Решение по дело №12861/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7091
Дата: 18 октомври 2019 г. (в сила от 18 октомври 2019 г.)
Съдия: Десислава Николаева Зисова
Дело: 20191100512861
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 4 октомври 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр. София, ……2019 г.

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито заседание в състав:

Председател: Георги Иванов

       Членове: Валерия Банкова

 Десислава Зисова

 

като разгледа докладваното от съдия Десислава Зисова ч.гр.д. №12861/2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.435 и сл. ГПК.

            Образувано е по жалба от Ч.Е.Б. АД – длъжник по изп.д. №20197850400253 срещу постановление на съдебния изпълнител за определяне на разноските, в частта му относно разноските на взискателя за адвокатско възнаграждение и определените такси по Тарифата към ЗЧСИ в размер на 184,31 лв. – за сумата над 84 лв.

            Жалбоподателят поддържа, че постановлението за разноските е незаконосъобразно, а определеното адвокатско възнаграждение на взискателя – прекомерно.

            Взискателят оспорва жалбата.

            В мотивите си съдебния изпълнител сочи, че постановлението за разноските е правилно, като същите са разпределени както следва:

230 лв. за адвокатско възнаграждение,

24 лв. с ДДС – такса по т.1 от ТТР към ЗЧСИ

24 лв. с ДДС – такса по т.3 от ТТР към ЗЧСИ

48 лв. с ДДС – такси от т.5 от ТТР към ЗЧСИ

18 лв. с ДДС – такса по т.9 от ТТР към ЗЧСИ

72 лв. с ДДД – пропорционална такса по т.26 от ТТР към ЗЧСИ.

           

Въззивният съд намира следното:

1. Възраженията на жалбоподателя за прекомерност на адвокатското възнаграждение на взискателя са основателни. Единственото процесуално действие, извършено от представителя на взискателя, е да подаде молба за образуване на изпълнителното производство. По силата на чл.10, т.1 от Наредба №1/2004 г. за минималните адвокатски възнаграждения, за образуване на изпълнително дело, възнаграждението е в размер на 200 лв. Други действия по делото не са извършвани и правната помощ, предоставена от адвоката, се е изчерпала с образуване на делото и посочване на начина на изпълнение, което е задължително съдържание на молбата съгласно чл.426, ал.2 ГПК. Поради това адвокатското възнаграждение, уговорено с представения договор за правна помощ в размер на 230 лв. се явява прекомерно. Съобразявайки всичко това съдът приема, че на взискателя следва да се присъди адвокатско възнаграждение в размер на 200 лв. Поради това обжалваното постановление, в частта относно адвокатското възнаграждение, следва да се отмени за разликата над тази сума.

 

2. Възраженията на жалбоподателя за незаконосъобразност на обжалвания акт в частта относно определените такси по Тарифата за таксите и разноските към ЗЧСИ са частично основателни. Съгласно чл.79 ГПК разноските по изпълнението са за сметка на длъжника, с изключение на случаите на прекратено изпълнително производство или изоставяне на изпълнителните действия, съответно – неприложени изпълнителни способи. От съдържащата се в изпълнителното производство сметка, обективирана в поканата за доброволно изпълнение и в постановлението от 03.09.2019 г., определените от съдебния изпълнител такси, дължими от длъжника, са както следва:

24 лв. с ДДС – такса по т.1 от ТТР към ЗЧСИ

6 лв. с ДДС – такса по т.3 от ТТР към ЗЧСИ

24 лв. с ДДС – такса от т.5 от ТТР към ЗЧСИ

18 лв. с ДДС – такса по т.9 от ТТР към ЗЧСИ

74,33 лв. с ДДД – пропорционална такса по т.26 от ТТР към ЗЧСИ.

Таксата по т.1 от ТТР към ЗЧСИ е проста такса, размерът й с начислено ДДС е 24 лв. и същата е правилно определена.

Таксата по т.3 от ТТР към ЗЧСИ е за извършване на справки за длъжника и неговото имущество – в размер на 5 лв. Съдебния изпълнител е определил такса в размер на 6 лв. с ДДС – справката е с писмо до НАП относно наличието на задължения на длъжника, която е извършена. Ето защо таксата по чл.3 от ТТР към ЗЧСИ е в размер на 6 лв. с ДДС е дължимата от длъжника.

Таксата по т.5 от ТТР към ЗЧСИ – за връчване на покана, призовка, препис от жалба, уведомление или книжа, е във връзка с връченото на длъжника съобщение за образувано изпълнително дело – покана за доброволно изпълнение, размерът й с начислено ДДС е 24 лв. и същата е правилно определена.

Таксите по т.5 от ТТР към ЗЧСИ – за връчване на съобщение за прекратяване на делото до страните – в размер на 48 лв. с ДДС, не се дължат – изпълнителното производство не е прекратено, действието, за което се събират таксите не е извършено, поради това и такси за неизвършено действие не могат да се начисляват в тежест на длъжника. Постановлението в тази му част следва да се отмени.

Таксата по т.9 от ТТР към ЗЧСИ е за налагане на запор без извършване на опис - в размер на 15 лв. Съдебният изпълнител е определил такса в размер на 18 лв. с ДДС за един наложен запора. По делото се установява, че запорно съобщение е изпратено. Както бе посочено по-горе, съгласно чл.79 ГПК разноските за приложените изпълнителни способи се възлагат в тежест на длъжника. Ето защо длъжникът следва да понесе разноските за запора в размер на 18 лв. с ДДС.

Таксата по т.26 от ТТР към ЗЧСИ е определена от съдебния изпълнител в размер на 74,33 лв. Основателни са доводите на жалбоподателя за незаконосъобразност на обжалвания акт в частта относно определената такса по чл.26 от Тарифата. Размерът на дължимата такса се определя съобразно сбора на присъдените вземания, посочени в изпълнителния лист - при изчислението й (в размера на паричното вземане, от което се определя) не се включват разноските за адвокатско възнаграждение за изпълнителното производство на взискателя. Това следва пряко от забележките към чл.26 ТТРЗЧСИ и по-специално – т.4, съгласно която в размера на паричното вземане не се включват авансовите такси. Авансовите такси, платими от взискателя, и направените от него разноски за адвокат имат един и същи характер – представляват разноски за изпълнителното производство, които той прави в рамките на изпълнителното дело и които съгласно чл.79, ал.1 ГПК са за сметка на длъжника. И макар да се събират от съдебния изпълнител в рамките на изпълнителното производство, те не се включват в „паричното вземане“, съобразно което се изчислява таксата по чл.26 от Тарифата. Ето защо таксата следва да се определи от сумата, посочена в изпълнителния лист – 300 лв. и размерът й е 30 лв. или 36 лв. с ДДС. Обжалваното постановление следва да се отмени за разликата над 36 лв. до определения размер от 74,33 лв.

 

По изложените съображения, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ постановление на съдебния изпълнител от 03.09.2019 г. по изп.д. №20197850400253, в частта за присъждане на разноски за адвокатско възнаграждение на взискателя над сумата от 200 лв. до определения размер от 230 лв., в частта за определяне на таксата по т.5 ТТРЗЧСИ над сумата от 24 лв. до определения размер от 72 лв., в частта за определяне на таксата по т.9 ТТРЗЧСИ над сумата от 36 лв. до определения размер от 74,33 лв. като вместо това постановява:

ОПРЕДЕЛЯ размер на разноските на взискателя за адвокатско възнаграждение - за сумата от 200 лв.

ОПРЕДЕЛЯ размер на таксата по т.5 ТТРЗЧСИ за връчване на покана за доброволно изпълнение - за сумата от 24 лв. с ДДС.

ОПРЕДЕЛЯ размер на таксата по т.9 ТТРЗЧСИ - за сумата от 36 лв. с ДДС,

като ОПРЕДЕЛЯ общ размер на разноските за изпълнителното производство в размер на 200 лв. за разноски за адвокатско възнаграждение и 108 лв. за разноски за такси,

като ОТХВЪРЛЯ жалбата в останалата й част.

 

Решението е окончателно.

 

 

Председател:                                                Членове: 1.

 

 

      2.