Решение по дело №1184/2019 на Окръжен съд - Стара Загора

Номер на акта: 135
Дата: 1 октомври 2019 г. (в сила от 1 октомври 2019 г.)
Съдия: Красимира Дончева
Дело: 20195500601184
Тип на делото: Въззивно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юли 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

                                                   Р Е Ш Е Н И Е

 

 135                                           01.10.2019 г.                             град Стара Загора

 

СТАРОЗАГОРСКИ ОКРЪЖЕН СЪД                     ІІІ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На 25 септември                                                                                   Година 2019

В публично заседание в следния състав:

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: СОНЯ КАМЕНОВА

                                                                      ЧЛЕНОВЕ: ИВА СТЕФАНОВА

                                                                             КРАСИМИРА ДОНЧЕВА                                                                                  

 

Секретар Иванка Георгиева

Прокурор Радостин Рахнев

като разгледа докладваното от съдията-докладчик КР. ДОНЧЕВА

ВАНД № 1184 по описа за 2019 година на Старозагорски окръжен съд и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава ХХІ от НПК.

С Решение № 219/24.06.2019 г., постановено по АНД № 303/2019 г. по описа на Районен съд – Казанлък, обвиняемият Т.Г.Т., ЕГН ********** е признат за виновен в това, на 05.01.2019 г. в гр. К., на ***, не е изпълнил Заповед №7 за защита от домашно насилие /доближил се е на разстояние по-близко от 20 метра от жилището на И.М.Т. в гр.Казанлък/, издадена въз основа на съдебно решение № 259/14.05.2018 г. по гр. дело № 915/2018 г. на РС- Казанлък, издадена в полза на И.М.Т. - престъпление по чл.296, ал. 1 от НК, като на основание чл.78а, ал.1 от НК е освободен от наказателна отговорност и му е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на  1000 лева.

Подсъдимият Т.Т. е осъден да заплати по сметка на Районен съд – Казанлък разноски в размер на 540 лв.

 

В срока по чл. 319 от НПК против решението е подадена жалба от обвиняемия Т.Т..

В жалбата се прави оплакване за неправилност и незаконосъобразност на обжалваното решение. Подадени са допълнителни писмени изложения към въззивната жалба в които се развиват съображения за незаконосъобразност на обжалваното решение. Развива се становище за извършване на деянието от обвиняемия при крайна необходимост по см. на чл.13 от НК.

Искането в жалбата и в допълненията към нея е обжалваното решение да бъде отменено и постановена ново, с което обвиняемият да бъде признат за невинен и оправдан в това да е извършил престъплението по повдигнатото обвинение.

 

В съдебно заседание представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора заема становище, че обжалваното решение е правилно и законосъобразно и моли да бъде потвърдено.

Защитникът на обвиняемия адв. Ц.К. *** поддържа жалбата и допълненията към нея, както и искането за отмяна на атакуваното решение и оправдаването на подзащитния му.

Обвиняемият Т. в съдебно заседание поддържа жалбата, като в последна дума моли за оправдателна присъда.

 

Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства във връзка с доводите и становищата на страните и провери изцяло правилността на обжалваното решение, намери за установено следното:

 

Жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА.

 

Въззивният съд, след извършения самостоятелен анализ на събраните по делото доказателства намира за установена по делото следната фактическа обстановка:

 

Обвиняемия Т.Г.Т. и свидетелката И.М.Т. са бивши съпрузи, чийто граждански брак е прекратен с влязло в сила на 06.06.2012 г. Решение № 318 по гр.д. № 811/2012 г. по описа на Районен съд – Казанлък. На свидетелката Т. е предоставено упражняването на родителските права спрямо децата Г. и Т., родени по време на брака им, а на обвиняемия Т. е предоставен режим на лични контакти с децата. Определено е местоживеенето на двете деца да бъде на адреса на майката в гр. К., ул. ***, като на майката – свидетелката Т., е предоставено ползването на семейното жилище, находящо се на посочения адрес. Бащата Т.Т. е осъден да заплаща ежемесечна издръжка на децата си в размер на 150 лв. за детето Г. и в размер на 100 лв. за детето Т..

По гр. дело № 915/2018 г. по описа на РС - Казанлък е постановено съдебно решение № 259 от 14.05.2018 г., с което се признава за установено, че обвиняемият Т. е извършил спрямо свидетелката Т. действия, съставляващи домашно насилие. Въз основа на това решение е издадена Заповед № 7 по чл.15 от ЗЗДН, издадена от РС – Казанлък, с която на обвиняемия Т. са били наложени ограничения по отношение на бившата му съпруга свидетелката И.М.Т.. Със заповедта било разпоредено обвиняемият да не приближава на по-малко от 20 метра от жилището на свидетелката Т. на ул. ***, като са му наложени и други ограничения, описани в заповедта. Няма спор, че това жилище е съсобствено между бившите съпрузи, но по силата на съдебно решение ползването му е предоставено на свидетелката Т.. Видно от приетата като писмено доказателство по делото Заповед № 652 от 05.04.2019 г. за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК, свидетелката Т. е осъдена да заплати на обвиняемия Т. сумата от 850 лева – наем за ползваното от нея семейно жилище на посочения адрес за периода от 06.06.2018 г. до 03.04.2019 г.

На 05.01.2019 г. следобед около 15 часа свидетелката И.Т. и приятеля й – свидетеля Х.Г. излезли от жилището, находящо се в град К. на адрес ***. През прозорците на входа свидетелите забелязали обвиняемия Т. да стои отсреща. Докато те слизали нарушителят влязъл във входа до пощенските кутии и при появата им започнал да обижда и да се заканва на свидетелката Т., и да я дърпа. Това принудило свидетелката да се обади на тел. 112, но докато чакали патрулния полицейски автомобил, обвиняемият си тръгнал.

Обвиняемият Т.Т. в хода на досъдебното производство и в хода на съдебното следствие признава, че на инкриминираната дата се е намирал до жилището на бившата си съпруга, като отрича да е обиждал или заплашвал нея или приятеля й. В хода на съдебното следствие обяснява присъствието си в района и пред жилището на свидетелката Т. с необходимостта да свърши лична работа.

Районният съд е подложил на анализ събраните две групи противоречиви гласни доказателства - от една страна обясненията на обвиняемия Т. и на неговата приятелка – свидетелката Я.Т., в които се оспорва наличието на упражнена от обвиняемия Т. физическа или психическа агресия спрямо бившата му съпруга, но не се оспорва присъствието му на местопроизшествието в инкриминираното време, а от друга страна – показанията на свидетелите Т. и Г., които освен присъствието на обвиняемия Т. до и в блока, където се намира жилището на Т., обхванато от забранителния режим на издадената срещу него ограничителна заповед, свидетелстват и за отправени заплахи и обиди, съпроводено и с дърпане на свидетелката Т.. Първоинстанционният съд е изложил съображения защо приема за достоверни показанията на свидетелите Т. и Г. и защо не дава кредит на доверие на обясненията на обвиняемия Т. и показанията на посочената от него чак в хода на съдебното следствие свидетелка Т.. Районният съд е положил усилия в доказателствената си дейност, като е извършил оглед на местопроизшествието, чрез който е проверил достоверността на гласните доказателства. В мотивите към атакуваната присъда подробно е изложил съображенията си относно недостоверността на обясненията на обвиняемия и показанията на свидетелката Т., позовавайки се именно на извършения оглед на местопроизшествието, които се възприемат и от настоящата инстанция.

Въззивният съд изцяло се солидаризира със становището на първоинстанционния съд, че обясненията на обвиняемия Т. /които освен доказателствено средство, са и средство за неговата защита/ и показанията на свидетелката Т. – негова приятелка, са дадени в полза на изградената защитна позиция, обясняваща присъствието му до жилището на бившата му съпруга в нарушение на забраната, вменена му с издадената срещу него ограничителна заповед, по лични причини.

Правилен и обоснован е извода на първоинстанционния съд, че по гореописания начин обвиняемият Т.Т. от обективна и субективна страна е осъществил състава на престъпление по чл.296, ал.1 от НК. От субективна страна е действал виновно, под формата на вина пряк умисъл. – съзнавал е обществено опасния характер на деянието, предвиждал е и е искал настъпването на обществено опасните му последици.

В пледоарията си пред първоинстанционния съд, както и в подадените допълнителни писмени изложения към въззивната жалба защитникът на обвиняемия развива съображения за това, че деянието е извършено при крайна необходимост по смисъла на чл.13 от НК. Районният съд е обсъдил това възражение в мотивите на обжалваното решение, като е приел, че не са налице данни по делото за наличието на обстоятелствата по чл.13 от НК. Въззивният съд изцяло се солидаризира с извода на първата инстанция, тъй като по делото не са налични факти и обстоятелства, сочещи на съществуваща непосредствена опасност за лични или имотни блага на обвиняемия Т., която да оправдава присъствието му в близост до жилището, предоставено за ползване на бившата му съпруга, за доближаването на което има издадена по надлежния ред ограничителна заповед.

 

За престъплението по чл.296, ал.1 от НК в закона е предвидено наказание „лишаване от свобода“ до три години или глоба до 5000 лева. Районният съд, като е отчел настъпилата реабилитация за предишни две осъждания на обвиняемия Т. и настъпилата давност за изпълнение на наказанието по последното НОХД № 590/2008г. на РС-Габрово правилно е приел, че следва да третира обвиняемия Т. като неосъждан. При наличието и на останалите материалноправни предпоставки по чл.78а, ал.1 от НК, законосъобразно съдът го е освободил от наказателна отговорност за извършеното престъпление и му е наложил административно наказание глоба в размер на 1000 лева.

Глобата справедливо е индивидуализирана в минималния размер, като са отчетени смекчаващите отговорността на обвиняемия обстоятелства.

 

Предвид гореизложените съображения, съдът намери въззивната жалба за неоснователна и тъй като при извършената съгласно чл.314 от НПК цялостна служебна проверка на обжалвания съдебен акт, не се установиха основания за отмяната или изменението му на основание чл.334, т.6 и чл.338 от НПК прие, че решението следва да бъде потвърдено.

 

Воден от горните мотиви, Окръжен съд – Стара Загора

 

                                  Р     Е     Ш     И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 219/24.06.2019 г., постановено по АНД № 303/2019 г. по описа на Районен съд – Казанлък.

 

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    

 

                                                                       ЧЛЕНОВЕ:  1.                       

 

 

                                                                                        2.