Разпореждане по дело №532/2017 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 1415
Дата: 20 април 2017 г.
Съдия: Димитър Борисов Бишуров
Дело: 20175220200532
Тип на делото: Наказателно от частен характер дело
Дата на образуване: 5 април 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

        РАЗПОРЕЖДАНЕ

гр.Пазарджик, 20.04.2017 год.

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, ХІV състав, в закрито заседание на  20.04.2017 година, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ДИМИТЪР БИШУРОВ

 

като разгледа материалите по НЧХД № 532  по описа на съда за 2017 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

          Наказателното производство от частен характер е образувано по  постъпилата в Районен съд-гр.Пазарджик на 05.04.2017 год. тъжба от Р. С. Г., ЕГН **********, в момента лишен от свобода в Затвора-Пазарджик, против Т.Х.Я., А. И.В., Н. З.К., К.Ю.А. и З. З. А., в момента лишени от свобода в Затвора-Пазарджик, за извършено  престъпление  по чл.130 от  НК.

          Съдът счита, че са налице основания за прекратяване на образуваното наказателно производство от ЧХ по смисъла на чл.250 ал.1, т.1, предл. последно във вр. с чл.24 ал.4, т.2 от НПК, т.к. подадената тъжба не отговаря на изискванията на чл.81 от НПК.

С разпореждане от 10.04.2017г. съдът е оставил подадената частна тъжба без движение, като е дал седем дневен срок на тъжителя да отстрани нередовностите в нея.

При оставянето на тъжбата без движение съдът е посочил, конкретните нередовности, които обобщено са се изразявали в това, че описаната фактология в нея е изключително лаконична и не съдържа в достатъчна степен обстоятелствата, при които е било извършено твърдяното престъпление /време, място, начин/, ясно посочване на имената на участниците в престъплението, в какво се е изразило участието на всяко от тях, какъв е бил характерът на причинените телесни повреди. Като последна нередовност на тъжбата и основание за оставянето й без движение, съдът е изтъкнал на стр.3-та от разпореждането и това, че не е била внесена държавна такса в размера на 12 лева за образуването на наказателно производство от частен характер, което пък е задължително по силата на чл.187 ал.2 от НПК, във вр. с чл.81 ал.1, изр.последно от НПК.

Въпросното разпореждане за оставянето на тъжбата без движение е било съобщено лично на тъжителя на 11.04.2017г., като даденият 7-дневен срок за отстраняване на нередовностите е изтекъл на 18.04.2017г. – работен ден вторник. На същата дата тъжителят е изпратил по пощата от Затвора Пазарджик допълнение към тъжбата си, което е получено в ПРС на 19.04.2017г. и регистрирано с вх.№ 8079/19.04.2017г.

Съдът констатира, че с това писмено допълнение към тъжбата не всички  нейни нередовности са били отстранени, което налага прекратяване на настоящото наказателно производство.

Нито към тъжбата, нито към нейното допълнение е приложен документ за внесена ДТ. В допълнението даже не се коментира въпросът защо ДТ не е била платена. Вярно е, че тъжителят и понастоящем е лишен от свобода, но ако по тази причина за него е имало някакви обективни пречки за внасянето на ДТ, то той е следвало своевременно, т.е. в срока за отстраняването на нередовности, да изтъкне същите пред съда, респ. до поиска удължаване на срока, за да  отстрани на тази нередовност, като предложи друго удобно за него време и начин на плащане на ДТ /например в деня на провеждане на о.с.з. в Съдебната палат или др. под./.

Съгласно разпоредбата на чл.187 ал.2 от НПК, разноските по дела да престъпления, които се преследват по тъжба на пострадалия се внасят предварително от частния тъжител. В случая тъжителят не е внесъл въпросната такса, като не е налице и някоя от хипотезите по чл.5 от ЗДТ за освобождаване от държавна такса.

Съгласно чл.81 ал.1 от НПК, за да се образува дело, тъжбата на пострадалия от престъплението следва да отговаря на всички предпоставки, вкл. и да бъде внесена държавна такса, за което се прилага документ. Същото се отнася и за жалбата, подлежаща на разглеждане от въззивния съд. Вече бе посочено, че няма предвидена от законодателя норма, според която лицето, което желае по повод на подадена от него тъжба, да повдига и да поддържа обвинение пред съда като частен тъжител, да има право да бъде освободено от внасяне на държавна такса. Действащият НПК /за разлика от ГПК, неприложим в случая по аналогия/, не предвижда възможност за освобождаване  от  ДТ. Основанието за дължимостта на държавната такса от страна на частния тъжител намира отражение в цитираната вече разпоредба на чл.81 ал.1, изр. 2-ро от НПК и т.9 от Раздел А от Тарифа № 1 към Закона за държавните такси за таксите, събирани от съдилищата, прокуратурата, следствените служби и Министерството на правосъдието.

В същата насока е и утвърдената съдебна практика, включително такава и на ВКС /Определение № 62/07.04.2011 г. по ЧНД № 1244/2011 г. на ІІ н.о.  и  Решение № 228 от 19.04.2011 г. на ВКС по н. д. № 1352/2011 г., II н.о./.

С оглед на горното и на основание чл.250 ал.1, т.1 във вр. с чл.24 ал.4, т.2 от НПК, Пазарджишкия районен съд, 

 

РАЗПОРЕДИ :

 

ПРЕКРАТЯВА наказателното  производство по НЧХД № 532/2017 г. по описа на РС-Пазарджик.

 

Препис от разпореждането да се изпрати на частния тъжител.

 

Разпореждането подлежи на обжалване в 15 дневен срок от съобщаването му пред Пазарджишкия окръжен съд.

                                                 

                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: