Решение по дело №103/2021 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260054
Дата: 28 април 2021 г. (в сила от 28 април 2021 г.)
Съдия: Пенка Николаева Братанова
Дело: 20211500600103
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 25 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

                                         Р   Е  Ш   Е   Н  И  Е

 

                                  гр.Кюстендил, 28.04.2021 г.

 

                              В    И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

Кюстендилският окръжен съд,      наказателно отделение,

в откритото заседание на

тридесети март през

две хиляди двадесета и първа година,

в състав

 

                            Председател:ПЕНКА БРАТАНОВА                                                                      

                                    Членове:МИРОСЛАВ НАЧЕВ

                                                    ТАТЯНА КОСТАДИНОВА                                                                      

  

при секретаря Симона Цикова

с участието на прокурора  Валери Пенков

като разгледа докладваното от съдия Братанова        ВНЧД  № 103

по описа за 2021 г. на КОС и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

                 Производството е по реда на  глава XХ­­ІІ НПК- “ Производство пред въззивната инстанция за проверка на определенията и разпорежданията” вр. глава ХХІ НПК „Въззивно производство”- чл. 341, ал.1 НПК вр. чл. 306, ал.1, т.1 НПК.

                Делото е образувано по частен протест на М.К.- прокурор в Районна прокуратура- Кюстендил- ТО Дупница срещу определение   от 02.02.2021 г. на Дупнишкия районен съд по  НОХД103/21 г. на ДнРС, с което е допуснато приложение на разпоредбата на  чл.68 от НК по отношение на осъдения И.В.Г.. Сочи се, че ДнРС неправилно е привел тази разпоредба, тъй като бил длъжен да констатира, че присъда по НОХД № 1522/ 2017 г. на ДнРС , която е приведена в изпълнение на осн. чл.68 от НК е била  в съвкупност с друга присъда по  НОХД № 1887/16 г. на ДнРС и че съдът бил длъжен първо да приложи разп. на  чл.25 спрямо двете и едва тогава- да привежда в изпълнение  общото наказание. Иска се отмяна на определението в частта по приложението на чл.68 от НК и постановяване на друго,  с което на осн. чл.383, ал.3 НПК вр. чл.306, ал., т.3 НК се определи общо наказание по реда на  чл.25 НК по  присъдите по  НОХД № 1522/17 г. и № 1887/16 г. и приложение на  чл.68 от НК по отношение на общото наказание.

              Окръжна прокуратура Кюстендил чрез своя представител изразява становище, че протестът е основателен и следва да бъде уважен, като се допусне групиране по най- благоприятен за осъдения начин.

              Осъденият И.В.Г. иска протеста на РП да ес остави без уважение.

                КнОС, в настоящия съдебен състав счита, че жалбата е допустима, доколкото е предявена  в срока по чл. 342, ал.1 НПК от надлежна страна. Разгледана по същество, същата е основателна, но не по посочените  в нея основания. При служебна проверка в съответствие  с правомощията си по  чл.313 и сл. от НПК, настоящият съдебен състав констатира, че определението на ДнРС, с което е допуснато приложение на чл.68 от НК е постановено при съществени нарушения на процесуалните правила, което е основание за неговата отмяна и връщането на делото за ново разглеждане от друг съдебен състав: Съображенията за това са следните:

               В хода на НОХД № 1082/20 г. е постигнато споразумение между един от подсъдимите- И.Г., защитника му и  прокурора. По реда на  чл.384а от НПК е образувано  НОХД №103/2021 г. на ДнРС с внесено от ДнРП споразумение за решаване на делото на осн. чл.381 НПК по отношение на този подсъдим.

                 В с.з. са се явили  подс. Г., защитника му адв. Райнов и прокурор М.К..

                  По време на доклада на председателя на състава и констатирано, че деянието, предмет на споразумението  е извършено по време на изпитателния срок на НОХД № 1522/17 г. Прокурорът е направил искане съдът да  приведе това наказание по реда на  чл.68 от НК.

                   Защитникът му и самият подсъдим не са се противопоставили на искането.

                   Съдът, веднага след тези изявления, е приложил чл.68 от НК спрямо присъдата по НОХД № 1522/17 г., като е посочил, че определението подлежи на обжалване пред ОС. Едва след това е вписано изявлението на Г., че се отказва от разглеждането на делото по общия ред и че е съгласен със сключеното споразумение. След тези изявления ДнРС е приел и одобрил постигнатото между страните споразумение, по силата на което Г. се признава за виновен в извършване на престъпление по чл.195 от НК, за което му е наложено наказание ЛС  в размер на 3 месеца при първоначален „******“ режим  на изтърпяване.      

                     В срока за обжалване на определението по  чл.68 от НК е постъпил протест от прокурор М.К., в който същият сочи, че  съдът е следвало да констатира, че присъдата по НОХД № 1522/17 г. е била  в съвкупност с присъдата по  НОХД № 1196/17г. и че бил длъжен първо да приложи чл.25 от НК спрямо двете присъди, и едва тогава- чл.68 по отношение на определеното общо наказание.

                    Настоящият съдебен състав няма да разглежда искането по протеста, тъй като определението на ДнРС по приложението на чл.68 от НК е неправилно. Това е така, тъй като този съд не е действал по указания  в разпоредбата на  чл.382 , ал.1- 7 НПК и чл.383, ал.3 НПК ред за одобряване на споразумението- първо да одобри споразумението и едва тогава да се произнесе по въпросите по  чл.383, ал.2-3 НПК. ДнРС първо е приложил разпоредбата на  чл.68 от НК и едва тогава е одобрил споразумението , което  е недопустимо, тъй като на практика е активизирал деяние, за което не е имало произнасяне на съд, имащо значението и характера на влязла  в сила присъда.

                    Нарушението на поредността при одобряване на споразумението по чл.382 и чл.383 НПК представлява съществено нарушение на процесуалните правила. Атакуваното определение се явява неправилно и преждевременно постановено преди одобряване на споразумението, доколкото  с него се привежда в изпълнение акт, който към този момент не е бил постановен.

                (Настоящият съдебен състав няма да разглежда поради констатираното процесуално нарушение доводите в протеста по същество. Следва единствено да се посочи, че в принципен план едновременното прилагане на условното осъждане за формирана от съда съвкупност от престъпления и привеждането в изпълнение на определеното общо наказание, при наличие на предпоставките на чл. 68, ал. 1 от НК, е неправилно. И това е така, защото изпитателните срокове при условните осъждания губят самостоятелното си правно значение при “поглъщанетона престъпленията от съвкупност и преценката за приложението на чл. 66 от НК относно определеното общо наказание следва да бъде извършена отново -чл. 25, ал. 4 от НК- в същия смисъл и Р-510- 25.11.2013 г.по н.д. № 1644/13 г. – I НО).

                   По тези съображения и на  осн.чл.345, ал.1-3, вр.чл.341, ал.2, вр.чл. 334, ал.1, т.1 НПК, вр.чл.306, ал.1  и 3  НПК, съдът

 

                                       Р      Е     Ш     И  :

 

 

          ОТМЕНЯВА протоколно определение № 260016 на Дупнишкия районен съд от 02.02.2021 г. по НОХД № 103/2021 г. по описа на ДнРС в частта, в която  е допуснато приложение на  чл.68, ал.1 НК и

          ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на съда за преценка възможността за приложение на разп. на  чл.383, ал.2 и 3 НПК по реда на  чл.306, ал.1, т.3 НПК.    

                   В частта, в което  е одобрено споразумение за прекратяване на наказателното производство, същото е влязло в сила.

                  Решението не подлежи на обжалване.

                   Препис от настоящето решение да се изпрати на КнРП и на осъдения Г. чрез Началника на Затвора – Бобов дол.

 

               

                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                      ЧЛЕНОВЕ: 1.                                 2.