Решение по дело №14/2019 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 26
Дата: 22 февруари 2019 г. (в сила от 22 февруари 2019 г.)
Съдия: Красимир Димитров Димитров
Дело: 20195600600014
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 7 януари 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер:   26                                           22.02.2019г.                                   град Хасково

Хасковски окръжен съд                                                               наказателен състав

На двадесет и девети януари                                                              година: 2019г.

В открито заседание в състав:

                            Председател: Стратимир Димитров

                                    Членове: Боряна Бончева

Красимир Димитров

Секретар: Росица Тодорова

Прокурор: Петър Мидов

Като разгледа докладваното от съдия Кр.Димитров В.н.о.х.д. № 14 по описа за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 318 и сл. от НПК.

С Присъда № 52/05.12.2018 година, постановена по НОХД № 607/2018 година, Районен съд – Свиленград признал подсъдимия Г.Р.Я. за виновен в това, че за периода от м. декември 2016г. до  м. юни 2018 г., включително, в гр. Любимец, обл. Хасково, след като е бил осъден с влязло в сила на 12.08.2009г. Определение № 119/05.08.2009г. за одобряване на спогодба по гр.д. № 154/2009г. на РС – Свиленград, да издържа свой низходящ – сина си В.Г. Я., роден на ***г., съзнателно не е изпълнил задължението си в размер на повече от две месечни вноски, а именно 19 месечни вноски от по 100 лв. месечно, всичко на обща стойност 1 900 лв., поради което и на основание чл. 183, ал.1, вр. чл. 54, вр. чл. 42а, ал. 2, т. 1 и т. 2, вр. ал.1, вр. чл. 42б, ал. 1 и ал. 2 от НК му наложил наказание „пробация“ с пробационни мерки „задължителна регистрация по настоящ адрес“ за срок от 7 месеца, с периодичност на явяване от 2 пъти седмично; „задължителни периодични срещи с пробационен служител“ за срок от 8 месеца.

Недоволен от така постановената присъда е останал защитникът, който я обжалва в срок с доводи за неправилност и необоснованост. Твърди се, че присъдата била постановена в нарушение на закона, при съществени нарушения на съдопроизводствените правила, а наложеното наказание било несправедливо. В хода на съдебното следствие били допуснати и множество процесуални нарушения, в разрез с принципите на НПК, прогласени в чл. 12 и чл. 13 от процесуалния закон. Неоснователно и необосновано били игнорирани доказателствени искания на защитата, относими към предмета на доказване. Иска се отмяна на обжалваната присъда и връщане на делото за ново разглеждане, алтернативно – признаване на подсъдимия за невиновен и/или намаляване размера на наказанията.

Участващият във въззивното производство прокурор даде заключение, че жалбата е неоснователна. Пледира съдът да потвърди обжалваната присъда като правилна и законосъобразна.

Хасковският окръжен съд, като провери изцяло правилността на обжалваната присъда по реда на чл. 314 от НПК, по посочените оплаквания, изтъкнатите доводи и служебно, приема за установено следното:

Обжалвана присъда е постановена при особено съществено нарушение на процесуалните правила, налагащо нейната отмяна и връщане на делото за ново разглеждане, от друг състав на районния съд от етап – разпоредително заседание. Видно от протокол от 15.11.2018г. по н.о.х.д.№ 607/2018г. е, че въпреки указаното в разпореждане на съдията-докладчик призоваване на пострадалия от престъплението – тя, в случая г-жа Г., действаща като майка и законен представител на малолетното дете В. Я., не е била призована и не е взела участие в проведеното разпоредително заседание. Неосигуряването на възможност, пострадалият от престъплението да вземе участие в наказателния процес, представлява грубо нарушение на неговите права и е давало нееднократно повод Държавата да бъде санкционирана за нарушения по ЕКЗПЧОС. Така, след като пострадалият не е бил надлежно призован за разпоредително заседание, в разрез с разпоредбата на чл. 247б, ал. 2 от НПК, а същото е било проведено в негово отсъствие, без да са налице законовите изключения по чл. 247в НПК, е налице особено съществено нарушение на процесуалните правила, на практика лишило пострадалия от възможност да вземе участие в наказателния процес. Това нарушение може и следва да бъде отстранено при новото разглеждане на делото, като се изпълнят цитираните разпоредби за уведомяване и призоваване на кръга от лица, участващи в разпоредителното заседание.

Предвид изложеното съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ Присъда № 52 от 05.12.2018 година на РС Свиленград, постановена по НОХД № 607/2018.

Връща делото за ново разглеждане от друг състав.

 

 

Председател:                                     Членове: