Решение по дело №906/2019 на Районен съд - Дупница

Номер на акта: 39
Дата: 28 януари 2020 г. (в сила от 14 февруари 2020 г.)
Съдия: Мая Василева Гиздова
Дело: 20191510200906
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

28.01.2020

 

 

 

Дупница

 
 


Номер                                                   Година                                       Град

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

НО, ІV

 
 


Районен съд – Дупница                                                                                                          състав

17 декември

 

2019

 
 


на                                                                                                             Година

В публично съдебно заседание в следния състав:

         Мая Гиздова

 
Председател

Членове

Съдебни заседатели:

 

 
        1.

 

 

  Райна Боянова     

 
         2.

 

 
Секретар:

Прокурор:

Председателя на състава

 
 


Сложи за разглеждане докладваното от

НАХ

 

          906

 

2019

 
 


                                       дело №                                  по описа за                                       година.

 

 

 

Производството е по реда на чл. 59  и сл. от ЗАНН.

           Образувано е по жалба на Р.Д.Б.,с ЕГН:  ЕГН ********** ,с постоянен адрес ***,против Наказателно постановление № 17-0348-001670 от 18.07.2017г. издадено от Началник РУП към ОДМВР Кюстендил,РУ Дупница ,с което на жалбоподателя на основание чл.179, ал.2, пр.1 от му е наложено административно наказание глоба в размер на 200.00 лева за нарушение по чл.20, ал.2 от  и глоба в размер на 100.00лв и лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок от 3 /три/ месеца,на основание чл.179ал.1,т.5 от ЗДвП, за нарушение по чл.123 ал.1 т.3 от ЗДвП.

 

Моли съдът да отмени наказателното постановление като незаконосъобразно и неправилно по съображения, изложени в жалбата. Излага доводи за допуснати при издаването му нарушения на процесуалния и материалния закон.В съдебно заседание,жалбоподателят редовно призован не се явява вместо него адвокат С.,който поддържа депозирана жалба и отново моли наказателното постановление да бъде отменено като незаконосъобразно.

Въззиваемата страна не се представлява в съдебно заседание и не взема становище.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства, прие за установено от фактическа страна следното:

На 23.07.2017г около 08:00 часа в гр.Дупница по третокласен път KNL1061 КМ.0 + 200 от село Бистрица посока гр.Дупница ,жалбоподателят управлявал лек автомобил , марка Сеат Ибиза с рег.№ КН3671ВК, като в следствие на несъобразена скорост излизайки от десен завой, губи контрол над автомобила,излиза в ляво по посока на движението си и се блъска в крайпътно съоръжение-мантинела като реализира ПТП с материални щети.В следствие на което реализира ПТП с материални щети, и не изпълнява задължението си като участник в ПТП, не уведомява ПП КАТ, а напуска местопроизшествието с цел да попречи за изясняване на механизма на настъпилото ПТП.

На водача бил съставен АУАН № 1670  от 23.07.2017г. с бланков №188529, от мл. автоконтрольор към ОДМВР Кюстендил-Р.Г.Д. в присъствието на свидетеля С.Н.Ш.. Водачът подписал акта,без възражение,като екземпляр от същия му бил връчен.

Въз основа на така съставения акт е издадено и атакуваното наказателно постановление с №17-0348-001670/28.07.2017г. от Борислав Кирилов Динев Началник РУП към ОДМВР Кюстендил,РУ Дупница,в което нарушенията на жалбоподателя са квалифицирани по чл.20,ал.2 ЗДвП и чл.123,ал1,т.3 от ЗДвП и са наложени съответно административни наказания глоба в размер на 200.00лева на основание чл.179 ал.2 пр.1 от ЗДвП и глоба в размер на 100.00 лева, и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца на основание чл.175 ал.1 т.5 от ЗДвП  . В издаденото НП, е описано също така че водача не избира скоростта на движение съобразно атмосферните условия,релефа,с условията на видимост,интензивността на движението и др. обстоятелства,за да спре пред предвидимо препятствие или създадена опасност за движението-ПТП.

В хода на съдебното производство в качеството на свидетели са разпитани-актосъставителя Д. и свидетеля Ш.,които заявяват,че не си спомнят случая и се придържат към обстоятелствата отразени в АУАН.

Съгласно така приетата фактическа обстановка, съдът намира от правна страна следното:

Жалбата е процесуално допустима – подадена в законния срок от лице, имащо правен интерес от обжалване, а разгледана по същество е основателна.

