Решение по дело №1755/2019 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 492
Дата: 27 септември 2019 г. (в сила от 17 октомври 2019 г.)
Съдия: Блага Димитрова Бозова
Дело: 20195530201755
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 юли 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

                       27.09.2019 г.         град Стара Загора

 

В     И М Е Т О    Н А   Н  А Р О Д А

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД       ПЪРВИ НАКАЗАТЕЛЕН състав

На 26 септември                   Година 2019  

В публично заседание в следния състав:

 

 

                                 Председател: БЛАГА БОЗОВА 

 

 

Секретар: ПЛАМЕНА ЯНКОВА

Прокурор:  ……………………

като разгледа докладваното от съдия Бозова 

а.н.дело № 1755 по описа за 2019 година, съобрази:

 

Производството е по чл.59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвано е наказателно постановление /НП/ № 19-1228-001120/17.05.2019 г. на началник група сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР гр. Стара Загора, с което на основание чл.53 от ЗАНН вр. чл.178е от ЗДвП на Н.М.Н. е наложено административно наказание глоба в размер на 50 лева.

В жалбата жалбоподателят Н.М.Н. *** моли НП да бъде отменено. Сочи съображения, който в съдебно заседание се поддържат от процесуален представител.

Въззиваемата страна е редовно призована, не изпраща представител в съдебно заседание.

Съдът след като прецени събраните по делото доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, взе предвид становищата на страните и служебно провери правилността на издаденото НП, намира следното:

     Жалбата е допустима, тъй като е подадена от надлежна страна – наказано лице, което единствено чрез право на жалба може да си гарантира правото да оспори административното обвинение и съответната административно – наказателна санкция.

     Жалбата е основателна.

     С атакуваното Наказателно постановление жалбоподателят е санкциониран, за това, че на 28.02.2019 г. около 22:00 часа в гр. Стара Загора, като водач на лек автомобил, на ул.„Васил Левски” и ул. „Георги Апостолов” е паркирал собственият си лек автомобил Тойота с рег. № СТ 1991 СА в парк, градина или детска площадка в населено място извън обозначените за това места, с което виновно е извършил:Паркира ППС в парк, градина или детска площадка в населено място извън обозначените за това места, с което нарушил чл.15 ал.7 от ЗДвП.

     За това нарушение с НП, на жалбоподателя е наложено административно наказание  по чл.178 Е от ЗДвП - Глоба в размер на 50.00 лева.

 

 

 

НП е издадено във връзка с преписка № 1747/09.04.2019 г. по определение № 397/05.04.2019 г. на Районен съд – гр. Стара Загора за прекратяване на наказателно производство във връзка с обжалван фиш серия Н № 554385/28.02.2019 г.

Обжалваното наказателно постановление е издадено за това, че жалбоподателят е паркирал неправилно превозното си средство в парк, градина или детска площадка в населено място извън обозначените за това места, с което виновно е нарушил чл.15, ал.7 от ЗДвП.

В хода на административно наказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения по смисъла на чл.57 ал.1 т.5 и 6 от ЗАНН, което налага отмяната на процесното Наказателно постановление на това основание.

Точното описание на извършеното нарушение, датата и мястото на извършването, обстоятелствата, при които то е извършено, както и доказателствата, които го потвърждават, са елементи от задължителното съдържание на акта на административно наказващия орган. В настоящия случай описанието на нарушението в АУАН и в наказателното постановление не позволява да се направи еднозначен извод за това къде точно е паркирал жалбоподателят посочения лек автомобил. Изложеното в наказателното постановление представлява дописване на констатациите в съставения фиш за налагане на глоба с № 554385.

Във фишът като място на нарушението е посочено единствено ул.”Георги Апостолов" и ул.„Васил Левски" без никакви други уточнения. Не е посочено посока на паркиране, липсват и доказателства за направените констатации.

В наказателното постановление административно наказващият орган е възприел описаното в съставения АУАН, а именно, че нарушението се изразява в паркиране на лек автомобил в парк, градина или детска площадка в населено място извън обозначените за това места, като нарушението е квалифицирано по чл.15 ал.7 от ЗДвП. Възприетото от наказващия орган място на извършване на нарушението, а именно „парк, градина или детска площадка" не покрива законоустановените изисквания за задължителното съдържание на наказателното постановление.

Чл.15 ал.7 от ЗДвП забранява преминаването и паркирането на пътни превозни средства в паркове, градини и детски площадки в населените места извън обозначените за това места, като законодателят е скрепил допускането на такова нарушение със санкция съгласно чл.178е от ЗДвП. Нито в акта, нито в наказателното постановление е описано кое е точното място, на което е бил паркиран автомобилът, както и дали същото представлява парк, градина или детска площадка. Приетото от административно наказващия орган представлява дописване на отразеното в съставения фиш за налагане на глоба. Съдебната практика е последователна във виждането си, че описанието на мястото на извършване на нарушението пряко касае съставомерните признаци на приетото за установено от административно наказващия орган нарушение, като неясно описаното нарушение ограничава правото на защита на привлеченото към отговорност лице.

Липсата на факти касаещи съставомерните признаци на нарушението винаги съставлява съществено процесуално нарушение, тъй като пряко рефлектира върху правото на защита.

На следващо място, както бе посочено по - горе, отговорността на наказаното лице е ангажирана на основание чл.15 ал.7 вр. чл. 178е от ЗДвП.

Следва да се вземе предвид, че чл.15 ал.7 от ЗДвП визира няколко отделни хипотези на неправилно паркиране на превозно средство, а именно паркиране в паркове, градини и детски площадки. Разпоредбата на чл.178е от ЗДвП от своя страна предвижда налагане на административно наказание в размер от 50 лв. до 200 лв. в пет отделни хипотези, а именно паркиране в паркове, градини, детски площадки, площи, предназначени само за пешеходци, и на тротоари в населените места извън разрешените за това места.

Административно наказващият орган не е посочил конкретни предложения от двете разпоредби, предвид което не става ясно в извършването на какво точно административно нарушение е обвинението и за какво неправомерно поведение е наложено наказание.

В тази връзка, съдът приема, че в издаденото НП е налице неяснота относно мястото на нарушението, описанието на нарушението и неговите съставомерни признаци. Описаните пороци не могат да бъдат отстранени, нарушават правото на защита на санкционираното лице. По същество констатираните нередовности представляват съществени нарушения на процесуалните правила, налагащи отмяна на обжалваното НП.

 По изложените съображения, съдът намира, че НП е незаконосъобразно и като такава следва да бъде отменено.

 Водим от гореизложеното, съдът

 

                        Р   Е   Ш   И :

 

 ОТМЕНЯ като незаконосъобразно Наказателно постановление № 19-1228-001120/17.05.2019 г. на началник група сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР град Стара Загора, с което на основание чл.53 от ЗАНН вр. чл.178е от ЗДвП на Н.М.Н. е наложено административно наказание глоба в размер на 50.00 /петдесет/ лева.

 РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с касационна жалба чрез Районен съд Стара Загора пред Административен съд – гр. Стара Загора в 14-дневен срок получаване на съобщението до страните.

 

 

СЪДИЯ: