Решение по дело №1513/2020 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1750
Дата: 14 октомври 2020 г.
Съдия: Мария Илиева Златанова
Дело: 20207180701513
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 юни 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

  № 1750                          гр. Пловдив                               14.10.2020год.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХХVІ състав, в открито заседание на шестнадесети септември, през две хиляди и двадесета година в състав:                      

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

ЧЛЕНОВЕ: ЛЮБОМИРА НЕСТОРОВА

  ПЕТЪР КАСАБОВ

 

при секретаря СТАНКА ЖУРНАЛОВА и участието на прокурора АНЕЛИЯ ТРИФОНОВА, като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ КАНД № 1513 по описа на съда за 2020 год., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл.63 ал.1 пр.2 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на З.И.М., с ЕГН **********, чрез адв.П., със съдебен адрес:***, против  Решение № 681/13.04.2020 г., постановено по АНД № 6278/2019 г. по описа на ПРС, 15 н.с., с което е потвърдено Наказателно постановление № 19-1030-007774 от 30.08.2019 г. издадено Началник група към ОД на МВР - Пловдив, сектор Пътна полиция, упълномощен със Заповед № 8121з-515/14.08.2018г. на МВР, с което на З.И.М., на основание чл.179, ал.2 вр. с чл.179, ал.1, т.5, предл.4 от Закон за движението по пътищата /ЗДвП/, е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 200 лв. за нарушение на  чл.37, ал.1 от ЗДвП.

Според жалбоподателя решението е неправилно и незаконосъобразно. Изложени са доводи, че насрещно движещия се по ул.“Атон“ автомобил „Фолксваген голф“ е подал сигнал за завиване надясно с десен мигач и така касационния жалбоподател е предприел маневра завиване наляво за навлизане в друг път. Възразява се, че неоснователно първоинстанционния съд е дал вяра на показанията на свидетелите П. и А., като първият е пристигнал на мястото след настъпване на ПТП-то, а вторият е бил на тротоар, точно пред мястото на което се прави обратен завой на булеварда и не е имал добра видимост към мястото на ПТП, като разстоянието от него до ПТП-то е сто метра. Излагат се доводи, че неправилно показанията на М. са частично дискредитирани. Иска се отмяна на оспореното решение, както и отмяна на процесното НП.

В съдебно заседание, касационният жалбоподател лично и с адв.П., поддържат жалбата. Допълнително излагат, че водачът на другото МПС е бил с английска книжка и най-вероятно се е ръководил от правилата за движение по пътищата в Англия. Касационният жалбоподател твърди, че е спрял на стопа и гледал от училище „Елин Пелин“ дали от дясно на булеварда ще дойде кола и е за ляв завой, а насреща движещия се автомобил се блъска в него на булеварда (в гумата и му къса шенкела), като дори не е тръгнал.Претендират разноски.

Ответникът ОД на МВР – Пловдив, Сектор „Пътна полиция“, не изразява становище по касационната жалбата.

Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура гр. Пловдив, дава заключение, че първоинстанционното решение е правилно и законосъобразно.

Пловдивският административен съд, като провери законосъобразността на обжалваното решение, във връзка с наведените от касатора оплаквания, и с оглед обхвата на служебната проверка по чл.218 ал.2 от АПК във връзка с чл.63 ал.1 пр.2 от ЗАНН, намери следното:

Касационната жалба е подадена в предвидения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес, поради което същата се явява ДОПУСТИМА.

Разгледана по същество същата се явява НЕОСНОВАТЕЛНА.

Районният съд е бил сезиран с жалба против Наказателно постановление № 19-1030-007774 от 30.08.2019 г. издадено Началник група към ОД на МВР - Пловдив, сектор Пътна полиция, упълномощен със Заповед № 8121з-515/14.08.2018г. на МВР, с което на З.И.М., на основание чл.179, ал.2 вр. с чл.179, ал.1, т.5, предл.4 от Закон за движението по пътищата /ЗДвП/, е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 200 лв. за нарушение на  чл.37, ал.1 от ЗДвП.

От фактическа страна е установено, че на 08.08.2019 г. около 12:30 часа в гр. Пловдив, З.И.М. управлявал лек автомобил "БМВ 320 И" с рег. № ***, собственост на Н.В., като на кръстовището на бул."***" с ул. „Атон“,  извършил маневра завиване наляво, при което не пропуснал насрещно движещият се лек автомобил "Фолксваген Голф" с рег.№ ***, блъснал го и така допуснал ПТП с пострадало лице – неговата съпругата, която се возила на дясна предна седалка на управлявания от него автомобил.

Пристигналите на място полицейски служители извършили оглед на превозните средства и съставили Констативен протокол за ПТП с пострадали лица. Против З.И.М. бил съставен акт за установяване на административно нарушение серия АА 040494/08.08.2019 г., в който нарушението е квалифицирано като такова по чл.37, ал.1 от ЗДвП.

Въз основа на съставения АУАН е издадено и процесното НП.

За да го потвърди, районният съд е приел, че от събраните по делото писмени и гласно доказателства, следва категоричния извод, че З.М. е извършил вмененото му нарушение. За неоснователен е приет доводът, че другият водач е бил виновен за причиняване на ПТП, като в тази насока съдът е изложил, че обстоятелството дали водачът на другия автомобил, участвал в ПТП е допуснал нарушение на ЗДвП е въпрос неотносим към административнонаказателната отговорност на жалбоподателя, като евентуалното съпричиняване не е основание за отпадане на административнонаказателната отговорност на М.. В мотивите си съдът е посочил, че административнонаказателната отговорност е лична и не зависи от ангажирането или не на административнонаказателната отговорност на други лица.

Според въззивния съд, правилно е наложена глоба на основание чл.179, ал.2 вр. чл.179, ал.1, т.5 пр.4 от ЗДвП, която норма именно визира ангажирането на отговорността на водач, причинил настъпването на ПТП в следствие неспазването на правилата за предимство, чийто размер е фиксиран и не подлежи на ревизиране от съда.

Направен е извод, че не са налице и предпоставките на чл. 28 ЗАНН, доколкото констатираното нарушение е довело до пътнотранспортно произшествие с пострадало лице и причиняване на материални щети.

Решението е правилно.

Касационния съд споделя изцяло мотивите на районния съд, поради което и на основание чл.221,ал.2 от АПК препраща към тях.

В решението са изложени подробни и задълбочени мотиви относно незаконосъобразността на наказателното постановление. Фактите по делото са обсъдени по отделно и в тяхната съвкупност. Съобразени са в пълнота, както писмените, така и събраните гласни доказателства по делото.

Неоснователно е възражението на касатора, по отношение на кредитирането на показанията на свидетелите П. и А. от първоинстанционния съд. За пълнота следва да се отбележи, че касаторът неправилно е възприел свидетелските показания и неправилно е тълкувал оспорения съдебен акт, като е възприел, че свидетеля А. се намирал пред заведение „Ескада“. В оспореното решение е посочено следното: „…бил на отсрещния тротоар на алеята на бул. „***“, която била точно преди мястото на което се прави обратен завай на булеварда, до заведение „Ескада.  Тук съдът подчертава, че обратния завой на булеварда се прави на заведение „Ескада“, а не че свидетелят се намирал пред заведението. При разпита пред районния съд в съдебно заседание от 21.12.2020г., А. е посочил, че бил с дъщеричката отсреща на тротоара, като уточнява мястото на ПТП-то, а именно на бул.“***“ № 55, където има отворен отвод на алеята за коли, точно преди обратния завой за „Ескада“. Тук свидетеля няма предвид, че е се е намирал до посоченото заведение, така както е възприел касатора, а описва че ПТП-то става на предното кръстовище от „Ескада“.

Правилно са кредитирани показанията на свидетеля П., който макар и след настъпване на ПТП-то е видял щетите по МПС-тата и е съставил Констативния протокол за ПТП с пострадали лица.

Следва да се отчете и констатираното противоречие от настоящия съд в твърденията на касатора. От една страна в касационната жалба се твърди, че след като водачът на насрещно движещия се лек автомобил подал сигнал за маневра на дясно, Запрянов я възприел за възможност за частично навлизане в кръстовището, което именно довело до ПТП. От друга страна в съдебно заседание, касатора лично заявява, че спрял на стопа и гледал от училище „Елин Пелин“ дали от дясно на булеварда ще дойде кола и е за ляв завой, а насреща движещия се автомобил се блъска в него. Ето защо правилно показанията на М. са частично дискредитирани от районния съд.

Отделно от изложеното, както правилно е посочено в оспореното решение, обстоятелството дали и водачът на другия автомобил, участвал в ПТП е допуснал нарушение на ЗДвП е въпрос неотносим към административно-наказателната отговорност на жалбоподателя.

Неотносимо е и обстоятелството дали шофьорската книжка на другия участник в ПТП е английска.

Като е потвърдил НП, районният съд е постановил своя съдебен акт в съответствие с материалния закон и при липса на съществени нарушения на съдопроизводствените правила, поради което оспореното решение следва да бъде оставен в сила.

Водим от горното, Съдът

 

 

                                                        Р  Е  Ш  И :

 

         ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 681 от 13.04.2020 г., постановено по АНД № 6278/2019г., по описа на ПРС, 15 н.с.

 

             Решението е окончателно.

  

 

      ПРЕДСЕДАТЕЛ :                              ЧЛЕНОВЕ :  1.   

 

                                                                                       2.