Първо,относно твърдението на жалбоподателя,че НП е издадено от некомпетентен орган-съдът го намира за неоснователно,тъй като видно от заповед на министъра на вътрешните работи рег. № 8121з-952/20.07.2017 г. (приложена по делото),Началника на РУ Дупница към ОДМВР Кюстендил е компетентно длъжностно лице  да издава НП по ЗДвП.

Второ,след като изследва доказателствата по делото съдът констатира,че са нарушени разпоредбите на чл. 42, т. 4 от ЗАНН и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, тъй като нито в АУАН, нито в НП е извършено пълно и точно описание на нарушенията, както и няма описание на обстоятелствата, при които са били извършени, а в НП и на доказателствата, които ги потвърждават. Това води до ограничаване правото на защита на жалбоподателя. 

В административнонаказателното производство тежестта на доказване на извършеното административно нарушение и неговото авторство лежи върху административнонаказващия орган, който следва да докаже, че съответното лице е извършило виновно деяние, което представлява административно нарушение. По настоящото административнонаказателно производство освен акт за установяване на административно нарушение  не са представени други релевантни доказателства. Административнонаказващият орган не ангажира доказателства в подкрепа на законосъобразността на издаденото наказателно постановление, с оглед на което административното нарушение, за което е санкциониран жалбоподателят не е доказано по безспорен и несъмнен начин, което е отделно основание за отмяна на издаденото наказателно постановление. В обжалваното НП не се конкретизира в какво се изразяват атмосферните условия, релефа, условията на видимост, интензивността на движение и други обстоятелства от значение за избиране на подходящата и безопасна скорост на движение.

Твърди се в АУАН и НП, че жалбоподателят е управлявал МПС с несъобразена скорост с пътните условия, без обаче да са посочени и представени доказателства в тази насока и без обстоятелствата, които са мотивирали административния орган  да приеме, че скоростта е несъобразена именно с  пътните условия, които не са дори индивидуализирани. АУАН и НП не притежават и необходимото съдържание по чл. 42, т. 4 и по чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН. В двата акта липсва описание на нарушението с неговите съставомерни признаци. Твърди се от органите на административнонаказателното производство, че жалбоподателят се е движел с несъобразена скорост. Изводите за характера на скоростта са направени, без да е установено каква е била конкретната скорост на управлявания от жалбоподателя автомобил и каква би била съобразената скорост, респ. съответства ли или не скоростта на движение на процесния автомобил на съобразената скорост. Понятието "съобразена скорост" е в контекста на задължението по чл. 20, ал. 2 от ЗДвП и в тежест на наказващия орган е за всеки конкретен случай е да определи съобразената скорост. Налице е едно бланкетно обвинение по чл. 20, ал. 2 от ЗДвП. Както законовата разпоредба, която е нарушена, така и самото деяние, с което се твърди, че е била нарушена, не могат да бъдат извличани по пътя на формалната или правна логика. Всичко това води до неяснота в административнонаказателното производство, тъй като не  дава възможност на жалбоподателя да разбере в какво точно е обвинен и въз основа на коя материалноправна норма, за да може да организира защитата си в пълен обем, с което е допуснато нарушение на разпоредбата на чл. 57 ал. 1 т. 5 от ЗАНН.

Относно нарушението на чл.123,ал.1,т.3 от ЗДвП отразено в обжалваното наказателното постановление по следния начин „Нарушава задълженията си като участник в ПТП“,съдът намира ,че не е ясно кои/кое задължение жалбоподателя е нарушил,тъй като в цитираната от АНО разпоредба на т.3 на чл.123,ал.1 законодателят е институционализирал 3 отделни хипотези ,а именно буквите а,б и в и доколкото в НП(а и в АУАН) не е посочено коя е от тези букви АНО има предвид ,следва да се приеме ,че е нарушен обемът на правото на защита на лицето Б.,в качеството му на нарушител по атакуваното постановление .

Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

                                                          Р  Е  Ш  И :

Отменя Наказателно постановление № 17-0348-001670,издадено на 18.07.2017г от Началник РУП  към ОДМВР Кюстендил,РУ Дупница ,с което на Р.Д.Б.,с ЕГН:  ЕГН ********** ,с постоянен адрес ***, на основание чл.179, ал.2, пр.1 от му е наложено административно наказание глоба в размер на 200.00 лева за нарушение по чл.20, ал.2 от ,  и глоба в размер на 100.00лева и лишаване от право да се управлява моторно превозно средство за срок от 3 /три/ месеца,на основание чл.175,ал.1,т.5 от ЗДвП, за нарушение по чл.123 ал.1 т.3 от ЗДвП, като незаконосъобразно.

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд - Кюстендил, на основанията, предвидени в НПК и по реда на глава ХІІ от АПК.

 

 

      РАЙОНЕН   СЪДИЯ: