Решение по дело №9/2021 на Районен съд - Царево

Номер на акта: 260049
Дата: 2 април 2021 г. (в сила от 28 юни 2021 г.)
Съдия: Мария Атанасова Москова
Дело: 20212180200009
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е 

 

 

                                            02.04.2021г.                    гр.Царево

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Царевският районен съд                                                     наказателен състав

На девети март                                         две хиляди двадесет и първа година

В публичното заседание в следния състав:

                                                     Председател: М. Москова

секретар Нели Стоянова,

като разгледа докладваното от съдия Москова НАХД №9/2021г. по описа на РС-Царево, за да се произнесе взе предвид следното :

 

Образувано е, по жалба на Д.Г.Б., ЕГН **********, против наказателно постановление № 251а-423/16.10.2020г. на Директора на Областна дирекция на МВР– Бургас, с което на Д.Г.Б. с ЕГН ********** за нарушение на  чл. 209а ал. 1 във вр. с чл. 63 ал. 1 от Закона за здравето, във връзка с точка I, подточка 9 от заповед № РД-01-124/ 13.03.2020г. допълнена със заповед № РД-01-197/ 11.04.2020 г. на Министъра на здравеопазването, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 300.00 лева на основание  чл. 209а ал. 1 от Закона за здравето.

В жалбата се излагат съображения за процесуална незаконосъобразност на наказателното постановление. Изтъкват се доводи за допуснати съществени процесуални нарушения при провеждане на административно наказателното производство, в хода на което е издадено обжалваното наказателно постановление, както и противоречие на същото с материалния закон. Поради изложените причини, се иска от съда да  отмени атакуваното НП.

В с.з., за жалбоподателя, редовно призован, се явява адв.Б., която поддържа жалбата.

Ответникът по жалбата, редовно уведомен, не изпращат представител.

По делото бяха събрани множество писмени доказателства. Разпита се актосъставителя.

Съдът, като взе предвид събрания по делото доказателствен материал, намира за установено от фактическа страна следното:

На 29.04.2020 год. актосъставителя Г.Б. ***, изпълнявал задълженията си по опазване на обществения ред на територията на община Царево. На 29.04.2020 г. около 11.40 часа св.Б. установил, че Д.Г.Б. се намира на открито обществено място - разхожда се на ул. “Михаил Герджиков“ в близост до паркинга на магазин “ЛИДЛ“ в гр. Царево, без поставена защитна маска за лице или друго средство, покриващо носа и устата, с което е нарушил въведената в т.1, подточка 9 от заповед № РД-01-124/13.03.2020 г., допълнена със заповед № РД-01-197/11.04.2020г. на министъра на здравеопазването противо-епидемична мярка по чл.63. ал.1 от Закона за здравето, а именно: „Всички лица, които се намират на закрити или открити обществени места ... са длъжни да имат поставена защитна маска за лице... или друго средство, покриващо носа и устата“, с което виновно е нарушил чл.209а, ал.1 във вр. с чл.63, ал.1 от Закона за здравето, във връзка с точка I, подточка 9 от заповед РД-01-124/13.03.2020 г., допълнена със заповед № РД-01-197/11.04.2020 г., изменена със заповед № РД-01-236/24.04.2020 г. на министъра на здравеопазването.

Актосъставителят съставил срещу жалбоподателя акт за установяване на административно нарушение № 302а-133/04.05.2020г., в който било описано извършеното нарушение ясно, точно и изчерпателно. Наказващият орган, въз основа на съставения АУАН, издал обжалваното наказателно постановление, в което административното нарушение е описано и квалифицирано по същия като в АУАН начин.

Изложената фактическа обстановка, съда установи по безспорен начин от събраните по делото писмени доказателства, както и от показанията на разпитания свидетел, който в с.з. посочва, че жалбоподателят е имал в ръката маска, но същата не е била поставена на лицето му. 

При така установената фактическа обстановка и след като съобрази разпоредбите на закона, съда прие от правна страна следното:

Жалбата е подадена от легитимирано да обжалва лице, посочено в наказателното постановление като нарушител, в законоустановения срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, съдържа всички необходими реквизити, поради което същата е процесуално допустима и като такава следва да бъде разгледана.

Разгледана по същество, същата е основателна.

Настоящото производство е от административно- наказателен характер. Същественото при него е да се установи има ли извършено деяние, което да представлява административно нарушение по смисъла на чл. 6 от ЗАНН, това деяние извършено ли е от лицето посочено в акта и наказателното постановление като нарушител. Следва и да се отбележи, че актовете за установяване на административни нарушения нямат обвързваща, доказателствена сила, т.е. посоченото в акта не се счита за доказано, тъй като при това производство се прилагат съответно правилата на НПК, съгласно чл. 14 от НПК обвиняемият /в случая административно отговорното лице/ се счита за невинен до доказване на противното. /ППВС № 10/ 1973 год./. Това от своя страна означава, че в тежест на административно наказващия орган е да докаже по безспорен начин пред съда, че има административно нарушение. Освен това, за да бъде наказателното постановление правилно и законосъобразно е необходимо стриктно да бъдат спазени изискванията на ЗАНН относно съставянето на акта и издаването на наказателното постановление.

В конкретния казус, съда констатира следното:

Независимо от формалното осъществяване на фактическия състав на административно нарушение по  чл. 209а ал. 1 от Закона за здравето, съдът счита, че извършеното от жалбоподателя деяние представлява "маловажен случай" по смисъла на чл. 28 ЗАНН. Същото е с по-ниска степен на обществена опасност от обикновените случаи на административни нарушения от същия вид, тъй като се установи, че жалбоподателя е знаел за задължението си да спазва задължението за носене на защитна маска или друго подобно средство. На следващо място, известен факт е, че гр. Царево е малко населено място, където извън активния, туристически сезон, постоянно пребивават под 3000 жители, т.е. много е малка вероятността на мястото, където е извършено нарушението - разхожда се на ул. “Михаил Герджиков“ в близост до паркинга на магазин “ЛИДЛ“ в гр. Царево - да се застраши живота и здравето на някой от тях. Още повече, че по делото се установи, че в момента на нарушението, по улицата “Михаил Герджиков“ в близост до паркинга на магазин “ЛИДЛ“ в гр. Царево не е имало никакви хора. Така също следва да се отчете и обстоятелството, че жалбоподателят е носил маска в ръката си, което сочи, че същият е имал готовност при поява на хора, да сложи маската, за да не застраши здравето и живота им. Преценката за "маловажност на случая" подлежи на съдебен контрол. В неговия обхват се включва и проверката за законосъобразност на преценката по чл. 28 ЗАНН. Когато съдът констатира, че предпоставките на чл. 28 ЗАНН са налице, но наказващият орган не ги е отчел и не е приложил нормата на чл. 28, б. "а" ЗАНН да предупреди нарушителя, то това е основание за отмяна на наказателното постановление, поради противоречие със закона. Поради изложените съображения съдът счита, че обжалваното наказателно постановление следва да бъде отменено като незаконосъобразно и неправилно.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р     Е     Ш     И  :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 251а- 423/16.10.2020г. на Директора на Областна дирекция на МВР– Бургас, с което на Д.Г.Б. с ЕГН ********** за нарушение на  чл. 209а, ал. 1 във вр. с чл. 63, ал. 1 от Закона за здравето, във връзка с точка I, подточка 9 от заповед № РД-01-124/ 13.03.2020 г. допълнена със заповед № РД-01-197/ 11.04.2020 г. на Министъра на здравеопазването, е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 300.00 лева, на основание  чл. 209а, ал. 1 от Закона за здравето.

Решението подлежи на касационно обжалване, пред Административен съд, гр. Бургас, в 14- дневен срок от получаване на съобщението за неговото постановяване.

 

Районен съдия :