Решение по дело №150/2021 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 155
Дата: 28 юни 2021 г. (в сила от 28 юни 2021 г.)
Съдия: Иван Христов Демиревски
Дело: 20217110700150
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 май 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 28.06.2021 год.

 

В   И М Е Т О  Н А   Н  А  Р  О  Д  А

 

 

Номер  155                                                      2021 година                              град   Кюстендил

 

Кюстендилски административен съд,

на  девети юни                                                                                             2021 година

в публично съдебно заседание в следния състав:

 

 

                                                         Председател: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ

                                                                Членове: МИЛЕНА АЛЕКСОВА-СТОИЛОВА

                                                                                 НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА

 

Секретар: Лидия Стоилова с участието на

Прокурора: Йордан Георгиев

 

Като разгледа докладваното от съдия Демиревски

НАХД № 150 по описа на КнАдмС за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по чл. 208 и сл. от АПК, във връзка с чл. 63 от ЗАНН.

         С.П.Б. ***, обжалва Решение на ДРС № 260116/26.03.2021 г. по НАХД № 85/2020 г. по описа на същия съд за 2020 г.

         Твърдят се касационни основания, че решението е неправилно и необосновано, постановено при допуснати съществени процесуални нарушения и нарушение на материалния закон, поради което районният съд неправилно е потвърдил ЕФ и моли същият да се отмени.   

         Касаторът, редовно призован, не се явява и не се представлява по делото.

         Ответникът по касационната жалба, редовно призован, не се явява и не се представлява по делото.

         Заключението на прокурора е, че депозираната касационна жалба е неоснователна, сочените в касационната жалба основания не са налице, а ДРС е постановил правилно решение, което следва да се остави в сила.

         Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211 ал. 1 от АПК от надлежна страна, участник в първоинстанционното производство, за която решението е неблагоприятно и е процесуално допустима.

         Административният съд, на основание чл. 218 от АПК във връзка с чл. 63 ал. 1 от ЗАНН, след като обсъди посочените в жалбата пороци на решението и провери служебно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, прие следното:

         Предмет на касационна проверка е Решение на ДРС по НАХД № 85 по описа на същия съд за 2021 г. С атакувания съдебен акт е потвърден Електронен фиш Серия К № 3123964, издаден от ОД на МВР гр. Кюстендил, с който на С.П.Б., ЕГН **********, с адрес: ***, е наложено административно наказание ”глоба” в размер на 100.00 лв., на основание чл. 189 ал. 4 вр. с чл. 182 ал. 2 т. 3 от Закон за движение по пътищата /ЗДвП/ за нарушение по чл. 21 ал. 2, вр. с ал. 1 от ЗДвП. 

         Потвърдения от ДРС електронен фиш е заключителен акт в административно - наказателно производство, образувано срещу С.П.Б. с адрес: ***, за това че на 29.08.2019 г. в 09.59 ч., в обл. Кюстендил, общ. Дупница, на ПП Е-79, при км. 329+500, пътен възел Байкал, в посока към Кулата, управлява лек автомобил „Хонда ЦР В“, с рег. № М 1639 ВР, като се движи с 83 км/ч. при ограничение на скоростта за извън населено място от 60 км/ч., въведено с пътен знак В26  и приспаднат толеранс от 3% в полза на водача. Наказуемата скорост е 23 км/ч. – нарушение по чл. 21 ал. 2 от ЗДвП.       

         Нарушението е установено с автоматизирано техническо средство СПУКС ARH CAM S1, като е изготвен клип № 11743С6/0082388. С процесния електронен фиш на нарушителя е наложена “глоба” в размер на 100.00 лв., на основание чл. 189 ал. 4 вр. с чл. 182 ал. 2 т. 3 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ за нарушение по чл. 21 ал. 2 от ЗДвП.   

         Първоинстанционният съд е приел, че в процедурата по установяване на административното нарушение и съответно налагане на наказанието не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. В производството пред въззивната инстанция са приети писмени доказателства, след чието обсъждане съдът е счел, че жалбата е неоснователна, твърдяното нарушение е доказано по несъмнен начин и е потвърдил така издадения електронен фиш.      

         Ограничен в пределите на касационната проверка до релевираните с жалбата пороци на решението, настоящият съдебен състав смята, че не са налице основания за уважаване на касационната жалба и ще остави в сила решението на ДРС като правилно и законосъобразно.

        Кюстендилският административен съд счита, че по делото пред въззивната инстанция са представени всички доказателства, относими към конкретния случай. Представени са екземпляр от процесния електронен фиш, снимка/клип № 11743С6/0082388, Протокол № 56 - С - ИСИС от 11.10.2018 г. от проверката на мобилна система за видеоконтрол „ARH CAM S1; Удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 17.09.5126, издадено на 07.09.2017 г. и със срок на валидност до 07.09.2027 г., Протокол по Приложение № 1 към чл. 10 ал. 1 от Наредба № 8121з-532 от 30.08.2019 г.

            Електронният фиш съдържа всички изискуеми реквизити по чл. 189 ал. 4 от ЗДвП. В процесния фиш има данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното й плащане. В текста на електронния фиш изрично е посочено по какъв начин е установена максималната допустима скорост за движение в извън населено място, определена на 60 км/ч., въведена със знак В26, като видно от направената снимка при установяването на нарушението от автоматизираното техническо средство, засечената скорост на автомобила е била намалена с 3%, с което се обяснява различието на скоростта отбелязана в снимката - 86 км/ч и тази записана след намаляването в електронния фиш - 83 км/ч. По делото липсват данни, нарушителят като собственик на автомобила, да се е възползвал от предоставената му възможност по чл. 189 ал. 5 от ЗДвП, в 14-дневен срок от получаването на електронния фиш да представи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство.

            Съгласно чл. 165 ал. 2 т. 6 от ЗДвП органите по контрол на спазване правилата за движение по пътищата имат право за установяване на нарушенията на правилата за движение по пътищата да използват технически средства или системи, заснемащи или записващи датата, точния час на нарушението и/или регистрационния номер на моторното превозно средство и заснетият образ, на който са записани датата, часа, засечената скорост на движение и регистрационния номер на автомобила, който е годно веществено доказателствено средство по смисъла на чл. 189, ал. 15 ЗДвП, изготвено по предвидения в закона ред. Липсват данни, които да установяват, че радарът е използван неправомерно, в нарушение на предвидените за това условия и ред, което да създаде съмнение във верността на отчетената скорост или в идентификацията на автомобила, с който е извършено деянието. Поради изложеното несъмнено са установени, както засечената скорост, така и местоположението и регистрационния номер на автомобила.

            Съдът прима, че извършеното нарушение е безспорно в извън населено място, така както е посочено в ЕФ и относимата правна норма, която е нарушена е чл. 21 ал. 2 от ЗДвП, като приема, че посочената за нарушена норма – чл. 21 ал. 1 от ЗДвП е техническа грешка, който извод се налага от всички останали доказателства по делото.

            Електронният фиш е електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез административно-информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства или системи. Следователно, електронният фиш, по силата на закона, представлява не изявление на определен орган, а електронно такова.

            Правилен е извода на районния съд, че фишът има нормативно предвиденото съдържание. Приложимата разпоредба не въвежда изискване за дата на издаване на фиша. Съгласно чл. 189 ал. 11 от ЗДвП фишът замества наказателното постановление. Следователно, сроковете по чл. 34 от ЗАНН са неприложими, а давностните срокове по НК се определят съобразно датата на извършване на деянието.

Правилен е извода на съда за доказано противоправно деяние.

 

Воден от тези мотиви и на основание чл. 221 ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 63 от ЗАНН, Кюстендилският административен съд

 

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260116/26.03.2021 г., постановено по НАХД № 85/2021 г. по описа на ДРС за 2021 г.

Решението е окончателно.

Решението да се съобщи на страните чрез изпращане на препис от същото.         

                                                                                                                           

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                   

                                                                                   ЧЛЕНОВЕ: