Н.А.Х. - АНП 

№ 388 по описа за 2019 год.

Докладвано  от Председателя

На именното повикване в 14.00 часа

 

              Районна прокуратура – Тетевен, редовно призована, явява се представител  районният прокурор К.К..

             Привлеченият – обвиняемият Т.П.Н.  - редовно призован, призовката е връчена  лично, не се явява, за него се явява защитник адвокат С.С. от ЛАК с пълномощно от ДП.

             Адв.С.: Няма да се яви подзащитният ми е болен, уведомен съм от родителите му, същият е в болница. Ще представим доказателства, ако е необходимо.

             Становище по даване ход на делото:

             Районният прокурор К. К.: Да се  даде ход на делото.

            Адв. С.  С.:  Няма процесуални пречки, да се даде ход в отсъствие на подзащитния ми.

           Съдът счита, че ход на делото не следва да се дава.

           Съдът след като се запозна с внесеното постановление на Районна прокуратура Тетевен за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание  на Т.П.Н., ЕГН: **********,***, за престъпление по чл.354а, ал. 5, във вр. ал. 3, т.1, предложение 1 от НК, намира следното:

        Съгласно чл.375 от НПК, когато прокурорът установи, че са налице основанията на чл.78а от НК, той внася делото в съответния първоинстанционен съд с мотивирано постановление, с което прави предложение за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. Именно с това постановление прокурорът се произнася по съществото на делото и в случая то изпълнява ролята на обвинителен акт, поради което следва да отговоря на същите изисквания. В настоящият случай съдържанието на постановлението на прокурора, с което е направено предложение за освобождаване на обвиняемия от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, не отговаря на изискванията за годен да обоснове надлежно обвинение пред съда срещу обвиняемото лице процесуален документ, доколкото неговото съдържание не отговаря на изискванията, регламентирани в чл. 375 от НПК и в Тълкувателно решение № 2/2002 г. на ОСНК на ВКС, (което според настоящия съд в пълна степен важи и при изготвяне на постановлението на прокурора по чл. 375 от НПК). Този извод на съда се основава на систематическото тълкуване разпоредбите на НПК, където в чл.199, ал.1 НПК е посочено, че в досъдебното производство прокурорът и разследващите органи се произнасят с постановления, а в ал.2 на същият член са посочени реквизитите, които следва да съдържат тези постановления. Вярно е, че в Глава Двадесет и осма от НПК, регламентираща диференцираната процедура за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание, няма препращаща норма към общите правила. Независимо от това обаче, съгласно т. 17 от Постановление № 7/85 г. по Н.Д. № 4/85г. на Пленума на ВС, (което независимо от приемането на нов НПК не е загубило валидността си, доколкото принципите и правилата за разглеждане на делата по този ред са възпроизведени и в НПК, действащ от 2006г.), за неуредените със специални правила въпроси се прилагат съответните правила на НПК.

          В случая, доколкото се касае до решаване на въпроса от съдията – докладчик допуснато ли е на досъдебното производство отстранимо съществено нарушение на процесуални правила, довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия, внесеното постановление практически не съдържа обстоятелствена част, в която да има анализ на събрания доказателствен материал, а на базата на това е  формулирана обвинителна теза, както и становище на обвинението на кои от събраните доказателства дава вяра и на кои не.

           По делото са разпитани значителен брой свидетели, в постановлението липсва анализ и позоваване на каквито е да е гласни доказателства. Член 375 от НПК императивно изисква постановлението да е мотивирано, тоест да отговаря на изискванията на които, по силата на член 246 от същия кодекс следва да отговаря обвинителния акт.

            В настоящият случай на досъдебно производство при привличане на обвиняемия към наказателна отговорност и при изготвяне на постановлението, дало повод за образуване на настоящото производство, са допуснати съществени отстраними процесуални нарушения, ограничаващи правото на защита на обвиняемия. Постановлението, с което се прави предложение за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание следва да има същото съдържание, както обвинителния акт, като правилата за това са регламентирани в разпоредбата на чл.246 НПК. В това производство чрез постановлението, с което се прави предложение за освобождаване от наказателна отговорност, следва да се формулира така обвинението, че да определи предмета на доказване от гледна точка на извършеното престъпление и участието на обвиняемия в него и по този начин да се поставят основните рамки на процеса на доказване и осъществяване на правото на защита. В обстоятелствената част на постановлението прокурорът задължително трябва да посочи фактите, които обуславят съставомерността на деянието и участието на обвиняемия в осъществяването му. Към тях се отнасят и времето на извършването му, като часът на извършване на деянието липсва и в постановлението за привличане на обвиняемия и в постановлението на прокурора . Липсата на посочване на всички факти, които определят времевия период на извършване на твърдяното деяние съставлява съществено нарушение на процесуалните правила. В конкретния случай, се твърди, че обвиняемият Т.Н. е осъществявал деянието на 03.09.2019 г.  в гр. Тетевен на ул.„Емил Марков”, пред дом №9, като наркотичното вещество било намерено при личен обиск предприет от органите на МВР. В постановлението не е описано кога по кое време на денонощието е извършен обиска, от кои лица служители на МВР, къде е открит точно у лицето наркотика, не е коментирана и експертизата по делото, на кои доказателства прокурора дава вяра и на кои не дава.  Така както е посочено и в диспозитивната, а в случая и мотивната част на постановлението, дало повод за образуване на настоящото производство, а именно води до объркване, тъй като може да се разбира към момента на предявяване на постановлението за привличане към наказателна отговорност в досъдебното производство в което от своя страна липсва часът на извършване на деянието, към момента на депозиране на предложението в което липсва също час на извършване на деянието, с което се прави предложение за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание или към момента на постановяване на крайния съдебен акт във всяка една инстанция до приключване на наказателното производство с влязъл в сила съдебен акт.

           Така допуснатите в хода на досъдебното производство процесуални нарушение са съществени, тъй като са довели до накърняване правото на защита на обвиняемия. От друга страна те са и отстраними посредством ново привличане на обвиняемия, в което освен датата и мястото следва да се посочи и часът на извършване на деянието, както и изготвяне на  ново постановление, което да отговаря на законовите изисквания, а именно по отношение на обстоятелствената му част и диспозитив.

            С оглед на всичко изложено, производството по настоящото дело следва да бъде прекратено и делото да бъде върнато на прокурора за отстраняване на посочените процесуални нарушения, в този смисъл и Определение  от 16.07.2019г по ВЧНД № 276/2019г. на ОС - Ловеч.

  Мотивиран от горното и на основание чл.377, ал.1 от НПК, съдът

 

 

                               Р А З П О Р Е Ж Д А:

 

         ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по АХНД № 388/2019 г. по описа на ТРС.

         ВРЪЩА делото на прокурора при РП-Тетевен  за отстраняване на допуснатите процесуални нарушения, съобразно обстоятелствената част на разпореждането.

 

        Разпореждането подлежи на обжалване и протестиране в 7-дневен срок от днес  пред Окръжен съд – Ловеч - за явилите се и присъстващи в залата лица  -  защитникът и прокурорът, а за обвиняемия  - от дата на съобщението.

                  Протоколът се написа в съдебно заседание и същото се закри в 14.18 часа.

 

 

 

                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ:

                                                СЕКРЕТАР: