Определение по дело №582/2022 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 2184
Дата: 11 ноември 2022 г.
Съдия: Кремена Димова Костова Грозева
Дело: 20227240700582
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 16 август 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕ № 2184

гр. Стара Загора, 11.11.2022г.

 

Административен съд – Стара Загора, седми състав, в закрито съдебно заседание на единадесети октомври през две хиляди и двадесет и втора година, в състав:

                                                                       

СЪДИЯ: Кр. Костова-Грозева

 

като разгледа докладваното от съдия Костова-Грозева адм. дело №582 по описа на съда за 2022г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по повод на искова молба, подадена от П.Ж.П. с посочен адрес *** против «Национална Електрическа Компания» ЕАД, гр. София, клон Хасково и ЕVN България за присъждане на обезщетение в размер на 100 000 лева, за претърпени вреди, следствие на неправилно изготвени документи за отпускане на полагаща се на ищеца пенсия за възраст за втора категория труд, заради бездействие, некомпетентност и недобросъвестност на служителите на „НЕК“ ЕАД да попълнят правилно документите, относими към правото на отпускане на лична пенсия за осигурителен стаж и възраст.

По делото Съдът служебно изиска от СГС справка, като съгласно писмо вх. рег. № 6640/11.11.2022г., в СГС има образувано гр. д. № 10608/2021г., 30 състав по повод на искова молба, подадена от П.Ж.П.,*** против НЕК“ЕАД, ЕПР EVN ПМВН ЕАД, гр. София  и Национален осигурителен институт за присъждане на обезщетение в размер на 100 000 лева, за вреди причинени му от действията на некомпетентни и недобросъвестни служители на НЕК и НОИ Хасково, изразяващи се в неправилно отразяване на данни за полагаща се пенсия.

Административен съд Стара Загора, намира, че така подадената искова молба следва да бъде оставена без разглеждане като недопустима.

Съгласно чл.128 от АПК подведомствени на административните съдилища са и исканията за обезщетения за вреди от незаконосъобразни актове, действия и бездействия на административни органи и длъжностни лица /чл.128, ал.1, т.6, предл. първо/. Съгласно чл.1, ал.1 от ЗОДОВ държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност, като исковете се разглеждат по реда на глава единадесета от АПК, чл.203 – 207.

Горните правни норми предпоставят приложимостта на този специален ред за търсене на обезщетения, само когато претендираните вреди са пряк и непосредствен резултат от правни актове на административен орган, които са обявени за незаконосъобразни, както и/или от незаконосъобразно фактически действия/бездействия на длъжностни лица, извършени при или по повод изпълнение на административна дейност от тези органи /съотв. длъжностни лица/. Т.е., вредата, чиято обезвреда може да иска едно лице, следва да е следствие на акт на административен орган или на действие/бездействие на длъжностно лице при този орган и да е при или по повод на изпълнявана административна дейност.

В конкретният случай, видно от изричния петитум в исковата молба, ищецът Ж. претендира обезщетение в размер на 100 000 лева, за причинена му вреда от действия /некомпетентни и недобросъвестни/ на служители на „Национална електрическа компания“ ЕАД /по нататък НЕК ЕАД/, съотв. на EVN България Група. Въпросните правни субекти обаче са търговски дружество, същите нямат качество на административни органи, нито извършват административна дейност по см. на АПК.

Така, НЕК ЕАД е търговско дружество, с организационна структура, съгласно Решение на Съвета на директорите от 15.06.2022г., в сила от 01.07.22г. /НЕК ЕАД - Организационна структура (nek.bg)/, което търговско дружество е с основен предмет на дейност – производство на електрическа енергия и търговия с електроенергия /НЕК ЕАД - Основна дейност (nek.bg)/. Идентично е положението и по отношение на втория сочен ответник по иска - EVN България Група, който също няма качеството на административен орган, извършват административна дейност.

При така очертания кръг на ответници от ищеца, които нямат качеството на административни органи, нито извършват административна дейност, при изпълнението на която да постановяват административни актове, а напротив са търговци, извършващи търговски дейности по производство и търговия с електроенергия, то искът насочен срещу тях не е подведомствен на административен съд, нито може да бъде правно основан на чл.1, ал.1 от ЗОДОВ, вр. чл. 203 и сл. от АПК. Такъв иск е процесуално недопустим поради неподведомствеността му и следва да се остави без разглеждане като такъв.

Освен това, Съдът намира и още едно основание за оставяне на исковата молба без разглеждане като недопустима, а именно на осн. чл.159, т.4 от ПАК, тъй като се удостовери, че г-н Ж. на 26.08.2021г. е подал предходна искова молба против НЕК ЕАД пред граждански съд /СГС/, с която е заявил искова претенция за обезвреда на имуществени вреди в същия размер на 100 000 лева, като тя отново е обосновава от него с твърдения за причинени му вреди от некомпетентността и недобросъвестността на служители на ответника. Видно от съпроводителното писмо, към което е приложена исковата молба подадена пред СГС, по нея е образувано гр. д № 10608/2021 и предстои първо по делото с.з., което сочи, че същата ще бъде разгледана по същество по реда на ГПК.

Горното мотивира съдът да приеме извод, че така подадената искова молба от П.Ж.П. с посочен адрес *** против «Национална Електрическа Компания» ЕАД, гр. София, клон Хасково и ЕVN България Група за присъждане на обезщетение в размер на 100 000 лева, за претърпени вреди, следствие на неправилно изготвени документи за отпускане на полагаща се на ищеца пенсия за възраст за втора категория труд, заради бездействие, некомпетентност и недобросъвестност на служителите на „НЕК“ ЕАД да попълнят правилно документите, относими към правото на отпускане на лична пенсия за осигурителен стаж и възраст като неподведомствена /недопустима/ следва да се остави без разглеждане и да се върне на подателя си.

Доколкото към исковата молба ищецът не прилага доказателство за внесена ДТ, но е налице изрично искане за освобождаването му от заплащането й, като прилага саморъчно написана декларация относно обстоятелствата оп чл.23 от ЗПП, както и като се съобрази обстоятелството, че ищецът в момента изтърпява наказание „лишаване от свобода“ в затвора в град Стара Загора, Съдът намира това искане за основателно, поради което следва да постанови освобождаване на ищеца от заплащане на дължимата се ДТ.

Водим от горното, Съдът

ОПРЕДЕЛИ:

ОСВОБОЖДАВА П.Ж.П., изтърпяващ наказание „лишаване от свобода“ в Затвора в град Стара Загора от заплащане на дължимата се ДТ по настоящото дело.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искова молба, подадена от П.Ж.П. с посочен адрес *** против «Национална Електрическа Компания» ЕАД, гр. София, клон Хасково и ЕVN България Група за присъждане на обезщетение в размер на 100 000 лева, за претърпени вреди, следствие на неправилно изготвени документи за отпускане на полагаща се на ищеца пенсия за възраст за втора категория труд, заради бездействие, некомпетентност и недобросъвестност на служителите на „НЕК“ ЕАД да попълнят правилно документите, относими към правото на отпускане на лична пенсия за осигурителен стаж и възраст и ВРЪЩА исковата молба на подателя й П.Ж.П..

           

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред ВАС в седмодневен срок от съобщаването му на ищеца.

 

 

 

                                                                                    Административен съдия: